Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA
 "DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...
 Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...
 Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy
 

De unde au unii zeci de telefoane la vanzare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
merge unu la orange, isi ia aifon 6 la abonamet de 60 de euro lunar cu suma de 100 de lei, apoi se trezeste ca nu are nici ce manca si vinde telefonul cu 1500 de lei sa aiba si el bani sa iasa cu prietena in oras. cam asta se intampla cu acele telefoane.
isi fac prostii abonamente ca a vazut un telefon "tare" fara sa se gandeasca ca el are 1000 de lei salar pe luna si abonamentul la telefon e 300 ron. are alta varianta decat sa vanda telefonul ?

#20
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006

 D3an, on 24 noiembrie 2015 - 09:30, said:

merge unu la orange, isi ia aifon 6 la abonamet de 60 de euro lunar cu suma de 100 de lei, apoi se trezeste ca nu are nici ce manca si vinde telefonul cu 1500 de lei sa aiba si el bani sa iasa cu prietena in oras. cam asta se intampla cu acele telefoane.
isi fac prostii abonamente ca a vazut un telefon "tare" fara sa se gandeasca ca el are 1000 de lei salar pe luna si abonamentul la telefon e 300 ron. are alta varianta decat sa vanda telefonul ?

Il da in judecata si ii pun poprire pe salariu. Ganditi putin?

#21
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
Asta daca un mucea de 18 ani are salariu.

#22
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007

 maxxmedia1999, on 24 noiembrie 2015 - 01:16, said:

Sunt agenti care alearga dupa abonamente,de exemplu vine la tine la usa unu de la digi si iti spune ca iti da un tel gratis daca faci abonament dar in loc sa-ti dea modelul din oferta (un tel mai scump) iti da unu mai ieftin de la el,iar ala scump il vinde mai departe


WTF?!?! Tu ai gandit ce ai scris? Adica cum sa nu iti de-a mobilul care e scris in oferta? Pai cine e prost sa accepte (daca intradevar e adevarata situatia de care scrii). In secunda 2, reziliezi contractul.
+ ca odata ce ai primit o oferta, ei sunt obligati sa o respecte. Din ce stiu poti ajunge chiar in instanta.

Edited by Werewolfc, 24 November 2015 - 10:07.


#23
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
telefoanele NOI codate luate de la operatori prin diferite metode sunt un procent destul de mic din ce se vinde pe net la x-gsmuri .
grosul il reprezinta telefoanele NOI  aduse la container si bagate pe asa-zisa piata gri.(vezi si cu parfumuri/laptopuri/imacuri/)

Edited by dani2013, 24 November 2015 - 10:14.


#24
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 Werewolfc, on 24 noiembrie 2015 - 10:06, said:

WTF?!?! Tu ai gandit ce ai scris? Adica cum sa nu iti de-a mobilul care e scris in oferta? Pai cine e prost sa accepte (daca intradevar e adevarata situatia de care scrii). In secunda 2, reziliezi contractul.
+ ca odata ce ai primit o oferta, ei sunt obligati sa o respecte. Din ce stiu poti ajunge chiar in instanta.


In oferta sunt 5 telefoane sa zicem,unu e 300 de lei altul 500,700 si tot asa,vine agentul la tine "nu vreti si abonamentul cutare,aveti nu stiu ce in plus"  iti da un telefon tot din oferta aia dar mai slab sau de la alt abonament iar tu daca nu stii despre ce e vorba ti-ai luat teapa.La un abonament de sa zicem 50 de euro tu trebuie sa iei un iphone gratis,el iti da un allview de 200 lei si iphone-ul il ia el

#25
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
de regula cine are bani de dat 50 e /lunar pe un abonament nu prea inghite faze din astea.
cine face abonamente la valoarea asta de regula ia iphone ultimul model sau ceva asemanator de la varu android.

#26
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 01.12.2003
Sunt diferite personaje care aduc "clienti" (de obicei oameni de la sate sau cu un puternic bronz) la parteneri si le fac alora abonamente.Telefoanele pe care le iau sunt din gama medie pentru ca acolo nu trebuie sa dea un avans mare cand fac abonamentele , deci un profit mai bun.Unu ramane cu abonamentul si-l foloseste (cazuri rare) si altu ramane cu un telefon scos  ieftin , nou , cu acte si bun de vanzare.

   Singura problema ramane pe capul angajatului  care a facut abonamentul si in cateva luni o sa aiba mai multe abonamente facute de el si inchise pentru neplata.

#27
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Exemplu:

http://adevarul.ro/l...58e4/index.html

Quote

un tânăr de 31 de ani din localitatea timişeană Dudeştii Noi, a fost bătut crunt chiar într-un magazin partener al Telekom din Timişoara după o neînţelegere cu angajaţii companiei. Potrivit tion.ro, tânărul încheiase cu compania de telefonie mobilă un contract care prevedea un abonamant de 500 de lei lunar şi posibilitatea ca Dragoş Nica să beneficieze de trei telefoane mobile iPhone 6. Potrivit sursei citate, în momentul în care s-a dus la magazin să îşi ridice telefoanele, bărbatul a fost întâmpinat de directorul de vânzări, care i-a spus că agentul de vânzări a vândut telefoanele. Bărbatul susţine că directorul l-a condus la agent unde a avut loc o discuţie în urma căruia agentul a început să îl lovească, iar când a căzut la pământ, directorul l-a lovit cu picioarele.
Citeste mai mult: adev.ro/nr9vzi


#28
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013

 gumball3000, on 24 noiembrie 2015 - 09:48, said:

Asta daca un mucea de 18 ani are salariu.
probabil ca in dorinta de-a incheia enspemii de abonamente operatorii se confrunta si cu situatii din astea...sa ia aifonu la ab de 50 e/luna si dupa 3 luni canci plata factura...
in situatia asta , operatorul vinde creanta la o firma de recuperare creante la un procent de mizerie,, care incep sa-l streseze pe rau platnic....pana la urma tot ciugulesc ceva de la rau  platnic.
ce ma mira pe mine e faptul ca desi la prepay sunt oferte mai bune si mai variate , lumea tot face abonamente si culmea, ca sa ia o petarda de telefon., nu vreo scula.
in opinia mea, singura varianta sa faci abonament e doar daca iei ceva de top e ca o plata in rate...e si asa f scump dar daca nu ai bani sa-l iei cu banu jos poate fi o varianta....

#29
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 dani2013, on 24 noiembrie 2015 - 10:49, said:

ce ma mira pe mine e faptul ca desi la prepay sunt oferte mai bune si mai variate ,

Cum ar fi??? ce poate fi mai bun decat cu 5 euro gratis in orice retea??

#30
dupaculoare

dupaculoare

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.10.2015
la orange se fac manarii mari cu telefoane scumpe de ultima generatie. Cum va explicati ca un angajat ORANGE sa vanda 10 telefoane Samsung Galaxy S5 sigilate cand de abia era aparut?

#31
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,707
  • Înscris: 24.11.2015

 Hider141, on 24 noiembrie 2015 - 08:28, said:

Cauta si singur pe okazii/olx. Dupa ce iti afiseaza rezultatele inchide ochii si pune la intamplare degetul pe un anunt. Sunt 99% sanse sa fie de la un astfel de vanzator.

Sau daca vrei sa mergi "la sigur" cauta doar pe okazii, si alege vanzatorii cu peste 2000-3000 de calificative.

Pai alege un anunt de pe olx in care iti ofera garantie si factura la telefon nou luat de la orange de exemplu, uita-te la anunturile lui si vezi cate astfel de telefoane mai are. Si daca vorbesti cu el si nu mai are modelul respectiv si il intrebi daca mai aduce, ai mari sanse sa zica DA... eu de pe OLX i-am gasit pe aia de la care am cumparat telefoanele, deci n-am vb doar prin telefon cu ei sau mesaje.

 D3an, on 24 noiembrie 2015 - 09:30, said:

merge unu la orange, isi ia aifon 6 la abonamet de 60 de euro lunar cu suma de 100 de lei, apoi se trezeste ca nu are nici ce manca si vinde telefonul cu 1500 de lei sa aiba si el bani sa iasa cu prietena in oras. cam asta se intampla cu acele telefoane.
isi fac prostii abonamente ca a vazut un telefon "tare" fara sa se gandeasca ca el are 1000 de lei salar pe luna si abonamentul la telefon e 300 ron. are alta varianta decat sa vanda telefonul ?

Man, telefoanele alea sunt luate pe diferite persoane care n-au treaba cu vanzatoru, aia cu asta se ocupa, deci nu isi ia omu un singur telefon il da mai ieftin si gata... am gasit "bisnisu". :)

#32
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013

 maxxmedia1999, on 24 noiembrie 2015 - 11:30, said:

Cum ar fi??? ce poate fi mai bun decat cu 5 euro gratis in orice retea??
ma refeream la orange si vodafone tu probabil ca te referi la digi.

#33
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
eu am luat de a lungul anilor de la aceşti vanzători un s3 un s4 un s5 şi un s6.super mulțumit.atat ,am avut condiția :să fie sigilat de la mama lui.
că am luat cu,curier sau m am întalnit personal ,totul a fost ok.Şi am făcut şi economii de bani grei la ele.de ce să dau pe emag 2500 cand pot sa iau cu 2000.mă frec pe ele garanții,cand e să ai noroc la un lucru ai,cand nu,nu.

#34
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,707
  • Înscris: 24.11.2015
Exact asta ziceam, e foarte convenabil, insa de unde le procura ei ? Posted Image  Tocmai ieri ma suna unul de la care am luat un telefon ca a mai primit un Sony... daca vreau sa-l cumpar ca e pret bun Posted Image

#35
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

 TruculMagic, on 24 noiembrie 2015 - 17:40, said:

Exact asta ziceam, e foarte convenabil, insa de unde le procura ei ? Posted Image  Tocmai ieri ma suna unul de la care am luat un telefon ca a mai primit un Sony... daca vreau sa-l cumpar ca e pret bun Posted Image
E foarte convenabil pana le ia ANAF serviceurile GSM la puricat Posted Image

Edited by wattu, 25 November 2015 - 18:50.


#36
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,707
  • Înscris: 24.11.2015
Vad ca aici multi o tin pe o anumita idee care n-are legatura cu situatia expusa de mine.
Daca aflu ceva pe la "prietenii mei" care vand telefoane o sa va anunt.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate