Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Numai aici despre Liga 1 România.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
3136 replies to this topic

#1981
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Apropo, Juventus Colentina a platit drepturi de autor celor de la Juventus Torino sau le folosesc numele fara drepturi?
Cred ca avem cel putin 10 cluburi in primele 3 ligi care folosesc numele altor echipe de la noi sau din afara.

#1982
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
exista doua variante: fie Juve are drepturi de doar in Italia, fie au drepturi doar pe Juventus Torino.

#1983
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Ideea de bază este că nu poți interzice un nume.
Judecătorii care au stabilit acest lucru au interpretat greșit legea sau poate că nu?!
Presa te poate dezinforma. Poate că ei hotărât au "dizolvat" societatea cu numele de Fc Steaua SA, care era înscrisă la registrul comerțului, dar cum sunt multe necunoscute în această privință și multe subterfugii ale legii și nu numai, Gigi a schimbat numele societății in FCSB pt că erau lucrurile neclare. Cred că mai sunt niște chichițe pe acolo(  care nu se spun), deoarece eu cred că putea schimba numele, de exemplu in FC Steaua Nordului sau Sudului București SA. Era un termen anume pt schimbarea numelui societății și putea să mai aștepte, dar el a preferat pt că trebuia să se înscrie la Uefa și acolo nu poți schimba numele in timpul competiției, pt că ești exclus.
Mă repet, Gigi, cred că eu, că ar putea schimba denumirea echipei și să adauge cuvântul Steaua, dar el a preferat varianta asta cu FCSB, acum din cauza Uefa, dar, din ce a declarat a spus că va merge la proces pt recuperare și aici este o chichiță ascunsă publicului larg. Nici nu știu dacă motivarea deciziei au emis-o judecătorii, sau ce conține. Poate acolo nu au spus că el nu are voie să pună in denumirea clubului Cuvântul Steaua, ci doar să schimbe denumirea de la Registrul comerțului din Fc Steaua București în altceva, ca-n exemplu de mai sus. Judecătorii nu-ți spun în ce să schimbi, iar avocații lui Gigi, numai avocați buni, nu sunt, pt că ei au interpretat greșit tiate deciziile date de justiție, plus că au pierdut pe linie. Referitor la avocați și interpretarea deciziilor: Când Gigi a pierdut sigla, ei nu au fost în stare să-și dea seama că nu avea legătură cu numele și s-a jucat un meci cu FC Gazde.
Poate prin această nouă acțiune din partea lui Gigi vrea să recupereze marca, sigla și astfel CSA să nu poată beneficia de ea, cine știe?!
Pentru că interzicerea unui cuvânt în denumirea unei societății, cred, că este un abuz. Bine, sunt niște particularității, pt că nu poți înființa o firmă cu exact aceeași denumire, trebuie să mai fie acolo un cuvânt care să se poată diferenția de original.
Gigi este conștient că echipa lui trebuie să conțină cuvântul Steaua, pt că-n maxim 2-3 ani poate pierde mult mai mulți bani ca acum, odată cu ridicarea din eșaloanele inferioare ale celor de la CSA. Acolo pot venii, anumite societății care pot prelua clubul și din marketing pot face bani frumoși, mai ales că vor avea și stadion. Singurul incovient vor fi generalii căpușă, se pot scoate!:)

Edited by matyred, 27 July 2017 - 13:55.


#1984
simplul

simplul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 24.01.2007
Eu nu cred ca e vorba de numele societatii, ci de o marca comerciala. Aici nu te poti juca cu o diferenta de un cuvant, asa oricine ar putea face o bautura numita "pepsi cel bun" sau cum ar fi vrut si nu prea ar fi in regula. Uite aici un exemplu interesant.

#1985
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Sunt de acord, că este vorba de marcă și siglă, care acum aparține celor de la CSA. Aici fiind vorba de fotbal, acel cuvânt cheie vinde produsul și de aceea este greu de delimitat de marca în sine. Cam pe asta s-au bazat judecătorii când au dat decizia. Oricum cazul este destul de încurcat.
Mai sunt societății și echipe care au cuvântul acesta, care poate fi considerat( cuvântul) o marcă in România și ele nu sunt obligate să-și schimbe denumirea pentru că cel care deține marca nu apelează la justiție, deși ar putea. De ce nu o face?! Pentru că ei( CSA) consideră că nu au de câștigat, dar poate că au. Firmele respective folosind cuvântul steaua( in denumire, produse, etc) produce bani, pt firmele respective, poate și datorită notorietății echipei de fotbal care acum aparține( cuvântul :) ) de drept celor de la CSA. Sper că m-am făcut înțeles, deși este destul de încurcat ce am încercat să explic! :)
Exemple mai sunt: ACS Poli și Asu Poli. Csu și Fc Craiova, Fc Dinamo- CS Dinamo și Afc Dinamo, de Rapid nu mai zic. La cei de la Craiova s-a tot judecat și probabil se tot judecă, dar nu sunt luate aceleași măsuri. Eu îmi mențin părerea și anume că mai sunt câteva chichițe la mijloc.
   Mă las păgubaș pe acest subiect pt că sunt "decizii" care se bat cap în cap pentru că la un moment dat, unii au un interes anume.

#1986
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Sunt multe echipe care au acelasi nume, dar sunt din orase diferite. Ganditi-va numaoi la cate Dinamo sunt: la Moscova, Minsk, Zagreb si or mai fi si altele. TSKA e si la Moscova si la Sofia etc. Sa nu mai zic ca exista Olynmpique la Lyon si Marseille si nu s-a sesizat nimeni :P

Pana la urma Juventus e un cuvant latin (inseamna tinerete) si nu vad de ce nu l-ar putea folosi si ai nostri, atata timp cat au alta sigla.

PS Rog un moderator sa stearga "Cupa Ligii" din titlu, deoarece aceasta competitie nu mai exista din acest sezon.

#1987
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Pot spune că-n această s-a văzut cine este următoarea campioană a României.
Aduceți aminte când l-au dat afară pe Andone, acesta era foarte dezamăgit pt că el câștigase campionatul. I.Mureșan i-a răspuns că un aport mare la avut el, nu antrenorul. Și știm că la toate titlurile CFR-ului, arbitrajul le-a fost clar în avantajul lor. Dinamo chiar a jucat bine și a fost peste CFR, dar nu peste Găman.:)

#1988
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
La asta m-am gandit si eu azi. CFR a redevenit o forta financiara pentru nivelul Ligii 1. Daca asta nu se vede la nivelul jocului prestat, se vede clar la nivelul arbitrajelor. Nu e vorba doar de meciul de aseara...

#1989
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
În timpul meciului cu CFR mi-am adus aminte că anul trecut în perioada lui Andone au fost pur și simplu măcelăriți de arbitrii, iar soarta lor,am impresia, că o vor avea toate echipele care vor juca cu echipa clujeană. Oare nu vom scăpa vreodată de tertipurile astea din campionatul nostru?!

Edited by matyred, 13 August 2017 - 21:45.


#1990
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Fabulos. Nu stiu daca e asa si la Digi si la Look, dar la Dolce, Bogdan Cosmescu l-a avut ca si coleg de comentariu tot meciul pe... un comentator de la radio Posted Image). Pe langa vocea lui Cosmescu, se aude pe fundal si vocea de la radio. Nu stiu daca e de la RRA, sau alt post...

Edited by Vla0d_, 14 August 2017 - 21:28.


#1991
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
De la RRA, ca sunt singurii care au dreptul sa transmita live.

Probabil au fsot cabinele apropiate.

#1992
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
Viol pe Dan Paltinisanu. Dan Petrescu a ridicat fustita.

Spoiler


#1993
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Ce pacat ca n-am putut auzi golurile in comentariul lui Mocanu si Draghici... Sau macar Mironica si Ion Alexandru...

#1994
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Lasa ca a prins "pitorescul" golul lui Dinamo in direct (bine, a ajutat faptul ca a fost din penalty si a putut sa ceara legatura) :D

#1995
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Ramanand la comentatori, Baleanu are o problema cu pauzele de hidratare de la Voluntari - Dinamo.

" Un croissant, ceva? Un piscot? " :))

Intr-un fel ii dau dreptate, nu e chiar atat de cald incat sa se justifice pauzele.

#1996
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,690
  • Înscris: 22.11.2007
probabil inca o decizie din asta lamentabila din fotbalul romanesc. s-o fi decis la nivel de liga, bai toate etapele pana la 1 septembrie bagam pauze de hidratare. si indiferent ca repriza a doua incepe la 22:00, ei baga pauze ca asa s-a decis, nu au lasat sa decida la fiecare meci in parte. :))

#1997
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Părerea mea..."teoria c.." :):
1. Anul acesta CFR va fi campioană!
2. Campionatul viitor, va fi al celor de la CSu!
3. Steaua, va câștiga atunci când Gigi nu va mai intra în clinciuri cu șefii de la Lpf și FRF.

#1998
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Si peste 4 ani va castiga Steaua, dar nu echipa lui Gigi, ci a armatei :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate