Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Site nu se incarca RCS-RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
ilicialin

ilicialin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.07.2007
Salut!

De vreo 3 saptamani sunt abonat la RCS-RDS (abonamentul prin cablu de 300 Mbps, nu am WiFi deloc). De vreo 3-4 zile, nu se incarca site-ul facebook decat foarte rar. Am incercat tot ce stiam, dar am ramas fara idei. RCS-RDS mi-a dat un stick de net odata cu incheierea contractului. Daca scot cablul si ma conectez folosind stick-ul, merge fara probleme. Am incercat hotspot cu telefonul, merge perfect. Dus laptop-ul la un prieten si incercat pe cablu, este ok. Am Ubuntu instalat in masina virtuala, merge perfect, chiar si pe cablu. Problema este ca merge perfect in orice situatie, mai putin in Windows (8), prin cablul meu (si doar pe facebook pana acum, alte site-uri merg). Asa face in toate browser-ele, fisierul hosts nu contine nimic care sa blocheze accesul, am incercat clear cache/cookies, accesat prin site-uri de free proxy (unde se incarca ok), nu stiu ce sa-i mai fac. Folosesc o conexiune PPPoE, cu un username si parola primite de la RCS-RDS). Eu zic ca e de la RCS-RDS, insa nu stiu cum sa rezolv. Any ideas?

Edited by ilicialin, 26 July 2015 - 15:39.


#2
mdf11

mdf11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.07.2015
Intră în cmd și scrie ping www.facebook.com , postează rezultatul.

#3
ilicialin

ilicialin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.07.2007
Am uitat sa mentionez, am incercat cu ping, chiar ping -t si lasat asa mai bine de un minut, nu am avut nici un pachet pierdut. Atasez 2 screenshot-uri cu ping si tracert. La tracert, request-ul 15 toata ziua l-am pierdut, 4 e nou, acum o ora nu facea asa.

Attached Files



#4
augenbling

augenbling

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 22.12.2014
Incearca asa. in loc de http:/  scrie https:/ .Este ceva legat de securitate, trebuie sa mearga.Lasa un mesaj sa imi spui daca functioneaza

#5
ilicialin

ilicialin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.07.2007
Eu de obicei scriu doar facebook.com (sau click pe bookmark :) ), fara www, http sau https, care by default se duce pe https in cazul facebook-ului. Am incercat acum sa scriu explicit cu https, tot nu merge. Nu da eroare, doar ramane pagina alba si eu astept sa incarce (in zadar), cel mult apare bara aia de sus albastra de notificari si atat.

#6
mdf11

mdf11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.07.2015
Poți încerca alt PC/ laptop la acel conexiune?

EDIT: Acum am realizat, poți suna la relații cu clienții să le explici și, dacă nu pot rezolva prin telefon, sunt obligați să trimită o echipă.

Edited by mdf11, 26 July 2015 - 16:11.


#7
dan2626

dan2626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 14.02.2009
ai setata ora si data bine la pc ? vezi ca am intalnit cand nu functiona facebook din aceasta cauza (din cauza ca nu se sincronizeaza) !

#8
augenbling

augenbling

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 22.12.2014
Variante de la useri straini:

1. just use https instead of http if you have enabled secure browsing in facebook...thats how i got my issue fixed...hope this helps!!

2. I fixed mine by simply clearing all saved browsing data on my browser.
I use Chrome and to do this you go to options -> Personal Stuff -> Clear browsing data... and then select delete everything (apart from passwords).
Next time you load facebook up, it should ask you to sign in (not automatically) and then the home page should load up.
Hope this helps.

3. here is how you fix it if clearing out cache and cookies don't work.
Go here and edit this file:
C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\
open with Notepad HOSTS
you will see in the file:
127.0.0.1 www.myspace.com
127.0.0.1 www.facebook.com
delete those entries and save file.
Works now!!
Make sure to run AntiVirus scan afterwards.
Best of Luck!

4.PROBLEM FOUND AND SOLVED!!!!
This is caused by trojan vundo and can be detected using anti malware.
The link to the anti malware is this http://www.malwarebytes.org/
Once you scanned, detected, and deleted the file. Everything works normal after restart.
Good luck.

View Postmdf11, on 26 iulie 2015 - 16:08, said:

Poți încerca alt PC/ laptop la acel conexiune?

EDIT: Acum am realizat, poți suna la relații cu clienții să le explici și, dacă nu pot rezolva prin telefon, sunt obligați să trimită o echipă.
Asta voiam sa spun si eu dar prima data trebuie sa afle daca e o problema de la el, software si nu de la ei.Din propria experienta cei de la RDS sunt cam paraleli cand tine de probleme de genu.

#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,417
  • Înscris: 15.12.2009
Stai ca eu n-am inteles o chestie. Masina virtuala cu Ubuntu, de unde ruleaza? Din Windows 8?

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,141
  • Înscris: 10.07.2013
Incearca cu un alt pc conexiunea ppoe de la tine de casa!Posted Image

#11
ilicialin

ilicialin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.07.2007
@mdf11, azi cel putin nu pot incerca alt pc/laptop, in schimb l-am incercat pe al meu zilele trecute in alta parte si a mers perfect.

@dan2626, sunt setate corect, citisem si eu despre asta :) .

@augenbling, multumesc de ajutor dar cam nimic de acolo nu ma ajuta. Toate deja le-am incercat, chiar daca unele nu prea aveau logica in cazul meu. Repet, pe stick/hotstop/alt abonament de net merge ok.

@Ann0nyym0us, da, ruleaza din Windows 8, practic impart acelasi net printr-o conexiune "NAT", nu inteleg cum pe Windows nu merge (decat ocazional) iar pe Linux merge mereu.

@xmanyacs77, azi nu am de unde lua alt pc/laptop.

O sa sun, dar azi fiind duminica, sansele de a raspunde sunt nule, "astora" le-a luat o saptamana jumate sa vina la instalare, nici cand iau bani aparent nu vor.

#12
augenbling

augenbling

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 22.12.2014
Suna de astazi.Sunt 24/7 acolo din cate stiu.Nu te costa nimic daca incerci.Macar sa stii daca pot sa rezolve sau nu.

Apropo , ai incercat sa rezolvi prin vesnica varianta "formatarea sistemului de operare", poate este cv ascuns care trebuie resetat pe acolo :D

#13
ilicialin

ilicialin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.07.2007
Incerc acum sa sun. Varianta cu formatarea este un "lux" ce nu prea mi-l permit, am foarte multe lucruri de care am nevoie plus programe. As pierde mult prea mult timp sa le refac pe toate, plus ca nu vad cum in orice alta situatie merge, doar prin cablul meu, nu.

Later edit: Am sunat acum, surprinzator au raspuns din prima, a fost mai rapid decat cand am sunat sa inchei contractul la ei. Evident a zis ca nu stie, dar a deschis o sesizare urmand sa investigheze problema mea.

Edited by ilicialin, 26 July 2015 - 16:40.


#14
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Si eu am avut. Se rezolva dupa un restart la router.

#15
ilicialin

ilicialin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.07.2007
Nu am router, doar modem-ul de la ei. Am incercat sa-l resetez, face la fel. Poate trebuie resetat switch-ul de pe scara de unde ne tragem toti net, dar la ala nu am acces.

#16
augenbling

augenbling

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 22.12.2014
Daca ai nevoie neaparat de facebook pe pc vezi ca merge , cred, m.facebook.com

Edited by augenbling, 26 July 2015 - 17:25.


#17
ilicialin

ilicialin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.07.2007
Si m.facebook.com face la fel ca facebook-ul "mare".

#18
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Postilicialin, on 26 iulie 2015 - 17:18, said:

Nu am router, doar modem-ul de la ei. Am incercat sa-l resetez, face la fel. Poate trebuie resetat switch-ul de pe scara de unde ne tragem toti net, dar la ala nu am acces.

D'oh... restart = scoate-l din priza 20 de secunde...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate