Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 

Cazul Mariana Rarinca - eroare judiciară sau complot împotriva justiției ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1682 replies to this topic

Poll: Vinovată sau Nevinovată (119 member(s) have cast votes)

Sunteți jurat. Procesul Mariana Rarinca vs. Stanciu se rejudecă. Pe baza a ceea ce deja știți pâna acum ce decizie luați?

  1. O declar vinovată (43 votes [36.13%] - View)

    Percentage of vote: 36.13%

  2. O declar nevinovată (51 votes [42.86%] - View)

    Percentage of vote: 42.86%

  3. Nu pot lua o decizie, procesul fiind declarat eroare judiciară și Rarinca eliberată (25 votes [21.01%] - View)

    Percentage of vote: 21.01%

Vote Guests cannot vote

#73
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
"fără ca durata totală să depăşească un termen rezonabil"
Numai pentru fraze ca acestea si reformam toata justitia, cine hotaraste care este termenul rezonabil de a sta in puscarie? Ce criterii se aplica pentru a considera ca un numar de zile petrecute in puscarie este rezonabil? Rezonabil pentru cine ? De ce suntem un popor de tampiti?
Un om care a stat jumatate de an in puscarie va avea sechele? Este rezonabil ca sa-i plateasca daunele procurorul de caz impreuna cu judecatorul si toti cei angrenati in actul de justitie care s-a dovedit a fi fals?  Este rezonabil sa aplicam legea talionului? Ai stat 10 ani la puscarie nevinovat. sa stea si ei la puscarie la comun !!!!  tot 10 ani ?

Cand va avea Romania justitie bazata pe corectitudine si respect fata de lege?

#74
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

View Postsammydo, on 01 iunie 2015 - 13:20, said:



Cand va avea Romania justitie bazata pe corectitudine si respect fata de lege?
in veci !

#75
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011

View Postsammydo, on 01 iunie 2015 - 13:20, said:

...Cand va avea Romania justitie bazata pe corectitudine si respect fata de lege?
Doar atunci cand functiile in sine de magistrat si legiuitor, vor sta la randul lor sub rigorile, sub efectul implacabil al legii!!! Posted Image

Edited by cenick, 01 June 2015 - 13:33.


#76
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Ce vedem acum in Romania numai justitie nu e. Lu' Cioaca i-au dat 20 de ani fara nici o proba concludenta. Om condamnat pt ca asa cred procurorii, sau altul doar pt ca a zis cineva ca i-a dat mita. Fara dovezi, fara nimic. Asta e justitie a'la Nuland si nu are nici o legatura cu justitia adevarata.

Sau daca eu vad ca tu ai de gand sa incalci legea si-ti zic 'bah ai grija ce faci ca te dau in gat', dupa legea astora tu te duci si ma denunti pentru santaj, si tot eu sunt ala arestat. Si ca sa fie o justitie cu adevarat handicapata si criminala au inchis-o pe aia! Pentru ce? Era pericol social? Dadea in cap cuiva??

Romanii 'ie' handicapati din nastere, plini de invidie si frustrari, si atunci inteleg ca se bucura de raul altuia si daca el n-are ce manca sa moara si capra vecinului. In felul acesta confirma ca sunt handicapati.

Totusi justitia ar trebui sa functioneze dupa alte principii.

Edited by rinser, 01 June 2015 - 14:19.


#77
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,000
  • Înscris: 07.02.2003
Inca un caz in care curtea de apel face traznai:

http://voceatimisulu...-cu-suspendare/

"Justiție? Polițistul de frontieră care a fugit, BEAT, de Rutieră și a OMORÂT un om, închisoare CU SUSPENDARE"

"Polițistul de frontieră a făcut apel la Curtea de Apel Timișoara, acolo unde, magistrații au decis altceva."

Edited by andreic, 01 June 2015 - 14:11.


#78
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Eu ştiu povestea doar în mare.

Şi în acest moment ştiu clar că nu ştiu nimic.
Pentru că nu am rechizitoriul, sentinţa TB, sentinţa CAB (care nici măcar nu există pentru că nu a fost redactată) nu aş face decât să speculez.

Dacă-mi pui tu la dispoziţie cele de mai sus, ofer cu drag o interpretare.

Ce mai ştiu clar în acest moment este că acest caz nu este eroare judiciară şi nici complot împotriva justiţiei aşa cum spune în mod eronat titlul folosit de tine.

#79
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
Mi se pare ca topicul deschis initial de tomaso nu era sondaj. In fine, cum ar putea fi cazul Rarinca complot impotriva justitiei, complot al cui?!? Iar intrebarea e una pur teoretica, sistemul curtii cu jurati nemaiexistand in Romania.

#80
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008
Stii foarte bine despre ce vorbesc; Scarba aia sinistra nu merita nici macar scuipati;

#81
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
Habar n-am despre ce vorbesti, eu iti spuneam chestii concrete: http://www.gandul.in...-penal-14279860

#82
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008
:) OK;
iar modificarile alea la codul penal le face ... cine?

Foarte bine; Exact de asta l-am votat pe Iohannis; Sa apere cetatenii tarii si nu o gasca de imputiti corupti;

#83
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
Pai ca doamna Rarinca :) daca a zis ca stie lucruri prin natura faptului ca a lucrat pentru sotul doamnei Stanciu se cheama ca a santajat-o.

#84
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Posttomaso, on 01 iunie 2015 - 11:25, said:

Știm cu toții povestea, în mare.

Femeia este arestată urgent și ținută la pușcărie, în arest preventiv, timp de 6 luni. Un complet de doi judecători o achită.
.

Posibil ca nu stiu bine, dar arestul preventive nu poate depasi 30 de zile.
Ce motive special au dus la prelungirea lui, daca acele motive nu au cantarit nimic si a fost achitata ??

#85
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Ca să mai clarificăm puţin lucrurile.
Rechizitoriul cuprinde perioada aug-sep 2013 - 3 iunie 2014.
Citez din sentinţa TB:
"Tribunalul reţine şi că, cel puţin în ultimul cuvânt, inculpata a recunoscut că a ameninţat partea vătămată, urmărind să recupereze datoria." (anterior de aceasta instanţa spune: "Mai reţine tribunalul că inculpatul a considerat că scopul faptei este unul legitim, şi anume recuperearea unei datorii").

Deci există o faptă clară de ameninţare pe care unii judecători au încadrat-o la şantaj (vezi textul sentinţei) în baza probelor strânse pentru perioada aug-sep 2013 - 3 iunie 2014 (subliniez data de 3 însă voi arăta importanţa ei când voi avea mai multe informaţii ca să trag o concluzie).

Edited by lmk, 01 June 2015 - 18:29.


#86
lucian2retec

lucian2retec

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 09.11.2006

View Postvio69a, on 01 iunie 2015 - 17:40, said:

Posibil ca nu stiu bine, dar arestul preventive nu poate depasi 30 de zile.
Ce motive special au dus la prelungirea lui, daca acele motive nu au cantarit nimic si a fost achitata ??

Pai din Mandatul de arestare:

- "In perioada aprilie 2014 - 03.06.2014 inculpata Rarinca Mariana a amenintat-o pe persoana vatamata, presedintele Inaltei Curti de Casatie si Justitie, cu darea in vileag a unor fapte imaginare si a constrans-o astfel sa dea suma de 20.000 euro in scopul de a dobandi pentru sine in mod injust un folos patrimonial."
si:
- "privarea de libertate este necesara pentru inlaturarea unei stari de pericol pentru ordinea publica."

  Daca-ti ceri datoria de la un magistrat, esti declarat terorist si te tin in arest pe termen nedefinit, ca "asa vor muschii lor".
  In orice alt caz, nu te baga nimeni in seama.
  Cred ca putem spune ca DNA este prima (si singura) putere in stat: sunt singurii care fac ce doresc fara sa dea socoteala nimanui. Sunt mai presus de lege, aresteaza pe cine doresc. Si daca nu au probe, nu va fie teama, gasesc ei ceva.      Eventual esti dat drept exemplu negativ si condamnat rapid. Dupa cateva luni de arest preventiv o sa declari tot ce doresc ei.

#87
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

View Postdexter15, on 01 iunie 2015 - 18:13, said:

Nasol. E ca'n anii 50. Tot respectul pentru DNA pentru ca au facut si multe lucruri bune, dar astfel de cazuri nu trebuie sa se repete.
si cand io ziceam ca dna egal  securitatea anilor  50 toti ati ras, si va ti bucurat cand Voiculescu a intrat la puscarie fara vreo dovada palpabila, sau cand Cioaca  a luat 20 de ani fara nici o proba care sa arate ca ii vinovat !  Si va fi tot mai rau pe astia ii doare in cot stiu ca romanii nu reactioneaza decat foarte greu  si ca au sprijin din afara, vai si amar de capul nostru sa deschis cutia pandorei...

#88
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
Pai uite daca oamenii se tem sa discutie despre orice in justitie: http://forum.softped...0#entry17286885

#89
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
Pai evident ca nu era de competenta DNA, din 2 motive: Anticoruptia e una, santajul e alta, si-apoi DNA-ul se ocupa pe de-o parte de cazuri unde sumele depasesc o anumita valoare, respectiv cei ACUZATI sunt demnitari, si nu invers, cei care fac plangerea.

#90
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostSucreBolivar88, on 01 iunie 2015 - 18:28, said:

va ti bucurat cand Voiculescu a intrat la puscarie fara vreo dovada palpabila,

Citește rechizitoriul.  Este public.  Acolo vei descoperi că sunt o grămadă de dovezi.  Nici măcar nu s-au mai obosit să le conteste.
Uite, din cauza celor ca tine sunt eu acuzat că țin cu bababul.

Să îți fie clar o chestie.   Eu țin partea celor care luptă împotriva corupției și a hoțiilor.  Consider că este extrem de important ceea ce fac.
Ceea ce nu aprob sunt abuzurule și excesele, pentru că așa sunt eu, nu-mi plac nedreptățile și nici nu cred că servesc cauzei susținute de oamenii cinstiți.

A face justiție prin abuz este opusul justiției.

Ca și propaganda mincinoasă, așa cum este să afirmi că Voiculescu ar fi nevinovat și condamnat pe nedrept.  Ei bine, dacă era în SUA, Voiculescu ar fi fost închis pe viață  (500 de ani de închisoare).
Te găsiști tocmai tu să bagi textul cu nevinovăția ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate