Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B
 Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ
 Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 

Bogatii lumii se ascund in buncare si fug in tari indepartate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
130 replies to this topic

#91
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,183
  • Înscris: 23.09.2005

 tomaso, on 20 aprilie 2015 - 17:14, said:

Nope, ei au eradicat săracii.

Da, exact. Nu au exterminat saracia ci au scos saracii in strada si i-au omorat cu pietre. Posted Image

Norvegia este al şaptelea exportator de petrol din lume. Conştienţi că resursele se vor termina la un moment dat, conducătorii ţării au înfiinţat în 1990 un fond în care toţi cei peste 5 milioane de cetăţeni sunt acţionari.
Săptămâna aceasta, valoarea fondului a ajuns la 5.100 miliarde de coroane, echivalentul a peste 600 de miliarde de euro. Asta înseamnă că fiecărui norvegian îi revine peste un milion de coroane. Totuşi, oamenii nu se pot atinge de bani, care sunt gestionaţi de Banca Centrală. Ei sunt destinaţi bunăstării generaţiilor viitoare.
Patru la sută din bani sunt folosiţi pentru plata subvenţiilor şi a ajutoarelor sociale. Alte cinci procente sunt folosite pentru consolidarea capitalul ţării. Investiţiile se fac însă cu mare prudenţă şi cumpătare.


Cu un secol in urma, lucrurile stateau cu totul altfel. Pana la obtinerea independentei, in 1905, dupa aproape 400 de ani de domnie straina, mai intai sub conducerea Danemarcei si apoi a Suediei, aproape un milion de norvegieni, adica jumatate din populatie, a emigrat. Majoritatea erau fermieri, incercand sa scape de saracia lucie din locurile natale cu relief muntos, aspru, unde doar trei procente din teren puteau fi arate. Astazi, in America de Nord sunt tot atatia descendenti ai norvegienilor cati sunt si in Norvegia. Cei care au ramas au fost prudenti.
Daca obtineau o recolta bogata, nu consumau intreaga productie si nu se desfatau in lux, ci puneau ceva deoparte pentru zilele negre care urmau sa vina cu siguranta.
Puritani si egalitaristi convinsi, norvegienii au adoptat ceea ce in Scandinavia este cunoscut ca Janteloven (n.r.: Legea Jante). Acest set de norme de comportament social se rezuma la ideea de a nu te crede o persoana speciala.
Activitatea lor economica era la fel de practica precum ei insisi, constand in mare parte din agricultura, pescuit, silvicultura, industria hartiei, a textilelor si navigatie.
Cu toate acestea, dupa ce Olanda a descoperit campuri imense de gaze naturale in apele sale teritoriale din sudul Norvegiei, oficialii norvegieni au considerat ca era firesc sa-si exploreze propriul sector din Marea Nordului. Primele 30 de puturi forate acolo la mijlocul anilor ’60 au fost seci. Unele companii petroliere au renuntat, altele au vrut sa se retraga, iar pesimistii locali vorbeau pe la colturi ca nu se va gasi niciodata petrol.
Apoi, intr-o noapte de septembrie din anul 1969, directorul unei platforme din zona de foraj maritim Ekofisk, aflata la 300 km distanta de tarm, si-a sunat seful pe continent la ora 01.30 noaptea si i-a spus: "Esti treaz? Stai jos? Am petrol in toata Marea Nordului!".


Cu 20 de ani in urma, Parlamentul a hotarat ca intregul venit obtinut din petrol sa nu intre la bugetul anual de stat, ci intr-un fond independent pentru bunastare, investit la randul lui in actiuni si obligatiuni care sa aduca venituri suplimentare pe care statul e imputernicit sa le cheltuiasca.


Norvegia, ţara milionarilor. Fiecărui norvegian îi revine un milion de coroane din vânzarea petrolului

Edited by Phobos, 20 April 2015 - 21:14.


#92
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,081
  • Înscris: 02.03.2003
:) Mai cunosc eu un popor care nu avea datorii si avea o tara puternica si infloritoare.
Norvegia este o bula, asa cum au fost si alte bule economice.

Cum a scazut pretul la petrol au inceput probleme. Vom trai si vom vedea.

#93
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 _overboost, on 20 aprilie 2015 - 20:46, said:

ia, da-ne si noua exemplu de o insula accesibila de pe uscat... Posted Image


Două exemple Posted Image

Singapore, Manhattan.
te-ai prins?
Îți mai dau, ironikul lui tata?

#94
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,183
  • Înscris: 23.09.2005
E drept, discutia era insa daca eradicam saracii sau saracia. Saracii nu pot fi exterminati dintr-un motiv simplu: saracia e ceva relativ, e un concept. In momentul in care vor exista doar milionari si miliardari pe planeta, milionarii vor fi noii saraci.  Ii exterminam si pe milionari? Cei mai putini "instariti" vor fi noii saraci.

Si asa mai departe, roata nebuniei nu se va opri niciodata.

Atat de simplu este. Posted Image

Ce vrea tomaso este de fapt o depopulare masiva pe criterii de avutie. Atata tot. De ce pe aceste criterii, numai el stie. Posted Image

Nu e constient ca asta e doar o rezolvare temporara, caci inevitabil, lucrurile ajung din nou cum au fost initial, pana la urma. El incearca sa trateze efectele, nu cauzele.

Edited by Phobos, 20 April 2015 - 21:33.


#95
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Phobos, on 20 aprilie 2015 - 21:25, said:

E drept, discutia era insa daca eradicam saracii sau saracia. Saracii nu pot fi exterminati dintr-un motiv simplu: saracia e ceva relativ, e un concept. In momentul in care vor exista doar milionari si miliardari pe planeta, milionarii vor fi noii saraci.  Ii exterminam si pe milionari? Cei mai putini "instariti" vor fi noii saraci.

Atat de simplu este. Posted Image

Visul săracilor este eradicarea bogaților.   Ei cred că așa vor fi mai bogați, prin tâlhărirea acestora.
Însă nu vor fi nici dacă toată această bogăție li s-ar împărți peste noapte.  
Săracii nu pot fi oameni bogați.  Pentru că sărăcia lor este una interioară, în primul rând.

#96
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,183
  • Înscris: 23.09.2005

 tomaso, on 20 aprilie 2015 - 21:30, said:

Visul săracilor este eradicarea bogaților.   Ei cred că așa vor fi mai bogați, prin tâlhărirea acestora.
Însă nu vor fi nici dacă toată această bogăție li s-ar împărți peste noapte.  
Săracii nu pot fi oameni bogați.  Pentru că sărăcia lor este una interioară, în primul rând.
Ai dreptate.

Dar exact din acelasi motiv din care daca exterminam bogatii, nici saracii nu o s-o duca mai bine, e valabila si viceversa.

Edited by Phobos, 20 April 2015 - 21:41.


#97
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

 tomaso, on 20 aprilie 2015 - 21:25, said:



Două exemple Posted Image

Singapore, Manhattan.
te-ai prins?
Îți mai dau, ironikul lui tata?
:roflmao: Aoleo!!! Pai, ironikul lui tata, lasa antropizarea... Mai pune mana pe un dex, vezi ce inseamna cuvantul "insula" si apoi explica-ne cum e cu insulele in care ajungi "pe uscat". Nu ma-nnebuni cu poduri si alte chestii ce tin de antropizarea mediului si astea abia in istoria moderna.

#98
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

 tomaso, on 20 aprilie 2015 - 13:18, said:

Tati, dreptul la viață este condiționat de starea materială chiar acum, în timp ce vorbim.
În orice caz, bogăția mea principlaă este una  care excede puterii omenești.  Nimeni nu mi-o poate confisca.
Nu-i. Mai poti trai si dupa firimituri si esti "confortabil". Dar cand nu o sa se mai poata si daca ideologia ta nebuneasca se impune exista doua solutii.
1. Ordinea si toata lumea concureaza pt. ban. Daca nu mananci, nu bei, nu platesti taxe si impozite si nu faci nimic altceva, esti intr-adevar safe. Altfel esti mancat fie ca platesti, fie ca concureaza 50 da milioane da oameni (or more) pe felia ta.
2. Haosul care inseamna ca-ti ia nemancatii cu japca.

Eu sunt pt. ordine intodeauna. Dar ordinea actuala nu mi se pare sustenabila pe termen foarte lung. Am oferit si solutii cu alte ocazii.

#99
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015
@gdans

deci gdans favorizeaza sclavia pe fata, cu inchisoara datorinicilor &sh!t

adica gdans e adeptul dementului de Giurgea de pe capitalism pe paine , blogul psihopatilor

ok

 terratec, on 20 aprilie 2015 - 21:19, said:

Posted Image Mai cunosc eu un popor care nu avea datorii si avea o tara puternica si infloritoare.
Norvegia este o bula, asa cum au fost si alte bule economice.

Cum a scazut pretul la petrol au inceput probleme. Vom trai si vom vedea.

si uite invidia cum ii roade pe dezaxatii capitalisti ... cred ca iti sufera ficatul sa vezi o natie pe care nu o poti beli si transforma in sclavetii tai

bineinteles, daca era o colonie alde Meltenica, era ideal, parfum de liberalism & sh!t

#100
SerrWaff

SerrWaff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 27.12.2014

 Adm, on 19 aprilie 2015 - 15:14, said:

Asta e inca o teorie a conspiratiei, dar una cam subtire.

Da, poti face o ferma sau un bunker anti-atomic, problemele sunt:

1. Cat poti supravietui in ele pe provizii?
2. Cum le poti apara de lumea dezlantuita si pentru cat timp?

Lumea e intr-o asteptare NEbuna, lumii i s-a urat cu binele.

Toata lumea e nemultumita, resursele se imputineaza zilnic, dar marea problema este acea senzatie de neimplnire, care pare a fi catastrofal
Avem nevoie de extraterestri sau macar o cursa interesanta.

Absolut fals. Pur si simplu se propaga teama de necunoscut/dezastru/cataclisme. O populatie speriata se indreapta automat spre big brother sa o apere, accepta reducerea drepturilor in schimbul unei securitati iluzorii si nu in ultimul rand, cumpara chestii (survival/prepping stuff, sunt jde websiteturi care vand masti de gaze si kituri de supravietuire oamenilor prosti si speriati).

Deci e fascism, ca de obicei: statul impreuna cu "privati" atent selectati vand teama si buncare fraierilor :) for jewgold! :D

#101
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Daca eram bogat imi faceam un buncar anti-orice dezastru ,cu reactor nuclear ,circuit de aer inchis,hrana pentru 30 ani ,costum anti-radiatie si unitate de realitate virtuala.Si pentru ca 30 ani e ceva imi luam cu mine si 70 de virgine salvate de la foametePosted Image .
dupa ce mureau saracii si neinteligentii ramaneau in viata doar bogatii si desteptii care ar reconstrui o lume superioara celei lasate in urma.

#102
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015
s-o crezi tu!   ar fi o populatie rezultata din incest, cu probleme genetice cu duiumul

doar daca ar fi vreo cateva sute de mii de bogati cu cateva milioane de femei....altfel rezulta asa numitul ,,genetic bottle neck"

#103
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
De fapt, o populatie viabila genetic se realizeaza din circa 200-250 de indivizi.

#104
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,154
  • Înscris: 04.08.2007

 tomaso, on 20 aprilie 2015 - 16:13, said:



Fii rău tovarășe!

CĂąnd poți lua o pauză de calmare, judecă speța de mai jos și vei vedea că lumea fără săraci este mai luminoasă și mai curată.

În Norvegia nu sunt săraci.
Au și bogați.
Cum pot ei să trăiască fără săraci?   Bine, evident!
norvegia acum vreo 40 de ani, inainte de a descoperi ca au petrol, era o tara relativ saraca, raportat la europa occidentala. Acum sunt bogati, culmea nu au facut niciun genocid sau pogrom. Da poate tu stii altfel.
http://www.erd.ro/pe...-si-norvegienii

Edited by remvirg, 21 April 2015 - 12:14.


#105
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,142
  • Înscris: 03.12.2005

 CentOS_Operator, on 21 aprilie 2015 - 11:00, said:

s-o crezi tu!   ar fi o populatie rezultata din incest, cu probleme genetice cu duiumul

doar daca ar fi vreo cateva sute de mii de bogati cu cateva milioane de femei....altfel rezulta asa numitul ,,genetic bottle neck"

la un moment dat populatia umana de pe Terra era de doar ~10 000 de indivizi (timp de vreo 100k de ani) si uite ca nu s-a intamplat nika.
http://en.wikipedia....ttleneck#Humans

Edited by takillya, 21 April 2015 - 12:08.


#106
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,154
  • Înscris: 04.08.2007

 pro-civilizatie, on 21 aprilie 2015 - 09:42, said:

Daca eram bogat imi faceam un buncar anti-orice dezastru ,cu reactor nuclear ,circuit de aer inchis,hrana pentru 30 ani ,costum anti-radiatie si unitate de realitate virtuala.Si pentru ca 30 ani e ceva imi luam cu mine si 70 de virgine salvate de la foametePosted Image .
dupa ce mureau saracii si neinteligentii ramaneau in viata doar bogatii si desteptii care ar reconstrui o lume superioara celei lasate in urma.
Ar recontrui o laie. S-ar ajunge de unde s-a plecat.

#107
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,929
  • Înscris: 30.10.2003
Saracii vorbesc cat de bine e sa fii bogat si ca saracii sunt ciuma planetei.
Lol, cata ironie in topicul asta.

#108
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Am descoperit că discuția s-a dus într-o direcție complet greșită.

De la bun început am considerat aberantă ideea de a-ți face buncăr pentru a te proteja de tulburări sociale.  Mi se pare mult mai sigur și mult mai interesant să te duci pe o insulă, la mare, la soare, unde fetițele sunt goale, în loc să-ți faci o groapă și să tragi lespedea după tine.    Ești mult mai protejat pe o insulă decât în orice fel de buncăr, indiferent cât de bine ar fi făcut acesta.
În sfârșit, am crezut că tema este așa, la oha, dar după niște cercetări pe net, am găsit explicația reală a fenomenului.

Ca să nu vă țin prea mult în suspans, vă spun că am două vești.  Una rea și una bună.
Cea rea este că vom muri în proporție de 99,99999999999%.
Veste bună este că moartea se va petrece rapid, fără suferință intensă.

Acum să detaliez.

La sfârșitul secolului al XIX-lea, mulți astronomi au făcut speculații despre existența unei planete dincolo de Neptun.
Descoperirea planetei Neptun a rezultat ca urmare a unor calcule ale matematicienilor John Couch Adams și Urbain Le Vernier, pentru a explica discrepanțele între orbitele calculate și cele observate ale planetelor Uranus, Saturn și Jupiter. După descoperirea planetei Neptun, au rămas totuși niște mici discrepanțe ale acestor orbite, precum și a orbitei planetei Neptun, care au generat ideea existenței Planetei X, numită astfel de Percival Lowell.

Descoperirea obiectului transneptunian 2012 VP113, caracteristicile orbitei sale și ale altor câteva corpuri cerești de la marginea Centurii Kuiper au readus în discuție posibilitatea existenței unei planete încă nedescoperite, chiar de 10 ori mai mare decât Pământul.

Paleontologii David Raup si Jack Sepkoski sustin ca, in ultimii 250 de milioane de ani, viata de pe pamant s-a confruntat cu disparitia totala, intr-un ciclu care se repeta la 26 de milioane de ani.
Disparitia vietii pe Pamant ar face parte dintr-un ciclu.  Nemesis a fost numele sugerat pentru a explica un ciclu de extinctie in masa pe Pamant.
Nemesis, alias Nibiru, alias Planeta X * Sunt nume diferite ale aceluiasi obiect ceresc, aflat la orginea Apocalipsei

O planeta pitica recent descoperita, numita Sedna, are o orbita neobisnuit de lunga in jurul Soarelui. Planeta pitica este definita de Uniunea Astronomica Internationala drept un obiect care orbitează în jurul Soarelui, are o masa suficienta astfel incat forţa gravitaţională să îi confere o formă aproximativ sferică, nu a „curăţat” spaţiul cosmic din vecinatatea orbitei sale, si nu este satelitul unei planete. Aceasta definitie este cea care a retrogradat Pluto de la statutul de planeta la cel de planeta pitica deoarece nu a „curaţat” vecinatatea orbitei sale (Centura Kuiper).
Planeta pitica Sedna este unul dintre cele mai indepartate obiecte observate vreodata, cu o orbita intre 76 si 975 UA (Unitati Astronomice, 1UA = distanta de la Pamant la Soare, n.red.). Orbita planetei este estimata sa dureze intre 10,5 si 12000 de ani. Cel care a decoperit-o, Mike Brown, de la Caltech, spune: “Sedna nu ar trebui sa se afle acolo. Practic, nu ajunge niciodata suficient de aproape de Soare pentru a fi afectata de el, dar nici suficient de departe pentru a fi influentata de alte stele”. Probabil un obiect masiv, care nu se vede, este raspunzator pentru orbita absolut ciudata a planetei. “Observatiile mele s-au concentrat de regula asupra unor obiecte aflate mai aproape si, prin urmare, care se deplaseaza mai rapid. Un obiect ca Nemesis, aflat la o distanta atat de mare si care se misca atat de incet este foarte greu detectabil”, spune Brown.

Problema este că, până acum, oamenii de știință nu a avut cum să caute planete mai mici și mai rece. Orice planetă aflată la acea distanță, în spatele lui Neptun, s-ar deosebi foarte greu printre celelalte corpuri cerești.
”Până acum un an, sau doi, pur și simplu nu aveam tehnologia necesară pentru a face asta, deoarece nu aveam telescoape suficient de mari și nici camere suficient de bune atașate pe acestea”, a explicat Scott Sheppard, astronom în cadrul Instituției Carnegie pentru Știință.
Până acum, telescopul din Chile i-a ajutat pe oamenii de știință să descopere o planetă pitică, numită Biden, realizată în totalitate din gheață. ”Credem că, probabil, sunt obiecte mult mai mari decât Pluto în acel spațiu. Ar putea fi chiar o planetă de dimensiunea planetei Marte sau a Pământului”, a mai spus Sheppard.
Există deja dovezi că un corp de dimensiuni mai mari s-ar putea ascunde în partea întunecată a sistemului nostru solar. Mai exact, observând orbitele piticei din gheață și a celorlalte corpuri mici care o înconjoară, oamenii de știință au descoperit un tipar. ”Nu te-ai aștetpta la asta. Te-ai aștepta ca orbitele să fie aleatorii”, a mai declarat Sheppard.
Practic, orbitele respectivelor corpuri ar putea fi influențate de forța unui planete mari, necunoscut. ”Cred că asta, ca orice altă descoperire, este numai vârful iceberg-ului. Și mai cred că va mai dura ceva timp până când cineva va putea explica exact fenomenul și mai ales până când toată lumea va accepta respectiva explicație”, a opinat Chad Trujillo, de la observatorul Gemini.

Pe măsură ce trece timpul, se confirmă că civilizația pământeană precum și cea mai mare parte a florei și faunei va fi distrusă în urma perturbărilor provocate de trecerea planetei Nibiru prin apropierea Pământului.    Adică la anul, în 2016.   Nu știu exact dacă înainte sau după alegeri, dar cert este că la anul vom muri.   Cei care vor să trăiască musai, ar face bine să înceapă să sape buncăre unde să încerce a supraviețui cât mai mult posibil. Eu unul nu am chef să supraviețuiesc în condiții de buncăr așa că vă transmit de pe acum ”Apocalipsă Ușoară”.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate