Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung anunta SSD-urile de 256TB...

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

Menstruatie slaba dupa Postinor

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8 răspunsuri în acest subiect

#1
Alexandrayy

Alexandrayy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 07.03.2015
Buna seara

Incep cu inceputul,in ianuarie am luat  Postinor, totul bine a venit ciclul la inceputul lui februarie,in februarie de panicata ce am fost am luat dinou Postinor(stiu ca nu am facut bine luand 2 luni consecutiv dar altceva nu am stiut ce sa fac)dar acum in Februarie nu am avut acea sangerare de la pastila care apare la cateva zile(in ianuarie am avuto) si asta ma cam sperie.
Ieri pe la amiaza am observat ca am o sangerare,am zis ca mi-a venit ciclu dar mi-a curs putin si foarte lent pana seara , seara cand m-am uitat mi sa parut ca nu a mai curs deloc(nu stiu sigur),azi mi-a curs destul de ok dar oricum mai putin decat de obicei
Poate asta sa fie din cauza la Postinor?tinand cont ca am luat 2 luni consecutiv sau sa fie acea "menstruatie peste sarcina"? poate postinor sa creeze astfel de dereglari? postinorul l-am luat la o ora de la contactul cu pricina si a doua pastila la 12 ore

Multumesc

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.654
  • Înscris: 19.04.2009
De acasa nu ai ce face.
Mergi la medic cat mai curand. Postinorul si asa e o bomba, dapai 2 intr-un interval scurt.

Cel mai probabil te-ai ales cu o tulburare endocrina mai mult sau mai putin grava. De asta te sfatuiesc sa ajungi la un endocrinolog cat mai repede.


PS. ORICE MESAJ OFFTOPIC, JIGNIRE SAU TENTATIVA DE TROLLING SE VA LASA CU SUSPEND!!!

Editat de lex404, 07 martie 2015 - 22:17.


#3
Alexandrayy

Alexandrayy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 07.03.2015
Si eu vreau sa ajung la medic,dar vroiam sa stiu niste pareri pana ajung la medic,atunci menstruatia slaba sa fie de la o tulburare nu din cauza unei sarcini nu?

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.654
  • Înscris: 19.04.2009
Stii ca sansa unei sarcini dintr-un prezervativ rupt este foarte mica...deci este 99.9% o dereglare hormonala.
Dar musai vizita, ti-am zis. Postinorul si asa e o bomba, apai 2 la interval asa scurt...

#5
alinutza79

alinutza79

    Miozotis

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 2.157
  • Înscris: 27.01.2011
dar de ce l-ai mai luat pe al 2- lea? In Februarie dupa ce ti-a venit menstruatia ai avut alt contact sexual neprotejat?

#6
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postalinutza79, on 07 martie 2015 - 22:56, said:

dar de ce l-ai mai luat pe al 2- lea? In Februarie dupa ce ti-a venit menstruatia ai avut alt contact sexual neprotejat?

Evident.

Parca mai era cineva pe aici care lua pastilele de a doua zi ca bomboanele.

Raspunsul e ca ti-ai dat sistemul peste cap cu bombele astea hormonale. Ah, si ficatul.

#7
Alexandrayy

Alexandrayy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 07.03.2015

View Postalinutza79, on 07 martie 2015 - 22:56, said:

dar de ce l-ai mai luat pe al 2- lea? In Februarie dupa ce ti-a venit menstruatia ai avut alt contact sexual neprotejat?
Sa rupt prezervativul

#8
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.477
  • Înscris: 16.09.2014
Postinorul, si alte pastile de "a doua zi", pot crea probleme nu doar pe 2-3 luni, ci si pe termen (foarte) lung, mai ales luate intr-un interval foarte scurt (din ce stiu pastilele de a 2a zi au efectul foliei de anticonceptionale pe o luna (daca ma insel, corectati-ma, va rog, asta stiu si eu). Aceste probleme includ menstruatie tarzie (intarziata chiar si luni),  cantitati mici de sange,  dereglari hormonale ce se pot observa doar la doctor etc.
Daca prezervativul a fost de doua ori problema atunci ai (aveti) grija la ce prezervativ folositi.
Fuga la medic, ecografie si sange.

Editat de Arianna-D, 09 martie 2015 - 05:08.


#9
Alexandrayy

Alexandrayy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 07.03.2015

View PostArianna-D, on 09 martie 2015 - 05:01, said:

Postinorul, si alte pastile de "a doua zi", pot crea probleme nu doar pe 2-3 luni, ci si pe termen (foarte) lung, mai ales luate intr-un interval foarte scurt (din ce stiu pastilele de a 2a zi au efectul foliei de anticonceptionale pe o luna (daca ma insel, corectati-ma, va rog, asta stiu si eu). Aceste probleme includ menstruatie tarzie (intarziata chiar si luni),  cantitati mici de sange,  dereglari hormonale ce se pot observa doar la doctor etc.
Daca prezervativul a fost de doua ori problema atunci ai (aveti) grija la ce prezervativ folositi.
Fuga la medic, ecografie si sange.
ecografie si sange sa vad daca sunt?sau pentru dereglari?adica din mesaje eu am inteles ca ii de la pastila nu altceva

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate