Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Cât de frig sau cald este la voi?

* * * - - 26 votes
  • Please log in to reply
34364 replies to this topic

#18469
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,004
  • Înscris: 13.11.2016
aris, de aia nu m-am ars eu la soare ! Ca a plouat in fiecare zi cat am fost la mare !
Serios acum, nici nu ma asteptam sa am asa vreme, doar o zi a fost in care nu m-am dus la plaja. Perioada 26 iunie - 3 iulie.

#18470
Rhandy

Rhandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 18.07.2012
Acum in Berceni sunt 20 de grade, cerul este senin si vantul adie usor. Maxima anuntata este de 30 de grade.

#18471
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
17 grade acum in Poiana Negrii cer senin , dar se vad ceva nori pe munti.
Aseară a plouat si ieri a fost tot timpul inourat.
Cred ca azi nu va tine mult soarele asta.
Adie un vânt prevestitor de ploaie.
Problema e ca am fan de facut.
Nu numai eu , ci toti din zona Dornelor.
Suntem in urma cu fanul din cauza ploilor.
Noi nu ducem grija soarelui pe plaja , ci sa asiguram nutrețul pt animalele.
Saptamana asta nimeni nu pregateste mare lucru pt ca sut câteva sărbători.
Sf Ilie si alte cqteva sărbători mai mici , prevăd de obicei ploii.
Oare saptamana viitoare cum se ajungă in nordul tarii?

#18472
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 26.02.2010
Saptamana viitoare se anunță ploaie cam în toată tara. Mai avem azi și maine măsurători de făcut, deocamdată vremea este însorită între Sibiu - Copșa Mică.
Vedem mai pe seara la Bistrița.
După ploile care au tot căzut, fânul a crescut, e bine sa fie cald ca să se usuce, însă mai este și luna august, când s-ar putea sa fie mai stabila dpdv al precipitațiilor, însă per ansamblu omul nu e mulțumit niciodată. Oricum vremea o luam asa cum este, când o putem schimba/controla.

#18473
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,933
  • Înscris: 14.10.2008
Sper ca descoperirea Atlanticului sa fie ruptura ce aduce o schimbare.

In 2007 tocmai marele val de caldura cu 44,3 Calafat a provocat ruperea blocajului si schimbarea maritzei inspre ploi in august.

Lipsa incalzirii inainte de ploile de saptamana viitoare iarasi va genera ploi de toamna si lipsa furtunilor si/sau activitate electrica slaba.

#18474
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,933
  • Înscris: 14.10.2008
Semne rele iarna are. Daca am ajuns precum UK, ma mut din tara asta.

Quote


Citez de pe http://www.aer.com: Cold subtropical SSTs coupled with warm SSTs in the mid-latitudes and cold SSTs south of Greenland and Iceland form the positive phase of the North Atlantic tripole pattern. This pattern is thought to favor a positive winter NAO.


#18475
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 29.10.2017
@nea, in unele analize am vazut cum se spune ca e important ce se intampla in mai cu tripolul, si se fac prognoze pentru iarna pe aceasta baza.
Inca nu m-as hazarda, desi e clar ca vor fi efecte in cascada ce se vor vedea in iarna. Ramane sa mai discutam pe aceasta tema.
Cat despre prognoza pentru aceasta vara, reamintesc postarile din pagina 984, postat pe 12 mai, in care mi s-a parut clara tendinta Azoricului de a trimite dorsalele spre nord-est in aceasta vara, lasand ciclonii mai relaxati, mai neperturbati in sud-est, adica prin zona noastra.

[ https://image.ibb.co/fiZGmy/Capture.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cat despre "deschiderea Atlanticului", si aceasta situatie a fost prevazuta in postarea #17849 din pagina 992, pe data de 25 mai,
cand asimilam aceste "deschideri" cu o intersectie semaforizata. Trece Azoricul, mai lasa depresiunile spre sud, si tot asa.
Sigur, e o circulatie foarte pretentioasa si, de aceea aceasta vara cel putin pana acum a fost speciala din acest punct de vedere.

[ https://image.ibb.co/mCrbKJ/doi.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se putea si mai rau, aceasta ar fi fost varianta cea mai dura, cu un Vortex Polar bine inchis.
Ar fi interesant de observat asa ceva in miez de vara:

[ https://image.ibb.co/mKq6my/unu.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acestea au fost spuse in contextul unor studii in care, asa cum spuneam la inceputul acestei postari, prognozele pot merge chiar pana in iarna, luna mai fiind una speciala.
Am mai vorbit si in alta parte, aprilie si mai sunt considerate (cel putin din punctul meu de vedere) a fi lunile de inceput de an meteorologic.
Felul in care e transata evolutia "vantului de mai" da semnalul chiar pentru intreaga vara.
Atunci seceta se poate instala, uneori din aprilie.

Edited by rixthina, 17 July 2018 - 13:53.


#18476
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,004
  • Înscris: 13.11.2016
La Targoviste sunt 26 de grade dar se simte ca 28. De maine seara apar precipitatiile si o sa cam tina...

#18477
George78910

George78910

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 14.11.2016
Buna seara!
21 de grade la Izbuc si ploua cu tunete si fulgere.

#18478
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 19.01.2015
In TM nu a plouat, dar ar fi binevenita o ploaie pe diseara.

#18479
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 19.01.2015
Poate se tine Rix de cuvant si ne va aduce ploaia diseara si la TM.

#18480
George78910

George78910

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,593
  • Înscris: 14.11.2016
In Izbuc ploua de rupe si tuna puternic cu fulgere foarte multe.

#18481
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,933
  • Înscris: 14.10.2008
Luna mai e speciala, dar e adevarat cum ca mai rece si ploios-vara caniculara si mai cald si secetos-vara ploioasa si/sau racoroasa?

Imi vin in minte exemplele 2002 si 2012. Mai cald primul, mai rece si ploios al doilea. Din cauza nostalgiei pentru 2012, clar o luna mai rece si foarte ploioasa ma va bucura, chiar daca in mai 2012 ma panicasem ca voi avea o non-vara precum in 2005.

Dar in 2005 non-vara a inceput chiar din aprilie si a tinut-o pana in octombrie tot intr-o ploaie abundenta.

#18482
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 26.02.2010
15 grade, ceata, Dej.

#18483
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sibiu, cer noros, a început plouă slab, 17 grade



Nu știu de ce a întors-o așa.

Poate pentru că am avut dezactivată rotirea automată.

#18484
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 29.10.2017
@nea, vremea poate lua aspecte diferite de la zona la zona in tara noastra, stim cat de mari pot fi diferentele intre intra si extra- carpatic.
Dar nu numai, uneori Oltenia cunoaste episoade de seceta, mult atenuate in Muntenia.
Consider insa ca inca de la sfarsitul lui aprilie - prima jumatate a lui mai - pot fi creionate tendintele pentru vara respectiva.
Apoi, pe parcurs, se vede tendinta Azoricului; pulsatii cu o frecventa mai mare sau mai mica, si alti parametri.
In general, evolutia Azoricului la scara intregului sezon cald este una ce poate fi incadrata intr-un grafic cu pante domoale, deci usor previzibila.
De exemplu, daca frecventa expansiunii-regresiei dorsalelor este una mare la inceput si tendinta este de scadere, aceasta scadere va fi lenta, nu foarte brusca.
Sau invers, lenta la inceput, apoi in crestere, apoi scadere. Nu vor fi miscari bruste.
Poate fi facuta o corelatie intre directia de propagare a undelor (dorsalele) si frecventa acestora, cu relevanta mai ales la scara multianuala.
Aceste grafice pot fi usor comparate apoi cu anii mai umezi sau mai uscati la noi, pot fi facute corelatii cu ciclurile solare, SST, faza AMO, QBO, etc.

Rezumand, din aprilie-mai se vede cum sta treaba in vara ce urmeaza, in linii mari, tinand cont de cele spuse mai sus.

Edited by rixthina, 18 July 2018 - 09:15.


#18485
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 29.10.2017
Seria ploilor continua in Buzau.
@nea, rissaga a distrus plajele prin Mallorca.
Nu mai ai unde sa te duci, ai ratat insa acest fenomen ...meteo.
Ce vedem in aceasta imagine face parte din acea perturbatie meteo, o ramasita.

[ https://image.ibb.co/bxNKPJ/current_W90_VOGTB.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rixthina, 18 July 2018 - 10:07.


#18486
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 26.02.2010
27 grade, cer parțial noros, Cluj

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate