Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Manifestari spirituale-neoprotestanti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
145 replies to this topic

#1
MotherEarth

MotherEarth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 27.12.2013
Din cate inteleg , la neoprotestanti au loc manifestari spirituale/supranaturale. eci , ma adresez neoprotestantilor- sa imi descrie . pe scurt - ce experiente spirituale au avut parte, NU ce au auzit. Ma intereseaza experiente spirituale PERSONALE. Mi se par interesante.

Poate castigati inca un suflet :D Cine stie... Sunt curios. ce experiente ati avut parte? P.S:De preferat, cei care nu sunt neoprotestanti, sa se abtina (daca e posibil :D ) de la comentarii indecente. Sunt interesat pe bune. Multumesc anticipat,
Nu ma intereseaza marturii ortodoxe , de ex.

#2
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Si ce te face sa crezi ca e diferit ceva fata de povestile ortodoxe ceea ce fac neoprotestantii?

Edited by marcu35, 13 April 2014 - 00:02.


#3
MotherEarth

MotherEarth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 27.12.2013
Am o anume afinitate/familiaritate cu doctrina neoprotestanta... O sa ma interesez si de cea ortodoxa la randul ei :D Ms de intrebare

#4
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View PostMotherEarth, on 12 aprilie 2014 - 19:31, said:

Din cate inteleg , la neoprotestanti au loc manifestari spirituale/supranaturale. eci , ma adresez neoprotestantilor- sa imi descrie . pe scurt - ce experiente spirituale au avut parte, NU ce au auzit. Ma intereseaza experiente spirituale PERSONALE. Mi se par interesante.

Poate castigati inca un suflet Posted Image Cine stie... Sunt curios. ce experiente ati avut parte? P.S:De preferat, cei care nu sunt neoprotestanti, sa se abtina (daca e posibil Posted Image ) de la comentarii indecente. Sunt interesat pe bune. Multumesc anticipat,
Nu ma intereseaza marturii ortodoxe , de ex.
Eu pot sa depun marturie, am fost botezat la penticostali si am avut experiente supranaturale care inca le am...vorbire in limbi si  cantari in limbi
Totul a inceput cand eu aveam cam 32 de ani si a venit pe la adunarea noastra in Iernut fratele Tudorel de la Alba, era staruinta seara pentru  a primi Duhul Sfant...din cate imi amintesc in aceea seara nimeni din adunare nu a fost botezat cu Duhul Sfant...insa in dimineata urmatoare eu am ajuns mai repede la adunare, fratele Tudorel era acolo si-a pus mainile peste mine si am primit botezul cu Duhul Sfant...well nu stiu cum pot sa descriu mai bine aceasta experienta; in primul rand am simtit in stomac o mare caldura, dupa aia am inceput sa vorbesc in multe limbi necunoscute mie si na ma mai puteam opri, era ca un suvoi ca o cascada
Dupa aceasta experienta am mers cu fratele Tudorel in misiune pe sate, aveam un scuter Manet pe atunci...si am fost martor la experiente extraordinare, erau frati batrani dar nu aveau botezul cu Duhul Sfant....cand s-a revarsat Duhul si cand acei frati si surori batrane au primit Duhul Sfant...pluteam pur si simplu...asa era de mare revarsarea Duhului
Sustin-semnez si jur ca experientele descrise sunt adevarate
Cu stima si consideratie pentru toti crestinii autentici
Ioan

Acuma Mother-earth acea flacara s-a stins demult, eu  de multa vreme in ultimii ani nu am mai auzit despre botez cu Duhul Sfant,
era o miscare a Domnului in acei ani...acum asteptam ploaia tarzie.... daca esti constiincios si consecvent si pastram legatura poti primi si tu botezul cu Duhul Sfant...intam in staruinta , in post si rugaciune si vine rezolvarea

#5
MotherEarth

MotherEarth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 27.12.2013
Ceea ce ma intriga este ca mai toti credinciosii care spun ca au fost botezati cu duhul sfant spun ca ''pluteau'' in timpul rugaciunilor... Cum pluteau, mai exact?! Cine a avut  parte personal de asa ceva ? Sa imi descrie si mie....... Se poate ca este ceva adevar in asta....Bineinteles, asta nu ar demonstra ca teologia penticostala este adevarata, ci doar ca ''pluteau ''... spun eu....

Edited by MotherEarth, 13 April 2014 - 23:17.


#6
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View PostMotherEarth, on 13 aprilie 2014 - 23:15, said:

Ceea ce ma intriga este ca mai toti credinciosii care spun ca au fost botezati cu duhul sfant spun ca ''pluteau'' in timpul rugaciunilor... Cum pluteau, mai exact?! Cine a avut  parte personal de asa ceva ? Sa imi descrie si mie....... Se poate ca este ceva adevar in asta....Bineinteles, asta nu ar demonstra ca teologia penticostala este adevarata, ci doar ca ''pluteau ''... spun eu....
Pai eu iti scriu descriu cum pluteam...ca si eu am plutit...dar nu am dovezi si nu o sa ma crezi
eram la rugaciune Duhul o venit peste adunare si eu practic nu pluteam cu corpul dar nu imi simteam numa ,mainile impreunate restul nu mai simteam...
No auzi aici... Dumnezeu nu face figuri demonstaratii pentru necredinciosi...daca vrei sa experimentezi personal tinem legatura ne intalnim la staruinte, sau cel mai bine cauta o biserica penticostala locala si intreaba unde si cand fac staruinte in rugaciuni pentru Duhul Sfant
de unde esti ? cum te numesti ? scrie-mi pe pm si mai vb

#7
MotherEarth

MotherEarth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 27.12.2013
Nu sunt interesat sa particip la vre-o biserica... Ma intereseaza doar experientele supranaturale... Cel putin momentan :D Deci , sa inteleg ca nu pluteai fizic?! Unii mi-au descris ca , in timpul rugaciunilor/ staruintelor vedeau alti  ''frati''/''surori'' plutind , adica nu faceau contact cu solul, mai precis.... Asa ceva ai experimentat si tu? Ai observat si tu pe altii din congregatie plutind?

#8
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Daca vrei sa vezi " manifestari " ale penticostalilor poti da un search pe net sau youtube si vezi acolo pe saturate, vorbiri in diferite limbii sau diferite proorocii .

Si apropo enohabel acum vazui ca pana si tu recunosti ca era mai multa credinta inainte de a cadea si penticostali in "patima " asta a materialismului.

#9
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMotherEarth, on 13 aprilie 2014 - 23:15, said:

Cum pluteau, mai exact?!
E așa, un fel de levitație... un timp ești în aer...
Uite cam ca ăsta...Posted Image
Dar totuși parcă e altceva.

Edited by Sfantul Jakob, 14 April 2014 - 14:15.


#10
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View PostMotherEarth, on 14 aprilie 2014 - 01:22, said:

Nu sunt interesat sa particip la vre-o biserica... Ma intereseaza doar experientele supranaturale... Cel putin momentan Posted Image Deci , sa inteleg ca nu pluteai fizic?! Unii mi-au descris ca , in timpul rugaciunilor/ staruintelor vedeau alti  ''frati''/''surori'' plutind , adica nu faceau contact cu solul, mai precis.... Asa ceva ai experimentat si tu? Ai observat si tu pe altii din congregatie plutind?
nu, asa  ceva nici nu este biblic, ne intoarcem la prima revarsare a Duhului Sfant peste apostoli la Ierusalim
este descrisa acolo o experienta supranaturala...deci ei in rugaciune se bucurau , gesticulau si vorbeau in alte limbi necunoscute lor...atat...alte experiente cu plutiri-desprinderi de sol nu am vazut si nu am auzit, insa scrie despre Filip ca a fost rapit in duh si dus de Duhul sa-i spuna famenului etiopian despre Hristos
referitor la rapiri in duh si experiente de dincolo...am si eu niste marturii video

si intradevar la botezul cu Duhul Sfint senzatia este de betie-efectul vinului, de aceea este scris; nu va imbatati de vin ci fiti plini de Duhul Sfant

View Postmarcu35, on 14 aprilie 2014 - 13:18, said:

Daca vrei sa vezi " manifestari " ale penticostalilor poti da un search pe net sau youtube si vezi acolo pe saturate, vorbiri in diferite limbii sau diferite proorocii .

Si apropo enohabel acum vazui ca pana si tu recunosti ca era mai multa credinta inainte de a cadea si penticostali in "patima " asta a materialismului.
Da Marcule, pe vremuri fratii penticostali faceau staruinte si unii erau botezati cu Duhul Sfant, acum in adunari se pune accent pe doctrina, din cauza multor profeti falsi si ghicitori nu mai sunt admisi nici cei autentici
pai pe vremuri cand ne adunam la rugaciune nu era intalnire fara vedenii si profetii, dar pe ici pe colo Dumnezeu lucreaza in continuare

#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Deci ar insemna ca ai plutit in limbi
Cred ca aveti nevoie de un psihiatru

#12
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postpetre69, on 14 aprilie 2014 - 15:37, said:

Deci ar insemna ca ai plutit in limbi
Cred ca aveti nevoie de un psihiatru
omule nu-i voie sa glumim cu lucrurile spirituale....ca daca cineva se face vinovat de blasfemie este pierdut vesnic-definitiv

#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postenohabel, on 14 aprilie 2014 - 15:46, said:


omule nu-i voie sa glumim cu lucrurile spirituale....ca daca cineva se face vinovat de blasfemie este pierdut vesnic-definitiv
Nu e nimic de gluma si nici nu glumesc
Problema e ca una vorbesc pocaitii si alta fac ,si o spun din ce am vazut nu din ce am auzit
Toti se dau sfinti dar sunt mai rau decat aia nepocaiti
Apropo , ultima teapa mi-am luato cu un neoprotestant care se lauda ca e cinstit

#14
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View Postenohabel, on 13 aprilie 2014 - 20:37, said:

pastram legatura poti primi si tu botezul cu Duhul Sfant...intam in staruinta , in post si rugaciune si vine rezolvarea

Tu ai impresia ca Duhul sfant se da ca la farmacie, pe reteta?

View PostMotherEarth, on 14 aprilie 2014 - 01:22, said:

Unii mi-au descris ca , in timpul rugaciunilor/ staruintelor vedeau alti  ''frati''/''surori'' plutind , adica nu faceau contact cu solul, mai precis.... Asa ceva ai experimentat si tu? Ai observat si tu pe altii din congregatie plutind?

Daca vrei sa levitezi, adreseaza-te calugarilor din Tibet, te invata ei cum sa faci.

#15
MotherEarth

MotherEarth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 27.12.2013

View Postnovember_soul, on 14 aprilie 2014 - 15:59, said:

Tu ai impresia ca Duhul sfant se da ca la farmacie, pe reteta?



Daca vrei sa levitezi, adreseaza-te calugarilor din Tibet, te invata ei cum sa faci.
Nu am intereseaza comentariile tale. Crede-ma sunt familiarizat cu tot genul de comentarii.... In acest post ma intereseaza manifestari supranaturale la neoprotestanti....

View Postenohabel, on 14 aprilie 2014 - 15:35, said:

nu, asa  ceva nici nu este biblic, ne intoarcem la prima revarsare a Duhului Sfant peste apostoli la Ierusalim
este descrisa acolo o experienta supranaturala...deci ei in rugaciune se bucurau , gesticulau si vorbeau in alte limbi necunoscute lor...atat...alte experiente cu plutiri-desprinderi de sol nu am vazut si nu am auzit, insa scrie despre Filip ca a fost rapit in duh si dus de Duhul sa-i spuna famenului etiopian despre Hristos
referitor la rapiri in duh si experiente de dincolo...am si eu niste marturii video

si intradevar la botezul cu Duhul Sfint senzatia este de betie-efectul vinului, de aceea este scris; nu va imbatati de vin ci fiti plini de Duhul Sfant


Sincer, nu inteleg.. Atunci in ce sens spun credinciosii penticostali ca ''pluteau'' ?! Nu se refera la un fel de levitatie(nu am alt cuvant mai  bun , scuze)? Din cate imi descriu ei, asa se pare.

View Postpetre69, on 14 aprilie 2014 - 15:37, said:

Deci ar insemna ca ai plutit in limbi
Cred ca aveti nevoie de un psihiatru
Care e problema ta? Daca ai nevoie de psihiatru, esti liber.... Fiecare cu experientele sale, nu inteleg ce e treba altora.....Esti ortodox, sau ateu ?

#16
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostMotherEarth, on 14 aprilie 2014 - 19:24, said:

In acest post ma intereseaza manifestari supranaturale la neoprotestanti....

Dupa cum scrii, pari un individ marcat de o necunoastere crasa a fenomenului religios. Tu de fapt, la ce te astepti? Ti-am spus, niciunde nu exista fenomenul levitatiei. Daca vrei ceva mai neobisnuit, poti intalni insa numai la penticostali sau carismatici, vorbiri in limbi neintelese.

Edited by november_soul, 14 April 2014 - 22:16.


#17
MotherEarth

MotherEarth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 27.12.2013

View Postnovember_soul, on 14 aprilie 2014 - 22:16, said:

Dupa cum scrii, pari un individ marcat de o necunoastere crasa a fenomenului religios. Tu de fapt, la ce te astepti? Ti-am spus, niciunde nu exista fenomenul levitatiei. Daca vrei ceva mai neobisnuit, poti intalni insa numai la penticostali sau carismatici, vorbiri in limbi neintelese.
Chiar nu inteleg ce legatura are raaspunsul tau la intrebarea mea.... Stiu toata teoria care e in spatele raspunsului tau.... Deci nu ma intereseaza comentariile tale pe acest subiect... Fiecare e liber sa se intereseze/ experimenteze.... Esti cam dogmatic si cam respingi apriori cam tot...

#18
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostMotherEarth, on 15 aprilie 2014 - 05:31, said:

Chiar nu inteleg ce legatura are raaspunsul tau la intrebarea mea.... Stiu toata teoria care e in spatele raspunsului tau.... Deci nu ma intereseaza comentariile tale pe acest subiect... Fiecare e liber sa se intereseze/ experimenteze.... Esti cam dogmatic si cam respingi apriori cam tot...
Nu este vorba de rerspingere ci de catalogare. Fiind doua categorii de fenomene posibile, este vorba de a defini fiecare fenomen din ce categorie face parte.
Uite de exemplu acesta are exact acelasi comportament cu ce te intereseaza pe tine. Deci trebuie sa-l iei in calcul si manifestarile lui cand aduni dovezile
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/ff/Hamatsa_shaman2.jpg/458px-Hamatsa_shaman2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by altul2, 15 April 2014 - 06:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate