Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Filme Românești Clasice

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#163
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Mihai Viteazul acum pe tvr 1

#164
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006
Pădureanca  (1987)


Nu mai văzusem acest film, sau poate că da, dar atunci nu l-am remarcat.
L-am urmărit aseară pe TVR 2 şi m-a uimit ! E unul dintre filmele româneşti care mi-au plăcut cel mai mult. Pe celelalte le ştim: sunt filme istorice, de propagandă, sau care prezintă realităţile sociale ale naţiunii noastre. În acest film, "Pădureanca", e prezentat mai mult decât atât: e arătată manifestarea profundă a naturii umane, în cel mai elocvent mod posibil. Aşa se manifestă natura umană, cum e prezentată în acest film. Exact aşa...dar exact, exact aşa !
Plăcerea de-a urmări această capodoperă a venit şi datorită actorilor: Adrian Pintea în rolul tânărului Iorgovan; Victor Rebengiuc, ca bătrânul Iorgovan, tatăl tânărului; Şerban Ionescu în rolul lui Şofron; Dorel Vişan, ca popa Furtună; şi, am lăsat-o la final deşi e în rol principal, pe...pe-atunci de 19 ani, blonda, albastra la ochi şi...foarte frumoasa Manuela Hărăbor.




[ http://www.radioresita.ro/wp-content/uploads/2018/04/padureanca.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://m.media-amazon.com/images/M/MV5BMTk0NTc1MTkxOV5BMl5BanBnXkFtZTYwODk4MTAz._V1_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by lupini, 04 February 2019 - 12:46.


#165
UnBinevoitor

UnBinevoitor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.12.2021
Atunci i-am condamnat pe toti la moarte (1971)
Badaranii (1960)
Bariera (1972)
Ciulinii Baraganului (1958)
Croaziera (1981)
Cucoana Chirita (1986)
D-ale carnavalului (1958)
Doua lozuri (1957)
Mitica Popescu (1984)
Morometii (1988)
Nu filmam sa ne amuzam (1974)
Osanda (1976)
Pacala (1974)
Padurea spanzuratilor (1964)
Porto-Franco (1961)
Premiera (1976)
Pruncul, petrolul si Ardelenii (1981)
Sfinta Tereza si diavolii (1972)
Tanase Scatiu (1976)
Telegrame (1959)

#166
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021
Un surîs în plină vară (1963)

#167
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Un film care mi-a placut, chit ca erau comunisti, ilegalisti, balarii:
Zidul (1975), in regia lui Constantin Vaeni, cu  Gabriel Oseciuc si Gheorghe Dinica

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UDMwmxdZozo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate