Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

un sfat pentru casa mea

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
RGPBerdiaev

RGPBerdiaev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.08.2013
Am o casa de 15m x 5.40m - parter+mansarda. Acoperisul este in 2 ape. As vrea sa ma inalt si sa transform actuala mansarda in etaj (in loc de 1.60m cat au acum peretii exteriori sa-i fac de 2.40m) + noua mansarda. Acoperisul va trebui sa-l fac intr-o singura apa, deoarece vecinul din perete cu mine doreste sa-si inalte casa. Astfel vom avea o casa cu acoperis in doua ape (o apa eu si alta el) Doresc sa fac totul din lemn.
- Care ar fi panta ideala pentru a avea spatiu pentru viitoarea mansarda?
- Variante imaginate de realizare:
1. stalpii de lemn trebuie montati pe actuala centura de beton. Dar ar trebui sa fie 0.80m (actuala mansarda de 1.60m ar deveni etaj 2.40m) + grinzile pentru plafon (planseul) dintre aceasta si viitoarea mansarda + din nou grinzi pentru mansarda (inaltimealor?) + acoperis cu o singura apa.  
2. stalpii de lemn montati pe centura dar fara a fi intrerupti - sa spunem latura mica 2.30m (0.80m necesari pt. finalizarea etajului + 1.50m noua mansarda) si latura inalta (peretele unde ma intalnesc cu vecinul) - 3.20m (aceeasi 0.80m etaj + 2.40m mansarda.
- In cea de a doua situatie cum sprijin grinzile necesare planseului?
deocamdata atat
multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate