Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

S-a dovedit stiintific: MOARTEA NU EXISTA!

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#55
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Daca opresti becul si curentul, cel ce a actionat becul si a dat curentul, adica noi, incetam sa mai existam? Nicidecum.
Daca nu mai gindesti, veti vedea ca se gindeste de la sine. E ca o apa pe care nu o poti opri asa zisa gindire.
Blocarea gindurilor e posibila. Dar  apare o gindire inafara. De la sine.Tot noi sintem.

#56
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 sipica, on 01 februarie 2013 - 21:21, said:

stai, ca nu pricep!...ce nu se mai produce?
Curentul...

 NASTYPRIMUL, on 31 ianuarie 2013 - 20:26, said:

Daca opresti becul si curentul, cel ce a actionat becul si a dat curentul, adica noi, incetam sa mai existam? Nicidecum.
Tu ai o problema de intelegere aici sau ce (te-au afectat extraterestrii) ? Posted Image
Deci ca la copii... "noi" suntem semnalele electrice care circula in creier, paternul, miscarea lor unica. Daca ala inceteaza unde ..... mai existam noi ? Posted Image In amintirea celor dragi poate :P

 sipica, on 01 februarie 2013 - 21:21, said:

mi se pare corect...
Deci gandesti stramb (ilogic).

#57
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 sipica, on 01 februarie 2013 - 22:04, said:

revezi...cine este strimb
Pai ce sa revad, ai spus "mi se pare corect..." la o comparatie stramba cu becuri scrisa de NASTYPRIMUL, prin urmare...

 sipica, on 01 februarie 2013 - 21:21, said:

sinele este inafara noastra..?
Tot ce ne apartine cu adevarat se afla in spatiul dintre peretii craniului (ca sa parafrazez un indian), deci includem, e-ul, sinele samd...

#58
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
deci pt unii becul ramane aprins si dupa ce i se arde filamentul?

#59
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 andreic, on 01 februarie 2013 - 21:47, said:

Curentul...


Tu ai o problema de intelegere aici sau ce (te-au afectat extraterestrii) ? Posted Image
Deci ca la copii... "noi" suntem semnalele electrice care circula in creier, paternul, miscarea lor unica. Daca ala inceteaza unde ..... mai existam noi ? Posted Image In amintirea celor dragi poate Posted Image


Deci gandesti stramb (ilogic).
Cred ca tu ai o problema cu intelesul. Becul nu e de capul lui si nu e alimentat singur.
Noi functionam similar. Ceea ce este si dupa ce soma dispare, este eul nostru. Constiinta.
Tot asa cum creatorul becului, adica noi in soma, traim si fara bec. Dar mai bine cu bec.
Eul nostru ii e mai bine in soma. Patutul de copil, corpul nostru.
Cind cresti mare poti dormi oriunde.
Dupa ce nu mai avem corp, ne descurcam si fara corp. Precum un adult ce poate dormi si pe cimp, si rezista. Un copil nu prea. Poate si muri intr-o singura noapte, afara din patut, de frig.
Ca exista si alte entitati independente in aceasta ecuatie, e alta poveste. Sint ipoteze exotice si greu de digerat. E posibil sa fie.

Ar mai fi de spus despre scopul existentei, in corp, dar ma abtin.

De cite ori sa spun ca acei curenti din creier, sint al doilea corp energetic, dupa soma. Cimpul elmg, este cel mai de baza cimp energetic.

Edited by NASTYPRIMUL, 02 February 2013 - 03:03.


#60
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 NASTYPRIMUL, on 02 februarie 2013 - 03:01, said:

Becul nu e de capul lui si nu e alimentat singur.
Noi functionam similar.
Gresit, oamenii nu sunt becuri, nu exista nici o similitudine intre un om si un bec... plus vorba colegului becul cu filamentul ars nu mai merge Posted Image
Deci e-ul nostru, constiinta, personalitatea sunt cuprinse in semnalele ce circula in creier si sunt produse pe baza biochimica cat timp creierul traieste. Daca studiezi neurologie o sa vezi ce reactii chimice se produc si cum iau nastere sarcinile electrice, cum circula ele si ce se intampala cand nu mai circula, vezi memoria, indexerul... fara creier semnalele sunt fara rost, nu au unde circula nu au cum sa te reprezinte (in virtutea retelei neuronale unice) samd... este elementar sa intelegi ca electronii nu circula decat in mediu conductor (canale de clor spre exemplu in creier) asa hai hui nu au nici o treaba iar despre capmpuri EM este stupid sa vorbim, in cazul creierului ele sunt generate de traficul neuronal ca element rezidual dat fiind fizica ce ne spune ca in jurul unui conductor strabatut de electroni ia nastere un camp EM. Aceste campuri nu se propaga departe in primul rand pentru ca sunt... campuri de joasa frecventa iar la distanta stii si tu ca se propaga numai campurile radiofrecventa.
Un camp EM puternic poate afecta creierul inducand semnale false, tehnica a fost folosita la un laborator in Germania pentru a arata diferenta intre o stare constienta si una inconstienta (somn), au indus semnale false pentru a vedea cum se propaga in reteaua neuronala. Inductia are nevoie de energii puternice lansate de aproape (e o casca ce se pune pe cap)... de la 1 metru nu se poate obtine suficienta putere ca sa-l influentezi; un camp se propaga cu patratul distantei.

ps - Iti dai seama ce idioti sunt oznistii care isi pun casti metalice pe cap crezand ca cineva ii poate influenta de la distanta... au ratat orele de fizica.

 NASTYPRIMUL, on 02 februarie 2013 - 03:01, said:

Dupa ce nu mai avem corp, ne descurcam si fara corp. Precum un adult ce poate dormi si pe cimp, si rezista. Un copil nu prea. Poate si muri intr-o singura noapte, afara din patut, de frig.
Dohhh... daca nu ai corp nu ai fiinta... si nici dovada in justitie Posted Image

Mai departe ce ai vrut sa zici... ca imi pare o tampenie de tot rasul... adultii mor la frig si ei (am avut fost coleg de clasa care a murit pe munte) asa cum si un copil moare daca este lasat in frig... ce ai vrut sa zici cu asta ? (sau e o halucinatie)

#61
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,202
  • Înscris: 01.10.2009
Cel mai corect este sa spunem ca nu putem dovedi (deocandata) daca exista viata dupa moarte. Dar nu putem dovedi nici contrariul. La ora actuala nu putem spune decat "nu stiu".

#62
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

 andreic, on 01 februarie 2013 - 21:47, said:

Curentul...
"noi" suntem semnalele electrice care circula in creier, paternul, miscarea lor unica. Daca ala inceteaza unde ..... mai existam noi ?

Deci e-ul nostru, constiinta, personalitatea sunt cuprinse in semnalele ce circula in creier si sunt produse pe baza biochimica cat timp creierul traieste. Daca studiezi neurologie o sa vezi ce reactii chimice se produc si cum iau nastere sarcinile electrice, cum circula ele

... este elementar sa intelegi ca electronii nu circula decat in mediu conductor (canale de clor spre exemplu in creier)
Da, cum circula ele pe acolo prin creier. Tare ciudat ii ''cum circula ele'' sarcinile electrice si creeaza SPONTAN stari... atit de apasate la niste frecvente atit de mari. BAS si CLAPE. Auzi basul si schimbarile de ritm ? misto. Un curcubeu de sunete din tot spectrul sonor produse de vibratia moleculelor de aer agitate de trepidatiile membranelor din boxe sau casti care se misca la anumite frecvente prin inductie electromagnetica cu ajutorul bobinelor....vibratii care ajung prin urechea interna si bla,bla,bla, se traduc in impulsuri electrice. Sau cum vezi lucrurile din jur ca un joc de lumini pulsatile de frecvente din tot spectrul vizibil, pare mult prea adevarat ca sa fie o iluzie. Da, e adevarat. Design, spatialitate, ''mistica'' constiinta asta, ingredientul asta a universului electric, electromagnetic sau de ce natura o mai fi el. E ''mistic'' cum electricitatea creeaza stari din astea, nu cum se misca moleculele de aer. Mai nou circula teoria cu rezonantele din cutia craniana si cu campul de electroni din afara creierului. Ne scapa ceva esential din vizor, un ingredient...numit constiinta.
Nu mai zic nimic de constiinta la alte frecvente.Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2d81Nm13UiQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mie mi se pare ciudat cum impulsurile electrice din creier creeaza un BAS atit de puternic ca PERCEPTIE si cum e posibila transformarea unei realitati foarte subtile intr-o astfel de stare.

Edited by Motanu13, 05 February 2013 - 01:01.


#63
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 andreic, on 02 februarie 2013 - 06:23, said:

Gresit, oamenii nu sunt becuri, nu exista nici o similitudine intre un om si un bec... plus vorba colegului becul cu filamentul ars nu mai merge Posted Image
Deci e-ul nostru, constiinta, personalitatea sunt cuprinse in semnalele ce circula in creier si sunt produse pe baza biochimica cat timp creierul traieste. Daca studiezi neurologie o sa vezi ce reactii chimice se produc si cum iau nastere sarcinile electrice, cum circula ele si ce se intampala cand nu mai circula, vezi memoria, indexerul... fara creier semnalele sunt fara rost, nu au unde circula nu au cum sa te reprezinte (in virtutea retelei neuronale unice) samd... este elementar sa intelegi ca electronii nu circula decat in mediu conductor (canale de clor spre exemplu in creier) asa hai hui nu au nici o treaba iar despre capmpuri EM este stupid sa vorbim, in cazul creierului ele sunt generate de traficul neuronal ca element rezidual dat fiind fizica ce ne spune ca in jurul unui conductor strabatut de electroni ia nastere un camp EM. Aceste campuri nu se propaga departe in primul rand pentru ca sunt... campuri de joasa frecventa iar la distanta stii si tu ca se propaga numai campurile radiofrecventa.
Un camp EM puternic poate afecta creierul inducand semnale false, tehnica a fost folosita la un laborator in Germania pentru a arata diferenta intre o stare constienta si una inconstienta (somn), au indus semnale false pentru a vedea cum se propaga in reteaua neuronala. Inductia are nevoie de energii puternice lansate de aproape (e o casca ce se pune pe cap)... de la 1 metru nu se poate obtine suficienta putere ca sa-l influentezi; un camp se propaga cu patratul distantei.

ps - Iti dai seama ce idioti sunt oznistii care isi pun casti metalice pe cap crezand ca cineva ii poate influenta de la distanta... au ratat orele de fizica.


Dohhh... daca nu ai corp nu ai fiinta... si nici dovada in justitie Posted Image

Mai departe ce ai vrut sa zici... ca imi pare o tampenie de tot rasul... adultii mor la frig si ei (am avut fost coleg de clasa care a murit pe munte) asa cum si un copil moare daca este lasat in frig... ce ai vrut sa zici cu asta ? (sau e o halucinatie)
Timpenii spui tu, Andreic.
Cind sint oameni ce spun de astfel de fenomene, cu desprinderea de corp, nu stiu care e problema ta. Iti place sa crezi in moarte. E treaba ta. Crede dar nu mai spune si la altii, ca depresezi pe oricine.
MOARTEA NU EXISTA.
Lumea asta e o iluzie. Corpul e doar un fum in laser. Ceea ce dispare e corpul, constiinta e ce traieste mai departe, cu alte corpuri energetice.
Partea asazis materiala, sint de fapt energii de forme.
Soma, corpul este structurat de corpul energetic. Nu invers.
De aceea dupa....ramine praful din corp. Fiindca dispare corpul energetic, in alte dimensiuni.
Structurile care dor, sint legaturile corpurilor energetice cu soma, Corpul respecti, numit corp eteric (denumire veche, fiindca stiinta nu il denumeste), e strins legat de creier si nervi. El moare odata cu soma. Celelalte corpuri energetice sufletul, spiritul, mentalul, corpul cauzal, corpul divin, toate formind un corp energetic, duc mai departe viata.
Primele 2 corpuri, soma si corpul eteric dispar impreuna.
Creierul dispare impreuna cu soma, el facind parte din soma. Si toate ...scinteile ce le tot spuneti pe aici.
De aceea tot spun ca gindirea reala este si in afara creierului. In mental.
Am spus de zeci de ori.
Tu ori te prefaci ori chiar nu ai capacitate sa intelegi, ca oamenii au aceste corpuri energetice.

Edited by NASTYPRIMUL, 05 February 2013 - 00:59.


#64
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005
Albinele se supun teoriei? Dar organismele unicelulare?

De ce atunci cand un om sufera o deteriorare a structurii creierului, are schimbari de comportament, de rationament sau de "constiinta" asa cum se numeste aici?
Constiinta exista datorita structurii complexe a creierului, si a felului incredibil de complex in care functioneaza. Cand un om nu stie cu exactitate cum functioneaza un anumit lucru, automat el capata caracter divin sau paranormal.

Edited by crs12decoder, 05 February 2013 - 01:36.


#65
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 crs12decoder, on 05 februarie 2013 - 01:19, said:

Albinele se supun teoriei? Dar organismele unicelulare?

De ce atunci cand un om sufera o deteriorare a structurii creierului, are schimbari de comportament, de rationament sau de "constiinta" asa cum se numeste aici?
Gindirea nu i se modifica, ci comportamentul fata de corp.
Vezi Hawkins.
Cind se modifica gindirea, ii este afectat mentalul. Nu numai creierul.

#66
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005

 NASTYPRIMUL, on 05 februarie 2013 - 01:40, said:

Gindirea nu i se modifica, ci comportamentul fata de corp.
Vezi Hawkins.
Cind se modifica gindirea, ii este afectat mentalul. Nu numai creierul.
Deci vrei sa spui, ca al nostru creier, nu este nimic altceva decat o "interfata" a cuiva din spate, prin care da comenzi, si daca se strica aceasta interfata se strica si efectul comenzii?
Ca si cum aceasta "constiinta" din spate este soferul unui automobil si daca se strica mecanismul de directie, chiar daca soferul vrea sa faca un anumit lucru, masina tot se duce in parapet?

#67
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 crs12decoder, on 05 februarie 2013 - 01:59, said:

Deci vrei sa spui, ca al nostru creier, nu este nimic altceva decat o "interfata" a cuiva din spate, prin care da comenzi, si daca se strica aceasta interfata se strica si efectul comenzii?
Ca si cum aceasta "constiinta" din spate este soferul unui automobil si daca se strica mecanismul de directie, chiar daca soferul vrea sa faca un anumit lucru, masina tot se duce in parapet?
Cam asa.
Posibil sa fie mai complicat.
Exista similaritati intre ce facem noi, si ce sintem noi cu adevarat.
Trebuie doar vazute. Bunavointa trebuie.
Era un filmut, cu o coca ce devine vie la sunete.
In spatele sunetelor e boxa, in spatele boxei calcul...programul....cel ce executa programul, adica omul.
E f intuitiva aceasta succesiune de cum vrei sa-i spui.
Ceea ce e viu, e doar omul. Celelalte sint....inviate de om.

Cu masina aia daca soferul are prezenta de spirit, evita accidentul cu tot cu directia stricata. Cum? sint cazuri.
O masina defectata, lasata fara sofer se duce in prapastie. deci omul poate face ce nu face un mecanism.
Corpul nu poate face ce face corpul energetic. Corpul fizic e mortul, inviat de noi.

Edited by NASTYPRIMUL, 05 February 2013 - 02:06.


#68
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005

 NASTYPRIMUL, on 05 februarie 2013 - 02:03, said:

Cam asa.
Posibil sa fie mai complicat.
Exista similaritati intre ce facem noi, si ce sintem noi cu adevarat.
Trebuie doar vazute. Bunavointa trebuie.
Era un filmut, cu o coca ce devine vie la sunete.
In spatele sunetelor e boxa, in spatele boxei calcul...programul....cel ce executa programul, adica omul.
E f intuitiva aceasta succesiune de cum vrei sa-i spui.
Ceea ce e viu, e doar omul. Celelalte sint....inviate de om.

Cu masina aia daca soferul are prezenta de spirit, evita accidentul cu tot cu directia stricata. Cum? sint cazuri.
O masina defectata, lasata fara sofer se duce in prapastie. deci omul poate face ce nu face un mecanism.
Corpul nu poate face ce face corpul energetic. Corpul fizic e mortul, inviat de noi.
E cam greu sa-mi dau seama cu exactitate ce vrei sa zici. Mi se pare ca te exprimi putin cam ambiguu.
Deci practic vorbesti de o existenta a noastra intr-o alta dimensiune, existenta ce coordoneaza corpul din dimensiunea asta. Te exprimi la acea existenta ca fiind constiinta, fiind o notiune abstracta, "energetica", ce isi manifesta existenta, dorinta, actiunea prin corpul nostru.
Acestei "constiinte", "energii", etc. tu ii spui, "om".
A fost corect ce am zis pana acum?

Edited by crs12decoder, 05 February 2013 - 02:13.


#69
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 crs12decoder, on 05 februarie 2013 - 02:12, said:

E cam greu sa-mi dau seama cu exactitate ce vrei sa zici. Mi se pare ca te exprimi putin cam ambiguu.
Deci practic vorbesti de o existenta a noastra intr-o alta dimensiune, existenta ce coordoneaza corpul din dimensiunea asta. Te exprimi la acea existenta ca fiind constiinta, fiind o notiune abstracta, "energetica", ce isi manifesta existenta, dorinta, actiunea prin corpul nostru.
Acestei "constiinte", "energii", etc. tu ii spui, "om".
A fost corect ce am zis pana acum?
Imi e destul de greu sa spun de astea, fiindca nu lucrez cu aceste notiuni.
E un fel de a afla oricine cum e cu aceste manifestari, in esenta tot noi.
Iti poti pune intrebari, si la un moment dat afli raspunsul, brusc, ca o cascada.
Eu nu am facut asta in acest caz, ci in altele.
cum spui tu asa e, intuitiv.
Cum este cimpul elmg, in alta dimensiune, nu e ceva vizibil in cele 3 dimensiuni, si constiinta noastra e in alta dimensiune.
Posibil constiinta noastra sa fie cea mai inalta forma energetica biostructurata.
E corpul informational.
Omul e intregul, format din toate corpurile energetice. Dupa....nu mai poate fi numit om.
Esti mai clar decit mine in gindire.

#70
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005

 NASTYPRIMUL, on 05 februarie 2013 - 02:21, said:

Imi e destul de greu sa spun de astea, fiindca nu lucrez cu aceste notiuni.
E un fel de a afla oricine cum e cu aceste manifestari, in esenta tot noi.
Iti poti pune intrebari, si la un moment dat afli raspunsul, brusc, ca o cascada.
Eu nu am facut asta in acest caz, ci in altele.
cum spui tu asa e, intuitiv.
Cum este cimpul elmg, in alta dimensiune, nu e ceva vizibil in cele 3 dimensiuni, si constiinta noastra e in alta dimensiune.
Posibil constiinta noastra sa fie cea mai inalta forma energetica biostructurata.
E corpul informational.
Omul e intregul, format din toate corpurile energetice. Dupa....nu mai poate fi numit om.
Esti mai clar decit mine in gindire.
Ideea e ca nu esti singura persoana care vorbeste astfel de lucruri. In mod normal nici nu as fi dat interes thread-ului. Problema e ca am pe cineva, foarte apropiat, care sustine lucruri similare.
Sunt o persoana deschisa la nou, dar de fiecare data cand incerca sa-mi explice ceva legat de asta, daca era sa pun pe un fir logic tot ce zicea, firul se rupea.
Nu cred ca am gasit pana acum pe cineva care sa-mi explice in concret ideile astea.
Problema e ca daca iti pui singur intrebari, si raspunzi singur la ele, si incepi sa crezi cu adevarat in raspunsurile pe care ti le-ai dat, e posibil sa traiesti cu iluzia de a crede in ceva ce nu exista. Din moment ce acele raspunsuri sunt produs al mintii tale.

Stiinta se bazeaza pe principii observate in natura sau in calcule matematice, probate, si reproductibile 100%.

#71
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 crs12decoder, on 05 februarie 2013 - 02:31, said:

Ideea e ca nu esti singura persoana care vorbeste astfel de lucruri. In mod normal nici nu as fi dat interes thread-ului. Problema e ca am pe cineva, foarte apropiat, care sustine lucruri similare.
Sunt o persoana deschisa la nou, dar de fiecare data cand incerca sa-mi explice ceva legat de asta, daca era sa pun pe un fir logic tot ce zicea, firul se rupea.
Nu cred ca am gasit pana acum pe cineva care sa-mi explice in concret ideile astea.
Problema e ca daca iti pui singur intrebari, si raspunzi singur la ele, si incepi sa crezi cu adevarat in raspunsurile pe care ti le-ai dat, e posibil sa traiesti cu iluzia de a crede in ceva ce nu exista. Din moment ce acele raspunsuri sunt produs al mintii tale.

Stiinta se bazeaza pe principii observate in natura sau in calcule matematice, probate, si reproductibile 100%.
Stiinta se bazeaza si pe si pe.
Exact acum am citit cazuri din astea cu creiere deteriorate si comportament normal, creiere neafectate, si comportamente bizare, la 180 de grade. De la accidente cu armele.
Si se cunosc cazuri de moarte doar la socuri nervoase, fara nici o afectiune pe corp.
Deci nu se incadreaza in ce spune stiinta.
In mod ciudat cautam altceva si am gasit un forum din asta. Stiu ca nu se fac reclame la concurenta.
Pe mine nu ma preocupa problemele astea f importante, nu imi pun intrebari, ci am intrat doar pe aceste topice, ca si pe altele, si mi se clarifica unele notiuni ce le-am asimilat.
Dar din experienta e mai mult una. Nu are legatura cu moartea.
Are legatura cu faptul ca vrei sa afli mai departe evenimente ce au legatura cu ce vezi pe moment....si afli.

Edited by NASTYPRIMUL, 05 February 2013 - 03:06.


#72
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005
Fizica cuantica a avut intr-adevar un impact filosofic destul de mare. Faptul ca realitatea la nivel cuantic este una probabilistica, una ce tine de observare, a starnit multe controverse. Mereu ma gandesc ca atunci cand Albert Einstein a zis ca "Dumnezeu nu joaca zaruri cu universul", poate chiar avea dreptate, chiar daca nu a reusit sa demonstreze asta. A zis ca motivul pentru care toata aceasta realitate este descrisa probabilistic, este acela ca nu avem imaginea completa asupra situatiei. Ca am descoperit doar o bucatica din ceea ce se intampla de fapt acolo.

Eu sunt un mare fan al stiintei. Cu toate astea nu sunt de acord cu teoria stringurilor. Conceptual vorbind.
Din teoria stringurilor reiese faptul ca exista o infinitate de universuri => o infinitate de posibilitati.
Daca teoria stringurilor va fi cu adevarat validata, acceptata si demonstrata stiintific, intr-adevar ar avea un impact mare asupra modului in care percepem realitatea.
Sunt absolut convins ca acolo lucreaza oameni capabili, oameni calculati, priceputi, care incearca sa gaseasca adevarul. Structura universului in care traim. Dar felul in care vad eu realitatea acum ma impiedica sa ma gandesc ca mai exista undeva, acolo, o alta varianta a mea, care face altceva. Sau mai rau, o infinitate de variante ale mele.
Insasi notiunea de infinit mi se pare ca nu ar trebui sa existe in astfel de relatari.
Mi se pare ca exista foarte multe contradictii logice in momentul in care spui ca exista o infinitate de universuri, si poate ca stiinta nu ar trebui sa se amestece vreodata cu filosofia... Si faptul ca oamenii de stiinta par din ce in ce mai nesiguri pe ceea ce fac, si se entuziasmeaza aruncand fel de fel de comunicate publice prin care zic cum ca o particula(neutrino) a reusit sa depaseasca viteza luminii s.a.m.d. Vorbim de lucruri destul de serioase si toata lumea constientizeaza cat de grava e o astfel de afirmatie. Nu inteleg cum poate un om de stiinta pur si simplu sa arunce in vant o astfel de relatare, indiferent cat de siguri ar fi ca nu au comis o eroare.

In orice caz. Sunt mai mult ca sigur ca atunci cand mori, va fi exact ca inainte sa te nasti. E cat se poate de logic sa fie asa.
Toate procesele complexe pe care le realizeaza creierul ne definesc pe noi asa cum suntem. Daca afectezi cumva aceasta structura complexa si delicata mai mult ca sigur exista urmari asupra comportamentului si a gandirii tale. Creierul ne defineste pe noi. Cand murim, nu vad de ce s-ar petrece ceva iesit din comun. Pur si simplu ne incetam activitatea. Pentru noi nu a existat spatiu si timp inainte sa ne nastem, la fel nu va exista dupa ce vom muri. Asta pentru ca nu mai este acel organ extrem de complex care sa "sesizeze" spatiul si timpul. Toti atomii care ne compun vor intra in ciclul natural. Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma.

Ar trebui sa se continuie discutia asta pe tema teoriei stringurilor.

Edited by crs12decoder, 05 February 2013 - 05:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate