Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Vreau sa discut cu cineva care detine magazin online ...

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Vreau sa vorbesc cu cineva care detine un magazin online si care vinde produse din marci/branduri pe bune fara replici sau "chinezarii" .. nu conteaza domeniu/nisa sa eu vreau sa am o discutie generala despre Ecommerce in RO .....

Multumesc anticipat

#2
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
ce dorești să discuți ?

#3
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Pai doresc sa discut chestii legate de Furnizori / Distribuitor eu recunosc ca vad lucrurile intr-un fel care ma face sa cred ca e foarte "complicat" si costisitor as vrea sa discut cu cineva care are/face deja asa ceva .... daca vrea si are timp ....

#4
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006
Da, e complicat. Vrei sa iti faci nagazin on-line? E greeeeeeeu..... Dar nu imposibil! ;)

#5
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Deci e vreunu care are magazin online si e disponibil sa discutam sau is numa gen Mihai bagatori in seama ....

#6
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Am inteles ca platforma, programul e posibil sa coste mai multe mii de euro.
In plus trebuie autorizatie de firma? Sau pfa? Sau ce?

#7
Mobuntu

Mobuntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 12.04.2011
Programul e ieftin, deschiderea firmei si contabilitatea la fel, taxele si neseriozitatea clientilor si a furnizorilor de omoara.

#8
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 Mobuntu, on 17 ianuarie 2013 - 08:00, said:

Programul e ieftin, deschiderea firmei si contabilitatea la fel, taxele si neseriozitatea clientilor si a furnizorilor de omoara.
Deci trebuie firma?
Asta cu clientii e ca in real. Daca trebuie sa te mai si duci la ei, nu renteaza.
Nu merge cu o simpla declaratie de venit?

#9
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 Mobuntu, on 17 ianuarie 2013 - 08:00, said:

neseriozitatea clientilor si a furnizorilor de omoara.

Si cateodata si invers a magazinului de asemenea.

#10
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Nu e problema legat de ... platforma it software promovare sau firma asta e lejer wu lucrez in IT  Crearea siteului/Promovare suny rezolvate si cu costuri minime

Problema mea e cum faci sa nu fii la mana unor distribuitori/furnizori eu vreau sa fac ceva ce nu e in ro adica un Magazin Serios si care vinde la preturi decente nu vinde tenesi pe care eu pot sa ii iau din UK cu 3 mil cu 7 mil cum fac restu magazinelor ...

Si as vrea sa incep fara stocuri oricum sa iti faci stocuri de produse la inceput e o miscare proasta .... si falimentara .....
Si are cineva experienta cu Wholesaleri din afara?

Nu reusesc sa gasesc distribuitori/wholesaleri la produse de brand ... gasesc numa pt chinezarii spurcate ...

#11
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006
fa-ti si stocuri ca sa poti livra repede -> clienti fericiti ;)

oricum o sa ajungi sa ai depozit, ca multi returneaza marfa in cele 10 zile legale...

#12
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Investitia in Sediu/Stocuri pentru inceput nu ajuta decat daca vrei sa cresti sansele de faliment ...

Idee e are cineva idee cum dai de furnizori/distribuitori/wholesales (de afara) care sa gasesti lucruri de brand ....

Sau ne place sa discutam pe langa subiect ...

#13
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Tu stii vreo limba straina?

#14
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006

 w3bmaster, on 18 ianuarie 2013 - 00:57, said:

Investitia in Sediu/Stocuri pentru inceput nu ajuta decat daca vrei sa cresti sansele de faliment ...
ok, dar unde o sa depozitezi produsele returnate de clienti?

#15
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Dacă nu știi cum să dai de furnizori/producători de produse se cheamă ca ești cam la început de experiență.
Dacă nu vrei să investești în stoc de marfă, e moartă din start, la un producator serios trebuie să sari cu un minim de capital, să te vadă că ai chef de treabă, că ai un sediu unde să expedieze marfa, la o firmă legal înregistrată.
În plus, în funcție de brand/produs/domeniu, și clienții sunt interesați să vadă că vor cumpăra de la cineva de încredere.

Probabil te gândești la un sistem gen drop-shipping, dar pentru asta de obicei întâi cauți funizorul (ăștia sunt mai rari, și nu în orice domeniu), și pe urmă vezi dacă are marfă "brand" (de obicei nu), iar acest sistem îți permite să ai o afacere pur virtuală, fără nevoia unui stoc, dar are destule inconveniente.

 w3bmaster, on 18 ianuarie 2013 - 00:57, said:

Investitia in Sediu/Stocuri pentru inceput nu ajuta decat daca vrei sa cresti sansele de faliment ...

Idee e are cineva idee cum dai de furnizori/distribuitori/wholesales (de afara) care sa gasesti lucruri de brand ....

Sau ne place sa discutam pe langa subiect ...

.

#16
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 w3bmaster, on 16 ianuarie 2013 - 15:31, said:

Deci e vreunu care are magazin online si e disponibil sa discutam sau is numa gen Mihai bagatori in seama ....
Or fi, da' numai câteva sute...
Și toți au muncit pentru a le avea.
Nu îți spune nimeni mare lucru, dacă vei începe dând cu tifla.
Vrei o mână de ajutor, învață să o ceri și vei avea parte de răspunsuri pe măsură.

on:

 w3bmaster, on 18 ianuarie 2013 - 00:57, said:

Investitia in Sediu/Stocuri pentru inceput nu ajuta decat daca vrei sa cresti sansele de faliment ...
Zero înmulțit cu oricât, dă invariabil zero.
Un magazin online este ca orice altă afacere.
Ai o viziune, te simți Mafalda, nu ai pantalonii rupți în fund, ești ordonat și perseverent, îi dai drumu'.
Și înveți din mers.

#17
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006
câți bani ai de investit? care e bugetul de start, amice?

 scaiba, on 18 ianuarie 2013 - 17:38, said:

Un magazin online este ca orice altă afacere.
nu știu de ce unora li se pare că e mai simplu :D

#18
maryo1990

maryo1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 15.02.2009
Din punctul meu de vedere, trebuie sa sti unde te localizezi pe piata online, lucru vital, pentru ca in functie de acesta, iti alegi si tipul de promovare si linia de produse pe care o alegi. O varianta simpla, care te scuteste de multe alte probleme a mediului IT este sa iti realizezi un magazin online pe bine cunoscuta retea de socializare Facebook. Vestile circula foarte repede in randul utilizatorilor acestei retele de socializare, plus de asta, ca nu costa nimic, sau oricum investitia este minima, daca nu te poti descurca singur sa il creezi.
Un lucru important apoi este stocul de marfa, care eu consider ca e necesar sa il ai. Chiar daca unii dintre prietenii de mai sus, spun ca daca ai facut stoc de marfa esti deja falimentat, daca respecti ceea ce ti-am scris eu mai sus, si marfa se incadreaza in acest trend, ai toate sansele sa reusesti. Timpul de livrare si toate celelalte detalii, care tin de politica magazinului, cresc rangul de incredere al comerciantului.(De asta este important stocul de marfa, pentru a asigura un timp de livrare scurt) Nu te gandi la profituri mari pe termen scurt. Oricum, ideea este ca pe termen scurt (6 luni, un an) sa reinvestesti toate sumele intrate nu numai in marfa, dar si in servicile de care depinzi: logistica, etc.
Odata cu o cantitate mare de marfa vanduta, avand si diversitatea ceruta de clienti, iti poti asigura un profit bunicel, dar doar dupa ce a fost pusa la punct aceasta strategie.
Succes.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate