Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

TV-OUT si conectare la TV

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mi6

mi6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 28.08.2002
Am si eu o nedumerire.
Se dau urmatoarele:
Un calculator cu placa MSI Ti4600 cu iesire S-video.
Un televizor la o distanta de 20 de metrii.
Acum apare problema. Vreau sa imi conectez calculatorul la TV fara sa-l mut toata ziua dintr-o camera in alta, pentru filme. Are careva idee cum pot sa fac asta? Am cautat cablu S-video mai lung, dar cel mai lung cablu este de 2M. Cred ca daca-i fac un fel de prelungitor o sa pierd semnal pe distanta asta asa ca nu este o solutie. Va rog sa-mi spuneti ce solutie imi recomandati ca sa am semnal pe TV de pe calculator (tin sa precizez ca si televizorul are S-video fara euroscart).

Numa' de bine!

#2
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
Daca TV-u n-are euroscart cred ca ai doua solutii:
- prelungire de S-Video
- prelungire de AV-cable (tata - tata) (daca ai asa ceva la TV) + convertor S-Video - AV-cable (mama)

#3
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
cel mai simplu, intr-adevar este sa cauti un euroscart pe la MUZICA cu toate tipurile de intrari (si composite si svideo) si sa-ti prelungesti cablul coaxial de la tvout (folosesti convertorul svideo to composite venit cu placa) pana la TV.

mai poti folosi un video recorder de prin casa sa-ti modulezi cu el atat video cat si audio, in RF, si sa bagi cablul la antena in TV cautand "postul emis" de VCR

#4
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ai putea sa pui un sender ... e ceva mai scump dar scapi de cabluri forever. apoi tune TVul pe canalul senderului shi voila.

#5
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
arty: da' merge klumea cu video sederu, ca io n-am incercat niciodata .. plus se gasesc in RO?

#6
mi6

mi6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 28.08.2002
Multumesc pentru sugestii. Are cineva idee cat costa si unde gasesc un sender pentru semnal video? Si cat costa... ;)

#7
jeffe

jeffe

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 234
  • Înscris: 29.11.2001
Ti-l fac eu, daca insisti, am un VCR defect la care inca ii mai merge modulatorul RF. Iti faci tu rost de o carcasa si de o sursa (modesta) de 12V.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate