Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Instalatii Sanitare, Canalizare, scurgere..

- - - - -
  • Please log in to reply
3415 replies to this topic

#3115
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
buna..am si eu o problema la robinet - se intampla sa picure la un interval de.. 4-5 secunde si asta de vreo 2 zile. Exista vreo cauza specifica, pot face ceva sau trebuie inlocuita bateria in mod obligatoriu?
Mentionez faptul ca daca las inchis in directia de apa rece (dreapta in cazul meu) nu mai picura si parca am observat ca daca nu dau drumul tare, apoi iarasi e ok.

am si facut un mic clip cu fenomenul pus aici : https://streamable.com/8k7chn

Multumesc.

Attached Files



#3116
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 28.02.2006
Banuiesc ca daca il lasi in directia de apa calda picura. Depinde ce baterie ai, se poate inlocui doar mecanismul din interior la majoritatea. Dar tot la majoritatea nu merita efortul, cat stai sa o demontezi, sa te chinui sa dai afara mecanismul prins invariabil in ceva piatra depusa, mai repede o inlocuiesti.

#3117
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
am inteles. multumiri

#3118
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Greșit , la mine a fost doar garnitura. Asta e primul pas și de aici 99% din probleme . Grija mare la modul cum calca

#3119
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Ieri a terminat instalatorul de făcut instalațiile sanitare. Am observat ca nu a lăsat nimic pentru ventilarea canalizării. Canalizarea va fi cu fosa, se poate face acesta  ventilare direct in fosa sau e mai bine in casa? Cum e mai bine pentru a evita fenomenul acela de vid și prevenirea mirosurilor neplăcute?

#3120
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Cind la-i intrebat...el ce a zis?
Si eu am fara ventilare si nu se intimpla nimic , functioneaza ok de 20ani.

#3121
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Am văzut după ce a plecat. O sa vorbesc mâine cu el. Singurul lucru care mă interesează e sa nu vina mirosul in casa.

Edited by birau1982, 13 March 2022 - 16:33.


#3122
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Daca nu pierzi dopul de apa, nu vine miros in casa.

#3123
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 28.02.2006
Iar garda de apa o pierzi fix din cauza ca la capatul coloanei nu ai aeresire si este posibil sa se creeze vid pe conducta....
La capatul din casa al coloanei trebuie sa existe o aeresire, fie atmosferica (scoasa afara din casa), fie cu supapa.

#3124
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
O sa montez o aerisire la cea mai îndepărtată baie, va fi montata pe exterior îngropată in polistiren.

#3125
Alexandru2422

Alexandru2422

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.04.2022
Salutări, întâmpin și eu o problemă probabil cu care mulți dintre voi v-ați mai confruntat.
Mai exact ,vreau să sap un șanț, plus camin pentru canalizare ,am săpat până acum undeva la 1,70 m din 2,50 m,dar întâmpin următoarea problemă, pământul a devenit extrem de dur,de tare,cu cazmaua în niciun caz nu se mai poate continua, am încercat cu tarnacopul, daltă de spart,am pus și apă, poate se înmoaie cumva,nici vorbă, cu ce aș putea continua săpăturile?

#3126
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 28.02.2006
Mecanizat, excavator, miniexcavator etc

#3127
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Eu recomand sa testati "pamantul" acela pentru ca ceea ce descrieti seamana a bolovan de piatra sau ati ajuns la stratul de piatra. In acest caz, in lipsa unui excavator cu varf de spart (pickhammer) puteti incerca cu o rotopercutanta sa dati gaura langa gaura apoi spargeti cu dalta de la rotopercutanta sau un pickhammer electric mai puternic, eventual inchiriat.
PS: o gaura data cu un burghiu de 6-8-10 mai lung poate sa va ajute a va faceti idee ce este in functie de praful care iese. Sper sa nu aveti utilitati pe teren in zona sapaturii, tevile de azbociment cam seamana cu descrierea si se pot creea probleme prin spargerea/gaurirea lor.

#3128
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Am si eu o intrebare/curioziatate cam infantila sa zicem.
Am stat la 2 apartamente mult timp si-am aruncat hartia igienica in WC, fara sa se infunde/creeze vreo problema. Acum la casa mai nou (deci nu apartament) de cand s-a conectat o vecina (cu fiica-sa) la teava de canalizare pana-n canalizarea principala stradala, infunda teava cateodata caci folosesc servetele umede, desi de fiecare data cei de la vidanjare le spun sa nu mai arunce servetelele alea in WC (ca nu-i tot aia cu hartia igienica).

In fine, introducerea asta am scris-o sa arat ca mie mi se pare normal sa arunci hartia igienica in WC, si cu toate astea, ajung in vizita in niste locuri unde nici nu se discuta trebuie hartia neaparat pusa in cos.
Acum, ..ori blocurile/zonele alea au canalizarea proasta de-i nevoie sa asa masuri, ori persoanele care locuiesc acolo au crescut in astfel de zone si oriunde merg cred ca asa trebuie facut caci altfel s-ar infunda WC-ul. Ori se gandesc tocmai la servetele umede dar hartia sa fie normal s-o arunci in WC. (includ aici nu doar apartamente/case ci si toaletele din hoteluri, gari, benzinarii, etc)
Ideea e ca nu mai stiu ce sa cred. Ca sa fiu sigur sa nu creez vreo problema prin toate locurile unde-i cos, arunc hartia in cos, dar mi se pare atat de absurd, inutil (si deranjant pt toata lumea).Imi explicati si mie cum stiti ca-i normal sa se faca?

Edited by bursucelu_viesel, 03 April 2022 - 23:32.


#3129
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Foarte simplu, hirtia igienica se "dezintegreaza" in amestec cu apa, pe cind servetelele umede, tampoanele, vata, ramin intacte si formeaza bariere in canalizare, respectiv infundare.

#3130
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Cred ca ar trebui sa scrie asta pe cosurile alea, caci m-am simtit incurajat sa arunc hartia in cos si pt ca vedeam ca in cos e plin tot asa de hartie igienica (plus ca astea-s toalete special pt barbati, si nu stiu sa foloseasca servetelele astea la WC). Ar trebui lumea sa se puna de acord in privinta asta si sa se puna un text scurt pe cosuri, sau ceva ca e absurd ce se intampla (si nu inteleg de ce nu se autosesizeaza femeile de serviciu sa roage chestia asta cu notificarea/precizarea scopului cosului, ca-l schimba una-doua si nci nu stiu unde-l arunca.. lol)

Edited by bursucelu_viesel, 04 April 2022 - 07:57.


#3131
1m2r3a

1m2r3a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.05.2010
Buna,

Doresc sa instalez un sistem de irigatii subteran. Intrebare: daca teava de alimtentare ii PEX de 16mm(rosu) in curte ce diametru trebuie sa aibe teava PEHD? 20 ii suficient sau 25?32? Dezavantaje si avanataje? Debitul apei este undeva la 10l la 30 de secunde. De mentionat ii ca lungimea ii de 20 de m de la alimentare.

Adaug si o poza pentru a intelege mai bine datele probleme si posibile sfaturi: https://i.imgur.com/Ax4ku1Q.png

#3132
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Dimensionarea unei tevi n-are treaba cu diametrul altei tevi.
Cu cat e teava mai groasa, cu atat pierderea de presiune va fi mai mica (avantaj) dar costul va fi mai mare (dezavantaj).
Cu cat teava e mai lunga, cu atat pierderea de presiune va fi mai mare (dezavantaj).

Iti permiti de 32? Pune de 32.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate