Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Luca 13:20-21

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
20. El a zis iarăși: "Cu ce voi asemăna Împărăția lui Dumnezeu?
21. Se aseamănă cu aluatul, pe care l-a luat o femeie și l-a pus în trei măsuri de făină, până s-a dospit toată."

Ce o fi dorit să transmită Domnul Iisus prin această comparație?

#2
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

 dulgherul, on 16th October 2011, 20:20, said:

20. El a zis iarăși: "Cu ce voi asemăna Împărăția lui Dumnezeu?
21. Se aseamănă cu aluatul, pe care l-a luat o femeie și l-a pus în trei măsuri de făină, până s-a dospit toată."

Ce o fi dorit să transmită Domnul Iisus prin această comparație?

E foarte simplu, vezi si pilda cu grauntele de mustar. Se refera la felul in care va creste Biserica, la inceput o grupare nebagata in seama, persecutata, careia nimeni nu ii da nicio sansa, ajunge in final sa se raspandeasca pe tot Globul. Cam asta e intelesul.

#3
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 dulgherul, on 16th October 2011, 20:20, said:

20. El a zis iarăși: "Cu ce voi asemăna Împărăția lui Dumnezeu?
21. Se aseamănă cu aluatul, pe care l-a luat o femeie și l-a pus în trei măsuri de făină, până s-a dospit toată."

Ce o fi dorit să transmită Domnul Iisus prin această comparație?

Trei masuri defineste totalul sau completul imparatiei.

Ea fiind divizata in trei .

Daca ne referim la Israel despre acesta spune ca doar o treime din el ramane.


Daca e vorba de cei chemati adica noi biserica spune ca in ea doar o treime are cunoasterea si inchinarea sau semnul lui Dumnezeu in ei .Doua treimi  fac idolatrie. Au alt semn.

Aici e intelepciunea. Cine are pricepere sa socoteasca numarul fiarei. Caci este un numar de om. Si numarul ei este sase sute saizeci si sase. (Apoc.13:18)

666 considerat dintr-un intreg ca fiind o mie.

Deci doua treimi.

Edited by husand, 16 October 2011 - 20:19.


#4
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

 husand, on 16th October 2011, 20:11, said:

Trei masuri defineste totalul sau completul imparatiei.

Ea fiind divizata in trei .

Daca ne referim la Israel despre acesta spune ca doar o treime din el ramane.


Daca e vorba de cei chemati adica noi biserica spune ca in ea doar o treime are cunoasterea si inchinarea sau semnul lui Dumnezeu in ei .Doua treimi  fac idolatrie. Au alt semn.

Aici e intelepciunea. Cine are pricepere sa socoteasca numarul fiarei. Caci este un numar de om. Si numarul ei este sase sute saizeci si sase. (Apoc.13:18)

666 considerat dintr-un intreg ca fiind o mie.

Deci doua treimi.
Bai.Cum o treime are cunoastera daca din 10 fecioare ramin 5?
Ori farminta tot aluatul ori nu pune drojdie in el ca te maninca dulgherul.

#5
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
În Luca 13:20, 21 este descrisă creșterea ‘regatului lui Dumnezeu’, concretizată prin răspândirea mesajului despre Regat și creșterea numărului de membri ai congregației creștine începând de la Penticosta din 33 e.n.

Congregația creștină a început să crească în 33 e.n., când circa 120 de discipoli au fost unși cu spirit sfânt. Însă, în scurt timp, această micuță congregație a ajuns să numere mii de persoane. (Citește Faptele 2:41; 4:4; 5:28; 6:7; 12:24; 19:20.)
În trei decenii, numărul celor ce participau la seceriș a crescut atât de mult, încât apostolul Pavel a putut spune congregației din Colose că vestea bună fusese deja „predicată în toată creația de sub cer“ (Col. 1:23).

Creșterea nu este întotdeauna vizibilă ochiului uman.
În ilustrarea cu plămădeala, Isus a accentuat această idee.
El spune: „Regatul cerurilor este asemenea plămădelii pe care o femeie a luat-o și a ascuns-o în trei măsuri mari de făină, până a dospit toată“ (Mat. 13:33).

Ce reprezintă această plămădeală și ce legătură există între ea și creșterea Regatului?
De remarcat este că, în ilustrare, Isus nu a spus că plămădeala a alterat făina și că aceasta n-a mai putut fi folosită.
El pur și simplu a descris cum se face pâinea.
Femeia a adăugat intenționat plămădeală, iar rezultatele au fost bune.
Plămădeala a fost ascunsă în făină și deci femeia nu a văzut cum s-a făcut dospirea.
Aceasta ne amintește de omul care ziua seamănă sămânță, iar noaptea, doarme.
Isus a spus că „sămânța încolțește și crește, fără ca [omul] să știe cum“ (Mar. 4:27).
Așadar, printr-o ilustrare simplă, Isus a prezentat creșterea spirituală ca fiind un proces invizibil.
Poate că la început nu vedem această creștere, dar în cele din urmă efectele ei devin evidente.


Ilustrarea despre plămădeală arată nu numai că omul nu poate vedea creșterea spirituală, dar și că aceasta are loc pe întregul pământ. Plămădeala dospește toată făina, respectiv „trei măsuri mari de făină“ (Luca 13:21). Asemenea plămădelii, lucrarea de predicare a Regatului, care antrenează creșterea spirituală, s-a extins foarte mult. De fapt, în prezent, Regatul se predică „până în cea mai îndepărtată parte a pământului“ (Fap. 1:8; Mat. 24:14).

Edited by Eugen3, 17 October 2011 - 11:28.


#6
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 Eugen3, on 17th October 2011, 09:27, said:

[color="#0000FF"][b]Ilustrarea despre plămădeală arată nu numai că omul nu poate vedea creșterea spirituală, dar și că aceasta are loc pe întregul pământ. Plămădeala dospește toată făina, respectiv „trei măsuri mari de făină“

Și care sînt cele trei măsuri?

@ Haym,

Mă. Tu te prinzi unde bat?

#7
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 dulgherul, on 17th October 2011, 17:30, said:

Mă. Tu te prinzi unde bat?

Da.  Bați în retragere ....  :D

#8
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 Eugen3, on 18th October 2011, 10:30, said:

Da.  Bați în retragere ....  :D
Adică ăsta-i răspunsul la ce te-am întrebat?
Nu mă mir.

#9
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

 dulgherul, on 18th October 2011, 20:29, said:

Adică ăsta-i răspunsul la ce te-am întrebat?
Nu mă mir.
Dulgherule eu ma tot intreb cum de nu a formulat pilda ;Cu patru masuri.Ca le iesea mai bine martorilor.Ca ar fi putut spune ca sint cele 4 puncte cardinale in care ei duc vestea despre regat.

Si ma mai mir cum de la noi la evrei nu a ajuns nici unul pina acum.
Se lauda peste tot ca Sala regatului in Israel.Dar drept sa spun ca nu am auzit si nu am vazut vre un martor pe aici in peste 20 de ani.
Este un roman adica un (rom)casatorit intimplator cu o evreica si e stabilit aici.Am lucrat cu el la o firma ceva timp.si a inceput sa mi spuna ceva .Dar dupa ace am discutat cu el putin mai seriosa tacut si desi l-am rugat sa vina cu cineva mai competent pe la mine ,nu am mai auzit de el.Si locuiste in Ierusalim,ma poate gasi cind vrea,dar....

#10
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 anticristul, on 17th October 2011, 01:00, said:

Bai.Cum o treime are cunoastera daca din 10 fecioare ramin 5?
Ori farminta tot aluatul ori nu pune drojdie in el ca te maninca dulgherul.

Nu mai bine renunti tu la doua conturi ?
Si mergi in cinste si adevar ?


Scriptura arata ca in Biserica sant si sfinti si lumesti (firesti) iar semnul celor sfinti este pecetea duhului (CARE SANT CALAUZITI DE DUHUL). Semnul celor firesti este nelegiuirea sau neascultarea,.

Daca Imparatia este asemanata cu trei masuri SAU CHIAR PATRU  (Luca 8) inseamna ca defineste pe noul Israel pus in parabola.

Chemati,asculta si doar o parte aduc roade.

la ascultarea Cuvantului vin multi iar imparatia este prin evanghelie;

Legea si prorocii au tinut pana la Ioan; de atunci incoace, Evanghelia Imparatiei lui Dumnezeu se propovaduieste; si fiecare, ca sa intre in ea, da navala. (Luc.16:16)  

Insa :
Matei 13
47. Imparatia cerurilor se mai aseamana cu un navod aruncat in mare, care prinde tot felul de pesti.

48. Dupa ce s-a umplut, pescarii il scot la mal, sed jos, aleg in vase ce este bun si arunca afara ce este rau.

Aici e 1/3
------------------------------
Cand aduce o alta exemplificare, a celor 10 fecioare defineste jumatate din cei care au Cuvantul si au primit Duhul dar nu au ascultat, evident cei din biserica conform:
(2Tes.1:8)
intr-o flacara de foc, ca sa pedepseasca pe cei ce nu cunosc pe Dumnezeu si pe cei ce nu asculta de Evanghelia Domnului nostru Isus Hristos.

20. Samanta cazuta in locuri stancoase este cel ce aude Cuvantul si-l primeste indata cu bucurie;

21. dar n-are radacina in el
Matei 13

Concluzie. 1/3,1/4,1/2 definesc pe cei salvati

1/3 este Israel si judecata (luarea imparatie de la Israel)

(    Dar treimea aceasta din urma o voi pune in foc si o voi curata cum se curata argintul, o voi lamuri cum se lamureste aurul. Ei vor chema Numele Meu, si ii voi asculta; Eu voi zice: "Acesta este poporul Meu!" Si ei vor zice: "Domnul este Dumnezeul meu!" (Zah.13:9) )

1/4 este  Imparatia data altora prin Cuvant (samanta)

O alta parte(1/4) a cazut in pamant bun: a dat rod, care se inalta si crestea; si a adus: una treizeci, alta saizeci, si alta o suta." (Marc.4:8)

1/2 este parte din biserica.

A chemat zece din robii sai, le-a dat zece poli si le-a zis: "Puneti-i in negot pana ma voi intoarce." (Luc.19:13)

Biserici i s-a dar in negot Cuvantul
Matei 25
1. Atunci Imparatia cerurilor se va asemana cu zece fecioare care si-au luat candelele si au iesit in intampinarea mirelui.

2. Cinci din ele erau nechibzuite, si cinci intelepte

Edited by husand, 18 October 2011 - 22:56.


#11
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 anticristul, on 18th October 2011, 21:19, said:

Dulgherule eu ma tot intreb cum de nu a formulat pilda ;Cu patru masuri.Ca le iesea mai bine martorilor.Ca ar fi putut spune ca sint cele 4 puncte cardinale in care ei duc vestea despre regat.

Si ma mai mir cum de la noi la evrei nu a ajuns nici unul pina acum.
Se lauda peste tot ca Sala regatului in Israel.Dar drept sa spun ca nu am auzit si nu am vazut vre un martor pe aici in peste 20 de ani.
Este un roman adica un (rom)casatorit intimplator cu o evreica si e stabilit aici.Am lucrat cu el la o firma ceva timp.si a inceput sa mi spuna ceva .Dar dupa ace am discutat cu el putin mai seriosa tacut si desi l-am rugat sa vina cu cineva mai competent pe la mine ,nu am mai auzit de el.Si locuiste in Ierusalim,ma poate gasi cind vrea,dar....
Poi ei se cred buricu pămîntului.
Susțin cu tîrie cî sînt împșrîția aia din Daniel 2:44, dar cînd îi întrebi ce regi erau cînd sa formai acea împărîție o dau din colț în colț.

Și ce să caute martorii în Israel? Să vă explice că voi nu înțelegeți Tanacul?

Ăștea sînt cei mai ridiculi oameni pe care i-am cunoscut. Niște fenomene, măi frate.

Stai și te crucești. De fapt și Dumnezeu luptă în zadar cu prostia.

#12
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 dulgherul, on 21st October 2011, 17:13, said:

De fapt și Dumnezeu luptă în zadar cu prostia.

Vorbești din propria experiență?  :D

#13
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

 Eugen3, on 26th October 2011, 10:46, said:

Vorbești din propria experiență?  :D
Desigur.
Nu am cum să te lămuresc!!! :console:

#14
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

 dulgherul, on 21st October 2011, 16:13, said:

Poi ei se cred buricu pămîntului.
Susțin cu tîrie cî sînt împșrîția aia din Daniel 2:44, dar cînd îi întrebi ce regi erau cînd sa formai acea împărîție o dau din colț în colț.

Și ce să caute martorii în Israel? Să vă explice că voi nu înțelegeți Tanacul?

Ăștea sînt cei mai ridiculi oameni pe care i-am cunoscut. Niște fenomene, măi frate.

Stai și te crucești. De fapt și Dumnezeu luptă în zadar cu prostia.
Da tocmai asta se lupta toti sa ne arunce in obraz ca noi nu intelegem Tanachul.Si mai ales Daniel 9;25-27.
Dar ei nu vor sa vada ce este sris in ivrit in original.Ci si-au fcaut traduceri dupa voia lor si discuta numai de acolo.
Daniel vorbeste dspre 3 personalitati .Unul apare dupa 49 de ani de la darea poruncii.
Si este numit conducatornumit de cineva in functie.
Adica uns ca conducator si nicdecum Masiah.Ci Naghid masiah.Altul este Marele preot dupa linia lui Aron (Unsul va fi stirpit)
Nicidecum nu poate fi vorba de nagidul din prima parte ca ii desparte o perioada de 434 ani.
Iar cel de-al treilea care tot naghid il numeste biblia este Titus care este decscris cu amanunte atit de clare incit unii istorici au crezut ca textul este scris dupa intimplare.
Daca nu sar fi dovedit ca textul este mai vechi ar fi fost probleme.
Razboil iudeiiscris de Iosefus Flavius este cea mai autentica dovada ca Daniel a vorbit acolo despre Titus.

#15
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 anticristul, on 29th October 2011, 21:54, said:

Adica uns ca conducator si nicdecum Masiah.Ci Naghid masiah.Altul este Marele preot dupa linia lui Aron (Unsul va fi stirpit)
Nicidecum nu poate fi vorba de nagidul din prima parte ca ii desparte o perioada de 434 ani.

Si sa cred povesti hasidice nu Cuvantul proorocului pe care-l ignori .
Daniel 9:25

עַד־ ------ad-- -- ----------------until
מָשִׁ֣יחַ------ mashiach -------- Messiah
נָגִ֔יד ---------nagid, ----------the Prince



Mesia este conducatorul si unsul

Dar ignoranta si comentarea Cuvantului lucru interzis  este specifica rabinilor tai.

Edited by husand, 29 October 2011 - 23:10.


#16
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

 husand, on 29th October 2011, 23:02, said:

Si sa cred povesti hasidice nu Cuvantul proorocului pe care-l ignori .
Daniel 9:25

עַד־ ------ad-- -- ----------------until
מָשִׁ֣יחַ------ mashiach -------- Messiah
נָגִ֔יד ---------nagid, ----------the Prince



Mesia este conducatorul si unsul

Dar ignoranta si comentarea Cuvantului lucru interzis  este specifica rabinilor tai.
Naghid nu inseamna PRINT NUMAI PENTRU PROSTI.vOI CREDETI CE VRATI.aCOLO ESTE SCRIS UNS CONDUCATOR.
sI ASA A FOST.

#17
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 anticristul, on 30th October 2011, 01:50, said:

Naghid nu inseamna PRINT NUMAI PENTRU PROSTI.vOI CREDETI CE VRATI.aCOLO ESTE SCRIS UNS CONDUCATOR.
sI ASA A FOST.

Si printul uns nu e conducator,sau capetenie ?



1 Samuel 9:16


BIB: בִּנְיָמִ֗ן וּמְשַׁחְתּ֤וֹ לְנָגִיד֙ עַל־ עַמִּ֣י

NAS: and you shall anoint him to be prince over my people

KJV: and thou shalt anoint him [to be] captain over my people

Edited by husand, 30 October 2011 - 12:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate