Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

recomandare banda de alergat

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
Ciprianzet

Ciprianzet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 30.01.2005
vreau sa-mi iau o banda de alergat dar buna
nu ma intereseaza banda care functioneaza prin forta alergarii ci una adevarata, calitativa si care sa functioneze bine la un pret rezonabil

ce imi puteti recomanda?
multumesc anticipat

#2
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Nu exista banda de alergat care sa functioneze prin forta alergarii. Toate au motor care invart banda iar tu trebuie sa te tii dupa ea.

Eu iti recomand Precor ;)

Edited by muteki, 10 June 2011 - 19:09.


#3
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Ba exista unele magnetice pe care le impingi tu.

#4
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Eu chiar nu inteleg cum ai putea impinge banda alergand!  :mellow:

Edited by eug3n92, 10 June 2011 - 19:36.


#5
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Nu se poate stai linistit. Numai cine nu a folosit niciodata o banda de alergat poate sa spuna ca o banda se poate misca singura pe sub picioarele tale in timp ce tu alergi pe loc.

#6
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Eu chiar am folosit un jeg din ala de banda care mergea prin forta alergarii ! Sunt niste porcarii dar exista

#7
atc

atc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 26.02.2009
Eu iti recomand din suflet sa lasi balta banda de alergare si sa alergi prin parc. Este o mare diferenta intre a alerga pe banda, unde mai mult topai decat alergi, si alergarea propriuzisa prin parc. Efortul depus la alergare obisnuita este mult mai mare decat la alergarea pe banda. Cunosc persoane care pe banda "alerga" cam 8 km intr-o ora, iar in parc nu pot alerga mai mult de 3 km.

Insa daca tot vrei sa arunci niste bani te anunt ca o banda profesionala costa cam 2000 euro. Nu as vrea sa fiu vecinul de sub apartamentul tau atunci cand vei alerga pe banda. !  :nonobad:

#8
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010

 atc, on 13th June 2011, 13:17, said:

Eu iti recomand din suflet sa lasi balta banda de alergare si sa alergi prin parc. Este o mare diferenta intre a alerga pe banda, unde mai mult topai decat alergi, si alergarea propriuzisa prin parc. Efortul depus la alergare obisnuita este mult mai mare decat la alergarea pe banda. Cunosc persoane care pe banda "alerga" cam 8 km intr-o ora, iar in parc nu pot alerga mai mult de 3 km.

Insa daca tot vrei sa arunci niste bani te anunt ca o banda profesionala costa cam 2000 euro. Nu as vrea sa fiu vecinul de sub apartamentul tau atunci cand vei alerga pe banda. !  :nonobad:


Iarta-ma dar nu ai nici cea mai vaga idee despre benzile de alergare.

Efortul pe banda de alergare este mult superior pentru ca daca alegi un program de training trebuie sa te tii dupa el, nu poti sa alergi la misto ca ti-e lene.

Banda de alergat nu face nici macar un zgomot daca alergi corect pe ea. Ba mai mult decat atat, are o oarecare flexibilitate ceea ce echivaleaza cu alergatul pe o suprafata semi moale, echivalentul unei piste de pamant. Se stie ca alergatul pe ciment/asfalt/beton este deastruos pentru articulatiile gleznelor si ale genunchilor.

O banda profesionala de alergat este in jur de 5000 de euro, dar eu cred ca face banii. Adica dai odata 5000 de euro si alearga toata unitatea de pompieri sau toata sectia de politie sau tot hotelul timp de 10 ani cu intretiniere minima. Alerg pe asa ceva la spa-ul unui hotel unde am abonament. Firma producatoare este Precor.

Exista si benzi de alergat incepand de la 500 de euro pentru apartament. Sunt suficient de bune pentru o utilizare mica (2-3 persoane zilnic cate 30 de minute).

Nu in ultimul rand, banda de alergare are urmatoarele avantaje:

- Nu respiri gaze alergand prin zone poluate
- Nu poti sa calci aiurea sa-ti scrantesti glezna
- Nu poti fi jefuit/batut/violat prin parc alergand singur/a noaptea.
- Alergi intotdeauna pe o suprafata optima ca si duritate, protejand articulatiile.
- Poti selecta programe de training incat sa faci un efort corespunzator chiar daca esti mort de lene.

Edited by muteki, 13 June 2011 - 12:44.


#9
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

 Ciprianzet, on 10th June 2011, 20:05, said:

vreau sa-mi iau o banda de alergat dar buna

90% dintre chestiilea astea sfârșesc prin a ajunge cuier de haine.
10% sfârșesc uitate în garaj.

Aleargă pe afară!
SAU
Aleargă la sală!

#10
Ciprianzet

Ciprianzet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 30.01.2005
incredinil! 8 raspunsuri dar nici unul ontopic
specific forumurilor romanesti
poate fi cineva ontopic sau trebuie sa deschid alt thread?

#11
Ciprianzet

Ciprianzet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 30.01.2005
deci nimeni nu imi poate recomanda o / 1 / una banda de alergat?
un raspuns ontopic este posibil??
firma / model / etc? orice??

ma gandesc sa o iau pe asta ...
http://www.expertfit...ne-mi-150-cadou

Edited by Ciprianzet, 17 June 2011 - 17:08.


#12
fitnessuser

fitnessuser

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.06.2011

 Ciprianzet, on 17th June 2011, 18:02, said:

deci nimeni nu imi poate recomanda o / 1 / una banda de alergat?
un raspuns ontopic este posibil??
firma / model / etc? orice??

ma gandesc sa o iau pe asta ...
http://www.expertfit...ne-mi-150-cadou

ai pm

#13
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

 Ciprianzet, on 15th June 2011, 00:05, said:

incredinil! 8 raspunsuri dar nici unul ontopic
specific forumurilor romanesti
poate fi cineva ontopic sau trebuie sa deschid alt thread?

Pentru că întrebarea ta este proastă din capul locului.
Nu îți recomandă nimeni o bandă bună.. pentru că nu există o bandă bună.

Vrei recomandare.... na recomandare ... nu lua Stex, că se desfac în bucăți deși costă peste 25 de milioane.
Cea mai bună este Diadora DT7, cam pe la 40 de milioane, măcar rezistă în timp.

Mai sunt câteva la 80 - 100 de milioane, dar sunt cam masive.

#14
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

 Ciprianzet, on 10th June 2011, 20:05, said:

ce imi puteti recomanda?

Body Sculpture BT-6200
Nu mai stiu exact cat a costat dar tin minte ceva de 50 milioane.
Am la sala banda asta pe langa alte 3 Ketlere.
Prefer Body Sculpture, consola mai mare, poti pune sticla cu apa (si alte chestii) fara sa cada, display mare, mai solida, senzatia mult mai placuta, butoane pentru viteza/inclinatie cu acces direct  pe care le gasesc foarte utile, suprafata pe care alergi imi pare mai lunga/lata dar de asta nu-s sigur, verific maine, poate doar imi pare.
Nu a avut deloc probleme cu motorul, la Kettler s-au tot ars.
E cea mai folosita banda din sala, eu sunt acolo de 1,5 ani, cred ca o are de 3 ani, de cand e sala.
Daca in 3 ani de folosire intensa nu a avut probleme cu ea (doar un buton stricat), pentru uz personal ar trebui sa tina 20 de ani  :) .
Nu stiu ce inseamna pentru tine "pret decent" dar pentru mine banda asta e minimul sub care nu as cobora.


 muteki, on 10th June 2011, 20:56, said:

Nu se poate stai linistit. Numai cine nu a folosit niciodata o banda de alergat poate sa spuna ca o banda se poate misca singura pe sub picioarele tale in timp ce tu alergi pe loc.

Se poate, se poate, am vazut eu una, am si folosit-o 30", asta-i tot ce am putut si nu usor, cu strans din dinti.
ORIBILE !
Nu stiu cum dracu au voie sa vanda asa ceva, e inselatorie, nu ai cum sa te folosesti de ele.

#15
hangiul

hangiul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.09.2008

 Ciprianzet, on 10th June 2011, 19:05, said:

vreau sa-mi iau o banda de alergat dar buna
nu ma intereseaza banda care functioneaza prin forta alergarii ci una adevarata, calitativa si care sa functioneze bine la un pret rezonabil

ce imi puteti recomanda?
multumesc anticipat



Observ ca nu ti-a raspuns nimeni! Eu stau la bloc si am facut multi ani sport de performanta. Cand am vrut sa-mi cumpar banda am primit aceleasi raspunsuri care le-ai primit tu aici. Chiar si vanzatorul mi-a zis ca banda se unge odata pe luna daca nu ajunge umeras de haine dupa primele cateva utilizari! Eu ma cunosc si stiu bine ce utilizez si ce nu asa ca am cumparat o banda pentru uz casnic http://www.clickspor...uit_p13259.html . Aceasta este banda. Intitial voiam sa cumpar ceva usor dar troncaneau sub picioare iar suprafata de alergare era mica. Aceasta insa (desi cantarese 115 KG) este extrem de buna. Este o banda electrica, solida. Este fabricata in China dar nu ma deranjeaza. Aler pe ea atat eu cat si sotia de cel putin doua ori pe zi (15 min viteza dimineata dupa care un dus si fuga la munca apoi 40 min rezistenta seara dupa care un dus si gata de relaxare). Daca ai vointa si crezi ca nu te plictisesti de ea, poti cumpara cu incredere aceasta banda. Eu nu am platit transportul (sun din Iasi si am comandat banda din Bucuresti). Banda are 2 ani garantie. Singura problema a fost caratul ei pana la etajul doi insa m-am descurcat impreuna cu cel de la curier. Banda nu este zgomotoasa, chiar daca alergi aiurea (adica pe calcaie) deoarece este grea si foarte stabila. Sub ea, pentru a-mi proteza parchetul, am us polestiren extrudat de 0.5. SUCCES la alergat si poti sa ma contactezi daca mai doresti alte informatii. Eu am platit pe banda 2600 RON! Sunt altele mai bune dar nu stiu daca merita banii! Asta o am si sunt multumit!

#16
hangiul

hangiul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.09.2008

 hangiul, on 6th January 2012, 13:30, said:

Observ ca nu ti-a raspuns nimeni! Eu stau la bloc si am facut multi ani sport de performanta. Cand am vrut sa-mi cumpar banda am primit aceleasi raspunsuri care le-ai primit tu aici. Chiar si vanzatorul mi-a zis ca banda se unge odata pe luna daca nu ajunge umeras de haine dupa primele cateva utilizari! Eu ma cunosc si stiu bine ce utilizez si ce nu asa ca am cumparat o banda pentru uz casnic http://www.clickspor...uit_p13259.html . Aceasta este banda. Intitial voiam sa cumpar ceva usor dar troncaneau sub picioare iar suprafata de alergare era mica. Aceasta insa (desi cantarese 115 KG) este extrem de buna. Este o banda electrica, solida. Este fabricata in China dar nu ma deranjeaza. Aler pe ea atat eu cat si sotia de cel putin doua ori pe zi (15 min viteza dimineata dupa care un dus si fuga la munca apoi 40 min rezistenta seara dupa care un dus si gata de relaxare). Daca ai vointa si crezi ca nu te plictisesti de ea, poti cumpara cu incredere aceasta banda. Eu nu am platit transportul (sun din Iasi si am comandat banda din Bucuresti). Banda are 2 ani garantie. Singura problema a fost caratul ei pana la etajul doi insa m-am descurcat impreuna cu cel de la curier. Banda nu este zgomotoasa, chiar daca alergi aiurea (adica pe calcaie) deoarece este grea si foarte stabila. Sub ea, pentru a-mi proteza parchetul, am us polestiren extrudat de 0.5. SUCCES la alergat si poti sa ma contactezi daca mai doresti alte informatii. Eu am platit pe banda 2600 RON! Sunt altele mai bune dar nu stiu daca merita banii! Asta o am si sunt multumit!

EU DE AICI AM CUMPARAT BANDA http://www.clickspor...uit_p13259.html

#17
achim_andrei

achim_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 12.03.2006
Ce parere aveti despre FitTronic? Observ ca produsele sunt comercializate pe majoritatea magazinelor online de fitness insa nu gasesc nici o informatie referitoare la producator, tara de origine etc. As dori sa cumpar o banda de alergat http://www.expertfit...fittronic-ft460
A auzit cineva de acest producator?
Va multumesc

#18
hangiul

hangiul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.09.2008

 achim_andrei, on 23rd January 2012, 23:43, said:

Ce parere aveti despre FitTronic? Observ ca produsele sunt comercializate pe majoritatea magazinelor online de fitness insa nu gasesc nici o informatie referitoare la producator, tara de origine etc. As dori sa cumpar o banda de alergat http://www.expertfit...fittronic-ft460
A auzit cineva de acest producator?
Va multumesc



Sigur ca da! Nu gasesti informatii despre aceasta banda deoarece nu exista un producator! :) Atunci cum exista banda? Ei bine, este un ansamblu de piese chinezesti facut in Romania la firma care le vinde! Au garantie doar la firma care le comercializeaza (adica nu la producator) si nu sunt chiar cele mai reusite. Ele sunt intens promovate de site-urile de profil deoarece aduc cel mai mare profit (au cel mai mare adaos)! Acelasi lucru este valabil si pentru banda Fit Style care o recomandasem eu mai sus. Aceasta insa are un producator oficial (tot in China). Este mai buna, mai grea dar si mai scumpa decat Fit Tronic, mai buna decat orice banda de firma din gama celor ieftine (sub 3000 RON). In concluzie, eu recomand fit style deoarece e mai stabila, are un meniu mai bine pus la punct, are un motor de 2CP si o am acasa. Sunt multumit de ea! Numai bine si-ti doaresc sa o si utilizezi pentru alergat, nu numai ca umeras de haine (cum ajung de obicei toate chestiile astea de fitness).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate