Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Cumparaturi DHGATE!

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
daniraven

daniraven

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.03.2008
Cred ca s-a mai discutat despre aceast tip de afaceri insa foarte putine informatii utile. M-ar interesa in special despre DHGATE.

Ce parere aveti despre acest site? M-ar interesa experienta voastra concreta. Care ar fi cea mai economica dar si sigura modalitate de transport.

Cum e cu declararea valorii la vama? Daca suma sa zicem ar fi 500 USD. Cat ar fi ok sa fie declarat sa nu ai probleme? Ce documente trebuie sa iti trimita vanzatorul pentru a putea face declararea importului fara probleme.

Daca e cineva in cunostiinta, va rog dati un PM sau reply sa stiu sa nu intru in vreo belea sau tzeapa. Respect.

#2
Eek01

Eek01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 06.05.2010

 daniraven, on 22nd April 2011, 20:02, said:

Cred ca s-a mai discutat despre aceast tip de afaceri insa foarte putine informatii utile. M-ar interesa in special despre DHGATE.

Ce parere aveti despre acest site? M-ar interesa experienta voastra concreta. Care ar fi cea mai economica dar si sigura modalitate de transport.

Cum e cu declararea valorii la vama? Daca suma sa zicem ar fi 500 USD. Cat ar fi ok sa fie declarat sa nu ai probleme? Ce documente trebuie sa iti trimita vanzatorul pentru a putea face declararea importului fara probleme.

Daca e cineva in cunostiinta, va rog dati un PM sau reply sa stiu sa nu intru in vreo belea sau tzeapa. Respect.


Salut,

daca pretul lotului este 500 usd, iar in Romania poti da lotul la o valoare de 5 ori mai mare, nu te lasa pacalit, pentru ca intervine transportul ( in medie 1,000-2,000 usd/ lot) deci pretul lotului + transport = 2500 usd sa zicem.

Am precizat asta in caz ca nu stiai:)

#3
daniraven

daniraven

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.03.2008
Am descarcat de pe situl postei romane tarifele pentru CHINA EMS. Si lotul care costa 500 Usd cantereste 5 kg. La un scurt calcul reiese 90 USD transportul. De ce ar costa asa mult?
Ai idee cum e cu val declarata?

#4
Eek01

Eek01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 06.05.2010
Acum depinde de volumul si greutatea lotului pe care il cumperi. Am vrut sa cumpar si eu ceva, insa transportul era de 3x pretul lot-ului.

Cu valoarea declarata, din cate stiu(am cunostinte vagi) marfa vine cu factura, aviz, si T(cred). Tu vei plati 24%(adica tva-ul) din valoare de pe factura ( pentru ca vine din afara europei si depaseste 45 euro). Eu asa stiu, daca stie cineva cu EXACTITATE sa ma contrazica.

#5
daniraven

daniraven

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.03.2008

 Eek01, on 22nd April 2011, 23:58, said:

Acum depinde de volumul si greutatea lotului pe care il cumperi. Am vrut sa cumpar si eu ceva, insa transportul era de 3x pretul lot-ului.

Cu valoarea declarata, din cate stiu(am cunostinte vagi) marfa vine cu factura, aviz, si T(cred). Tu vei plati 24%(adica tva-ul) din valoare de pe factura ( pentru ca vine din afara europei si depaseste 45 euro). Eu asa stiu, daca stie cineva cu EXACTITATE sa ma contrazica.

Am inteles. Acum intrebarea in completare ar fi daca declari mai putin decat valoarea facturi, ca sa te scutesti putin cat ar trebui sa declari (ex:  -20% din val facturi) ca sa nu ai probleme, are cineva experienta?

Cine are experienta cu DHGATE cat de sigur e situl cu plata? E mentionat ca nu dau drumul la bani catre vanzator pana in momentul in care primesti marfa si dai acceptul.

#6
mmf_27

mmf_27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.08.2007
sal,eu am luat multe de pe dhgate ,sunt ok tranzactiile dar dureaza mult transportul, asta e cam la toate site-urile din china ,in rest e ok

#7
tracky

tracky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 04.11.2005

 mmf_27, on 5th March 2012, 18:55, said:

sal,eu am luat multe de pe dhgate ,sunt ok tranzactiile dar dureaza mult transportul, asta e cam la toate site-urile din china ,in rest e ok
Poti da mai multe detalii ?
Doresc sa cumpar si eu un lot de 5-10 tablete si sunt interesat cat m-ar ajunge in total cu transportul si cat de sigur e site-ul..

#8
gabytzzu10

gabytzzu10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.09.2006

 tracky, on 10th March 2012, 20:56, said:

Poti da mai multe detalii ?
Doresc sa cumpar si eu un lot de 5-10 tablete si sunt interesat cat m-ar ajunge in total cu transportul si cat de sigur e site-ul..

Ai un magazin online, ceva?  :D

#9
danny2fast4u

danny2fast4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.04.2009

 gabytzzu10, on 25 martie 2012 - 01:47, said:



Ai un magazin online, ceva?  :D

Salut!nu stiu daca mai este de actualitate,insa eu am luat de la ei 3 dvr-uri auto,cu freeshipping,iar la vama nu m-au taxat,scria mare pe pachet gift:d



#10
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008
daca subevaluezi cu 20% "cast

daca subevaluezi cu 20% "castigi" vreo 4%, in timp ce faci infractiuni la codul penal. super mentalitate. subevalueaza cu 80% macar sa zici ca a meritat incercarea in caz ca te prind baietii

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate