Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

insolventa

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
bellu777

bellu777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2010
buna ziua tuturor.Am si eu o intrebare:o firma a intrat in procedura insolventei si am de recuperat de la ea (firma)o suma importanta.S-a numit administratorul judiciar iar termenul dat de tribunal este acum,in ianuarie.Oare cat trebuie sa astept pana-mi recuperez banii?

#2
clauarad

clauarad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.12.2010
Sper sa iti recuperezi cat mai repede banii, si as vrea sa te intreb daca te-ai inscris la masa credala, sau eventual daca stii motivul insolentei.

#3
bellu777

bellu777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2010
da,am trimis copii ale documentelor catre tribunalul care a deschis procedura.trebuia oare sa astept o notificare din partea lor?

Edited by bellu777, 02 January 2011 - 08:52.


#4
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postbellu777, on 2nd January 2011, 08:51, said:

da,am trimis copii ale documentelor catre tribunalul care a deschis procedura.trebuia oare sa astept o notificare din partea lor?
Trebuie sa urmaresti cauza. Judecatorul sindic stabileste un termen pana la care poti sa te inscrii la masa credala. Dupa aceea se intocmeste si se depune de catre administratorul judiciar numit un tabel cu creditorii. Trebuie sa verifici la momentul espectiv daca te-a inscris si daca suma cu care figurezi este corecta. Daca nu, trebuie sa faci contestatie la tabelul respectiv.
In majoritatea cazurilor nu se pune intrebarea "cand voi recupera banii" ci "oare voi recupera ceva". Cei mai multi creditori raman cu buzele umflate la sfarsitul procedurii (dupa vreo 2-3 ani, in general). De obicei exista banci care detin ipoteci sau gajuri asupra bunurilor societatii, exista salarii neplatie, exista datorii fata de stat. Toate aceste creante sunt prioritare fata de creditorul "simplu". Daca ai livrat doar ceva marfa sau ai prestat un serviciu, vei fi in coada listei, printre cei care nu mai primesc in general nimic. Mai jos decat voi sunt doar actionarii/asociatii societati respective in ordinea prioritatilor.

#5
bellu777

bellu777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2010
va multumesc foarte mult pt raspunsuri.va doresc un an nou fericit

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate