Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

HTC Desire versus Samsung I9000 Galaxy S

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
As dori sa-mi iau un nou telefon-smartphone (facand trecerea de la Samsung Omnia I900) si sunt pus in fata situatiei sa aleg intre cele doua telefoane din titlu.  Mobilul va fi folosit mai ales pt. internet, gps si, eventual, jocuri pt. fiul meu. Personal as fi tentat sa incerc si un HTC dar am gasit o oferta la un operator de telefonie cu SGS la 900 RON iar HTC Desire, la aceeasi oferta, la 1150 RON. Merita banii in plus Desire? Si daca sunt codate pe Orange sunt probleeme mari cu updateul? Se poate reveni la starea initiala la o eventuala garantie? sau sa-mi iau telefon SIM free de pe piata libera, desi sunt mult mai scumpe? Multumesc anticipat.

#2
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
Daca iti permiti cumpara de pe piata libera. Fa un calcul si vezi cat te duce cu plata abonamentui. Bafta !!

#3
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Eu as alege Galaxy S, pentru ecranul mai mare, Super AMOLED :) Are Android 2.1, dar va aparea si pentru el 2.2 (suporta continut Flash).

#4
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009

View Postnickro, on 23rd October 2010, 19:04, said:

As dori sa-mi iau un nou telefon-smartphone (facand trecerea de la Samsung Omnia I900) si sunt pus in fata situatiei sa aleg intre cele doua telefoane din titlu.  Mobilul va fi folosit mai ales pt. internet, gps si, eventual, jocuri pt. fiul meu. Personal as fi tentat sa incerc si un HTC dar am gasit o oferta la un operator de telefonie cu SGS la 900 RON iar HTC Desire, la aceeasi oferta, la 1150 RON. Merita banii in plus Desire? Si daca sunt codate pe Orange sunt probleeme mari cu updateul? Se poate reveni la starea initiala la o eventuala garantie? sau sa-mi iau telefon SIM free de pe piata libera, desi sunt mult mai scumpe? Multumesc anticipat.
Desire este mai slab ca Galaxy S, prin urmare nu isi merita banii.

#5
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Prima data vezi cum se misca Android pe Desire si dupaia comenteaza, il face praf.
Samsung mai bine facea si renunta la clona aia nereusita dupa iphone si il lasa asa sau imprumuta HTC Senese UI . Iara vorbesti din filme.

#6
Steauaboy95s

Steauaboy95s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 01.10.2009

View Posttkd29, on 24th October 2010, 05:21, said:

Prima data vezi cum se misca Android pe Desire si dupaia comenteaza, il face praf.
Samsung mai bine facea si renunta la clona aia nereusita dupa iphone si il lasa asa sau imprumuta HTC Senese UI . Iara vorbesti din filme.
Tu nu ai pus in viata ta mana pe un SGS si comentezi, sau daca ai pus avea Android 2.1 JF5

Eu am JP6, iar singurul motiv pt care am pus lagfix a fost scorul mare din quadrant si timpul mai rapid de scanare al memoriei.
Telefonul, cu froyo ala "retras" pentru a fi lansat mai incolo pt toate tarile, MERGE DE BUBUIE!

Si daca nu vrei interfata samsung, e destul de simplu: te duci pe market si tragi LauncherPro sau ADW Launcher (doar 2 exemple care le-am testat eu). Sunt de 10X mai bune ca SenseUI (Dovada utilizatorilor care il folosesc).
Clona nereusita dupa iphone My Ass, cand Apple o sa aiba HomeScreen atunci sa vorbesti de interfata copiata.

Spre deosebire de tine, eu detin un SGS, deci nu vorbesc din filme. Si stiu ca e frustrant faptul ca iPhone 3GS, telefon pe care ai aruncat o mica avere, a ajuns de ras in ultimul an. Dar de la asta pana la a fi troll e un mare pas. Stapaneste-te!

#7
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Samsung Galaxy S. :)

#8
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

View PostSteauaboy95s, on 24th October 2010, 11:46, said:

Tu nu ai pus in viata ta mana pe un SGS si comentezi, sau daca ai pus avea Android 2.1 JF5

Cand am pus eu mana pe Galaxy tu inca te jucai cu Nokia

Eu am JP6, iar singurul motiv pt care am pus lagfix a fost scorul mare din quadrant si timpul mai rapid de scanare al memoriei.
Telefonul, cu froyo ala "retras" pentru a fi lansat mai incolo pt toate tarile, MERGE DE BUBUIE!

Aha deci tot trebuie un lagfix ca softul stock e de cacat, ma bucur ca recunosti,asa mai vii de acasa.

Si daca nu vrei interfata samsung, e destul de simplu: te duci pe market si tragi LauncherPro sau ADW Launcher (doar 2 exemple care le-am testat eu). Sunt de 10X mai bune ca SenseUI (Dovada utilizatorilor care il folosesc).
Clona nereusita dupa iphone My Ass, cand Apple o sa aiba HomeScreen atunci sa vorbesti de interfata copiata.

oare eu sunt singurul chior de aici?:)) sau cred ca e invers , iphone au copiat tel si interfata dupa galaxy ,in cazul asta scuzoaiele mele.

Spre deosebire de tine, eu detin un SGS, deci nu vorbesc din filme. Si stiu ca e frustrant faptul ca iPhone 3GS, telefon pe care ai aruncat o mica avere, a ajuns de ras in ultimul an. Dar de la asta pana la a fi troll e un mare pas. Stapaneste-te!

Mars ma, pot sa imi cumpar la ora actuala orice tel vreau de la desire pana la iphone 4, nu sunt deloc frustrat poate tu esti ca ai dat o caruta de bani pe un plastic ordinar ,clona dupa iphone si care se misca ca un cur daca  nu pui custom-romuri sau lag fixuri, daca dadeam banii astia pe el si imi facea asa il spargeam pe loc.
Deocamdata 3GS isi face treaba perfect , nu pica semnaul, nu are probleme cu senzoru de proximitate, se misca impecabil in orice ,joc, filme, pe net , deci...de ce l-as schimba?
Doar ca sa impresionez pitzipoancele cu : wow uite ce ecran bengos are!!!..si cam atat ca in rest e varza calita.

Attached Files


Edited by tkd29, 24 October 2010 - 11:50.


#9
activa

activa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.10.2010

View Postnickro, on 23rd October 2010, 19:04, said:

As dori sa-mi iau un nou telefon-smartphone (facand trecerea de la Samsung Omnia I900) si sunt pus in fata situatiei sa aleg intre cele doua telefoane din titlu.  Mobilul va fi folosit mai ales pt. internet, gps si, eventual, jocuri pt. fiul meu. Personal as fi tentat sa incerc si un HTC dar am gasit o oferta la un operator de telefonie cu SGS la 900 RON iar HTC Desire, la aceeasi oferta, la 1150 RON. Merita banii in plus Desire? Si daca sunt codate pe Orange sunt probleeme mari cu updateul? Se poate reveni la starea initiala la o eventuala garantie? sau sa-mi iau telefon SIM free de pe piata libera, desi sunt mult mai scumpe? Multumesc anticipat.

Cam in aceiasi situatie ca a lui NICKRO sunt si eu ... de a alege intre un telefon-smartphone HTC DESIRE si un SAMSUNG I9000 GALAXI S ... avand in prezent un NOKIA N73 care e depasit din toate punctele de vedere.
Smartphon-ul doresc sa-l iau pt TELEFON, IETERNET, GPS, FILMARI accidentale si chiar pt. SUPRAVEGHERE VIDEO de la distanta prin internet ...etc
De mentionat ca telefonul o sa-l iau pe abonament la voda cu extraoptiunea de internet mobil.

As dori sfaturi pro si contra , bine argumentate, pt cele 2 smartphon-uri de mai sus.

MULTUMESC ANTICIPAT !

#10
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Mergi pe desire, multe galaxy au probleme cu GPS( doar a lu fandoridsteaua e perfect) , flash ledul e un atuu la poze si filmare, la galaxy lipseste cu desavarsire.
Daca vrei sa iti faci o parere despre Galaxy intra pe aria lui dedicata , o sa renunti rapid la el. :)
legat de telefonie Desire este peste Galaxy.

#11
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Bun tkd am inteles. Cel mai benga tel de pe pamantu' asta e 3GS-ul tau si dupa 3GS-ul tau e Desire-ul prietenului tau. Ce te faci daca vreun alt prieten va cumpara Galaxy S? Iti dai seama in ce situatie te va pune? :naughty:
on: Galaxy S

Edited by Florinbv, 25 October 2010 - 19:38.


#12
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Samsung Galaxy S este peste HTC Desire din toate punctele de vedere.


View Posttkd29, on 25th October 2010, 19:01, said:

Mergi pe desire, multe galaxy au probleme cu GPS( doar a lu fandoridsteaua e perfect) , flash ledul e un atuu la poze si filmare, la galaxy lipseste cu desavarsire.
Daca vrei sa iti faci o parere despre Galaxy intra pe aria lui dedicata , o sa renunti rapid la el. :)
legat de telefonie Desire este peste Galaxy.
:lol: Precis.
Flash-ul e bun doar pe post de lanterna.

#13
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
HTC Desire

#14
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

View PostFlorinbv, on 25th October 2010, 20:38, said:

Bun tkd am inteles. Cel mai benga tel de pe pamantu' asta e 3GS-ul tau si dupa 3GS-ul tau e Desire-ul prietenului tau. Ce te faci daca vreun alt prieten va cumpara Galaxy S? Iti dai seama in ce situatie te va pune? :naughty:
on: Galaxy S

Dupa cum vezi nu imi laud pana la disperare 3GS-ul asa cum faceti voi cu megascartaietoarea voastra de Galaxy, din pacate nu am nici un prieten care sa arunce banii pe Galaxy cu toate ca as vrea mult :).
Vezi ca aici discutia este despre Galaxy si Desire ,asa ca nu mai abera pe aici cu 3GS-u meu.

View PostJust_Cavalli, on 25th October 2010, 21:00, said:

Samsung Galaxy S este peste HTC Desire din toate punctele de vedere.



:lol: Precis.
Flash-ul e bun doar pe post de lanterna.

Vrei sa iti dau link de pe topiculcu Galaxy in care pe ultimele pagini sunt numai probleme cu telefonul? sa nu mai zic de pe alte forumuri in care posesorii de Galaxy isi fac telefonul praf...atat de bun un este, daca aia care il au recunosc ca e muci pe partea de soft, vii tu care l-ai vazut in poze si ne spui ca este cel mai bengos.

Edited by tkd29, 26 October 2010 - 07:46.


#15
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
De cate ori trebuie sa repet ca eu nu am Galaxy S? deci lasa vrajeala asta de doi bani...

#16
activa

activa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.10.2010

View PostVolvo, on 25th October 2010, 21:10, said:

HTC Desire

VOLVO in prima mea postare pe acest forum eu am terminat in felul urmator si destul de clar:
" As dori sfaturi pro si contra , bine argumentate, pt. cele 2 smartphon-uri"
deci... nu am cerut cum sa scrie vreunul din telefoane ... ci am cerut pareri si sfaturi bine argumentate, ... ca sa nu pierdem vremea pe aici amandoi cu expresii : HTC desire e mai bun , ba SGS-ul e mai frumos , ba nu e bun SGS-ul ca copiaza iPhonul, ba SGS-ul e mai bun doar ca are displeiul mai luminos, ba HTC e mai bun ca e un brand mai vechi in smartphon-uri, ba SGS-ul e mai bun ca desta am eu si ca ca al meu nu mai e nici unul... etc

Sau sa nu credeti ca sun suficient de naiv  incat , inainte de a posta aici , nu am citit despre smartphon-uri in alte topicuri sau in alte forumuri similare ... sau sa nu credeti ca nu am observat ca unul din motivele pt. care TDK29 uraste SGS-ul este pt. ca Samsung si-a permis sa copieze smatphonul lui care este un iPhone si pe care il adora... si cu toate aste TDK29 mi-a dat un raspuns argumentat in topic ... sau ca nu am observat ca JUST CAVALLI este un inpatimit initiator de topicuri cu SGS-uri si un fan al acestora ... si lista ar putea continua ... dar tot respectul pentru cei mentionati mai sus si pentru cei nementionati care in dezbaterile lor au venit cu argumente pro sau contra , fondate sau mai putin fondate , obiective sau mai putin obiective.

Nu v-am cerut ajutorul pt. a da curs unei noi certuri pe forum ... ci pt a ma ajut si pe mine in luarea unei decizii corecte in privinta achizitionarii unuia din cele 2 smartphon-uri vizate, deoarece nici unul dintre ele nu este un telefon de duzina care daca odata luat si nu-ti place ... sa-ti poti permite sa iei altul a doua zi.

MULTUMESC PT. INTELEGERE

#17
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Cel mai bine daca poti e sa te joci cu amandoua pt a-ti face o parere cat mai buna, vezi ca fiecare are pareri diferite si tu acum sa te apuci sa-ti cumperi un tel doar pe baza unor pareri de aici de pe forum e o greseala, vezi care dintre cele doua se muleaza mai bine pe preferintele tale, tu crezi ca mi-am cumparat iphone doar pe ce am vazut pe youtube? Dup ce am citit pareri bune si negative despre el , l-am butonat si am zic ca mi se potriveste.

#18
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Am considerat ca s-a spus tot ce a trebuit despre HTC si nu mai are rost sa zic aceleasi lucruri care s-au spus asa ca l-am nominalizat doar. Daca vrei sa iti dau c/p la ce a spus tkd pentru ca aia e si parerea mea, atunci ok. Astept raspunsul tau si dupa dau c/p :peacefingers:
+ ca eu am vorbit pentru amandoi nu pentru tine special. Daca tu voiai atatea detalii puteai sa iti faci topic separat.

Edited by Volvo, 26 October 2010 - 15:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate