Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Care sunt efectele raazelor X asupra organismului?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
lutu

lutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 28.06.2008
Buna.Sora mea lucreaza intr-o firma la care portile de acces si control sunt dotate cu raze x.In timpul unei ture de serviciu sora mea intra de cel putin 15-20 de ori prin aceste porti.Contactul atit de des cu aceste raze pot afecta organismul?Intensitatea acestor raze este modificata des de catre agenti de securitate pentru  diferite motive.
Timp de 3 ani de cind lucreaza la acea firma nu a ramas insarcinata,aceste raze pot fi o cauza?
Mentionez faptul ca femeile insarcinate nu au acces prin acele porti.
Va multumesc.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Porti cu raze X?
Inca nu am auzit de asaceva...

Razele X sunt cele folosite la radiografie sau la scanarea bagajelor la aeroport.

#3
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View PostCourage, on 11th August 2010, 00:05, said:

Porti cu raze X?
Inca nu am auzit de asaceva...

Razele X sunt cele folosite la radiografie sau la scanarea bagajelor la aeroport.

O fi lucrand femeia la ambasada americana. Am inteles ca aia au acolo un fel de buncar de maxima securitate.

#4
lutu

lutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 28.06.2008
Lucreaza la o importanta fabrica de telefoane din zona Transilvaniei.

#5
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 02.03.2003
Este greu sa gasesti in prezent oameni care sa iti poata raspunde la o astfel de intrebare.
Fizicienii sau electronistii inteleg fenomenul fizic, medicii pot doar sa constate niste afectiuni care au fost provocate de el sau nu.
Colectivele interdisciplinare care studiaza problema nu fac publice rezultatele obtinute pentru ca multe industrii ar avea de suferit.

Pana la aparitia telefoniei mobile toti cei care lucrau in medii cu radiatii electromagnetice beneficiau de sporuri si existau avertizari asupra nocivitatii acestor radiatii.
Acum problema a ajuns subiect de gluma.

Referitor la razele X este posibil ca sistemele de detectie sa functioneze pe alte principii, nu cred ca se incurcau ei cu asa ceva.

#6
lutu

lutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 28.06.2008
Nu este o gluma dar toate aceste probleme se tin sub un secret destul de mare.
Portile de acces si control sunt intradevar dotate cu raze x. Stiu din surse sigure acest lucru.

#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Deci lucreaza la Nokia, probabil ca portile alea sint cu raze X sa vada daca nu se fura marfa oricum mie mi se pare o crima la adresa personalui de acolo, razele X provoaca cancer prin mutatia ADN-ului celular. Noroc cu ignorantii de romani ca nu reclama la Inspectia Muncii si sint tratati ca intr-o tara bananiera, in Finlanda ma indoiec ca-si permit asa ceva. Una e sa mergi prin poarta cu raze X la aeroport odata pe luna(an) si altceva sa mergi 20 de ani si sa primesti zilnic o doza (probabil mica dar 10-20 ori/zi deja nu mai e de gluma). Eu daca as fi un agent de paza cu 8 clase sughi bughi as pune la intensitate maxima masinaria ca sa observ mai usor eventuala marfa furata, ce eu stiu ce-s alea raze X ? Daca sora ta ramane insarcinata riscurile sa dea nastere la un monstru sint imense eu mi-as da demisia de acolo.

Edited by Remicade, 13 September 2010 - 20:57.


#8
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009
spune-i sa ii dea in judecata daca are dovezi concrete. scoate bani frumosi dupa o expunere de 3 ani la rad x

#9
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
Eu nu cred ca sunt porti cu raze X, porbabil ca sunt detectoare de metal...
Sunt foarte putine aeroporturi care au porti cu raze X (singurul pe care il stiu in europa si care sa fie obligatoriu sa treci pri el este la Amsterdam), in schimb bagajele sunt scanate cu raze X

Daca cei de la nokia au investit totusi in aceste aparate ele folosesc efectul Compton al radiatilor X (nu au nimic de-a face cu aparatele clasice pe care le stim noi prin spitale si care folosesc un flux puternic de raze X in transmisie) astfel ca expunera la radiatii este extrem de mica. Chiar daca trece de 20 de ori pe zi prin asa ceva tot nu acumuleaza o doza semnificativa....

Edited by cucur, 15 September 2010 - 10:24.


#10
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 08.03.2007
Cel mai bine ar fi sa vezi cine e producatorul aparatului, ce model e (in multe cazuri scrie pe ele), si sa incerci sa faci rost de un manaul de exploatare. Acolo ar trebui sa fie trecute date referitoare la problema asta. Dpdv al intensitatii radiatiei, aparatele din aeroporturi sunt total diferite de cele din spitale, cum zicea colegul de mai sus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate