Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
nikey_007

nikey_007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.06.2008
Ma numesc Victor am 16 ani. 1.79 metri si 54kg. Sunt constient ca e mult mai putin decat ar fi normal pentru varsta si inaltimea mea.
As vrea sa iau niste suplimente nutritive intrucat merg la sala de 1 luna si nu am niciun rezultat vizibil. Nu ma asteptam sa devin Mr. Olimpia dupa 1 luna de sala dar chiar nimic nimic nu se vede. Cineva mi-a spus ca eu nu am de unde sa pun masa musculara pe mine pentru ca sunt prea slab.
Am cautat pe net despre diverse suplimente nutritive si m-am lamurit in mare care e treaba cu ele insa as dori o recomandara in ceea ce priveste ce ar fi mai bun pentru o crestere a masei musculare pentru incepatori.
Eventual niste sfaturi/recomandari concrete ar fi foarte apreciate.


Pe scurt vreau sa pun masa musculara pe mine. Ce ar fi mai bine sa folosesc ca si supliment nutritiv?

#2
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Prima data spune ce mananci si de cate ori pe zi? Ce antrenament ai la sala si de cate ori mergi?

#3
nikey_007

nikey_007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.06.2008
pai dimineata nu prea pot manca. adica in general dupa ce ma trezesc nu pot manca pana nu trece cam o ora jumate - doua. Nu intra in mine mancarea... :(
La amiaza mananc felul 1+2 (ciorba/supa + gratar/tocanita/friptura etc). Incerc sa mananc chestii recomandate de nutritionisti cum ar fi oua lapte branza etc insa fara efect. seara mananc in general junk-food (cartofi prajiti. sandwich facut in toaster si chestii de genul acesta) gustarea de la ora 5 consta de obicei in branza+ salam/orice alt produs din carne + legume (ceapa sau rosie etc).
Din pacate ma satur foarte repede de mancare. adica nu pot manca mult, ma simt plin pana la refuz imediat.

La sala merg de 3 ori pe saptamana si am programul de incepatori. abdomene genoflexiuni cu bara in spate, exercitiile pentru antebrat cu bara in zig-zag, la piept (pe banca) si inca cateva exercitii pe care nu stiu exact cum sa le numesc/descriu.
stand in fund cu mainile pe genunchi ridic o bara cu greutati (doar din incheietura), stand in picioare ridic o bara la piept (cam la fel cu ex pt antebrat), la presa aia pentru picioare, si la aparatul pentru gambe (exercitiile alea la care te ridici pe varfuri)

Edited by nikey_007, 10 May 2010 - 16:59.


#4
bd_vr

bd_vr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 20.03.2008
Ce buget ai (pe luna) pentru suplimente?

#5
nikey_007

nikey_007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.06.2008
200 ron

#6
bd_vr

bd_vr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 20.03.2008
Vitamine & Minerale si un weight gainer.

#7
nikey_007

nikey_007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.06.2008
m-ar interesa ceva concret. adica un nume de produs.
as vrea sa pun pe mine masa musculara si pe cat posibil mai putina grasime

#8
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
GFX8+FitUp!+Milk&Egg+DynamitePak.

#9
nikey_007

nikey_007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.06.2008
am fost azi la analize sa vad daca nu cumva sunt asa slab si nu ma ingras de loc din alte motive cum ar fi diverse dereglari. joi primesc rezultatul si cel mai probabil atunci voi sti exact ce sa fac

#10
nikey_007

nikey_007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.06.2008

View PostGlobalMods, on 11th May 2010, 15:10, said:

GFX8+FitUp!+Milk&Egg+DynamitePak.
Deci daca as lua acele suplimente as dobandi masa musculara?
Nu ma pricep (mai bine spus nu am experienta in acest domeniu) asa ca mai bine reformulez intrebarea.
Combinatia aia de suplimente va avea efectul acela care il crede lumea in general? adica rezultate vizibile relativ repede? (ma refer la masa musculare,cea care se vede, nu la greutatea corpului in general)

Am mai vazut pe net tot felul de produse gen True mass , size pump, critical mass etc. in special cele de pe megaproteine. (nu vreau sa fac reclama site-ului. de aceea nu am incercat sa exprim sursa cat mai ambiguu posibil)

Edited by nikey_007, 11 May 2010 - 19:27.


#11
bd_vr

bd_vr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 20.03.2008

View Postnikey_007, on 11th May 2010, 20:22, said:

Combinatia aia de suplimente va avea efectul acela care il crede lumea in general? adica rezultate vizibile relativ repede?

Nici o combinatie de suplimente nu iti ofera ce vrei tu. E nevoie de ani de munca pentru a dobandi o masa musculara consistenta.

#12
nikey_007

nikey_007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.06.2008
poate nu ai inteles exact ce vreau sa zic. nu vreau sa il ajung pe globalmods dar vreau sa se observe diferenta cu ochiul liber. eu aproape ca nu am ce sa incordez. am incercat diete si chestii si mi-am cam pierdut increderea in faptul ca o sa se observe si pe mine niste muschi.

#13
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
In combinatie cu alimentatie, odihna si antrenament se v-a vedea rezultate. Dar nu calcula timpul in luni de zile, ci ani. :)

#14
nikey_007

nikey_007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.06.2008
analizele au venit inapoi normale. deci e ok sa iau suplimente.
vreau sa fiu sigur ca astea sunt produsele corecte sugerate de global mods.
GFX8: http://www.bodylinem...100gr-p-64.html
Fit Up!: http://www.bodylinem...00gr-p-101.html
Milk&Egg: http://www.supliment...egg-900gr-.html
Dynamite Pak: http://www.supremepo...h...53&azx=1280

Acelea sunt produsele pe care mi le-ai recomandat?

De asemenea ce program mi-ati recomanda? Ma refer si la antrenamentul in sine intrucat mi-a expirat azi abonamentul la sala si am de gand sa merg la o sala mai noua unde nu stiu sigur ce-mi va recomanda instructorul. As vrea sa stiu si parerea voastra.

Edited by nikey_007, 24 May 2010 - 20:54.


#15
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Suplimentele sunt bune, pentru program vezi topicul dedicat. :)

#16
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View Postnikey_007, on 10th May 2010, 17:54, said:

pai dimineata nu prea pot manca. adica in general dupa ce ma trezesc nu pot manca pana nu trece cam o ora jumate - doua. Nu intra in mine mancarea... :(
Cum sa nu iti fie foame dimineata ? Nu am sa inteleg niciodata cum unora nu le e foame dimineata. Inseamna ca organismul nu functioneaza normal. Dupa 8 ore cand ai varat la mat ultima masa, e aproape imposibil sa nu-ti fie foame.

Intrebare imediat urmatoare care vine este: stai flamand pana la pranz, cand vei manca prima masa din zi ?

#17
floyd_rmx

floyd_rmx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.06.2010
Salut. As avea nevoie de un sfat suplimentar. Am 26 de ani, 60 kg, 1.70 m; merg la sala de vreo jumatate de an, 2 ori pe saptamana . Am inceput mai degraba ca sa fac mistre si sa am tonus. Inca as vrea sa trec la nivelul urmator si sa capat ceva mai multa masa musculara impreuna cu un program de antrenament coerent. Am citit si mi s-a recomandat Gain fast (de 2 doua ori pe zi, dimineata si dupa antrenament, respectiv seara pt zilele cand nu merg la sala). daca voi lua acest supliment voi merge de 3 ori pe sapt la sala.

Mananc 3 mese pe zi, mese normale, nu exagerez cu mancatul.

Ar fi OK daca iau Gain fast sau imi recomandati altceva? Pe ce perioada ar trebui sa iau g.f.? Orice alt sfat va fi apreciat.
Multumesc anticipat.

#18
bd_vr

bd_vr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 20.03.2008
Ar trebui sa iei in primul rand un complex de vitamine si minerale. Gain Fast nu e foarte stralucit, mai degraba o sa te ingrasi decat sa pui masa musculara pe tine.
Poti sa-l consumi pana cand o sa fi multumit de greutatea ta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate