Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Izolare pardoseala pod

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2 replies to this topic

#1
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
Buna dimineata,

     Am o problema. Stau intr-o casa cu etaj, si cu pod. Din pacate cand a fost facuta casa, a fost facuta fara o izolare a pardoselii podului, si pierd foarte multa caldura prin tavanul etajului.
Ma gandeam sa-l izolez cu polistiren de 5 cm si apoi sa pun peste un OSB de 12 mm. Pardoseala este dreapta, deci nu am grinzi sau altceva pe jos. Este facuta din beton. Sub polistiren ma gandeam sa pun o folie hidroizolatoare ca sa nu mai am mucegai pe tavanul etajului. Este ok aceasta izolare, aveti alte pareri? Astept orice sfat.

#2
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postlaufer, on 1st February 2010, 22:00, said:

Buna dimineata,

     Am o problema. Stau intr-o casa cu etaj, si cu pod. Din pacate cand a fost facuta casa, a fost facuta fara o izolare a pardoselii podului, si pierd foarte multa caldura prin tavanul etajului.
Ma gandeam sa-l izolez cu polistiren de 5 cm si apoi sa pun peste un OSB de 12 mm. Pardoseala este dreapta, deci nu am grinzi sau altceva pe jos. Este facuta din beton. Sub polistiren ma gandeam sa pun o folie hidroizolatoare ca sa nu mai am mucegai pe tavanul etajului. Este ok aceasta izolare, aveti alte pareri? Astept orice sfat.

Polistirenul ala ar tb sa fie extrudat ca altfel o sa se taseze cand mergi pe el (osb-ul de 12 e subtire si se va indoi cand calci pe el) si o sa ai numai denivelari acolo plus ca pierzi izolatia.
Personal as pune 2 randuri de extrudat daca izolatia acoperisului nu e facuta ca la carte si peste o sapa subtire armata cu plasa de buzau peste care bagi dusumea/osb sau ce vrei tu. Extrudatul nu permite trecerea vaporilor de apa asa ca nu mai necesita folie anticondens.

Edited by belogerer, 01 February 2010 - 10:39.


#3
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007
Da un search si vezi de cate ori s-a discutat problema asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate