Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Netgear WNDR3700 RangeMax

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Netgear WNDR3700

Se pare ca deocamdata nu prea are nimeni routerul asta, asa ca o sa incerc sa il prezint eu macar la aspect, ca la partea de retea (networking) sunt incepator, clasa I. :blush:

:first: Review :first:

Poze de cand a fost cumparat:
Attached File  DSC02431.JPG   2.08MB   121 downloads Attached File  DSC02432.JPG   2.13MB   68 downloads Attached File  DSC02434.JPG   2.13MB   60 downloads Attached File  DSC02430.JPG   1.59MB   41 downloads Attached File  DSC02436.JPG   2.07MB   49 downloads Attached File  DSC02438.JPG   1.86MB   107 downloads Attached File  DSC02440.JPG   2.27MB   122 downloads Attached File  DSC02441.JPG   2.1MB   126 downloads

Sfat pentru incepatori: inainte de a-l conecta la priza/PC, rulati CD-ul de instalare si veti vedea pasii necesari pentru instalare pe monitor,; cand sa bagati routerul in priza si cand sa-l conectati cu cablurile de retea.

Am conectat la portul USB un HDD extern Samsung Story de 1.5TB si nu sunt probleme. Ce sharuiesc de pe el este redat corect de un TViX (vazut la UPnP) si un laptop (vazut la My Network Places) prin reteaua wired (asta am testat deocamdata).
Deja am pus pe el ultimul firmware aparut la ei pe site.

................Optiuni...........................Frecvente:
Attached File  wndr37000_options.jpg   75.79K   116 downloads Attached File  Wndr3700_Mhz.jpg   70.96K   133 downloads

Voi reveni cu update la acest post pentru ca nu am avut timp sa il butonez prea mult, dar cred ca cel mai important este sa cititi acel review ca e facut de un "meserias".

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 15 February 2010 - 15:04.


#2
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004
e un router foarte bun la partea de transfer mai ales pe partea 5g.
partea rea e ca m-a costat o caruta de bani. :lol: :lol:

Edited by boooggy, 25 January 2010 - 21:44.


#3
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Si pe mine o alta caruta: ~580 lei. Frate-miu radea de mine ca de ce nu am luat unu de vreo 70 de lei ca vazuse el pe undeva nu stiu ce model. Eu daca-s clasa I la routere, el e la gradinita, grupa mica.
Te asteptam si pe tine cu impresii si daca ai descoperit ceva "smecherii". Pe mine ma intereseaza la el in special conectarea cu Media Playere HD (deocamdata nu pot testa asta), iar cu laptopul fratelui nu prea am ce verdicte sa dau pentru ca e cam slabut la configuratie. Partea de "super-protectie" nu prea ma intereseaza, ca nu s-a mutat NASA la mine (deocamdata). Ii acord si ei atentie dar fara sa imi complic viata sau sa o prind ca se baga peste teava mea de net.
Ai USB stick care sa iti mearga in 5Ghz? Ai testat partea de 5Ghz si eventual facut teste cu optiunea aceea de video bifata? Am inteles despre ea ca ajuta mai mult in ceea ce priveste jitterul. Eu nu am cu ce testa (deocamdata 5Ghz), dar am vazut ca la semnalul wireless sta foarte bine.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 28 January 2010 - 17:29.


#4
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004
nu am testat partea de hdd share. pt ca hdd-urile de pe desktop sunt destul de incapatoare iar laptopul la fel.....
partea de 5g am testat-o doar pe laptop ca acolo imi permite wireless-ul :D
in rest nu am avut probleme cu el. semnalul e ok in tot apartamentul, iar rata de transfer pe wifi 5g pe laptop a ajuns la maxim 52mbps.....moment in care a crapat windowsul  <_< .

#5
Vespa

Vespa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 21.09.2008
caut si eu sa cumpăr acest router.
tot pentru a face o rețea cu un player hd.
de unde l-ați luat?

ms anticipat

#6
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004
eu l-am comandat pe amazon.de.

#7
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Vezi ca se gaseste si in Romania. Eu cred ca l-am cumparat pe primul. Poate tu o sa il iei pe al doilea, ca nu se gaseste prin alte parti si abia am dat cu google de ei. Vezi ca trebuie sa platesti inainte iar ei sa primeasca de la banca o confirmware de plata. Transportul e gratuit si iti vine in 2 zile maxim.
Aaa... si sa nu uiti sa le zici ca l-ai descoperit pe softpedia ca sa ti-l trimita pe persoana fizica. ;) Poti cere detalii la mailul asta.

Ontopic: am vazut ca merge USB Hub cand am atasat 2 stickuri si 2 HDD prin USB.

Attached File  Image0227.jpg   409.37K   137 downloads Attached File  readyshare_wndr3700.jpg   384.23K   171 downloads
Stiu ca poza a doua e mai complicata, dar merita studiata pentru a vedea ce e pe acolo.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 29 January 2010 - 12:25.


#8
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,654
  • Înscris: 14.10.2004
Interesanta scula.
Dar USB Hub-ul este "de belea" :)

#9
valdan71

valdan71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.01.2006
Firmware-ul are inclus client de torrenti?

#10
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Din pacate, nu. Pacat ca are posibilitate de atasare hard usb si nu are client de torrent. Nici nu stiu daca vreun firmware alternativ gen OpenWrt sau DD-Wrt ar putea adauga asa ceva, ca nu am studiat.

enjoy,
Mtz

#11
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009
Niste viteze de transfer de la un PC spre HDD atasat routerului, si invers, poti pune, te rog? :)  Rezultatele n-ar trebui sa fie influentate de modul cum e legat PC-ul la router (wireless sau wired). Pentru comparatie, pe Asus RT-N16 obtin 7-8MB/s dinspre HDD atasat routerului spre PC, si cam 3MB/s invers. Ca dezavantaj fata de al meu, cel putin cu firmware-ul standard, vad ca Netgear-ul nu face print server si nu tine client de torrenti. In schimb, fata de Asus, stie 802.11 N in banda de 5GHz, ce e teoretic mult mai libera.

#12
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ca sa nu stai dupa mine in primul rand ca nu am stick wireless deocamdata, uita-te la linkul din primul post unde sunt trecute intr-un tabel tot felul de viteze si chiar poti compara cu alte routere. Pe acea pagina ai "Performance Leaderboard", iar la wireless, tu esti pe locul 3, iar eu pe 2. :P Pe wired nu stiu pe unde esti, dar poti afla tot felul de teste de viteza din acel tabel.
Sau poate vine booogy cu niste exemple. Eu am recunoscut ca sunt incepator in networking, dar am zis sa incep cu un router cat mai deosebit, ca sa nu imi displaca networkingul din prima, ba din contra sa am viteze mari si "lungi" mai ales pe wireless si in special 5Ghz pentru a testa cu mediaplayerele (cand vor suporta si ele asemenea stickuri).
In legatura cu print serverul, nu am imprimanta. Am avut una si am dat-o cadou ca m-am enervat pe ea si de atunci nu am mai luat alta.
Deocamdata regret lipsa de clienti de torrent mai ales ca vroiam sa fac niste teste.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 24 February 2010 - 11:03.


#13
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009
Am citit review-ul, doar ca am mari dubii in legatura cu "obiectivitatea" lor in general, si in practica cel putin in cazul routerului meu nu prea se potrivesc valorile... :)

#14
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 27.04.2004
Sal Mtz,
As dori sa schimb vechiul router si oscilez intre doua modele; Linksys WRT610N si Netgear WNDR3700.
Am citit pe mai multe forumuri depre ele, si pro si contra.
Netgear-ul are frecventa la procesor mai mare etc.
Eu am un WD VT LIVE legat in retea si 2 pc-uri.

Ce poti sa-mi spui tu ca utilizator ? Esti multumit de el. ai avut probleme de vreun fel, se blocheaza, se restarteaza, pe torenti cum iti merge, viteza pe care o ai in general.
Multumesc

Edited by Eugen1968, 29 November 2010 - 17:57.


#15
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostEugen1968, on 29th November 2010, 17:56, said:



daca banii nu sunt o problema get the WNDR3700.este mult mai performant si stabil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate