Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Temporizare lumina plafoniera

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Salutere uite ca treaba cu stailizatoru a mers beton cu un C de 400uF si  cu un led de 10mm ultra light albastru statea 3s si  se stingea era beton problema e ca nu ajunge lumina in masina e cam slaba  , ar mai fi o chestie daca stiti ceva becuri albastre puternice sau neoane albastre si de unde gasesc  dar aici se schimba treaba cu consumul si am aflat azi ca mai exista o metoda cu un tranzistor cu un condensator in baza si mi se pare foarte interesanta!

#20
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
pune mai multe led-uri :)

#21
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Cate mai multe ca e 35mii unu

#22
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
7805 duce un 1A cu un mic radiator, un led nu cred sa consume mai mult de 100 ma, deci poti pune vreo 10 :) direct pe stabilizator.....totusi sa probezi cu mai putine si sa verifici cat de tare se incalzeste integratul...

totusi, probabil e mai eficient cu un bec vopsit albastru sau intr-un plastic albastru, dar unde il gasesti.......incearca pe la magazinele de pe maica domnului, poate gasesti ceva

#23
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Man eu s' din Constanta  de la mare mai!

#24
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
mda, am uitat....trebuie sa fie si pe acolo magazine de electronice, nu se poate....

#25
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
Daca folosesti tranzistor de medie putere (de ex. BD 139 ) poti pune vreo 30 LED-uri , iar daca mai inseriezi cate 4 , va rezulta 120 bucati. Bineinteles ,trebuie calculata rezistenta pt limitarea curentului prin LED (sau LED-uri inseriate) , acesta e bine sa nu depaseasca 30 mA in general.
La 100mA nu cred ca va mere mult led-u. BD-ul poate fi comandat in montaj Darlington de un BC , iar baza BC-ului sa fie polarizata de la +12V prin dioda dupe care un electrolitic pt mentinerea perioadei discutate iar apoi o rezistenta de limitare a curentului de baza.

#26
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Am rezolvat problema am folosit un trazistor BD 912 cu o rezistenta de 10K in baza  si apoi conectata la contactu de la usa si intr baza si emitor am pus un C de 220uF  in serie cu o rezistenta de 15 ohmi   in colector  am pus 3 leduri ultra bright cu rezistente de 560 ohmi  si apoi la masa iar emitorul tot timpul alimentat la +12V   functioneaza perfect daca vreti schema spuneti cum se posteaza aicea.Oricu merci mult de ajutor Bafta!

#27
IeD3vil

IeD3vil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 05.03.2006

 max34, on Jul 31 2004, 18:01, said:

Am rezolvat problema am folosit un trazistor BD 912 cu o rezistenta de 10K in baza  si apoi conectata la contactu de la usa si intr baza si emitor am pus un C de 220uF  in serie cu o rezistenta de 15 ohmi   in colector  am pus 3 leduri ultra bright cu rezistente de 560 ohmi  si apoi la masa iar emitorul tot timpul alimentat la +12V   functioneaza perfect daca vreti schema spuneti cum se posteaza aicea.Oricu merci mult de ajutor Bafta!

Saluti, imi pot face o idee despre cum arata schema, dar daca ai un webcam, scanner etc, fa si u o poza si pune aici :D

sau da`mi mail, [email protected], daca ti-e mai usor ;)

Multumiri anticipate!

#28
Ba'Ioji

Ba'Ioji

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.02.2007
Attached File  dimer.bmp3.jpg   17.06K   151 downloadsAttached File  dimer.bmp10a.jpg   19.19K   145 downloads[attachmen
=206234:dimer.bmp_b.jpg]Attached File  dimer.bmp_b2.jpg   35.76K   152 downloadsAttached File  Dome_light_dimmer.gif2.jpg   16.15K   124 downloadsme_lig...mer.gif2.jpg]

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate