Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Log in - router wireless Trendnet TEW-652BRP

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
vyrgynya

vyrgynya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.05.2008
Am cumparat un router wireless TEW-652BRP, l-am instalat si merge OK ( 1 desktop si doua laptopuri).
Din pacate grabindu-ma sa-l vad functionand n-am facut din prima toate setarile optionale. Dupa ce am vazut ca merge cum trebuie am incercat sa ma leg din nou la router ca sa securizez reteaua insa nu mai reusesc.
Mentionez ca am schimbat parola data de furnizor.
Conform instructiunilor ar trebui aici: http://192.168.10.1/ si introducand user-name si parola sa intru in meniul de set-up insa nu reusesc. In bara de adresa imi apare http://192.168.10.1/logout_fail.asp.
Am incercat operatiunea de mai sus si de pe desktopul de unde am facut set-up-ul initial si de pe laptop dar degeaba.
Ma poate ajuta cineva? Unde gresesc? N-as vrea sa raman in situatia asta si sa dau net la tot cartierul.

Edited by Ravy, 15 May 2009 - 21:08.
titlu


#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
daca ai uitat parola, reseteaza routerul
are un buton care se apasa cu un ac sau ceva ascutit, in mod normal nu se poate apsa cu degetul
il ti apasat 10 secunde si gata (citesti in manual inainte pentru ca poate e altfel dar de obicei asa este)
toate setarile se vor re-initializa

PS iti inteleg graba dar puteai sa scrii totusi ca este vorba de un router trendnet (cu toate ca nu conteaza asta)

Edited by onlyone, 15 May 2009 - 20:55.


#3
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Practic tu trebuie sa incerci sa accesezi routerul la adresa de ip de la GATEWAY care o obtin automat calculatoarele conectate la el. Dupa ce accesezi aceea adresa ce mesaj primesti?
Print screen-uri ceva? Userul/Parola le mai stii? Le-ai schimbat si pe acelea sau le-ai lasat default?

Daca nu mai stii nimica din ce ai setat cea mai buna optiune este cea mentionata de @onlyone mai sus.

Bafta!

#4
vyrgynya

vyrgynya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.05.2008

 onlyone, on May 15 2009, 21:53, said:

daca ai uitat parola, reseteaza routerul
are un buton care se apasa cu un ac sau ceva ascutit, in mod normal nu se poate apsa cu degetul
il ti apasat 10 secunde si gata (citesti in manual inainte pentru ca poate e altfel dar de obicei asa este)
toate setarile se vor re-initializa

PS iti inteleg graba dar puteai sa scrii totusi ca este vorba de un router trendnet (cu toate ca nu conteaza asta)

Multumesc, am resetat si am reusit.
Puteam sa jur ca am scris si marca routerului, nu numai modelul :rolleyes: , sorry, asa e cand ai jucarie noua.


 Ravy, on May 15 2009, 22:08, said:

Practic tu trebuie sa incerci sa accesezi routerul la adresa de ip de la GATEWAY care o obtin automat calculatoarele conectate la el. Dupa ce accesezi aceea adresa ce mesaj primesti?
Print screen-uri ceva? Userul/Parola le mai stii? Le-ai schimbat si pe acelea sau le-ai lasat default?

Daca nu mai stii nimica din ce ai setat cea mai buna optiune este cea mentionata de @onlyone mai sus.

Bafta!

Cand accesam adresa imi aparea fereastra de login unde trebuiesc introduse user name si password.
dupa ce le introduceam si dadeam enter imi reaparea aceeasi fereastra, identica. Nici un mesaj de eroare.
Doar in bara de adresa in loc de adresa introdusa initial http://192.168.10.1 aparea  http://192.168.10.1/logout_fail.asp.
Oricum a functionat cu reset. Nu uitasem parola noua insa nu stiu din ce motiv nu mi-o recunostea.

#5
vyrgynya

vyrgynya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.05.2008
Mai am o intrebare referitoare la aceeasi problema.
Am securizat reteaua wireless si dupa aceea unul dintre notebookuri nu se mai conecteaza. Este Vorba de un Samsung NC10. Celalalt (HP Compaq NC6400) se conecteaza fara probleme dupa encypting.
Am incercat pe rand toate variantele de encryption disponibile in meniul routerului insa problema persista. Atata vreme cat encryption este disabled ambele notebookuri se conecteaza insa cel de-al doilea nu se leaga la reteaua securizata (incearca sa "aquire network adress" si nu reuseste).

Exista cumva o setare a notebook-ului pe care ar trebui s-o fac ca sa rezolv aceasta problema?

V-as fi recunoascatoare daca mi-ati da un sfat. Probabil ca este o problema banala pentru cunoscatori insa pe mine ma depaseste.

#6
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Din ce zici tu... "aquire network adress" inseamna ca nu primeste ip dar el este conectat la retea. Lasa pe ce securitate crei si seteaza ip-urile manual pe placa wireless. In mod normal ar trebui sa mearga asa.
In alta ordine de idei motivul pentru care nu obtine ip-uri automat poate fi o problema cu setarile pe router privind server dhcp sau pe calculator sa fie oprite unele servicii.

Bafta!

#7
vyrgynya

vyrgynya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.05.2008
Nu stiu cum as putea sa setez manual IP, pentru ca am internet de la RDS si la connection type mi s-a spus sa selectez PPPoE - obtain IP automatically.
DHCP este "enabled" (atasez print-screen).
Ma gandesc ca daca HP se conecteaza sa nu fie o problema de setare la Samsung numai ca nu stiu ce sa verific.  :confuzzled:

Attached Files

  • Attached File  dhcp.JPG   70.47K   150 downloads

Edited by Ravy, 16 May 2009 - 20:47.


#8
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
de ce te complici sa criptezi contentul cu key de securitate cand poti sa faci o simpla indetificare dupa mac si sa dai accept numai la laptopul care are mac ul tau?

#9
rdh30flda

rdh30flda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 09.01.2007

 vyrgynya, on May 16 2009, 11:33, said:

Nu stiu cum as putea sa setez manual IP, pentru ca am internet de la RDS si la connection type mi s-a spus sa selectez PPPoE - obtain IP automatically.
DHCP este "enabled" (atasez print-screen).
Ma gandesc ca daca HP se conecteaza sa nu fie o problema de setare la Samsung numai ca nu stiu ce sa verific.  :confuzzled:


pentru reteaua din casa poti folosi IP static din aceeasi clasa si este cea mai rapida metoda de conectare. ATENTIE, aici este vorba de WLAN nu despre WAN. Deci la WAN dinamic, la Wireless LAN static. Filtrarea dupa MAC NU este sigura deloc. Iar protectia WEP este mai mult de forma. La WEP pentru a intra cineva in reteaua din casa se presupune ca stie sa foloseasca setul de programe aircrack si eventual linux.

Incearca sa introduci cheia de acces pentru router odata in mod ASCII si daca nu merge introduci mod HEX. Foloseste protectie WPA, in cel mai rau caz HEX. Evident adaugi si MAC filtering.

daca nu merge incearca si o reinstalare a driverelor wireless pentru laptopul cu probleme... poate se rezolva.

Sper ca laptopurile sunt in aceeasi camera. Daca unul este foarte aproape de router si celalalt dupa 2 pereti nu prea sunt sanse sa mearga Internetul, chiar daca reuseste pana la urma sa obtina IP.

#10
vyrgynya

vyrgynya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.05.2008
Multumesc.

Am pus MAC filtering si se conecteaza ambele. Am introdus cheia de acces ASCII si apoi HEX si din nou Samsung nu mai vrea. Atasez instructiunile de encryptare primite de la producator, poate de acolo se vede ceva.
Nu am inteles unde sa pun IP Static  :(.
Lapopurile sunt in aceeasi camera chiar in aceeasi camera cu routerul in timp ce incerc sa fac setarile.

Attached Files


Edited by Ravy, 16 May 2009 - 20:47.


#11
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
A fost precizat in postul #9 ca este mai bine sa folosesti WPA si nu WEP.
Selectezi WPA-PSK sau daca echipamentele sint capabile WPA2-PSK.Pentru a nu pierde mult din viteza pui mod AES nu TKIP.
Pui o parola alfanumerica (litere si cifre).
Prima data definesti pe router numele retelei wireless ce doresti sa o realizezi.
Selectezi canalul de comunicatie de la 1 la 12 (by default router-ele vin setate pe 6).

La placile wireless de pe laptop-uri completezi numele retelei modul de criptare si parola ,
exact cum au fost scrise in router.

Lasa router-ul pe DHCP nu te mai chinui cu filtrarea dupa MAC ,care oricum este fix pix.

#12
vyrgynya

vyrgynya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.05.2008
Am facut pas cu pas ce mi-ai spus.
HP se conecteaza fara probleme.
Samsung se conecteaza dar ramane pe "acquiring network address".

Banuiala mea e ca notebookul Samsung are o setare de facut pe undeva, cea de la placa wireless indicata de tine am facut-o dar nu s-a modificat situatia.

Edited by Ravy, 16 May 2009 - 20:47.


#13
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Pune un print screen cu setarile placii wireless de pe Samsung.

#14
vyrgynya

vyrgynya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 21.05.2008

 bit 61, on May 16 2009, 19:03, said:

Pune un print screen cu setarile placii wireless de pe Samsung.

Attached Files

  • Attached File  w1.JPG   41.84K   83 downloads
  • Attached File  w2.JPG   35.52K   75 downloads
  • Attached File  w3.JPG   36.63K   50 downloads
  • Attached File  w4.JPG   28.61K   43 downloads
  • Attached File  w5.JPG   32.47K   40 downloads


#15
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006

 vyrgynya, on May 16 2009, 11:33, said:

Nu stiu cum as putea sa setez manual IP, pentru ca am internet de la RDS si la connection type mi s-a spus sa selectez PPPoE - obtain IP automatically.
Pe calculatorul care se conecteaza wireless la router poti sa setezi tu ip-urile manual. Le-ai setat manual si tot ai probleme?

NU am specificat nimica de router. Lasa-l setat cum ti s-a spus de la RDS.

Bafta!


 bit 61, on May 16 2009, 19:03, said:

Pune un print screen cu setarile placii wireless de pe Samsung.
Prin asta a dorit sa-ti spuna sa pui print screen cu setarile de ip de pe aceea placa wireless...

#16
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
de ce chinuiti omul?

@vyrgynya
chiar suspectezi ca un vecin o sa faca sniffing si o sa iti intercepteze pachetele si o sa iti hacuiasca reteaua sa iti fure parola de mess?
daca nu, fa o filtrare de mac si gata nu te mai complica inutil
eu traiesc cu filtrarea de mac la 2 locatii si nu m-a hacuit nimeni

#17
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006

 onlyone, on May 16 2009, 22:04, said:

de ce chinuiti omul?
Daca tie ti se pare greu sa setezi manual niste ip-uri pe o placa de retea... Atunci ce altceva sa-i cerem...  :huh:

In alta ordine de idei, omul doreste sa aibe reteaua securizata... Hai sa-l ajutam sa o faca si dup-aia decide el daca o lasa sau nu securizata :)

Bafta!

#18
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Ce posibilitati de setare ai la MFP (Management Frame Protection)?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate