Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Radio la telefon fara casti ?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
rumburak

rumburak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 04.04.2004
Salut.
Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema : am un telefon Nokia,cu radio incorporat,am si setul de casti al lui dar as vrea sa pot asculta radio in difuzor fara casti.Sa fiu mai clar :eu stiu ca acel cablu reprezinta antena pentru radio,ideea mea este daca se poate lasa doar mufa cu o bucata de fir fara casti.Nu stiu ce sesizeza telefonul impedanta castilor,sau ce ? Ideea ar fi daca s-ar putea pacali telefonul cu o rezistenta,sau altceva,ca sa nu mai fie nevoie de castile propriuzise ci numai de antena(e mai usor de purtat).Va multumesc mult pentru timpul acordat.

#2
klwdyu

klwdyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 21.10.2007

View Postrumburak, on Dec 23 2008, 12:08, said:

Salut.
Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema : am un telefon Nokia,cu radio incorporat,am si setul de casti al lui dar as vrea sa pot asculta radio in difuzor fara casti.Sa fiu mai clar :eu stiu ca acel cablu reprezinta antena pentru radio,ideea mea este daca se poate lasa doar mufa cu o bucata de fir fara casti.Nu stiu ce sesizeza telefonul impedanta castilor,sau ce ? Ideea ar fi daca s-ar putea pacali telefonul cu o rezistenta,sau altceva,ca sa nu mai fie nevoie de castile propriuzise ci numai de antena(e mai usor de purtat).Va multumesc mult pentru timpul acordat.

Eu am un Samsung si un Sony Ericsson si am aceeasi problema. Parerea mea este ca nu, nu se poate improviza o antena, sau daca se poate sigur nu va fi mai usor de purtat.
De exemplu la Samsung si la SE  daca conectez cablul de date (pana la urma e o mufa de la casti cu un fir cum ai zis tu...) nu functioneaza Radio-ul... Dar totusi asta e parerea mea....

#3
rumburak

rumburak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 04.04.2004

View Postklwdyu, on Dec 23 2008, 12:18, said:

Eu am un Samsung si un Sony Ericsson si am aceeasi problema. Parerea mea este ca nu, nu se poate improviza o antena, sau daca se poate sigur nu va fi mai usor de purtat.
De exemplu la Samsung si la SE  daca conectez cablul de date (pana la urma e o mufa de la casti cu un fir cum ai zis tu...) nu functioneaza Radio-ul... Dar totusi asta e parerea mea....

Eu doream sa tai efectiv cablul de la spliter(unde se ramifica castile) si sa ramin doar cu parte pina la mufa telefonului(cca 0.5m)

#4
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008

View Postrumburak, on Dec 23 2008, 12:29, said:

Eu doream sa tai efectiv cablul de la spliter(unde se ramifica castile) si sa ramin doar cu parte pina la mufa telefonului(cca 0.5m)
Eu am citit de 2 ori si nu am inteles ce vrei :
Sa asculti muzica la difuzor cu casti sau fara?
Daca ai Sony Ericsson este patch ptr. asta dar nu se merita deoarece semnalul e slab, iar daca nu ai SE si vrei doar sa asculti muzica in difuzor cu castile bagate trebuie sa fie in setari cel putin eu am la SE ul meu :D .

#5
dragosmk

dragosmk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.09.2007
"Daca ai Sony Ericsson este patch ptr. asta dar nu se merita deoarece semnalul e slab"
asa e..am k810 si iam pus patch si se auzea foarte slab..cand puneam degetu pe pinii de jos de la telefon crestea semnalu :))

#6
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007

View Postrumburak, on Dec 23 2008, 12:08, said:

am un telefon Nokia

s-a mai discutat problema, singura solutie ar fii sa tai firul, si apoi sa faci in sa fel incat sa recunoasca doar firul taiat drept casti. eu zic sa incerci sa tai dincolo de spliter, si sa unesti firele.

#7
stormmaker

stormmaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.01.2008
nu stiu la nokia,dar la un se k500i (nu are radio) i-am inlocuit castile cu mufe (ca sa amplific semnalul audio) si telefonul trece pe profilul portable handsfree,chiar daca mufele nu le bag in amplificator.
In principiu ar trebui sa mearga fara casti,daca ar fi taiate.

#8
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postrumburak, on Dec 23 2008, 13:08, said:

Salut.
Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema : am un telefon Nokia,cu radio incorporat,am si setul de casti al lui dar as vrea sa pot asculta radio in difuzor fara casti.Sa fiu mai clar :eu stiu ca acel cablu reprezinta antena pentru radio,ideea mea este daca se poate lasa doar mufa cu o bucata de fir fara casti.Nu stiu ce sesizeza telefonul impedanta castilor,sau ce ? Ideea ar fi daca s-ar putea pacali telefonul cu o rezistenta,sau altceva,ca sa nu mai fie nevoie de castile propriuzise ci numai de antena(e mai usor de purtat).Va multumesc mult pentru timpul acordat.
Si eu am nokia(6230) si nu trebuie sa tai castile pentru asta...ai optiune loadspeaker si se comuta de pe casti pe difuzor...iar castile(sau firul castilor in cazul in care le tai) vor tine rol de antena.

Edited by buncar, 06 April 2009 - 00:48.


#9
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
SonyEricsson R306 Radio are antena interna, deci functioneaza pe speakere fara casti. Din cite stiu eu este primul telefon cu antena radio interna, dar poate nu singurul. Este un telefon foarte simplu, dar partea de radio este optimizata. Are si un etaj de radio AM, nu ca ar putea interesa pe multi asta, mai ales ce programe sint la noi in tara pe AM...

#10
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Si Motorola ROKR™ EM35  are antena interna.
ROKR EM35 has an integrated FM antenna that enables FM radio to be played over stereo Bluetooth or external stereo speakers without the use of a headset, and built-in FM radio with SONGID technology to complete the music experience.
Nu inteleg de ce inca nu a venit si pe piata de la noi  <_<  .

Edited by antinVidia, 06 April 2009 - 09:18.


#11
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Nokia mai are un model Xpress Radio cu antena interna si difuzor mare pe spate (spatele arata ca un tranzistor portabil) si mai are si Samsung unul , tot model low cost , care nu prea stie sa faca altceva .

Nokia ruleaza S30 , nu are camera si alte fite , este inrudit cu 1650 si are sanse mari sa fie asamblat la Cluj , va fi din categoria sub 80 Euro .

Rectific , LG are doua modele low cost cu antena interna , in numele lui : B110 si B106 , modelul B110 are in plus "garsoniera" foto .

Edited by connectorxp, 06 April 2009 - 13:19.


#12
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
De la Moto ai doua noi modele cu antena interna : ROKR EM35  -  950 Lei si VE66 VE66 - 1050 Lei.

#13
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
Eu reusesc sa-l pacalesc cu o chestie din asta http://www.kenable.c...ck-splitter.jpg
Cu altceva nu am incercat dar banuiesc ca merge.

Edited by rdk, 23 April 2009 - 13:55.


#14
JJB Anonymous

JJB Anonymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.02.2007
Eu am un nokia 3120 classic si il pacalesc cu un adaptor de la 2.5 la 3.5, dar se aude destul de incet.

Attached Files



#15
salexul

salexul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.03.2006

View Posticamaster, on 28 decembrie 2008 - 17:07, said:


Eu am citit de 2 ori si nu am inteles ce vrei :
Sa asculti muzica la difuzor cu casti sau fara?
Daca ai Sony Ericsson este patch ptr. asta dar nu merita deoarece semnalul e slab, iar daca nu ai SE si vrei doar sa asculti muzica in difuzor cu castile bagate trebuie sa fie in setari cel putin eu am la SE ul meu :D .

Salut, de unde pot face rost si eu de acel patch pentru se sa pot folosi radio in timp ce se incarca? Multumesc.

#16
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005

View Postsalexul, on 14 noiembrie 2019 - 11:12, said:

View Posticamaster, on 28 decembrie 2008 - 17:07, said:

[...]Daca ai Sony Ericsson este patch ptr. asta[...]
Salut, de unde pot face rost si eu de acel patch [...]
Dupa cum poti observa discutia e veche, din 2008, acum 11 ani.
Iar colegul pe care l-ai citat nu a mai vizitat forum-ul din ianuarie 2019.
Asadar slabe sanse sa obtii vreo informatie in acest sens acum.

Totusi ar fi bine sa scrii ce model de telefon, exact ai, pentru ca acele patch-uri erau diferite de la model la model.

Pana una, alta, poti vedea o varianta "generica": Make a Mobile Antenna to Listen to FM Radio Without Headphones.

Attached Files


Edited by Ciubex, 14 November 2019 - 12:24.


#17
salexul

salexul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 28.03.2006

View PostCiubex, on 14 noiembrie 2019 - 12:23, said:


Dupa cum poti observa discutia e veche, din 2008, acum 11 ani.
Iar colegul pe care l-ai citat nu a mai vizitat forum-ul din ianuarie 2019.
Asadar slabe sanse sa obtii vreo informatie in acest sens acum.

Totusi ar fi bine sa scrii ce model de telefon, exact ai, pentru ca acele patch-uri erau diferite de la model la model.

Pana una, alta, poti vedea o varianta "generica": Make a Mobile Antenna to Listen to FM Radio Without Headphones.

Mulțumesc, am rezolvat cu niste mina de creion mecanic... si am pacalit mufa de la incarcator...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate