Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Cum invat cainele sa nu mai faca pe oriunde in casa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007

View Postboshko, on Feb 11 2009, 20:45, said:

Deci mi-am luat un teckel la inceputul lui decembrie si nu am avut cum sa-l scot afara ca ...:-??... era iarna si veterinaru mi-a zis sa nu-l scot.Toate bune si frumoase inainte sa va grabiti sa ma trimiteti la alte topicuri le-am incercat pe toate am dat search nimic nu merge il scot de 8 ori pe zi iar azi l-am tinut afara 2 ore si 45 de minute pe ceas nu mi-a facut nimic afara cand intra in casa se duce fix in mijlocul covorului si imi face cadouri! Degeaba il dau cu nasul nu il bat ca mi-e mila chiar si cu ziarul dar ma enerveaza ca face 3 luni deja si de fiecare data cand il scot afara nu-mi face parca abia asteapta sa intre in casa sa ma scoata din minti!

si eu am patit la fel cu puiul meu de amstaff. va incepe sa faca si afara . al meu a inceput sa faca dupa vreo saptamana .

#20
pirategrl_1806

pirategrl_1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 01.05.2008

View Postoverseas, on 12th February 2009, 09:52, said:

Vezi ca la petshopuri gasesti niste chestii repelente, spray sau betigase, le pui unde-i place lui sa faca in casa si catelul se va simti respins.
In general, cainii au nevoie de cateva saptamani sa-si schimbe locul unde isi fac nevoile  ;)
chiar functioneaza cu sprayurile alea oare? pt ca , cu detergenti normali nu functioneaza sigurat , am incercat de toate ,al meu urineaza pe covorase  dar cadourile le lasa pe covoare

#21
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,948
  • Înscris: 12.01.2007

View Postpirategrl_1806, on 5th February 2011, 10:25, said:

chiar functioneaza cu sprayurile alea oare? pt ca , cu detergenti normali nu functioneaza sigurat , am incercat de toate ,al meu urineaza pe covorase  dar cadourile le lasa pe covoare

Da! Pe la noi exista un spray care se numeste Getoff - il gasesti chiar si in supermarket-uri.
Cainii isi aleg locul unde "este posibil" dupa miros, iar daca a apucat sa faca intr-un loc, va continua acolo fara probleme (ba chiar se va extinde, putin cate putin). Ori, mirosul nu-l poate rezolva niciun detergent sau parfum din lume, cainii au mirosul prea fin.
Getoff anihileaza mirosul de pipi dupa alte principii - prin mirosuri complementare, din cate am inteles (dar asta nu inseamna ca tu, ca om, ai sa percepi ceva neplacut)
Dai cu el peste tot pe unde stii ca s-au produs "evenimente", mai putin pe zona pe care vrei sa i-o delimitezi cainelui. "Zona" asta poate fi un ziar pus pe jos, in baie - eu asa am procedat, pentru ca e cel mai usor de strans si inlocuit. Cand pui unul nou, atinge-l putin de cel vechi, ca sa ia mirosul.
In mod normal, insa, va descoperi destul de repede placerea de a face afara, in aer liber si va renunta de tot sa faca in casa. Dar, pentru asta, trebuie sa-l scoti mai des la inceput (dupa aceea va gasi el metoda sa te anunte, cand e cazul).

Edited by kahn_2, 07 February 2011 - 14:27.


#22
pirategrl_1806

pirategrl_1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 01.05.2008

View Postkahn_2, on 7th February 2011, 14:26, said:

Da! Pe la noi exista un spray care se numeste Getoff - il gasesti chiar si in supermarket-uri.
Cainii isi aleg locul unde "este posibil" dupa miros, iar daca a apucat sa faca intr-un loc, va continua acolo fara probleme (ba chiar se va extinde, putin cate putin). Ori, mirosul nu-l poate rezolva niciun detergent sau parfum din lume, cainii au mirosul prea fin.
Getoff anihileaza mirosul de pipi dupa alte principii - prin mirosuri complementare, din cate am inteles (dar asta nu inseamna ca tu, ca om, ai sa percepi ceva neplacut)
Dai cu el peste tot pe unde stii ca s-au produs "evenimente", mai putin pe zona pe care vrei sa i-o delimitezi cainelui. "Zona" asta poate fi un ziar pus pe jos, in baie - eu asa am procedat, pentru ca e cel mai usor de strans si inlocuit. Cand pui unul nou, atinge-l putin de cel vechi, ca sa ia mirosul.
In mod normal, insa, va descoperi destul de repede placerea de a face afara, in aer liber si va renunta de tot sa faca in casa. Dar, pentru asta, trebuie sa-l scoti mai des la inceput (dupa aceea va gasi el metoda sa te anunte, cand e cazul).
da, exact ziare i-am pus cum spui tu, pai peste 2 zile face ultimu vaccin si o sa-l pot scoate dupa aceea fara probleme , insa am remarcat ca e f speriat cand il scot (chiar si la veterinar) si mi-e ca o sa stau afara cate 2 ore pana face :)))

#23
deea_eea

deea_eea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.11.2010
eu tot pe ziare am invatat-o, (ca la pampers ii rodea colturile si il considera jucarie)
eu am pus-o in locul unde vream sa faca atunci cand vedeam ca incepe sa faca pisu si dupa ce face îi zicem bravo pisu si ii dadem o bucatica de carnita, la fel am facut si cu treaba cealalta
acum face pe langa doar daca nu-i convine ca o cert, se duce langa locul unde trebuie sa faca se intoarce se uita in ochii mei si isi da drumu :cursing: îi arat ca ma supar pe ea o cert putin si dupaia se calmeaza si face unde trebuie

la mine facea pe hol pe covor la inceput, dar acum nu mai e tentata, chiar daca e in alta camera fuge la locul ei si face

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate