Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Replicare fisiere intre domenii

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
xman2000

xman2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.08.2002
Se dau mai multe domenii (WIn2k si Win2k3) . Sunt imprastiate pe o arie destul de mare si se doreste urmatorul lucru : sa se replice interdomeniu (sau intradomeniu in anumite cazuri) un folder cu un continut anume.
Conditii:
1. Daca exista modificari in folder-ul de origine sa se faca replicarea intre domenii.
2. Daca nu exista modificari nu ma intereseaza sa fie facut trafic.

#2
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
solutie nativa win2k: Distributed File System.
Functioneaza numai intre controlerele de domeniu si replicarea poate fi facuta automat (la aparitia modificarilor). Un avantaj al DFS-ului e redundanta informatiei: fiind aceleasi directoare/fisiere pe mai multe servere, in momentul in care pica un server, informatia e accesibila de pe celelalte. Din cate stiu, doar win95 nu are inclus client pentru DFS, restul au.
DFS-ul e destul de bine explicat in cartea pentru examenul Microsoft 70-217 cat si in help-ul windows-ului.

#3
xman2000

xman2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.08.2002
M-am gindit la DFS , dar asta implica overhead pe partea de administrare.
O alta idee ar fi un soft de genul filereplicationpro (www.filereplicationpro.com) sau roboGUI.
Nu stiu stabilitatea solutiei cu DFS .

#4
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
DFS este stabil, eu il folosesc in productie de peste patru ani. Merge pe orice domain member server, nu numai pe DC-uri.

#5
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004

z0z, on Jan 18 2005, 14:53, said:

Merge pe orice domain member server, nu numai pe DC-uri.

<{POST_SNAPBACK}>

Da, dar replicarea automata merge numai pe DC-uri.

#6
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
DFS-ul se foloseste nativ de FRS (File Replication Service) pentru replicarea informatiei; de asta ai nevoie de DC-uri. Avantajul DFS-ului este ca iti ofera si un namespace unificat, virtual, cu posibilitati de redundanta. Dezavantajul intervine la partea de replicare, pentru ca FRS-ul nu stie de replicare la nivel de bit modificat, iti va replica 40 Mb de fisier chiar daca tu ai schimbat o singura virgula.

Eu as recomanda un DFS+FRS numai daca ai link-uri de minim 2Mbps intre site-uri. Altminteri, ia in calcul o solutie alternativa ptr. replicare (ex: DoubleTake), care sa-ti ofere mai multe facilitati (replication window, bit level replication. bandwidth percentage definition,etc.)

spor

#7
xman2000

xman2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.08.2002
@PreTXT : Ai intuit in mare parte cam de ce as avea nevoie : un soft sau o idee care sa-mi replice pe legaturi nu tocmai bune(intre 128-512kbps) intre DC-uri niste fisiere.
DoubleTake : nu am vazut pe lista de facilitati rezervarea de bandwith .
DoubleTake: costa ceva banuti :naughty:
Ma mai gindeam la un program freeware care sa stie comparatii intre niste share-uri si apoi la intervale regulate de timp sa imi copie diferentele intre site-uri(site=locatie).

#8
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
Si mie imi trebuie un astfel de program (pentru replicare de foldere pe... 56k). Ar fi bine sa ruleze noaptea. Poate punem mana de la mana si facem unul.

#9
xman2000

xman2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.08.2002
Singurul programel freeware care stie sa copie(doar atit) in retea (cu functii de resume) este Smartcp (http://smartcp.go.ro/).
Il folosesc cu succes pe linii slabe (64-128kbps garantat/negarantat) si functioneaza fara prea multe resurse.

As avea nevoie (tot freeware daca e posibil) de alt programel care sa faca comparatii (deja am prea multe pretentii) la nivel de bit(eventual) si daca exista modificari sa mi-l copie.

#10
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003

xman2000, on Jan 20 2005, 08:38, said:

@PreTXT : Ai intuit in mare parte cam de ce as avea nevoie : un soft sau o idee care sa-mi replice pe legaturi nu tocmai bune(intre 128-512kbps) intre DC-uri niste fisiere.
DoubleTake : nu am vazut pe lista de facilitati rezervarea de bandwith .
DoubleTake: costa ceva banuti :naughty:
Ma mai gindeam la un program freeware care sa stie comparatii intre niste share-uri si apoi la intervale regulate de timp sa imi copie diferentele intre site-uri(site=locatie).

<{POST_SNAPBACK}>


http://www.nsisoftwa...ake/datasheets/

Quote

By replicating only the bytes that change, Double-Take uses the absolute minimum bandwidth required to back up your data. Plus, powerful advanced features let you control bandwidth usage and queue data changes for replication during off-peak usage times.
la pret nu stau ei prea bine:
http://www.amtsoftwa...Take/docs/Price

soft freeware care sa vina cu atatea facilitati nu prea cred ca o sa gasesti, din pacate.

P.S. asa, ca idee ... te-ai gandit sa te folosesti de BITS ca sa impingi pachetele ? pentru ca ai beneficia de avantajele tehnologiei (bandwidth management, split packages + download restart)
Dezavantajul la BITS este ca va trebui sa-ti bagi un pic mainile in scripting si sa scrii ceva cod ca sa-l folosesti eficient ... dar e free ;)

#11
xman2000

xman2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.08.2002
PreTXT ai un link catre BITS ?! Nu mi-e familiar numele.....

OFF-Topic : Daca tot e vorba de softuri minune (si free pe deasupra) va recomand suita celor de la www.sysinternals.com

Daca aveti nevoie de scripting pt acele utilitare va stau la dispozitie.

Scuze pt off-topic. :notangel:

#12
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
BITS=Background Intelligent Transfer Service
Este tech. MS folosita in SUS, WUS pentru transferul pachetelor de security updates

http://www.microsoft...rview/bits.mspx

offtopic: Russinovich a cam dat peste nas mereu celor de la MS cu jucariile lui ;), incepand cu driverele de NTFS (ptr. DOS, Win98), care se vroia unbreakable ;) ... suota de PsTools e un  "must have" ....

#13
xman2000

xman2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.08.2002
BITS: faina treaba.
Acum m-am lamurit cit si cum poate face (ocupa "spare bandwith"). Exista in versiunea 2.0 pe WinXP w/ SP2.
Organizarea pe job-uri pare a fi o treaba excelenta.

Pt cine mai este interesat ii pun la dispozitie niste link-uri :

http://www.microsoft...in_examples.asp

http://msdn.microsof...in_examples.asp

http://msdn.microsof...sadmin_tool.asp

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate