Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

SUEDIA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
1366 replies to this topic

#1315
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Posttehnics, on 12 septembrie 2022 - 07:08, said:

Norvegia a invatat ceva in ultimi ani din ceea ce se intampla in Suedia si le-a cam taiat elanul la imigranti. Daca inainte veneau cu turmele, chiar si in zone rurale, acum nu-i mai vad cum erau inainte. Cum au rezolvat ?
Simplu: le-au taiat toate ajutoarele sociale si toate beneficiile. I-au pus la munca. Cine a vrut munca, munceste, cine nu, ura si la gara. Avion si la revedere de unde ai venit.

Nu contest ca in orasele mari nu sunt nebuneli, dar la TV, stirile negative sunt mai mult create de norvegieni, asiatici(aici includ si cei care s-au nascut in Norvegia, provenind din famili de emigranti).
Dacă Europa ar consta doar din tari ca fostele tari din lagarul comunist, imigranții originari din țări africane și Orientul Mijlociu nu ar fi interesați de ea.

#1316
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postmax_01, on 12 septembrie 2022 - 10:54, said:

Dacă Europa ar consta doar din tari ca fostele tari din lagarul comunist, imigranții originari din țări africane și Orientul Mijlociu nu ar fi interesați de ea.
Ce e cu epitete din astea ?
https://www.antena3....nia-313112.html

Adica sa ajunga si tarile astea la nivelul tarilor din fostul lagar comunist ?!?!

#1317
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postro_explorer, on 12 septembrie 2022 - 08:27, said:


Jura-te pe rosu. Nu știu de unde îți iei informațiile dar sunt complet eronate. O spune un imigrant roman din Suedia.
Nefiind fan al stangistilor, ideologiei woke si cancel culture, nu jur pe rosu.😉
În afara ta mai exista și alți romani care locuiesc în Suedia.Destui din ei au alta perceptie si opinie despre situația sociala existenta în Suedia și care ieri au votat cu Democratii Suedezi.
Anumite informații negative despre Suedia apar și în presa.

Postez un link mai vechi, de acum 4 ani,în lb romana,  care prezintă anumite aspecte negative ale societății suedeze.Ma îndoiesc ca acum este alta situație în Suedia, chiar dacă au trecut 4 ani.

https://bogdancaleha...5/05/swedicide/

Edited by max_01, 12 September 2022 - 11:25.


#1318
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmax_01, on 12 septembrie 2022 - 11:12, said:

Postez un link mai vechi, de acum 4 ani,în lb romana,  care prezintă anumite aspecte negative ale societății suedeze.
Colegu. Lumea intreaga s-a resetat de la Covid incoace si vii cu postari de acum 4 ani.

Solutiile trebuie gasite la ce se intampla acum, nu ce a fost acum 4 ani.
Acum 4 ani era boierie pe langa ce e acum, cu toate chestiile alea negative care suunt in articolul ala.

#1319
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postelbjorn, on 12 septembrie 2022 - 11:04, said:


Ce e cu epitete din astea ?
https://www.antena3....nia-313112.html

Adica sa ajunga si tarile astea la nivelul tarilor din fostul lagar comunist ?!?!
Nu fac epitete ci prezint realitatea.
Imigranții musulmani și africani sunt interesați de țări ca Suedia,doar pentru faptul ca le oferă, fără munca, un nivel de trai mult mai bun ca ce au ei în tarile lor de origine și datorita originii lor, beneficiază de protecție și discriminare pozitiva  în fata legii.
Ca somalez, afgan, arab, dacă violezi și ucizi o nativa suedeza, primești maxim 2-3 ani de închisoare, fără să fii expulzat la finalizarea pedepsei, în tara ta de origine .Beneficiezi de circumstanțe atenuante ca provii dintr-o tara cu o cultura care te-a traumatizat, motiv pentru care re comporți asa.
Dacă eu critic atitudinea antisociale a unor imigranți africani sau musulmani , cu probe, sunt acuzat oficial de autorități de incitare la ura rasiala, chiar dacă spun adevărul.

Este adevărat ca pentru prima dată în istoria Suediei, un partid islamist a obținut 9% din totalul voturilor?

View Posttehnics, on 12 septembrie 2022 - 11:17, said:


Colegu. Lumea intreaga s-a resetat de la Covid incoace si vii cu postari de acum 4 ani.

Solutiile trebuie gasite la ce se intampla acum, nu ce a fost acum 4 ani.
Acum 4 ani era boierie pe langa ce e acum, cu toate chestiile alea negative care suunt in articolul ala.
Domnule, nu cred ca situația este mai buna acum în Suedia, ca acum 4 ani.Problemele de acum 4 ani exista si acum insa sunt mult mai grave deoarece acestea s-au amplificat.Iar peste 4 ani, dacă Democratii Suedezi nu ajung la guvernare și  nu fac ce trebuie făcut, va fi și mai grav.
Doar un credul sau adept al ideologiei woke  are așteptări de la celelalte partide , inclusiv de la Moderați,care nici nu doresc sa recurgă la masuri ferme, acum, în al 12 ceas, pentru a readuce Suedia pe făgașul normal.
Personal ma aștept ca peste 4 ani, dacă pana atunci nu se ajunge la alegeri anticipate, pe fondul degradării situației din tara, și atitudinii comunității musulmane/africane, Partidul Democraților Suedezi sa mai crească electoral cu câteva procente, insa fără să depășească pragul de 30% deoarece majoritatea cetățenilor suedezi cu origini europene sunt prea spălați pe creier de ideologia woke ca să voteze altfel.
Cineva a afirmat pe un alt topic, pe acest forum, ca opinia a 80% dintre tinerii Suedezi este ca ei trebuie sa se adapteze la obiceiurile și stilul de viata al imigranților.Acei imigranți sunt africani si musulmani.Daca aceasta afirmație este chiar adevărată, este foarte grav.Orice om rațional poate trage singur concluzia care este viitorul Suediei, cu asemenea mentalități.Eu sper sa nu fie adevărat acea afirmație deoarece asta inseamna ca Suedia se sinucide  cultural.

Edited by max_01, 12 September 2022 - 11:37.


#1320
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postmax_01, on 12 septembrie 2022 - 11:24, said:

Este adevărat ca pentru prima dată în istoria Suediei, un partid islamist a obținut 9% din totalul voturilor?
Zi-mi si mie care din ele este partidul islamist ?!?! Sa nu mor prost!
https://resultat.val...22/prel/RD/rike

Edited by elbjorn, 12 September 2022 - 11:35.


#1321
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postelbjorn, on 12 septembrie 2022 - 11:34, said:


Zi-mi si mie care din ele este partidul islamist ?!?! Sa nu mor prost!
https://resultat.val...22/prel/RD/rike
Miercuri se va ști oficial, exact procentul electoral  obținut de fiecare partid.Actualele procente vehiculate de presa vor suferi modificări.

Edited by max_01, 12 September 2022 - 11:40.


#1322
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postelbjorn, on 12 septembrie 2022 - 11:34, said:

Zi-mi si mie care din ele este partidul islamist ?!?! Sa nu mor prost!
https://resultat.val...22/prel/RD/rike

View Postmax_01, on 12 septembrie 2022 - 11:39, said:

Miercuri se va ști oficial, exact procentul electoral  obținut de fiecare partid.Actualele procente vehiculate de presa vor suferi modificări.
Prosti murim ....
Da, modificari de ordinul sutimilor. Si totusi tu ai intrebat de un partid scos din ....

#1323
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmax_01, on 12 septembrie 2022 - 11:31, said:

deoarece asta inseamna ca Suedia se sinucide  cultural.
vrei sa spui ca evolueaza cultural ... dar nu ai gasit cuvintele.

#1324
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Culmea este ca nici noi nu suntem de acord cu ce se intampla in Suedia acum. De asta am si votat pentru schimbare.

Dar nu, facem o ciulama si suntem mai destepti....

"Romania e o tara MULT mai sigura decat Suedia" Asa sa fie.
"Pentru islamistii aia nascuti in Suedia nu vad sa aiba nimeni vreo solutie, veti vota in continuare cu moderatii care v-au adus in aceasta situatie. Un popor slab ce s-a lasat cotropit, iar voi v-ati integrat perfect."  Matematica de scoala primara 2022 - 8 = 2014!
Dezmatul a inceptut in 2015.

Attached Files



#1325
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Problema e alta. Nu am nimic impotriva celor care isi exprima parerile la poiana. Acolo sunt liberi sa fie xenofobi, islamofobi si orice alt model de "fobi" vor. Dar sa vii aici, pe aria de emigrare si sa te apuci sa arunci cu rahat in conditiile in care nu ai de gand sa te muti si nici sa oferi informatii utile si reale cu scopul de a-ajuta pe altii sa inteleaga mai bine realitatea mi se pare cea mai mare magarie.

Am sa ridic un stegulet de raportari pentru curatenie.

Edited by ro_explorer, 12 September 2022 - 15:06.


#1326
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmax_01, on 11 septembrie 2022 - 14:50, said:

....

Nu are legatura cu topicul de emigrare ci e o dezbatere social-politica, pt care exista Poiana.

#1327
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Si ... a venit zapadaaaa ... asa, deodata ! Sambata pe seara a inceput sa ninga un pic ...

Attached File  Screenshot 2022-11-21 100040.jpg   147.24K   32 downloads  Attached File  Screenshot 2022-11-21 100104.jpg   217.47K   30 downloads

#1328
jughi

jughi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.01.2006
Buna ziua dragilor!
Poate sunt putin off topic, dar cu siguranta sunt mult mai debusolat, asa va pot garanta....

Am si eu o mare dilema, daca ma poate ajuta cineva.
Pe scurt:
Am achizitionat(achitat) o masina din suedia de la un dealer auto.
As dori sa o aduc in tara nu pe trailer ci sa vin sa o iau si sa merg cu ea pana in Romania.
Am citit si de asemenea am vorbit la telefon cu cei de la STA( Swedish Transport Agency) si mi-au spus ca ei elibereaza numere provizorii pentru export cu valabilitate de 30 de zile, insa pentru aceasta, trebuie sa inchei o polita de asigurare IN Romania, lucru pe care nici un asigurator roman nu poate sa-l faca, deoarece trebuie luata intai in evidentele fiscale..., ca sa fie luata in evidentele fiscale, trebuie sa treaca mai intai pe RAR Romania...., deci prima cale este blocată...
Mai mult, politele de asigurare pentru numere provizorii romanesti au cartea verde blocata, deci nici aseasta nu poate fi facuta.... si a doua cale blocată.....
De asemenea, am vorbit la o societate de asigurari din Suedia si nici eu nu-mi pot incheia o asigurare pentru ca nu am nu stiu ce Social security number.... deci si a treia cale evident.....tot blocată!
In orice alta tara europeana, cand cumperi o masina, ti se dau numere provizorii la cerere si o asigurare de 30 de zile.
Deci, intrebarea mea este stiti cumva cum se inmatriculeaza pentru export o masina din Suedia?Va rog mult sa ma ajutati sa ies din acest impas ca am inebunit, nu mai stiu din ce parte sa mai apuc problema.
Va multumesc mult!

#1329
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Atunci o aduci pe trailer daca se poate, nu te mai chinui cu altele.

#1330
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postjughi, on 03 februarie 2023 - 18:19, said:

Am si eu o mare dilema, daca ma poate ajuta cineva.
Pe scurt:
Am achizitionat(achitat) o masina din suedia de la un dealer auto.
Va multumesc mult!
Scuze pentru raspunsul intarziat, insa singura solutie este la dealerul auto de unde ai cumparat masina:
Sa iti dea o asigurare de 2 saptamani fara "cnp"ul din Suedia.

Edited by elbjorn, 10 February 2023 - 16:17.


#1331
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 27.09.2013
https://yle.fi/a/74-20052790

Prime Minister Petteri Orpo (NCP) said on Sunday that his government plans tougher penalties and other means to ensure that gang-related crime in Finland does not explode as it has in Sweden.

Nu inteleg la ce se refera cu Suedia, imi amintesc acum cativa ani cand vorbeam de asta pe aici eram considerat nebun Posted Image

On Thursday, Swedish Prime Minister Ulf Kristersson summoned the head of the armed forces and the police commissioner in a bid to stem gang violence, following a wave of violence that left at least 11 dead in September

Suna ca o pandemie de fake-news pesimiste raspandite de premieri la adresa Suediei, oare care sa fie motivul ?

#1332
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postsyndrome13, on 02 octombrie 2023 - 13:17, said:

oare care sa fie motivul ?
Au crescut numarul de incidente intre bande. Momentan suntem norocosi ca astia se troznesc strict intre ei - nu au fost prinsi "civili" in focul incrucisat (aka oameni fara legatura cu lumea interlopa). Cum numarul de incidente intre bande a ajuns ingrijorator, se iau masuri (mult prea tarziu,m daca ma intrebi pe mine - trebuiau luat e de acum 10 ani cel mai tarziu). Acum caracatita a crescut si e greu de stapanit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate