Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Filme cu daci si slavi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
MAFIOSA

MAFIOSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.06.2008
Stie cineva astfel de filme cu istoria lor etc. ?

#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
"In nemernicia mea de caine care musca mana stapanului care l-a hranit" -Ave (adica sa traiasca maestrul) Dinica-  nu imi mai reamintesc decat de "Dacii" si "Columna". Si destul de vag.
Remarc cu tristete si imi pare reau ca stiu mai multe filme cu submarinele altora decat cu istoria neamului meu...
O fi si din cauza faptului ca pana in dec'89  era prea -ceea ce a nascut o greata- iar dupa ...deloc difuzate?
Chiar, s-o mai vedea ceasul dacului? (O celebra greseala nescoasa la montaj)..

#3
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
In afara de Dacii (1967) si Columna (1968), pe care le-a amintit Prien, ar mai fi inca un titlu: Burebista (1980). Asta in ce priveste filmele romanesti despre daci.

#4
tavi_repede

tavi_repede

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.02.2008
"DRACO-chipurile de piatra" este un documentar din 2012 despre geto-daci, cu multa imagine si informatie scrisa autentica. Productia s-a finalizat dupa 1 an si jumatate.

Trailerul il gasiti aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pnv5gR3b1J4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

"DRACO-chipurile de piatra reprezinta un voiaj cinematografic in antica Dacie, o intalnire cu Zalmoxis, zeitatea uitata a getilor, o suita de intrebari, controverse si imagini relevate mot-a-mot de textele scriitorilor latini si greci contemporani.
Un portret autentic cioplit in piatra de fabulosii artisti romani.
O reteta cinematografica unica, o calatorie vizuala fascinanta in timpurile stravechi"

Mai multe informatii gasiti pe www.dracofilm.blogspot.com

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate