Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Durata analiza dosar credit

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Nebhotep

Nebhotep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.10.2007
Sunt in curs de a lua un credit ipotecar pentru achizitionarea unei case langa Timisoara. Creditul am hotarat in cele din urma sa il fac la Banca Romaneasca. Pana acum totul a mers foarte repede:
- in 18 august am fost cu adeverintele de salar;
- in 22 august a venit preaprobarea;
- intre 26 si 28 august am completat dosarul cu actele cerute;
- in 27 august a venit evaluatorul ;
- in 29 august dosarul a fost trimis la Bucuresti.

Acum astept evaluarea dosarului. Stie cineva sa imi spuna cam cat dureaza? la Banca Romaneasca? dar la alte banci? cu ce probleme v-ati confruntat dupa plecarea dosarului?

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
maxim 2 zile lucratoare ar trebui pt aprob. finala

#3
paspartout

paspartout

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.07.2007
Evaluatorul e obligat ca in 48 de ore sa trimita raportul. depinde la cat evalueaza casa. Banca te anunta cand ai programarea facuta la notar. ATENTIE !!! propietarul trebuie sa prezinte la notar certificatul fiscal de la primarie si nu chitanta ca s-a platit impozitul la casa. Noi nu am putut semna vineri actele la notar ca ofiterul de credit de la BCR mi-a zis de chitanta nu de certificat fiscal si acum mai asteptam pana miercuri. Fa actele prin notarul bancii ca sa ai o reducere de 30% ca altfel e de jale. Pe noi, cu reducere cu tot ne costa actele 770 euro la o valoare de 30000. O zi buna

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
lol

Edited by spare-me, 30 August 2008 - 15:52.


#5
Nebhotep

Nebhotep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.10.2007

 paspartout, on Aug 30 2008, 16:34, said:

Evaluatorul e obligat ca in 48 de ore sa trimita raportul. depinde la cat evalueaza casa. Banca te anunta cand ai programarea facuta la notar. ATENTIE !!! propietarul trebuie sa prezinte la notar certificatul fiscal de la primarie si nu chitanta ca s-a platit impozitul la casa. Noi nu am putut semna vineri actele la notar ca ofiterul de credit de la BCR mi-a zis de chitanta nu de certificat fiscal si acum mai asteptam pana miercuri. Fa actele prin notarul bancii ca sa ai o reducere de 30% ca altfel e de jale. Pe noi, cu reducere cu tot ne costa actele 770 euro la o valoare de 30000. O zi buna
Evaluarea a mers intradevar repede. La voi cat a durat pana a venit aprobarea finala ?
\si noua ne-au spus de la banca de acea reducere de 30%. Mie imi comvine sa fac cu acel notar ca mai scutesc niste bani, si probabil ca merge si mai repede. Inca nu stiu cat ma costa notarul. Valoarea contractului va fii de 72000 EUR si ma astept undeva la 2000 EUR taxe notariale.

#6
paspartout

paspartout

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.07.2007
2000 euro mi se pare si mie ca va fi suma pe care o vei plati. mai dureaza cam 2 zile pana te cheama banca sa iti spuna ziua stabilita pt semnarea actelor. Depinde de notar. Oricum, ai grija ca propietarul sa aiba acel certificat fiscal. Cei de la banca nu stiu intotdeauna despre ce e vorba. Noi am asteptat o ora jumate la notar, madam Golban Curuti. Are biroul vizavi de Bega. Ei, si dupa ce am asteptat atat, am constatat ca ne lipsea certificatul fiscal. Oricum, dupa ce s-a facut evaluarea casei, in 2-3 zile te cheama pt semnarea actelor. De la notar ai sa mergi la banca sa semnezi ipoteca. Abia dupa aceea banca vireaza banii in contul vanzatorului.Pe urma, va incepe distractia....Centrala, calorifere...etc...By the way...Stii pe unde se gasesc calorifere de otel la un pret rezonabil? Ca tot cautam pe net si ne speriem de preturi. Centrala pe lemne am auzit ca e convenabil sa o cumperi de la Mako, unde e o firma romaneasca. Cam asta ar fi....O zi buna iti dorim.

#7
Nebhotep

Nebhotep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.10.2007

 paspartout, on Aug 31 2008, 11:11, said:

2000 euro mi se pare si mie ca va fi suma pe care o vei plati. mai dureaza cam 2 zile pana te cheama banca sa iti spuna ziua stabilita pt semnarea actelor. Depinde de notar. Oricum, ai grija ca propietarul sa aiba acel certificat fiscal. Cei de la banca nu stiu intotdeauna despre ce e vorba. Noi am asteptat o ora jumate la notar, madam Golban Curuti. Are biroul vizavi de Bega. Ei, si dupa ce am asteptat atat, am constatat ca ne lipsea certificatul fiscal. Oricum, dupa ce s-a facut evaluarea casei, in 2-3 zile te cheama pt semnarea actelor. De la notar ai sa mergi la banca sa semnezi ipoteca. Abia dupa aceea banca vireaza banii in contul vanzatorului.Pe urma, va incepe distractia....Centrala, calorifere...etc...By the way...Stii pe unde se gasesc calorifere de otel la un pret rezonabil? Ca tot cautam pe net si ne speriem de preturi. Centrala pe lemne am auzit ca e convenabil sa o cumperi de la Mako, unde e o firma romaneasca. Cam asta ar fi....O zi buna iti dorim.

Multumesc de informatii. De calorifere nu stiu ce sa zic, nu am studiat piata.

#8
Nebhotep

Nebhotep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.10.2007
A trecut o saptamana si inca nu stiu nimic. :(

#9
asadi

asadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.02.2008
nu ai primit nici macar pre-aprobarea?

#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

 spare-me, on Aug 30 2008, 13:53, said:

maxim 2 zile lucratoare ar trebui pt aprob. finala

De ce te bagi daca nu stii despre ce e vorba, nici macar nu se pune problema de aprobare preliminara sau finala. Atata vreme cat sunt atasate la dosar si actele imobilului nu se mai discuta de doua aprobari, ci doar de una singura.
Doua zile la BROM inseamna SF.

 Nebhotep, on Sep 5 2008, 18:58, said:

A trecut o saptamana si inca nu stiu nimic. :(

NU se poate repede la BROM - CLAR
Am un dosar la ei de patru saptamani si inca nu am o rezolutie. Bun asta e un caz de-al meui, dar nu e neaparat sa astepti atat. De regula aprobarea se da in doua saptamani. Sa te fereasca Dumnezeu sa ti se mai ceara un document, caci asta inseamna inca o saptamana de asteptare...

Edited by floraur, 06 September 2008 - 09:40.


#11
Nebhotep

Nebhotep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.10.2007

 floraur, on Sep 6 2008, 10:40, said:

NU se poate repede la BROM - CLAR
Am un dosar la ei de patru saptamani si inca nu am o rezolutie. Bun asta e un caz de-al meui, dar nu e neaparat sa astepti atat. De regula aprobarea se da in doua saptamani. Sa te fereasca Dumnezeu sa ti se mai ceara un document, caci asta inseamna inca o saptamana de asteptare...

mie mi s-a spus intradevar ca va dura putin mai mult intrucat, dosarul, a plecat fara viza juristului, intrucat acesta se afla in concediu. \oricum, sper ca daca pana acum nu au cerut alte acte, sa nici nu mai ceara.
Asteparea e grea, mai ales ca mai stiu pe cineva care a luat de la BROM si a avut banii intr-o saptamana, dupa ce dosarul a fost trimis la Bucuresti.

Edited by Nebhotep, 07 September 2008 - 14:49.


#12
Nebhotep

Nebhotep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.10.2007
Azi au sunat de la banca. Speram sa imi spuna ca totul e in ordine si sa ma duc sa iau banii. Cand colo, ma suna ca o adeverinta emisa de Inspectoratul de Stat pentru Constructii este datata cu 2007 si ca numarul autorizatie de constructie este scris gresit. O adevarata bucurie, am umblat de nebun dupa adeverinta aia, dar vezi sa nu se rezolve intr-o zi. Incepand cu intrebari de genu: da nu aveti nevoie de hartia aia la banca pana la scuze de genu ca forumlaru e scos pe calculator si acolo e pus anul 2007 si ei complecteaza numai restu. oricum iti dai seama daca ei in luna august (cand era emis) inca tipareau documente cu 2007. Asa ca Luni trebuie sa ma duc iara... si asteptam, ca doar timpul este nelimitat, nu?

#13
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

 Nebhotep, on Sep 12 2008, 14:26, said:

Azi au sunat de la banca. Speram sa imi spuna ca totul e in ordine si sa ma duc sa iau banii. Cand colo, ma suna ca o adeverinta emisa de Inspectoratul de Stat pentru Constructii este datata cu 2007 si ca numarul autorizatie de constructie este scris gresit. O adevarata bucurie, am umblat de nebun dupa adeverinta aia, dar vezi sa nu se rezolve intr-o zi. Incepand cu intrebari de genu: da nu aveti nevoie de hartia aia la banca pana la scuze de genu ca forumlaru e scos pe calculator si acolo e pus anul 2007 si ei complecteaza numai restu. oricum iti dai seama daca ei in luna august (cand era emis) inca tipareau documente cu 2007. Asa ca Luni trebuie sa ma duc iara... si asteptam, ca doar timpul este nelimitat, nu?

Daca o duci luni cred ca pana vineri o rezolvi.
:)

told you so...

#14
Nebhotep

Nebhotep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.10.2007

 floraur, on Sep 12 2008, 15:43, said:

Daca o duci luni cred ca pana vineri o rezolvi.
:)

told you so...

vad ca esti foarte increzator :D, sper totusi sa mearga mai repede

#15
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

 Nebhotep, on Sep 12 2008, 21:38, said:

vad ca esti foarte increzator :D, sper totusi sa mearga mai repede

Faptul ca ai dus si actele apartamentului este un lucru bun. Cu siguranta ca vei putea incheia contractul de vanzare cumparare pana pe 06.10.2008, cand se schimba normele BROM.
Ar fi un dezastru sa se razgandeasca clientul, atunci ai avea intradevar probleme mari.

Edited by floraur, 13 September 2008 - 15:12.


#16
dracon

dracon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 07.07.2005

 Nebhotep, on Sep 5 2008, 18:58, said:

A trecut o saptamana si inca nu stiu nimic. :(
This is funny  

:naughty:

#17
Nebhotep

Nebhotep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.10.2007
Abia Marti am reusit sa obtin acea adeverinta care imi mai lipsea si azi m-au sunat de la banca. In sfarsit vesti bune. Maine merg la notar sa semnez actele.


 dracon, on Sep 15 2008, 15:45, said:


o fii pentru tine  :D . Eu nu mai pot dormii noaptea

#18
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Asta inseamna ca iese Vineri cum ti-am spus initial...
:)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate