Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Siria

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#1
idumihai

idumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.03.2008
Vreau sa lansez un capitol despre Siria, pentru ca sunt interesat (poate si altii ...) si lipseste de pe firmament. Am citit ce se poate citi despre obiective turistice de exceptie, dar nu am gasit nici un fel de informatii despre hoteluri, posibilitati de transport, etc.
Astept .......

#2
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postidumihai, on May 23 2008, 08:14, said:

Vreau sa lansez un capitol despre Siria, pentru ca sunt interesat (poate si altii ...) si lipseste de pe firmament. Am citit ce se poate citi despre obiective turistice de exceptie, dar nu am gasit nici un fel de informatii despre hoteluri, posibilitati de transport, etc.
Astept .......
Am fost de Pasti - 1 Mai. Ce tipuri de hoteluri / transport te intereseaza ?

#3
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
ei draci...exista destule informatii despre toate categoriile de cazari. forumul lonely planet, virtualtourist etc...

am ajuns si eu p-acolo cam in aceeasi perioada cu Imperator, decalat un pic. we're here to help :)

#4
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Citeva intrebari generala pentru cei care au fost:
Se poate merge pe cont propriu? Ce varinate de transport ati folosit?
Delasarea prin tara este sigura (mijloace de transport eventual inchiriere masina)?
Inteleg ca pentru max 10 zile nu este necesara viza (asa este)?
Mutumesc!

#5
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
viza este obligatorie, indiferent de perioada. 26 de euro/pers, valabila 3 luni, ti-o da imediat la ambasada la buc. da-le un tel inainte, iti explica ei.

atat eu, cat si Imperator mergem pe cont propriu. am folosit autocare. au aer conditionat, merg bine si sunt ieftine - chiar daca motorina s-a scumpit dramatic in mai, fata de romania este dezolant de ieftina: 1 - 1,2 lei/litru. se poate inchiria si masina, dar e de recomandat numa' daca te grabesti tare si n-ai timp la dispozitie, altfel iesi mult mai ieftin cu mijloacele de transport in comun. intre damasc si alep exista tren, nu l-am folosit (initial voiam sa iau un tren de noapte, cu paturi, dar am renuntat pana la urma), dar am inteles ca este la fel de ieftin si bun. nu-ti fa probleme in privinta securitatii. in plus, cre' ca singura tara de pe mapamond unde romanii sunt vazuti foarte bine.

manca tot ce prinzi pe strada, nu cauta restaurantele cu turisti. nici nu te gandi sa bei altceva decat fresh-uri.

#6
idumihai

idumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.03.2008
Chiar asa succes subit a avut initiativa mea ?! Nu m-am asteptat. Multumesc.
Pleaca in Siria in luna august o doamna cu doi copii de 12 ani, dintre care unul este baiatul meu. Zboara din Bucuresti in 22 august spre Damasc, unde vor sa ramina 4-5 zile si pentru asta au nevoie de un hotel civilizat, pentru a vizita in conditii bune ceea ce este de vizitat. Un asemenea hotel caut pentru ei, ca sa pot face rezervarea on-line. Ar trebui sa fie destul de central si nu foarte scump, presupun ca trei stele ar fi suficiente pentru interesul lor, (poate cu o piscinutza .. pentru ca baietii sa se poata scalda in momentele de respiro). Vor pleca apoi spre Latakia, unde vor ramine timp de trei saptamini la o familie de prieteni.
Asta este subiectul, daca pot primi informatii folositoare, multumesc de pe acum. Ca sa ma laud, adaug ca baietii vorbesc foarte bine engleza si putin araba.

#7
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
eu in locul tau m-as uita un pic la clima siriei. in august e cald rau. in tadmor (palmyra) se ajunge la 50 de grade ziua si extrem de cald noaptea - asta din ce-am vorbit cu cei de-acolo. nu se intampla mai nimic, toata lumea sta in case. practic, nu vad cum ar putea vizita ceva pe caldurile alea.

pentru cazare cauta recenziile userilor de pe virtualtourist.com aici: http://www.virtualto...e-Damascus.html . eu unul nu am stat la 3 *, deci nu stiu ce sa-ti zic pe tema asta.

#8
idumihai

idumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.03.2008

View PostDeathRipple, on May 23 2008, 13:05, said:

eu in locul tau m-as uita un pic la clima siriei. in august e cald rau. in tadmor (palmyra) se ajunge la 50 de grade ziua si extrem de cald noaptea - asta din ce-am vorbit cu cei de-acolo. nu se intampla mai nimic, toata lumea sta in case. practic, nu vad cum ar putea vizita ceva pe caldurile alea.

pentru cazare cauta recenziile userilor de pe virtualtourist.com aici: http://www.virtualto...e-Damascus.html . eu unul nu am stat la 3 *, deci nu stiu ce sa-ti zic pe tema asta.


Multumesc pentru promptitudine. Programul este astfel, pentru ca baietii sunt scolari, trebuie sa se intoarca pina pe 15-16 septembrie, asa ca nu este alta solutie. Apoi Latakia, destinatia lor pentru doua saptamini, se afla mai in nord, pe litoral, deci trebuie sa se poata scalda, cred. Palmyra sper ca o vor vedea si cu aparate de aer conditionat in spate (!!! glumesc, dar dupa cit am citi eu despre, ... , copilul meu trebuie sa o vada, in locul meu). Damasc-ul nu poate fi ocolit, daca tot zboara acolo, asa ca .. asta este :). Am sa caut pe virtoualturist recenzii despre hoteluri, multumesc.

#9
vivien08

vivien08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.07.2006
pacat ca nu pune nimeni un jurnal de calatorie despre siria asa cum a facut xcostin despre iordania.

#10
idumihai

idumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.03.2008
mai asteptam .. poate, poate, totusi :)

#11
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
am pus si eu unul despre iordania, da' chiar nu mai am chef sa scriu asa mult. puneti intrebari punctuale si se va gasi un raspuns...

jurnale despre siria? pe net sunt o groaza...trebuiesc doar cautate si citite.

chiar n-as recomanda la nimeni sa mearga pe caldurile din august aici...

Attached File  mid_east_1387.jpg   1.03MB   109 downloads Attached File  mid_east_1438.jpg   657.08K   88 downloads Attached File  mid_east_1474_1.jpg   943.59K   67 downloads Attached File  mid_east_1475_1.jpg   556K   74 downloads

nu e de lepadat nici Crac de Chevaliers. langa latakia, nu departe, sunt ruinele cetatii lui Salah al Din (Saladin), ugarit, locul primului limbaj scris etc...

#12
Eithne

Eithne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 23.10.2007
E bine de stiut ca nu e o tara periculoasa.
In August ajung si eu in zona Antalya si apoi la situl de la Nemrut, as vrea sa ajung la Van si, daca mai ramane timp, sa traversez in Siria, inainte de intoarcerea in Romania... Mai spuneti, mai spuneti... :)

#13
vivien08

vivien08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.07.2006

View PostDeathRipple, on May 23 2008, 16:06, said:

am pus si eu unul despre iordania, da' chiar nu mai am chef sa scriu asa mult. puneti intrebari punctuale si se va gasi un raspuns...

jurnale despre siria? pe net sunt o groaza...trebuiesc doar cautate si citite.

chiar n-as recomanda la nimeni sa mearga pe caldurile din august aici...

Attachment mid_east_1387.jpg Attachment mid_east_1438.jpg Attachment mid_east_1474_1.jpg Attachment mid_east_1475_1.jpg

nu e de lepadat nici Crac de Chevaliers. langa latakia, nu departe, sunt ruinele cetatii lui Salah al Din (Saladin), ugarit, locul primului limbaj scris etc...


ar fi cam sec acest forum daca toata lumea ar pune intrebari punctuale si i s-ar raspunde la fel . sunt de apreciat cei care reusesc sa povesteasca pe scurt vacanta lor prin tara respectiva, ei sunt sarea si piperul acestui forum. Despre siria s-a scris f.putin aici si m-am gandit ca o scurta relatare despre ea ar fi bine venita.

#14
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006
Si eu am fost la Damasc, in 2000, tot in aprilie, si deja era cald. Din pacate nu m-am plimbat prea mult prin Siria, desi am stat 7 sau 8 zile (nu mai stiu), pentru ca 1 zi am fost la Beirut (apropo de baie, eu am facut baie aici si apa era foarte buna deja, Latakia e mai la nord, dar nu cred sa fie mari diferente) si 3 la Amman (de unde am fost la Jerash, Marea Moarta si Petra). In afara Damascului am vazut doar 2 manastiri, Sednaya si Maaloula (asta din urma e ortodoxa, hram Sf Takla). Maaloula e oras de ortodocsi, Sednaya nu mai stiu. Maaloula e spectaculos, la poalele unei faleze abrupte, in care se deschide un defileu, o copie in miniatura a Siq-ului de la Petra, mai are niste biserici vechi de cind lumea, si e unul dintre ultimele locuri unde se mai vorbeste aramaica. Printre altele, e interesant sa vezi icoane ortodoxe scrise in araba.

Damascul e frumos, e exact cum imi inchipuiam un oras din zona aia, are un centru vechi enorm, si sunt pastrate bine traditiile, adica pietele de pe strada sunt cum trebe, crismele au mincare arabeasca get-beget, bai, cafenele, palate si moschei vechi etc. Prin centru te izbesti si de niste vestigii romane, ramase in mijlocul orasului arabesc. Magazine de bijuterii, ceinarii, si tot felul de pravalioare fermecatoare. M-as intoarce oricind acolo. Nu sunt acum in stare sa leg calumea citeva fraze prin care sa fac inteleasa atmosfera din Damasc. In plus e si un oras sigur, in care convietuiesc ortodocsi, catolici, musulmani (ofcors astia sunt majoritari) si cred ca si iudei.

O observatie - e interzis sa filmezi si sa pozezi pe linga anumite cladiri, din pacate nu stii care sunt alea. De regula, daca vezi ca sunt pazite, nu filma in zona. La mine a venit un paznic cind filmam unde nu trebuie. Stiam dinainte ca daca patesc asta sa ii arat ce am filmat. Asa ca l-am infipt cu ochiul in vizorul camerei, am derulat nitel inapoi, am dat play si a fost multumit, m-a lasat in pace.

Daca vrei sa vezi un cartier du-te sa il vezi, e sigur. Am umblat peste tot pe jos, cu camera in mina, n-am avut probleme. Ba veneau la mine localnici care stiau engleza sa ma intrebe daca ma pot ajuta. E posibil sa fie, in bazar, hoti de buzunare.

Nu mai stiu acum sa insir obiective din Damasc, doar in mare centrul istoric mare cu bazarul (parca se numea Suq Hamidi), unde sunt bazare, cafenele, palate, hammam-uri (bai - poti intra in hol, de curiozitate, o sa vezi ca esti intimpinat cu cafea, poti sa bei, e cafea specifica de bun venit, se serveste in cescute mici si e nitel sarata, se da peste cap), moschei (prontre care Omaiazilor, cea mai impunatoare), restaurante traditionale (absolut misto, cu formatie, cu dervisi, cu haleala calumea). In afara acestui centru vechi mai e bazarul de argint cu ceva moschee, si cam atit mai stiu. Am mai vazut si zone cu aspect mai colonial, si zone rezidentiale misto, cu parcuri frumoase.

Din pacate nu mai stiu numele restaurantelor la care am fost, ca le-as fi recomandat cu maxima caldura. Unul parca se numea ceva cu luna, sau avea o luna pe firma, dar e posibil sa aberez.

Bere nu prea gasesti daca crisma e aproape de o moschee, si cum moschei sunt peste tot, bei iaurt. Eu am fost dus special la o terasa unde se stia ca e bere (Barada - locala, dupa numele riului care trece prin Damasc). E misto sa stai la o cafea si o narghilea, dar si la o bere si narghilea. De obicei tre sa dai bacsis celui care iti pregateste narghileaua, cind ti-o aduce.

Cam asta mai tin minte despre Damasc. Daca oi gasi casetele si vad cum se numeau restaurantele va spun.

#15
vivien08

vivien08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.07.2006

View Postabancor, on May 23 2008, 18:04, said:

Si eu am fost la Damasc, in 2000, tot in aprilie, si deja era cald. Din pacate nu m-am plimbat prea mult prin Siria, desi am stat 7 sau 8 zile (nu mai stiu), pentru ca 1 zi am fost la Beirut (apropo de baie, eu am facut baie aici si apa era foarte buna deja, Latakia e mai la nord, dar nu cred sa fie mari diferente) si 3 la Amman (de unde am fost la Jerash, Marea Moarta si Petra). In afara Damascului am vazut doar 2 manastiri, Sednaya si Maaloula (asta din urma e ortodoxa, hram Sf Takla). Maaloula e oras de ortodocsi, Sednaya nu mai stiu. Maaloula e spectaculos, la poalele unei faleze abrupte, in care se deschide un defileu, o copie in miniatura a Siq-ului de la Petra, mai are niste biserici vechi de cind lumea, si e unul dintre ultimele locuri unde se mai vorbeste aramaica. Printre altele, e interesant sa vezi icoane ortodoxe scrise in araba.

Damascul e frumos, e exact cum imi inchipuiam un oras din zona aia, are un centru vechi enorm, si sunt pastrate bine traditiile, adica pietele de pe strada sunt cum trebe, crismele au mincare arabeasca get-beget, bai, cafenele, palate si moschei vechi etc. Prin centru te izbesti si de niste vestigii romane, ramase in mijlocul orasului arabesc. Magazine de bijuterii, ceinarii, si tot felul de pravalioare fermecatoare. M-as intoarce oricind acolo. Nu sunt acum in stare sa leg calumea citeva fraze prin care sa fac inteleasa atmosfera din Damasc. In plus e si un oras sigur, in care convietuiesc ortodocsi, catolici, musulmani (ofcors astia sunt majoritari) si cred ca si iudei.

O observatie - e interzis sa filmezi si sa pozezi pe linga anumite cladiri, din pacate nu stii care sunt alea. De regula, daca vezi ca sunt pazite, nu filma in zona. La mine a venit un paznic cind filmam unde nu trebuie. Stiam dinainte ca daca patesc asta sa ii arat ce am filmat. Asa ca l-am infipt cu ochiul in vizorul camerei, am derulat nitel inapoi, am dat play si a fost multumit, m-a lasat in pace.

Daca vrei sa vezi un cartier du-te sa il vezi, e sigur. Am umblat peste tot pe jos, cu camera in mina, n-am avut probleme. Ba veneau la mine localnici care stiau engleza sa ma intrebe daca ma pot ajuta. E posibil sa fie, in bazar, hoti de buzunare.

Nu mai stiu acum sa insir obiective din Damasc, doar in mare centrul istoric mare cu bazarul (parca se numea Suq Hamidi), unde sunt bazare, cafenele, palate, hammam-uri (bai - poti intra in hol, de curiozitate, o sa vezi ca esti intimpinat cu cafea, poti sa bei, e cafea specifica de bun venit, se serveste in cescute mici si e nitel sarata, se da peste cap), moschei (prontre care Omaiazilor, cea mai impunatoare), restaurante traditionale (absolut misto, cu formatie, cu dervisi, cu haleala calumea). In afara acestui centru vechi mai e bazarul de argint cu ceva moschee, si cam atit mai stiu. Am mai vazut si zone cu aspect mai colonial, si zone rezidentiale misto, cu parcuri frumoase.

Din pacate nu mai stiu numele restaurantelor la care am fost, ca le-as fi recomandat cu maxima caldura. Unul parca se numea ceva cu luna, sau avea o luna pe firma, dar e posibil sa aberez.

Bere nu prea gasesti daca crisma e aproape de o moschee, si cum moschei sunt peste tot, bei iaurt. Eu am fost dus special la o terasa unde se stia ca e bere (Barada - locala, dupa numele riului care trece prin Damasc). E misto sa stai la o cafea si o narghilea, dar si la o bere si narghilea. De obicei tre sa dai bacsis celui care iti pregateste narghileaua, cind ti-o aduce.

Cam asta mai tin minte despre Damasc. Daca oi gasi casetele si vad cum se numeau restaurantele va spun.


multumim. inteleg dupa cum ai povestit ca ti-a placut in siria. crezi ca ajung 2 zile sa vizitezi damascul?

#16
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006
Mi-a placut in Damasc si pe linga, nu am vazut mare lucru din Siria. Dar arabii, cel putin cei din partile alea,s unt foarte prietenosi, saritori, primitori. 2 zile pt Damasc ajung sa-ti faci o idee, sa te plimbi in voie prin centru, sa maninci la un restaurant traditional, sa intri in 2 - 3 cladiri.

Nu mai cita mesajul anterior, e evident ca te referi la el, si lungesti mesajele degeaba.

#17
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postvivien08, on May 23 2008, 15:45, said:

ar fi cam sec acest forum daca toata lumea ar pune intrebari punctuale si i s-ar raspunde la fel . sunt de apreciat cei care reusesc sa povesteasca pe scurt vacanta lor prin tara respectiva, ei sunt sarea si piperul acestui forum. Despre siria s-a scris f.putin aici si m-am gandit ca o scurta relatare despre ea ar fi bine venita.

nu neaparat. in primul rand pentru ca parerile sunt foarte subiective. eu de ex, daca-ti spun sa nu te duci in intalia, ca aia sunt un neam mult mai infect decat al nostru, ce faci, m-asculti? sau te gandesti ca italia are 40% din patrimoniul cultural mondial? apoi, poate nu toata lumea e interesata de ce mi-a placut mie acolo. vezi topicul despre turcia unde se bat campii pe sute de pagini despre...hoteluri. si putem continua...unde e placerea de a descoperi tu singur frumusetile unei tari, daca ele iti sunt descrise cu lux de amanunte inainte si deja sti ce-o sa vezi? in afara de asta, anumite lucruri sunt cam greu de redat in cuvinte, cum bine zicea abancor mai sus. pot sa-ti povestesc foiletoane, nu-ti vei putea inchipui sentimentele ce te incearca cand intri de pe strazile minuscule ale orasului vechi in moscheea umayazilor din damasc, de ex. n-ai cum sa-ti imaginezi, pentru ca nu seamana cu nimic. sau poate nu te intereseaza deloc, si atunci am vorbit degeaba. poate pe tine te intereseaza aurul ieftin de pe tarabe, sau mai stiu eu ce altceva.

asa ca sfatul meu este acelasi: ideile punctuale sunt mult mai folositoare decat impresiile extrem de subiective. uita-te pe thread-ul cu iordania la ce-am scris si o sa afli o groaza de informatii utile. o sa gasesti acelasi lucru pe mai toate forumurile de-afara. n-o sa vezi pe cineva postand: plec in siria, ajutati-ma.

niste informatii foarte concrete si utile (desi deja ma repet si nu-mi place): motorina s-a scumpit de la 8 la 24 de lire siriene (1$ ~ 45SP) incepand cu 1 mai; exista "departure tax" atunci cand pleci din tara si care costa 200SP/pers - deci mai pastrati bani pt aeroport.

#18
vivien08

vivien08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.07.2006
daca ma interesa aurul de pe tarabe mergeam in turcia ,nu intrebam de siria.
m-a interesat iordania si siria,tocmai pentru faptul ca celelalte-turcia,tunisia,etc. mi se par prea comune.
in fine,n-am sa mai lungesc discutia ca nu-si are rostul aici.
daca mai ai informatii utile-asa cum au fost cele de pe topicul cu iordania- am sa le citesc cu placere,daca nu asta e.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate