Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Care-i Faza Cu "faza"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3 replies to this topic

#1
fira

fira

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.12.2003
stiu ca se facea o smecherie mai demult pentru a nu mai merge contoarul electric ce implica sa schimbi intre ele nu stiu ce faze din tabloul electric. Am cautat treaba asta peste tot si nu gasesc.
Nu vreau sa fac asa ceva ca nu ma incurc pentru 500 de mii dar sint curios de metoda. Deci, unde gasesc o explicatie tehnica detaliata ?

#2
Incepator1

Incepator1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.02.2004
Asa se fura curent:
1.se facea o priza de pamant si se utilizeaza ca nul(asta mergea doar la contoarele vechi care nu aveau siguranta la iesire cu diferential
Practic:in, langa casa se baga in pamant 3 electrozi de Cu cu lungimea de 2m si diam de vreo 5cm (astia erau stas la magazine) sau foloseau tevi  de galvan si trageau un fir la o priza din care se folosea decat faza de la conel si nulul de la impamantarea facuta.Contoarul  mergea ff incet
Nu recomand sa faceti asa ceva este  ilegal si va paste amenzi usturatoare si chiar zeghea :nonobad:

Edited by DrFan, 30 September 2004 - 22:17.


#3
yagi

yagi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 08.01.2004
....Nu vreau sa fac asa ceva ca nu ma incurc pentru 500 de mii dar sint curios de metoda. Deci, unde gasesc o explicatie tehnica detaliata ?


Iata si o explicatie juridica.


Art. 208 Cod Penal:

Alin. 1 Luarea unui bun mobil din posesia sau detentia altuia, fara consimtamantul acestuia, in scopul de a si-l insusi pe nedrept, se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 12 ani.

Alin.2 Se considera bunuri mobile si orice energie care are o valoare economica, precum si inscrisurile. (Deci si curentul electric, face obiectul acestei incrimimari)

Vedeti ca nu e de gluma cu legea.  :nonobad:

Yagi, mai mult jurist decat electronist...

Edited by yagi, 30 September 2004 - 08:31.


#4
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
1. acest thread va fi inchis.....pt ca...va dati seama si voi...este din aria "WAREZ"
2...nu il sterg ....pt ca metoda lui Incepator1 va va convige repede ca e egala cu 0 si ca mai bine e pe bune...


ps: imi cer scuze pt lipsa de la moderare pe aceasta arie, dar nu mai am timp sa trec pe aici...motive de scoala :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate