Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

deschidere firma,acte, fara punct de lucru

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
aligadot

aligadot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.03.2008
Buna ziua,

Vreau sa imi deschid un coafor, dar inca nu mi-am gasit spatiul de lucru.Sediul firmei l-as face la casa parintilor, dar inca nu mi-am gasit un spatiu unde sa fac efectiv coaforul.

Intrebarea este: pot sa trec si ca sediul si ca punct de lucru casa parintilor, ca sa incep  cu actele firmei,sa deschid firma, si dupa ce o sa imi gasesc spatiul, o sa schimb punctul de lucru, si uite asa nu as mai pierde timpul pe urma, asteptand sa se rezolve cu actele( care am inteles ca dureaza vreo 2 sapt)

Momentan am mers pana la rezervarea numelui de firma, si cei de la camera de comert mi-au zis ca abia dupa ce imi gasesc un spatiu, venind cu actul de inchiriere, o sa pot continua cu actele firmei.
Ma gandeam ca nu pot sa deschid si punctul de lucru la casa parintilor, deoarece nu stiu cum o sa iau avizele alea(pompieri, sanitar, etc)...


Si inca una: pentru coafor stie cineva care sunt cerintele?ce cerinte trebuie sa indeplineasca spatiul?

Am tot cautat pe net, dar nu am gasit raspunsul la intrebarile astea...asa ca va rog mult, cine se pricepe poate ma lamureste si pe mine

Edited by aligadot, 02 March 2008 - 13:20.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
fa-ti deocamdata doar sediul social, in casa parintilor. in felul asta o sa poti termina actele firmei, deoarece o firma nu e obligata sa aiba punct de lucru, doar sediu social.
ulterior, dupa ce gasesti un spatiu potrivit, il treci ca si punct de lucru si ceri avizele pt el.
in felul asta, nu te impotmolesti nici cu actele si nici nu trebuie sa ceri avize degeaba pentru casa parintilor

#3
aligadot

aligadot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.03.2008
pai eu cand am fost la camera de comert, nu mi-au zis asa ceva, mi-au zis ca imi trebuie si punctul de lucru, dar maine o sa sun si o sa vorbesc cu ei...

avizele alea sunt greu de obtinut?
de exemplu la pompieri, dureaza mult?ce cerinte pot fi?

avand in vedere ca e coafor, eu ma gandeam sa o fac neplatitoare de tva...
in cazul in care e neplatitoare de tva, daca dau bonuri, platesc mai mult la stat? adica daca merg corect cu bonurile...

sau cum e mai bine sa fac?platitoare/neplatitoare? microintreprindere?

declar ca nu prea am avut treaba in trecut cu afacerile tip srl..dar poate o sa invat si eu...

#4
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Urmareste ce a scris si Smiley. Fiind o firma prestatoare de servicii, parerea mea, este ca ar trebui sa o faci neplatitoare de TVA. Ca microintreprindere platesti 2 sau 3 % din cifra de afaceri (din incasari), altfel vei plati 16 % din profit. In functie de ce cheltuieli vei avea, fa-ti un calcul si vezi cum iesi mai bine.
In rest, mult succes.

#5
TiTo2008

TiTo2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.03.2008
buna ziua ... am si eu niste intrebari ... legate de acest topic
1. cat costa in total infiintarea unei firme ?
2. aprox. in cat timp poate sa functioneze firma ?
3.cate persoane tre sa existe in firma ? minim ? ... si in ce fel de functii ?
4. cum se obtin autorizatiile ? si cat costa ?
5. daca de exemplu am o firma de constructii si as dori sa mi deschid un bar ... cum se procedeaza ? trebuie infiintata alta firma ? sau ...
astept raspunsuri si pareri pro si contra .... multumesc

#6
aligadot

aligadot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.03.2008
1.pai creca o sa fie neplatitoare de tva,microintreprindere...pare intr-un fel mai convenabil, dar sa ma mai gandesc...

2am gasit un spatiu sa il inchiriez, dar mai dureaza pana isi face proprietarul actele(cadastru...etc.), si am fost la un notar si am vorbit si cica se poate face o declaratie(proprietarul declara ca  e de acord sa imi inchriezeacel spatiu), pentru ca eu sa imi pot incepe actele firmei.este adevarat?nu imi trebuie direct contractul?
3.am inteles ca daca imi fac acum sediul, urmand sa adaug mai tarziu punctul de lucru ma mai costa vreo 5 milioane, si nu prea as prefera sa ii dau.in cazul in care ma duc cu aceasta declaratie la camera de comert sa incep derularea actelor firmei, o sa trebuiasca sa mai dau acei 5 mil. cand fac contractu?
4. poate sa umble altcineva pentru acte?avize...si ce o mai fi?eventual trebuie procura/imputernicire?

5.daca lucrez la stat,  nu dau detalii exact, eu neavand voie sa fiu asociat unic, oare o sa am probleme la serviciu pe acest motiv?se poate depista asa ceva?nu prea vreau sa fac pe alt nume.

titoo2008:o sa iti ce am auzit si eu, ca si eu ma zbat momentan cu aceste acte:
1. 10-11 mil
2.cica firma e gata in 5 zile de cand ai dus toate actele...
5.nu trebuie neaparat alta firma, ii pui si codul caen care se refera la "bar".....

#7
TiTo2008

TiTo2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.03.2008
aligadot ? o sa te tin si eu la curent cu tot ce o sa aflu  ms de sfaturi pareri .... saptamana asta merg si eu la notar si cand o sa aflu ceva o sa scriu ...
inca mai astept/asteptam pareri , sugestii
thanks

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
-daca n-ai voie sa fii asociat unic, ar fi bine sa nu fii asociat unic :). fa firma pe numele unuia din parinti daca vrei sa fii sigur ca n-ai probleme.
-poate umbla altcineva, cam trebuie procura. sau contract cu un avocat si sa te reprezinte el unde e nevoie (sunt multi avocati care lucreaza mult pe registru)

#9
aligadot

aligadot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.03.2008
inca mai studiez...

#10
aligadot

aligadot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.03.2008
puteti sa imi recomandati o banca pe care sa o aleg pt firma?
banuiesc ca sunt anumite criterii dupa care se alege:
   - sa nu fie prea aglomerata;
   - comisioanele sa fie mici( de asta e de preferat de ales o banca nou venita...
ceva pareri?

#11
TiTo2008

TiTo2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.03.2008
intereseaza-te la banca italo-romena...ii nou-venita pe piata din Romania si au dobanzi mici si comisioane ... eu zic ca nu ar strica daca ai intra pana la ei ... iti astept parerea

#12
aligadot

aligadot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.03.2008
pai da...dar banca italo-romeno nu exista in orasul meu...
sunt multe banci dar asta chiar nu este...
au aparut si multe banci ce e drept...in ultima vreme...
alte pareri...?


o intrebare: am facut cu cineva o hartie ca nu avea actele la apartament gata(cadastru,etc) si a fost la notar sa faca o hartie ca eu sa imi incep sa imi dau drumu la acte pt firma...
eu nu am fost cu el,pentru ca nu am avut cum.
pe foaia aia scrie(este o declaratie): cutarescu sunt de acord ca d-l,adica eu, sa isi inregistreze sediul social in apartamentul meu.....nepercepand chirie
cei de la camera de comert, mi-au zis ca daca nu am spatiul de lucru(cotractul de inchiriere) cand incep actele pentru firma, in momentul cand o sa pun punctul de lucru o sa ma mai coste 5 mil.
sediul social ce inseamna?punctul de lucru sau doar sediul firmei?

banuiesc ca doamna notar nu a inteles bine ce vroiam noi, si ea a vrut doar sa imi faca hartia aia ca sa imi pot da drumu la acte, negandinduse la faza ca eu poate am un apartament unde pot sa fac sediul social...

poate sa ma lamureasca cineva?

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
o firma are un singur sediu social. pe lang asta, poate avea si puncte de lucru (unul, mai multe sau chiar nici unul). in sediul social poti sa ai si un punct de lucru, dar nu e obligatoriu.

foaia de la notar iti permite sa-ti declari sediul social al firmei in apartamentul ala.
cei de la camera de comert practic te-au avertizat ca procedura de adaugare a unui punct de lucru unei firme existente costa si aia ceva. nu stiu daca te costa chiar 500 ron, dar gratis nu e.

#14
2sharp

2sharp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 18.02.2006
http://www.infiintar...ntare-firma.php

Aici am gasit ceva informatii legate de infiintarea unei firme. Nu stiu daca sunt complete sau exacte, dar poate cineva e in masura sa confirme.

#15
aligadot

aligadot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.03.2008

 _Smiley_, on Mar 7 2008, 22:25, said:

o firma are un singur sediu social. pe lang asta, poate avea si puncte de lucru (unul, mai multe sau chiar nici unul). in sediul social poti sa ai si un punct de lucru, dar nu e obligatoriu.

foaia de la notar iti permite sa-ti declari sediul social al firmei in apartamentul ala.
cei de la camera de comert practic te-au avertizat ca procedura de adaugare a unui punct de lucru unei firme existente costa si aia ceva. nu stiu daca te costa chiar 500 ron, dar gratis nu e.


am inteles...deci hartia e pt sediu social...
sediu aveam unde sa il fac, ca doar nu are rost sa fac sediu la alticineva, cand am si eu o casa...
deci nu pot sa incep actele, avand in vedere ca spatiul unde vreau sa imi deschid nu e inca aranjat, si nu vreau sa mai dau 5 mil(asa mi-au zis cei de la c. de comert)...

"in sediul social poti sa ai si un punct de lucru, dar nu e obligatoriu."  pai asta ce inseamna?
adica eu pot sa incep actele, sa imi incep activitatea, sa cer avizele, dar toate astea fara contract de inchiriere?doar cu declaratia aia? si nu mai trebuie sa mai fac nimic?

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
inseamna exact ce am scris. daca doresti, poti sa declari si in sediul social punct de lucru. daca nu doresti asta, il poti lasa asa, doar sediu social, fara sa desfasori activitate in el.

avizele se cer pentru puncte de lucru, nu pentru sediul social. deci, daca-ti declari punct de lucru in sediul social, automat o sa ai nevoie si de avize.

#17
TiTo2008

TiTo2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.03.2008
deci ... pot face actele firmei + sediu social in totalitate .. fara punctul de lucru ? si ...de exemplu : daca ai firma de constructii ... ce fel de punct de lucru trebuie ? practic...nu exista, nu ?
inca o intrebare . Ce fel de autorizatii iti trebuiesc doar pentru sediul social ? ( sediul social ii intr o locatie, iar punctul de lucru in alta )
thanks

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
pentru sediu social iti trebuie doar acordul vecinilor, daca stai la bloc. am impresia ca de fapt iti trebuie doar acordul vecinilor directi, nu al tuturor din bloc.

o firma de constructii poate avea sediul social la patron in vila, un punct de lucru intr-un apartament inchiriat (unde are secretara, de exemplu). nu stiu daca trebuie sa declare orice organizare de santier ca si punct de lucru.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate