Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

focus error fuji S5600

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
gote

gote

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.01.2008
Salutare. am o problema cu un fuji s5600. a fost lovit in zona obiectivului si de atunci imi afiseaza pe lcd "focus error" si servomotorul(care functioneaza) nu mai misca grupul de lentile din obiectiv.am citit pe diverse forumuri ca e o problema destul de frecventa la s5600, interesant ca toate cazurile de care am citit au aparut fara ca aparatul sa fi cazut sau lovit.
e careva dintre voi care s-a confruntat cu asa ceva? sau aveti cumva un manual de service?
merci mult.

#2
gote

gote

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.01.2008
:confuzzled: ...chiar nimeni?

#3
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Daca servomotorul nu mai misca deja nu mai este problema de manual de service , ci de service in adevaratul sens .

#4
gote

gote

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.01.2008

View PostNeohori, on Feb 25 2008, 19:13, said:

Daca servomotorul nu mai misca deja nu mai este problema de manual de service , ci de service in adevaratul sens .
hehehe. buna gluma. :) eu care credeam altceva... ok. deci nu-mi ramane altceva decat sa-l desfac... astept surubelnita miniatura...
merci oricum pt. ajutor...
toatecelebune.

#5
barnikam

barnikam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.08.2006
Buna,

Ai rezolvat problema FOCUS ERROR? Daca da, spune-mi si mie ca mi sa intamplat de vreo doua zile eroarea asta de FOCUS error pe fuji S5600.
De doi ani am cumparat un Fuji S5600 si am fost foarte multumita cu aparatul. Din pacate dintr-o data s-a defectat camera digitala, afisand pe ecran "FOCUS ERROR". Pe LCD aparea imagine neclara (foarte BLUR), nici butonul shutter n-a mai functionat. Am scris ca din senin a aparut aceasta problema, adica: am facut mai multe poze, si deodata a aparut problema fara sa scap aparatul jos, sau apa sa intre, etc... Garantia aparatului a fost pana in aprilie :( . Ami citit pe forum mai multe plangeri cu aceasta problema! Ce poti sa-mi spui de aceaste problema? se poate repara?

Mersi

#6
Jackz0rN

Jackz0rN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 18.07.2007

View Postbarnikam, on 13th August 2008, 11:08, said:

Buna,

Ai rezolvat problema FOCUS ERROR? Daca da, spune-mi si mie ca mi sa intamplat de vreo doua zile eroarea asta de FOCUS error pe fuji S5600.
De doi ani am cumparat un Fuji S5600 si am fost foarte multumita cu aparatul. Din pacate dintr-o data s-a defectat camera digitala, afisand pe ecran "FOCUS ERROR". Pe LCD aparea imagine neclara (foarte BLUR), nici butonul shutter n-a mai functionat. Am scris ca din senin a aparut aceasta problema, adica: am facut mai multe poze, si deodata a aparut problema fara sa scap aparatul jos, sau apa sa intre, etc... Garantia aparatului a fost pana in aprilie :( . Ami citit pe forum mai multe plangeri cu aceasta problema! Ce poti sa-mi spui de aceaste problema? se poate repara?

Mersi

exact aceasi problema o am si eu , aveti cumva idee ce poate fi ? Stiti cumva vreun service in tara ceva mai ieftin ca a postat fraimio pe un forum si i-a spus ca se poate repara cu 300 ron

#7
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Problema cu "Focus Erros" la Fuji S5600

Acum am patit si eu beleaua asta, e incredibil. Nici nu-mi vine sa cred. Am utilizat aparatul fara repros pana acum, n-a avut nici cea mai mica problema, fiind chiar foarte multumit de el si dintr-odata... dupa un set de poze... "Focus Error" pe afisaj si n-a mai functionat, auzindu-se si un zgomot ciudat la inchiderea aparatului.
Se pare ca sunt printre ghinionisti. Eu stiam ca aparatul asta este bun, tinand cont de raportul calitate/pret, insa cred ca ne-am inselat cu totii (pe termen lung) tinand cont de aceasta problema pe care - se pare - ca n-am intalnit-o doar eu. Aparatul a iesit din garantie de 6 luni! Practic, m-a tinut un pic dupa... Mi se pare inadmisibil si o bataie de joc totala daca s-a ajuns ca diversele obiecte care se produc in ziua de azi sa fie facute in asa fel incat sa... cotizezi din cand in cand la bunastarea. Pai... imi bag (beep) intr-un astfel de capitalism! Iar in cazul asta deplang perioada in care produsele "Made in West Germany" (sau Made in Japan, USA etc) erau cu adevarat produse de calitate, fiabile in timp... Sigur, aceasta camera e facuta in People's Republic of China si poate ca astfel se explica aceasta problema, dar ma simt frustrat, ca si cum m-ar fi furat cineva...

In fine, ce s-o mai lungesc, a rezolvat cumva, cineva, aceasta situatie? Si daca da, la ce pret? S-a meritat? Ori... se merita?

Multumesc pentru raspuns(uri). Sper, de fapt, intr-un raspuns...

#8
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Nasoala treaba sa se strice aparatul la putin timp dupa iesirea din garantie.

Suna la service-ul Fuji si cere o estimare de pret pentru reparatie, nu vad alta solutie. Daca pretul va fi nesimtit de mare atunci poti incerca sa gasesti alt service mai ieftin sau sa iti cumperi un nou aparat.

#9
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postcatalinmariescu, on 18th March 2010, 09:38, said:

Nasoala treaba sa se strice aparatul la putin timp dupa iesirea din garantie.

Suna la service-ul Fuji si cere o estimare de pret pentru reparatie, nu vad alta solutie. Daca pretul va fi nesimtit de mare atunci poti incerca sa gasesti alt service mai ieftin sau sa iti cumperi un nou aparat.

Costa 190 de lei. Nu cred ca se merita, intrucat garantia ulterioara este de doar de 3 luni. Imi vine sa-l arunc! Nu sunt genul care sa-l repar si sa-l vand apoi...
Totusi, astept un raspuns al cuiva care a mai patit asa ceva si daca, rezolvand cu schimbarea motorasului de Auto-Focus (sunt f sensibile, am inteles), nu s-a mai repetat problema.

Edited by Rocknroll, 18 March 2010 - 10:07.


#10
monicutzica2001

monicutzica2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 23.08.2008
:) Aveti asteptari cam mari de la un amarat de aparat avand in vedere pretul pe care l-ati platit.
Vanzatorul va garanteaza 2 ani de utilizare iar voi ati cumparat in cunostinta de cauza, asadar de ce va plangeti daca se defecteaza dupa expirarea garantiei ? Sau ati fi vrut sa tina o viata intreaga indiferent de utilizare? Asta e cu tehnologia, in timp, inevitabil se uzeaza. Dar din nou ... ce pret ati dat la cumparare pe ele? :) Sunt obiective de 10 ori mai scumpe decat tot aparatul vostru si nici alea nu-s garantate 100 de ani.

#11
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
tine de bunul simt ce ai spus, Monica, insa tie ti-ar placea ca aparatul sa iti crape la 6 luni de la iesirea din garantie ? cand iti cumperi masina, nu cred ca te astepti ca dupa 3 ani de utilizare, sa iti cumperi alta. e vorba de asteptari si de dezamagirea provocata de pierderea banilor investiti.

eu as plati cei 190 de lei pentru reparatie, nu are rost sa arunci tot aparatul si sa iti iei altul, care oricum o sa coste mult mai mult.

Edited by nicolaie, 18 March 2010 - 17:10.


#12
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postmonicutzica2001, on 18th March 2010, 14:28, said:

:) Aveti asteptari cam mari de la un amarat de aparat avand in vedere pretul pe care l-ati platit.
Vanzatorul va garanteaza 2 ani de utilizare iar voi ati cumparat in cunostinta de cauza, asadar de ce va plangeti daca se defecteaza dupa expirarea garantiei ? Sau ati fi vrut sa tina o viata intreaga indiferent de utilizare? Asta e cu tehnologia, in timp, inevitabil se uzeaza. Dar din nou ... ce pret ati dat la cumparare pe ele? :) Sunt obiective de 10 ori mai scumpe decat tot aparatul vostru si nici alea nu-s garantate 100 de ani.

1. De unde stii ce asteptari aveam eu de la acest Fuji S5600?
2. Durata de functionare a acestui tip de aparat era preconizata la 5 ani. Pe mine m-a tinut doi ani si jumatate. Ti se pare normal?
3. Doi ani este garantia intermediarului. Aparatul ar trebui sa tina minim 5 ani! "Cunostinta de cauza" e de fapt regula la toate aparatele, dar asta nu inseamna ca sa ne asteptam sa se defecteze la scurt timp dupa iesirea din garantie, altfel mi se pare o mizerie, o smecherie ordinara a actualei stari de fapt a produselor vandute in cadrul economiei "moderne", globalizate...
4. Aparatul m-a costat 750 lei (cu bonus, card XD de 1 GB), in vara lui 2007. Ti se pare putin?
5. Daca tu n-ai asteptari de la aparatele care iti ies din garantie (adica dupa 12 sau 24 de luni), atunci iti doresc multi bani. Ca sa ai cu ce...
6. Obiectivele alea de 10 ori mai scumpe, nu sunt atat de scumpe fiindca functioneaza 30 de ani, ci fiindca au posibilitati tehnice mult superioare.



View Postnicolaie, on 18th March 2010, 17:09, said:

eu as plati cei 190 de lei pentru reparatie, nu are rost sa arunci tot aparatul si sa iti iei altul, care oricum o sa coste mult mai mult.

Si eu as plati cei 190 de lei pentru inlocuirea motorasului de Auto-Focus, insa garantia ulterioara e de doar 3 luni!!
Din moment ce este o piesa noua, de ce nu mi se garanteaza piesa respectiva (nicidecum aparatul!) macar 1 an de zile? Garantia mi se pare suspect de mica, e ca si cum mi-ar lua banu' si pe urma...

#13
monicutzica2001

monicutzica2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 23.08.2008
tine de bunul simt ce ai spus, Monica, insa tie ti-ar placea ca aparatul sa iti crape la 6 luni de la iesirea din garantie ? cand iti cumperi masina, nu cred ca te astepti ca dupa 3 ani de utilizare, sa iti cumperi alta. e vorba de asteptari si de dezamagirea provocata de pierderea banilor investiti.


Haide Nicolae ... Sunt de acord cu ce spui tu, insa de la un anumit pret in sus. Sa nu uitam ca aparatul l-a costat 750 lei (cu bonus, card XD de 1 GB). Suma asta mi se pare derizorie. Noi daca vedem un singur obiectiv la banii astia ... gata, gata, parca e gratis, acum il luam, am spune. Sa nu uitam ce preturi are aparatura foto ... un parasolar, aka o bucata de plastic ajunge si la 150 lei ... un bounce, aka o bucata de plastic se invarte pe la 70 lei.

Apoi ... tot NU ni s-a precizat gradul de uzura a acestuia. E ok sa faci cateva sute de poze pe luna ... dar daca o bagi pe mii ... ti se pare rezonabil, ca dupa 2 ani de rezistenta, exact cat ti-a garantat producatorul, sa tipi acum in gura mare, ca francmasonii cu economia lor globala nu ti-au acordat tie garantie mai mare ... ca produsul trebuia sa te tina minim 5 ani ... chiar daca oficial el e garantat doar 2 ? Mie nu. Si repet, e un aparat de 750 lei. Mi se pare nerezonabil sa te astepti ca la gama asta de pret cineva sa-ti garanteze tie multi ani de utilizare, indiferent de solicitare.



Daca tu n-ai asteptari de la aparatele care iti ies din garantie (adica dupa 12 sau 24 de luni), atunci iti doresc multi bani. Ca sa ai cu ce...



Pai tu, cand ai avut contractul de vanzare cumparare in fata ai avut optiunea sa-l semnezi sau nu. Daca producatorul ti-a garantat expres 2 ani, nu 5 ani cum vroiai tu, de ce-ai mai semnat?



"3. Doi ani este garantia intermediarului. Aparatul ar trebui sa tina minim 5 ani"


Ai putea sa-mi arati unde si prin ce se angajeaza producatorul sa garanteze 5 ani pt. aparat?

Edited by monicutzica2001, 19 March 2010 - 07:51.


#14
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
orice utilizator stie ca aparatura trebuie sa tina minim durata de garantie. dupa ce iese din garantie, exista teama de a se defecta, si speranta ca produsul respectiv o sa tina cat mai mult. asta e unul din motivele pentru care nu mi-as lua TV Eurocolor, ci mi-as lua Sony, ca sa dau un exemplu (lasand la o parte diferentele de performanta si design).

dezamagirea si revolta fata de o marca intervine atunci cand produsul se defecteaza la ceva timp dupa iesirea din garantie, sau imediat dupa. indiferent cati bani platesti pe ceva, te astepti sa tina mai mult decat garantia, si esti dezamagit daca se defecteaza.

statistic, probabilitatea de defectare este maxima la inceputul si sfarsitul vietii unui produs. daca acest motoras de focalizare s-a defectat dupa 2 ani si jumatate, si este o regula ca se defecteaza dupa 2 ani si ceva, atunci durata de viata este tare mica, si eu as fi suparat.

in legatura cu garantia de 3 luni la noul motoras, cred ca e o alegere personala, si un risc. daca motorasul este original, atunci poate sa tina tot 2 ani si ceva, precum cel dinaintea lui.

Edited by nicolaie, 19 March 2010 - 13:43.


#15
monicutzica2001

monicutzica2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 23.08.2008
Bun, eu nu zic ca e cinstit ce se intampla ... ca produsele ar trebui sa tina fix 2 ani ... doar ca asta e realitatea trista ce inglobeaza cam toate produsele, ieftine sau scumpe si daca patim sa se intample asa ... la rece daca ne gandim ... a fost riscul asumat la incheierea contractului.

#16
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Monica, las-o balta..
N-am nevoie de opiniile tale.

#17
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

View Postmonicutzica2001, on 19th March 2010, 08:47, said:

. Sa nu uitam ca aparatul l-a costat 750 lei (cu bonus, card XD de 1 GB). Suma asta mi se pare derizorie. Noi daca vedem un singur obiectiv la banii astia ... gata, gata, parca e gratis, acum il luam, am spune. Sa nu uitam ce preturi are aparatura foto ... un parasolar, aka o bucata de plastic ajunge si la 150 lei ... un bounce, aka o bucata de plastic se invarte pe la 70 lei.

si banuiesc ca ti se pare normal si ca un obiectiv pe care ai da "doar" 750 ron sa ti se defecteze la 6 luni dupa iesirea din garantie, nu? pardon. la tine n-are cum, ca ai pentax si pentaxurile se tin in vitrina  :lol:  asta ca nota de subsol ca tot ai tinut sa fii "tare-n clont"

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate