Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Oscar 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

Poll: Oscar 2008 pentru cel mai bun film. (109 member(s) have cast votes)

Care film, din cele nominalizate, merita sa castige Oscarul din acest an.

  1. Atonement (18 votes [16.51%])

    Percentage of vote: 16.51%

  2. Juno (20 votes [18.35%])

    Percentage of vote: 18.35%

  3. Michael Clayton (6 votes [5.50%])

    Percentage of vote: 5.50%

  4. No Country for Old Men (44 votes [40.37%])

    Percentage of vote: 40.37%

  5. There Will Be Blood (21 votes [19.27%])

    Percentage of vote: 19.27%

Vote Guests cannot vote

#1
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Editia numarul 80, oameni buni...imi plac cifrele rotunde :)

Cel mai bun film:
"Atonement",
"Juno",
"Michael Clayton",
"No Country for Old Men",
"There Will Be Blood"

Cel mai bun actor in rol principal:

George Clooney - "Michael Clayton",
Daniel Day-Lewis - "There Will Be Blood",
Johnny Depp - "Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street",
Tommy Lee Jones - "In the Valley of Elah",
Viggo Mortensen - "Eastern Promises"

Cel mai bun actor in rol secundar:
Casey Affleck - "The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford",
Javier Bardem - "No Country for Old Men",
Philip Seymour Hoffman - "Charlie Wilson's War",
Hal Holbrook - "Into the Wild",
Tom Wilkinson - "Michael Clayton"

Cea mai buna actrita in rol principal:
Cate Blanchett - "Elizabeth: The Golden Age",
Julie Christie - "Away from Her",
Marion Cotillard - "La Vie en Rose",
Laura Linney - "The Savages",
Ellen Page - "Juno"

Cea mai buna actrita in rol secundar:
Cate Blanchett - "I'm Not There",
Ruby Dee - "American Gangster",
Saoirse Ronan - "Atonement",
Amy Ryan - "Gone Baby Gone",
Tilda Swinton - "Michael Clayton"

Cel mai bun film de animatie:
"Persepolis",
"Ratatouille?,
"Surf's Up"

Cea mai buna regie artistica:
"American Gangster",
"Atonement",
"The Golden Compass",
"Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street",
"There Will Be Blood"

Cea mai buna imagine:
"The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford",
"Atonement",
"The Diving Bell and the Butterfly",
"No Country for Old Men",
"There Will Be Blood"

Cele mai bune costume:
"Across the Universe",
"Atonement",
"Elizabeth: The Golden Age",
"La Vie en Rose",
"Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street"

Cel mai bun regizor:
"The Diving Bell and the Butterfly" - Julian Schnabel,
"Juno" - Jason Reitman,
"Michael Clayton" - Tony Gilroy,
"No Country for Old Men" - Joel Coen si Ethan Coen,
"There Will Be Blood" - Paul Thomas Anderson

Cel mai bun documentar:
"No End in Sight",
"Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience",
"Sicko",
"Taxi to the Dark Side",
"War/Dance"

Cel mai bun documentar ? scurtmetraj:
"Freeheld",
"La Corona (The Crown)",
"Salim Baba",
"Sari's Mother"

Cel mai bun montaj:
"The Bourne Ultimatum?,
"The Diving Bell and the Butterfly",
"Into the Wild",
"No Country for Old Men",
"There Will Be Blood"

Cel mai bun film strain:
"Beaufort" ? Israel,
"The Counterfeiters" ? Austria,
"Katyn" ? Polonia,
"Mongol" ? Kazakhstan,
"12" - Rusia

Cel mai bun machiaj:
"La Vie en Rose",
"Norbit",
"Pirates of the Caribbean: At World's End"

Cea mai buna coloana sonora:
"Atonement",
"The Kite Runner",
"Michael Clayton",
"Ratatouille",
"3:10 to Yuma"

Cea mai buna melodie originala:
"Falling Slowly"("Once"),
"Happy Working Song" ("Enchanted"),
"Raise It Up" ("August Rush"),
"So Close" ("Enchanted"),
"That's How You Know" ("Enchanted")

Cel mai bun scurtmetraj de animatie:
"I Met the Walrus",
"Madame Tutli-Putli",
"M?me Les Pigeons Vont au Paradis (Even Pigeons Go to Heaven)",
"My Love (Moya Lyubov)",
"Peter & the Wolf"

Cel mai bun scurtmetraj:
"At Night",
"Il Supplente (The Substitute)",
"Le Mozart des Pickpockets (The Mozart of Pickpockets)",
"Tanghi Argentini",
"The Tonto Woman"

Cel mai bun montaj de sunet:
"The Bourne Ultimatum",
"No Country for Old Men",
"Ratatouille",
"There Will Be Blood",
"Transformers"

Cel mai bun mixaj de sunet:
"The Bourne Ultimatum",
"No Country for Old Men",
"Ratatouille",
"3:10 to Yuma",
"Transformers"

Cele mai bune efecte vizuale:
"The Golden Compass",
"Pirates of the Caribbean: At World's End",
"Transformers"

Cel mai bun scenariu adaptat:
"Atonement",
"Away from Her",
"The Diving Bell and the Butterfly",
"No Country for Old Men",
"There Will Be Blood"

Cel mai bun scenariu original:
"Juno",
"Lars and the Real Girl",
"Michael Clayton",
"Ratatouille",
"The Savages"

Alte detalii aici... evident...

Avand in vedere ca sunt cateva filme pe care nu le-am vazut, nu pot sa ma pronunt exact sau fairplay. Toate deciziile mele avand in vedere castigatorii sunt pur subiective in momentul asta asa ca...altadata, poate maine :lol:

Edited by M0n0, 22 January 2008 - 18:13.


#2
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
Cum naiba frate Denzel Washington să nu fie nici măcar nominalizat?!  :cursing:

din cei nominalizați sper să câștige Johnny Depp pentru că merită, nu doar pentru filmul ăsta, dar și pentru toată seria ?Pirații din Caraibe? unde a interpretat exemplar.

Edited by Mr.Jinx, 22 January 2008 - 18:42.


#3
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Site-ul oficial al premiilor Oscar 2008 si trailerele de rigoare pentru fiecare nominalizare. Gasiti si review pentru fiecare film. Asteptam sa vedem cine va transmite in direct ceremonia.  ;)

#4
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postduculeana, on Jan 22 2008, 22:35, said:

Asteptam sa vedem cine va transmite in direct ceremonia.  ;)
HBO...la 3 dimineata, fara dublare, asa cum trebuie.

Si hai ca si asa n-am ce face asa ca imi dau prezicerile...

Best Film: No Country for Old Men
Best Actor in leading role: Johnny Depp, sper...
Best Actor in supporting role: nimeni altul decat Javier Bardem
Best Actress in leading role: sper la Ellen Page. Pe mine unu m-a impresionat.
Best Actress in supporting role: don't care.
Best Directing: fratii sa castige.
Best Original Screenplay: hmm...nu e prea corect ca n-am vazut decat doua, Juno si Ratatouille...dintre ele Juno.
Best Screenplay de celalalt fel, adaptat: No Country for Old Men
... premii la care nu prea imi pasa cine castiga ...
Cele mai tari efecte: pe primu nu-l vazui...cam greu sa ma decid intre ultimile doua.
Cea mai buna animatie: toate merita nominalizarea, Ratatouille merita sa castige.
Cel mai bun film strain: well, cum era de asteptat 4 3 2 n-a fost nominalizat si nici castigatorul globului la aceeasi categorie...iar din cele nominalizate n-am vazut nici unu. Am sa ma uit in schimb la castigator, dupa ce-l anunta.
Cel mai bun documentar: Sicko, singurul pe care l-am vazut.
Si cam atat...sper sa castige astia, nu cum am patit anu trecut...

Edited by M0n0, 23 January 2008 - 01:03.


#5
Julien17

Julien17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.08.2007
Atonement câștigător aproape cert.

#6
bilder

bilder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 17.06.2007

View Postduculeana, on Jan 22 2008, 22:35, said:

Site-ul oficial al premiilor Oscar 2008 si trailerele de rigoare pentru fiecare nominalizare. Gasiti si review pentru fiecare film. Asteptam sa vedem cine va transmite in direct ceremonia.  ;)
Nu imi merg trailerele :( ca cica nu sunt pentru tara noastra, cam asa ceva..
le gasesc si pe youtube, dar erau mai la indemana pe situl asta.
Voua va merg trailerele?  :huh:

#7
Houdin

Houdin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 27.07.2007
No country for old men cred ca ia Oscarul pentru cel mai bun film.

#8
[F][u][z][z][y]

[F][u][z][z][y]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 14.04.2006
There will be bood este o porcarie , No country for old man este o porcarie si mai mare , regret sincer orele pierdute din viata mea pentru vizionarea acestor doua filme.
Juno mi-a placut , celelate filme din chestionar nu le-am vazut si nici nu cred ca o sa ma uit la ele deoarece sunt mai mult ca sigur ca sunt ceva in genul celor 2 porcarii mai sus mentionate ...

#9
bilder

bilder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 17.06.2007

View Post[F][u][z][z][y], on Jan 25 2008, 23:19, said:

There will be bood este o porcarie , No country for old man este o porcarie si mai mare , regret sincer orele pierdute din viata mea pentru vizionarea acestor doua filme.
Juno mi-a placut , celelate filme din chestionar nu le-am vazut si nici nu cred ca o sa ma uit la ele deoarece sunt mai mult ca sigur ca sunt ceva in genul celor 2 porcarii mai sus mentionate ...
De ce sunt porcarii atat de mari?
Da niste exemple referitoare la No country... pentru ca l-am vazut si sunt curios ce ti-a displacut (mie mi se pare excelent)

#10
[F][u][z][z][y]

[F][u][z][z][y]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 14.04.2006
In primul rand e foarte plictisitor , nu mi-a trezit interesul in nici un fel .... tot ce sa intamplat in film a fost o harababura totala , dialogurile dintre personaje c-am rare si fara nici un mesaj , aproape tot ce sa vorbit in film a fost fara rost ...
Titlul filmului nu l-am inteles (am citit pe un review pe imdb ca are legatura cu ultima fraza din film)

#11
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Harababura? Daca filmul era unul neobisnuit de rapid in regie si actiune intelegeam ca aceasta "harababura" avea o logica. Dar cand actiunea este lenta, nu plictisitoare, si usor de urmarit imi dau seama ca "harababura" asta, l-ai pus in fraza din lipsa altui cuvant, pe care tu nu il stii. Asa...dialoguri rare, foarte bine! Decat multe si proaste, mai bine putine si perfecte. Oricum, daca ai mai vazut vreun film de la fratii Coen ai vazut ca in nici unul din ele nu fac un scenariu prost. Asta e un film nu bazat pe scenariu ci pe actiunea propriu-zisa, pe tensiune si suspans, prin jocul de'a mata si soricelul...si tu stiai ca imaginile spun mai multe decat cuvintele...
Ce mesaj vroiai? Exista mesaj, exista scop pentru fiecare replica, aceea de a duce povestea mai departe...dar mesaju...
Nu mai exista tara pentru batrani - un titlu cat se poate de simplu in contextul filmului. Cei tineri sunt mai puternici decat cei batrani, cei batrani, oricat ar incerca (vezi personajul lui Tommy Lee Jones) nu reusesc sa ii invinga pe cei tineri, si asta e si adevarul universal...cei batrani palesc sub puterea celor tineri.

#12
Houdin

Houdin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 27.07.2007

View PostM0n0, on Jan 27 2008, 10:51, said:

Asta e un film nu bazat pe scenariu ci pe actiunea propriu-zisa, pe tensiune si suspans, prin jocul de'a mata si soricelul...si tu stiai ca imaginile spun mai multe decat cuvintele...
Ce mesaj vroiai? Exista mesaj, exista scop pentru fiecare replica, aceea de a duce povestea mai departe...dar mesaju...
Bine zis. Plus ca atmosfera din film m-a prins foarte tare. Iar Javier Bardem face un rol de 5 stele. M-as uita la film numai pentru acea scena in care este prezentat dialogul dintre el si acel vanzator in care Javier cu banul si il pune sa aleaga . Daca ghiceste traieste daca nu moare.
Finalul este noncomformist si foarte indecis, nu incheie suspansul cu ceva clar .

#13
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostHoudin, on Jan 27 2008, 11:27, said:

Finalul este noncomformist si foarte indecis, nu incheie suspansul cu ceva clar .
Finalul e unul complet anti-hollywood.
Spoiler
E un film genial de fapt, dar lumea il uraste (sau prefera sa il considera unul prost) din cauza ca e asa de sus in top 250, asa de repede, cand dupa parerea lor, sunt filme care merita un loc superior si nu l-au primit ... sau ... noi, romanii sau nu numai noi...altii decat americanii, il considera un film pur-american (vezi si voturi americanilor vs. non-americanilor 0.5 diferenta), ceea ce e foarte fals. Actiunea poate fi transpusa cu succes in orice alta locatie pentru ca personajele fac filmul. Intr-adevar, miroase a Texas cam tot timpul, dar atata timp cat personajele raman la fel si numai in aparenta isi schimba originea, actiunea poate fi in acest fel universala.

Filmul isi merita locul si Oscarul.

#14
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Oricare, numai No Country for Old Men să nu căștige.

#15
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postm3th0dman, on Jan 27 2008, 12:25, said:

Oricare, numai No Country for Old Men să nu căștige.
Wishful thinking ... cel mai degeabist mod de a gandi :)

#16
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
"No country for old man" e favoritul meu...demult n-am mai vazut un film care sa tintuiasca in fata monitorului in asa fel.Cand un film cu un scenariu bun  iese  bine ...inseamna ca regizorul e bun...insa atunci cand un film cu un scenariu cel mult banal e atat de bun, rezulta ca regizorul e un geniu.Sunt demult un fan al fratilor Coen,imi palc la nebunie dialogurile seci si atmosfera specifica din filmele lor...Cine a reusit sa guste acest film ii recomand  sa vada si alte "filme Coen" ca Fargo,Blood Simple,The Man Who Wasn't There...
  Toti cei carora nu le-a placut filmul fac parte ori din categoria celor dezamagiti ca acel criminal n-a sfarsit intr-un mod foarte sangeros,ori ca n-au vazut  smecheri ca in ultimele filmele cu multe droguri si dolari ,ori ca nu era vre-un super joc logic de dezlegat, ori ca nu e ca titanicu.
  E un film despre inertia raului,despre neputinta binelui , despre jocul tampit al sortii.Dar astea nu sunt decat maruntisuri ...in comparatie cu felul in care esti absorbit si sechestrat in film si cu savoarea inconfundabila a stilului noir al fratilor Coen...pentru cei capabili s-o guste.

#17
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006
De ce zici tu asa ceva mai cinefilule?
  

View PostM0n0, on Jan 27 2008, 12:51, said:

Wishful thinking ... cel mai degeabist mod de a gandi :)
  
  blabla blabla.. anti-hollywood? ..vai dar asa ceva e ultra adevarat, prima oara cand un film e "anti".. uau. Ce original. Hai sa-i dam un premiu. Un premiu de Hollywood, cel mai mare pe care-l avem. :lol:
  

View PostM0n0, on Jan 27 2008, 12:25, said:

Finalul e unul complet anti-hollywood.
  
  Aaaa..  ERA IMDB, unde toti mucii au 'pareri' redate in vot..ba al dracu argument, te asfixiaza nu alta.
  Daca e sa urasc pe cineva sunt miile de behaitori care voteaza p-acolo. Parerea articulata a unei singure persoane are mai multa valoare - cel putin intr-o lume normala, adica unde nu se gandeste degeaba.
  

View PostM0n0, on Jan 27 2008, 12:25, said:

E un film genial de fapt, dar lumea il uraste (sau prefera sa il considera unul prost) din cauza ca e asa de sus in top 250, asa de repede, cand dupa parerea lor, sunt filme care merita un loc superior si nu l-au primit ... sau ... noi, romanii sau nu numai noi...altii decat americanii, il considera un film pur-american (vezi si voturi americanilor vs. non-americanilor 0.5 diferenta), ceea ce e foarte fals. Actiunea poate fi transpusa cu succes in orice alta locatie pentru ca personajele fac filmul. Intr-adevar, miroase a Texas cam tot timpul, dar atata timp cat personajele raman la fel si numai in aparenta isi schimba originea, actiunea poate fi in acest fel universala.
  
  Filmul isi merita locul si Oscarul.
-
Si tu faci parte dintre cei care n-au inteles filmu - ca sa-l citez pa Mosotti -  sa iei banii altora inseamna sa furi. Inapoi la ora de ..religie  :D

View Postandjar, on Jan 27 2008, 13:55, said:

Toti cei carora nu le-a placut filmul fac parte ori din categoria celor dezamagiti ca acel criminal n-a sfarsit intr-un mod foarte sangeros,ori ca n-au vazut  smecheri ca in ultimele filmele cu multe droguri si dolari ,ori ca nu era vre-un super joc logic de dezlegat, ori ca nu e ca titanicu.
   E un film despre inertia raului,despre neputinta binelui , despre jocul tampit al sortii.Dar astea nu sunt decat maruntisuri ...in comparatie cu felul in care esti absorbit si sechestrat in film si cu savoarea inconfundabila a stilului noir al fratilor Coen...pentru cei capabili s-o guste.
Ei au zis ca s-ar putea sa fie western, acu mai stii..o fi si noir, mai vine unu si zice ca e de mafie, altu ca seamana cu ala alu Mel - Payback (Point Blank in original) - dar in sens intors, sau ca aduce cu Pulp Fiction.. orice, numa sa dea bine in cantari si omagii. E filmu care a salvat Hollywood!! yeeeeee :thumbup:

Edited by Pig_on_Acid, 27 January 2008 - 15:39.


#18
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostPig_on_Acid, on Jan 27 2008, 15:37, said:

De ce zici tu asa ceva mai cinefilule?
Pentru ca e adevarat. M-am contrazis prin chestia asta? Daca da, mi se aplica si mie, nu e nicio problema.

View PostPig_on_Acid, on Jan 27 2008, 15:37, said:

blabla blabla.. anti-hollywood? ..vai dar asa ceva e ultra adevarat, prima oara cand un film e "anti".. uau. Ce original. Hai sa-i dam un premiu. Un premiu de Hollywood, cel mai mare pe care-l avem. :lol:
Nu trebuie sa fie primul ca sa fie un film foarte bun. Filmul e foarte bun, nu e primul anti-hollywood, dar nici anti nu e...ci e doar foarte indepartat de stilul Hollywood.
  

View PostPig_on_Acid, on Jan 27 2008, 15:37, said:

Aaaa..  ERA IMDB, unde toti mucii au 'pareri' redate in vot..ba al dracu argument, te asfixiaza nu alta.
  Daca e sa urasc pe cineva sunt miile de behaitori care voteaza p-acolo. Parerea articulata a unei singure persoane are mai multa valoare - cel putin intr-o lume normala, adica unde nu se gandeste degeaba.
Nu stiu cum sa-ti zic, dar mai trage cu ochiul si prin comentariile facute de acei useri, ai sa vezi ca foarte multi, sunt foarte articulati si acei useri au motive clare sa arate ca filmul e unul bun. Sau si aici e o mentalitate de turma (ca la 300) si ii ofera nota 10 ca pot (la fel si in cazul notei 1)? Stii, majoritatea, la fel ca noi, cu cat stau mai mult pe internet, nu doar sa voteze filme degeaba, isi formeaza o personalitate si o gandire proprie care nu se reflecta numai pe net ci si in viata reala - si personalitatea dezvoltata in viata reala...viceversa. Asa ca...foarte multi gandesc cum gandesti tu...ca pe imdb sunt multi buti care voteaza fara sa fi vazut filmul, dar sunt si mai multi care voteaza dar au vazut si filmul. De ce? Pentru ca cei care au vazut filmul il voteaza mai mult, nu cei care dau, intamplator, peste titlu.
Argumentele tale la cronica filmului stii ca au fost puerile si malitioase dar stiai ca asa iti poti spune parerea clar, sa inteleaga tot prostu.

Edited by M0n0, 27 January 2008 - 16:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate