Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Praful in lentile

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Apophys2u

Apophys2u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.01.2007
Buna ziua tuturor!
Am si eu cateva intrebari : Am un Canon 400D si cateva lentile. Una din ele e o prime 50mm/1,8 , problema e ca are un fir de praf in ea si credeti-ma e vizibil... Exista vreo metoda de a-l scoate fara post prelucrare a imaginii?
Multumesc!

#2
MateiA

MateiA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 22.10.2006
Pai...nu stiu...esti sigur ca nu e pe senzor? (btw...exista sanse sa te crtice lumea pentru termenul "lentile").
Daca e praf e senzor, atunci e mai simplutz un pic...il cureti folosind unul dintre acele kit-uri...daca este praf in cadrul obiectivului propriu-is (intre doua elemente optice), ai putea in cel mai rau caz sa incerci sa il outof-focusezi...insa nu cred ca poti sa il scoti fara riscuri marisoare...

#3
Apophys2u

Apophys2u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.01.2007
Praful e direct in obiectiv :) (Scuze) . Si apare destul de tare la poze indiferent ce as face. A desfacut careva vreun obiectiv dar nu doar ca sa vada ce in el? :)

#4
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
Nu ar fi indicat să il demontezi tu. Sunt o serie de lentile in interior pe care ai toate șansele să nu le mai pui exact in aceeași poziție, plus că poți acumula și mai mult praf.

Mergi cu obiectivul la Foto Hobby și vezi dacă iți poate scoate firul de praf. Au un meseriaș pasionat care se și pricepe  ;)


P.S. Sigur poate.

#5
bcostel

bcostel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.09.2006
Sper sa te ajute, daca nu google it  :)
http://www.ejarm.com...to/ef5018iidis/ .
sau: http://f20c.com/stuff/canon/partslist/ .
Insa iti trebuie multa rabdare.

#6
Apophys2u

Apophys2u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.01.2007
Ok ...multzam....cand am un drum prin Bucuresti trec pe la ei.  :D

#7
docman3

docman3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 07.09.2007
eu personal ma indoiesc ca un fir de praf in interiorul obiectivului se vede pe imagine.
Sincer sincer.
Daca se vede ceva pe imagine, e praf pe senzor, nu in interiorul grupului optic.

Sunt mai multe lucruri de luat in calcul:
- merita riscul? sper ca ti-e clar ca s-ar putea sa fie decolimat dupa operatie?
- merita tinand cont ca daca a avut praf odata o sa mai aiba garantat si a doua oara?

stiu, psihologic e enervant sa vezi ca are o imperfectiune, insa sincer daca intentia e sa-l folosesti, incearca sa depasesti aspectul asta.
Sincer nu cred personal ca firul de praf e vizibil pe imaginea finala.

#8
EvolutionX

EvolutionX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 11.12.2007
singurele obiective in care nu intra praful sunt L series de la Canon, dar sunt si cele mai scumpe

#9
nrlarry

nrlarry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 25.01.2007

 EvolutionX, on Dec 11 2007, 03:58, said:

singurele obiective in care nu intra praful sunt L series de la Canon, dar sunt si cele mai scumpe
As adauga ca printre "singurele" care se numara in sistemul tau binar, sunt si cele de la Pentax, seria noua cu *... :D Si or mai fi si alte firme care au... Atunci cred ca trebuie sa ne mutam cu numaratul in sistem zecimal...

Keep :photo:!

#10
catutza46

catutza46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 01.02.2006
mi-a spus cineva ca se pot scoate si cu "Digital Photo Professional" de pe cd-ul cu soft al aparatului, eu am instalat dar nu stiu unde se afla comanda. poate stie cineva si ma ajuta pe mine. praful este vizibil pe diafragme inchise. am facut obiectivul bucatele, am curatat lentilele dar dupa ce l-am asamblat, am observat cateva firicele iar prin el si nu mai am rabdare sa-l desfac.

Attached Files


Edited by catutza46, 11 December 2007 - 22:00.


#11
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Salut,

Parerea mea este ca praful din fotografie pare a fi pe senzor.

Toate cele bune,
Vlad

#12
sarpeco

sarpeco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.11.2006

 catutza46, on Dec 11 2007, 20:59, said:

mi-a spus cineva ca se pot scoate si cu "Digital Photo Professional" de pe cd-ul cu soft al aparatului, eu am instalat dar nu stiu unde se afla comanda. poate stie cineva si ma ajuta pe mine. praful este vizibil pe diafragme inchise. am facut obiectivul bucatele, am curatat lentilele dar dupa ce l-am asamblat, am observat cateva firicele iar prin el si nu mai am rabdare sa-l desfac.

La cit de clar apare, aproape sigur este praf pe senzor. Curata senzorul si nu mai chinui obiectivul. Praful din obietriv nu se vede clar in imagini ci eventual va da o usoara neclaritate imaginii.

#13
catutza46

catutza46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 01.02.2006
am schimbat si alte obiective in acea zi. praful aparea doar pe unul. oricum poate spune cineva cum se scot particulelel de praf cu DPP-ul?

#14
vlad_cozma

vlad_cozma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.09.2006

 catutza46, on Dec 12 2007, 12:50, said:

am schimbat si alte obiective in acea zi. praful aparea doar pe unul. oricum poate spune cineva cum se scot particulelel de praf cu DPP-ul?

Am poze similare, praful fiind pe senzor. Praful este mult mai vizibil la diafragme inchise, poate de aceea ai impresia ca apare doar pe un obiectiv. Am curatat senzorul cu o pompita - ceva mai eficient decat suflatul. Daca intr-adevar este prin lentila...

De curatat poza cu DPP-ul n-am prea vazut. Insa eu le-am curatat cu Photoshop -> Healing tool.

#15
catutza46

catutza46

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 01.02.2006
am reusit sa scot cu dpp-ul si a mers, praful a fost in obiectiv, care a fost desfacut pana la ultimul surubel, curatat si apoi montat. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate