Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Airbag-uri nesarite la C4

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
tazdevil_Rmb

tazdevil_Rmb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.05.2007
Am luat C4 nou noutz, din reprezentantza de la Andromeda in Februarie 2007, dupa ce am avut vreo 3 probleme de service, pompa servodirectie, claxon si un bazait cand dadeam aerul conditionat la maxim care mi-au zis k asa face la toate si k nu se poate repara. Am avut un accident foarte grav(din vina mea), am intrat intr-o masina din lateral si am izbit-o de stalp. Viteza care o aveam eu la impact(dupa o expertiza tehnica facut de expert de pe langa tribunal constanta) era de 26 km/h. Toata partea din fata e complet avariata, masina e dauna totala, acuma astept raspunsul de la bucuresti pentru a primii banii pe masina. Totusi avand atat de multe avarii si aceasta viteza airbag-urile frontale nu s-au declansat, nici macar sistemul pirotehnic al centurii nu s-a declansat. Au venit cei de la bucuresti sa ma abureasca ca nu trebuia sa sara si ca sistemul era complet functional. Ce sa fac? Eu sunt nemultumit ca viatza mi s-a pus in pericol in urma acestu incident destul de grav dupa parerea mea. Am cumparat o masina in ideea ca e sigura si ea n-a fost... Astept sugestiile si comentariile voastre

#2
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
airbagul este dispozitiv suplimentar de protectie, este necesara si centura. pilotii de raliuri intra cu 100km/h intr-un pom si doar centura le protejeaza viata...

prima generatie de airbaguri, se deschideau aiurea, chiar daca loveai usor zidul din garaj cind uitai sa opresti. iti dai seama ca nici soferii care nu aveau casco, nici firmele de asigurari nu erau fericite sa plateasca airbagurile deschise aiurea. acum super ultra inteligentul computer analizeaza 1 milion de senzori si decide daca gravitatea accidentului necesita deschiderea airbagurilor si a carui airbag... chiar au anuntat acum citeva zile o problema la comanda airbagurilor volvourilor nu stiu ce model...

daca mai citesti pe sp o sa vezi un Touareg care a intrat sub un camion, airbagul nu s-a deschis si soferul fara centura a intrat in parbriz. in alt accident, un q7 a intrat cu cca 120km/h intr-un parapet de beton (a cedat ceva la suspensie), nu s-a deschis nici un airbag, noroc ca soferita si pasagera purtau centurile, au scapat 99% nevatamate...

#3
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 tazdevil_Rmb, on Nov 27 2007, 01:46, said:

Am luat C4 nou noutz, din reprezentantza de la Andromeda in Februarie 2007, dupa ce am avut vreo 3 probleme de service, pompa servodirectie, claxon si un bazait cand dadeam aerul conditionat la maxim care mi-au zis k asa face la toate si k nu se poate repara. Am avut un accident foarte grav(din vina mea), am intrat intr-o masina din lateral si am izbit-o de stalp. Viteza care o aveam eu la impact(dupa o expertiza tehnica facut de expert de pe langa tribunal constanta) era de 26 km/h. Toata partea din fata e complet avariata, masina e dauna totala, acuma astept raspunsul de la bucuresti pentru a primii banii pe masina. Totusi avand atat de multe avarii si aceasta viteza airbag-urile frontale nu s-au declansat, nici macar sistemul pirotehnic al centurii nu s-a declansat. Au venit cei de la bucuresti sa ma abureasca ca nu trebuia sa sara si ca sistemul era complet functional. Ce sa fac? Eu sunt nemultumit ca viatza mi s-a pus in pericol in urma acestu incident destul de grav dupa parerea mea. Am cumparat o masina in ideea ca e sigura si ea n-a fost... Astept sugestiile si comentariile voastre
se deschid la viteze mai mari de 30km/h

#4
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 H725, on Nov 27 2007, 03:09, said:

airbagul este dispozitiv suplimentar de protectie, este necesara si centura. pilotii de raliuri intra cu 100km/h intr-un pom si doar centura le protejeaza viata...

prima generatie de airbaguri, se deschideau aiurea, chiar daca loveai usor zidul din garaj cind uitai sa opresti. iti dai seama ca nici soferii care nu aveau casco, nici firmele de asigurari nu erau fericite sa plateasca airbagurile deschise aiurea. acum super ultra inteligentul computer analizeaza 1 milion de senzori si decide daca gravitatea accidentului necesita deschiderea airbagurilor si a carui airbag... chiar au anuntat acum citeva zile o problema la comanda airbagurilor volvourilor nu stiu ce model...

daca mai citesti pe sp o sa vezi un Touareg care a intrat sub un camion, airbagul nu s-a deschis si soferul fara centura a intrat in parbriz. in alt accident, un q7 a intrat cu cca 120km/h intr-un parapet de beton (a cedat ceva la suspensie), nu s-a deschis nici un airbag, noroc ca soferita si pasagera purtau centurile, au scapat 99% nevatamate...


Daca nu ma insel, airbag-urile nu se deschid daca nu ai cuplata centura de siguranta, right?

#5
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
> "Eu sunt nemultumit ca viatza mi s-a pus in pericol in urma acestu incident destul de grav dupa parerea mea."

Ce "avarii" ai avut tu?

#6
tazdevil_Rmb

tazdevil_Rmb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.05.2007

 jihadu, on Nov 27 2007, 12:04, said:

Daca nu ma insel, airbag-urile nu se deschid daca nu ai cuplata centura de siguranta, right?
cum sa nu se deschida dak nu ai cuplata centura, dak ai cuplata centura nu mai ai nevoie de airbag k centura chiar salveaza de fiecare data vietzi. se deschide airbag-ul chit k n-ai cuplata centura dar totusi sa nu se deschida cand inca si parbrizul e spart si motorul deplasat, asta mi se pare o porcarie...

#7
tazdevil_Rmb

tazdevil_Rmb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.05.2007

 valeriu.b, on Nov 27 2007, 12:08, said:

> "Eu sunt nemultumit ca viatza mi s-a pus in pericol in urma acestu incident destul de grav dupa parerea mea."

Ce "avarii" ai avut tu?
niciuna, si eu si ala din dreapta am scapat fara niciozgarietura dar in cazul in care nu purtam centurile eu sigur "muscam" din volan si ala dadea cu capul de parbriz sau chiar era aruncat prin el... asa airbag-urile ne-ar fi protejat de evenimentele astea

#8
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Nene, daca esti asa sigur pe ceea ce spui, de ce mai ceri parerea altora?
Fara suparare.

#9
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007

 tazdevil_Rmb, on Nov 27 2007, 12:11, said:

niciuna, si eu si ala din dreapta am scapat fara niciozgarietura dar in cazul in care nu purtam centurile eu sigur "muscam" din volan si ala dadea cu capul de parbriz sau chiar era aruncat prin el... asa airbag-urile ne-ar fi protejat de evenimentele astea

nu cred ca daca intr-adevar aveai 26 km/h pasagerul din dreapta ar fi avut vreo sansa sa sara prin parbriz...asta numai daca nu ai scaun catapultor sau cum se numesc alea de la avioane...si intr-adevar airbagurile se declanseaza de la un anumit prag de viteza dupa cum spunea si carman...

#10
tazdevil_Rmb

tazdevil_Rmb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.05.2007
bine, eu va intreb ce pot sa fac impotriva citroen-ului pentru chestia asta...

#11
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
sa le multumesti ca ai scapat.

#12
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Pai ce vrei de la sufletul lor?

#13
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 tazdevil_Rmb, on Nov 27 2007, 12:10, said:

cum sa nu se deschida dak nu ai cuplata centura, dak ai cuplata centura nu mai ai nevoie de airbag k centura chiar salveaza de fiecare data vietzi. se deschide airbag-ul chit k n-ai cuplata centura dar totusi sa nu se deschida cand inca si parbrizul e spart si motorul deplasat, asta mi se pare o porcarie...


de unde ai scos tampenia asta, nu te supara?

sau ai doar chef de misto.

centura si airbag-ul se completeaza unul pe celelalt, nu inlocuieste unul functia celuilalt.

si DA, la multe masini, airbag-ul nu se declanseaza daca nu a fost cuplata intai centura.

mai documenteaza -te si revino cand te coci.

Edited by jihadu, 27 November 2007 - 12:34.


#14
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Eu mai am o intrebare: in ce context a fost facuta acea expertiza?

#15
tazdevil_Rmb

tazdevil_Rmb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.05.2007

 jihadu, on Nov 27 2007, 12:32, said:

de unde ai scos tampenia asta, nu te supara?

sau ai doar chef de misto.

centura si airbag-ul se completeaza unul pe celelalt, nu inlocuieste unul functia celuilalt.

si DA, la multe masini, airbag-ul nu se declanseaza daca nu a fost cuplata intai centura.

mai documenteaza -te si revino cand te coci.
m-am documentat mai bine ca tine, la unele masini poate, la Citroen tre sa se declanseze. intr-adevar airbag-ul completeaza centura dar in cazul de fata, n-a completat nimic.;)
pt valeriu.b expertiza am cerut-o eu ca sa aflu pur si simplu care a fost viteza la impact. asta am cerut asta am obtinut. a venit nenea ala a facut masuratori si poze si mi-a facut in cateva zile expertiza.

#16
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Bun. Si de la Citroen ce mai vrei?

#17
tazdevil_Rmb

tazdevil_Rmb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.05.2007

 valeriu.b, on Nov 27 2007, 12:44, said:

Bun. Si de la Citroen ce mai vrei?
sa-si recunoasca vina si sa-si ceara scuze

#18
div

div

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.04.2002
Airbag-urile se declanseaza in momentul in care se depaseste un anumit prag al acceleratiei, sau al deceleratiei, ca sa fiu mai exact. Si nici macar nu e asta singurul criteriu. Se tine cont si de centuri, daca sunt sau nu cuplate, se tine cont si de deformarile la care e supusa masina, sunt o groaza de senzori si date luate in calcul. La viteza la care spui ca a avut loc impactul e normal sa nu se declanseze airbag-ul. Daca n-ai fi avut paguba totala la masina, ai fi zis merci ca nu s-a declansat airbag-ul, altfel mai costa si schimbatul volanului cateva mii de euro. In orice caz, eu nu inteleg de ce te plangi de siguranta masinii. Spui ca masina e dauna totala dar nu ai nici o leziune. De aici eu deduc faptul ca masina te-a protejat foarte bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate