Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cateva nelamuriri la o imprimanata laser

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ecs

ecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 16.07.2007
Salut.

M-am hotarat sa-mi cumpar un HP LaserJet 1022.
Am cateva intrebari ptr cei care se pricep :

1) Spune ca, cartusul are o autonomie de 2000 pag. cu 5% acoperire. Cam cat inseamna practic acest 5% ?(o pagina de text scrisa de sus pana jos, cat la suta este acoperita? )

2) Cartusul folosit este Q2612A. Am citit pe forum si se pare ca e pe lista cartuselor "lucrate" de producator, ori sa nu mai mearga ori sa printeze naspa, dupa refil. E advarat ?

3) Am vazut pe mai multe site-uri ca imprimantele laser alb-negru, erau imartite in doua categorii : "laser monocrom" si "laser". Care este diferenta ? (in afara de pret)

4) Se usuca sa nu tonerul daca nu o folosesti o perioada mai indelungata ? (eu o voi folosi cam asa : s-ar putea sa nu scot nimic ptr o perioada de la 3 saptamani pana la 2 luni, dupa care sa scot in doua zile 3,4 sute de pagini)

Multumesc.

#2
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

View Postecs, on Oct 16 2007, 13:15, said:

Salut.

M-am hotarat sa-mi cumpar un HP LaserJet 1022.
Am cateva intrebari ptr cei care se pricep :

1) Spune ca, cartusul are o autonomie de 2000 pag. cu 5% acoperire. Cam cat inseamna practic acest 5% ?(o pagina de text scrisa de sus pana jos, cat la suta este acoperita? )

2) Cartusul folosit este Q2612A. Am citit pe forum si se pare ca e pe lista cartuselor "lucrate" de producator, ori sa nu mai mearga ori sa printeze naspa, dupa refil. E advarat ?

3) Am vazut pe mai multe site-uri ca imprimantele laser alb-negru, erau imartite in doua categorii : "laser monocrom" si "laser". Care este diferenta ? (in afara de pret)

4) Se usuca sa nu tonerul daca nu o folosesti o perioada mai indelungata ? (eu o voi folosi cam asa : s-ar putea sa nu scot nimic ptr o perioada de la 3 saptamani pana la 2 luni, dupa care sa scot in doua zile 3,4 sute de pagini)

Multumesc.

1) 5% acoperire inseamna o pagina cu text normala, format A4, editata fara formatare text (bold, underline...etc).
2) se incarca foarte usor si functioneaza ok...
3) monocrom inseamna imprimanta care tipareste numai black. Varianta: imprimanta laser color - tipareste black si color.
4) nu se usuca - tonerul este o pulbere care nu contine substante volatile sau lichide - deci nu are ce sa se "usuce".

Succes,
Gabi,
ID consumabile_imprimante

#3
ecs

ecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 16.07.2007
Merci ptr raspunsuri.

La intebarile 3 si 4, nu am fost eu destul de clar, asa ca reformulez :

3) Imprimantele erau impartite 3 categorii distincte :
    A - laser
    B - laser monocrom
    C - laser color

Deci doua categorii de alb-negru. Asta era intrebarea. Care este diferenta dintre laser si laser monocrom, amandoua sunt alb-negru, color fiind o a treia categorie.

4) Ma intrebam daca nefolosind o imprimanta laser vreo doua luni, nu dauneaza calitatii imprimarii sau functionalitatii imprimantei.

#4
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

View Postecs, on Oct 16 2007, 21:29, said:

Merci ptr raspunsuri.

La intebarile 3 si 4, nu am fost eu destul de clar, asa ca reformulez :

3) Imprimantele erau impartite 3 categorii distincte :
    A - laser
    B - laser monocrom
    C - laser color

Deci doua categorii de alb-negru. Asta era intrebarea. Care este diferenta dintre laser si laser monocrom, amandoua sunt alb-negru, color fiind o a treia categorie.

4) Ma intrebam daca nefolosind o imprimanta laser vreo doua luni, nu dauneaza calitatii imprimarii sau functionalitatii imprimantei.


4) - nu
3) - poate te lamuresti aici : http://www.coastalbu...ser-printer.htm

Apropos...unde erau impartite imprimantele laser in A,B,C?...un link?
G

#5
ecs

ecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 16.07.2007

View Postgabicen, on Oct 16 2007, 22:32, said:

Apropos...unde erau impartite imprimantele laser in A,B,C?...un link?

De exemplu la Caro.

Merci ptr link.

#6
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 12.06.2004
Imprimantele din categoria Laser puteau fi puse intr-una din categoriile Laser monocrom/color - dupa caz. Nu vad rostul acelei categorii - cu doar 3 imprimante ce nu se disting in nici un fel.

#7
emil48

emil48

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.12.2006
Am si eu trei intrebari. Daca au mai fost puse, imi cer scuze si va rog sa-mi dati link-ul unde pot gasi raspunsurile.
Am o imprimanta laser LEXMARK OPTRA S1255 care foloseste un cartus Lexmark Optra S High Yield Prebate Print Cartridge 1382925, si are marcaj de capacitate la 17,6k
1. Are acest tip de cartus chip?
2. Daca da, este necesara resetarea/schimbarea acestuia la refil?
3. Cum pot sa-mi fac singur reumplerea cu toner?

Raspunsuri pe mail puteti da la  [email protected]         ymess emilsecareanu
  
          Va multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate