Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Cd 4016 (4066)

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
fili

fili

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.05.2004
A incercat cineva comutatoarele astea la frecvente mari (adica 10-20 Mhz)?  Chestia e ca as vrea sa le bag pe intrarea unui osciloscop (selectie AC/DC/GND), pe urma la partea de amplificare a unui AO, la circuitul de shiftare sus/jos al semnalului, etc. (toate astea-s in osciloscop, deci or sa mearga la frecventa destul de mare).

La partea de shiftare, as vrea sa fac ceva cu o retzea de rezistente controlate digital de catre CD-urile astea...

Si inca o chestie. La scoala am invatat ca la un amplificator cu AO, singurul lucru care influenteaza factorul de amplificare este raportul Ra/Rb. Intrebarea este: chiar nu conteaza ce valoare au rezistentele alea? Eu as vrea sa bag in retzeaua aia niste rezistente mari, cam de 1 Mb, ca sa nu mai conteze asa mult rezistenta in scutcircuit a comutatoarelor (cam 100-150 ohm). Are vreo problema oare?

#2
yagi

yagi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 08.01.2004
Aceste circuite digitale nu functioneaza sigur decat pana la 1 Mhz. Asa tin eu minte din datele de catalog. Deci sanse putine , la frecventele dorite de tine.

#3
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.12.2003
4066 este sau era frecvent folosit pt comutare A-V in televizoare sau video, asa ca merge sigur pana la 6MHz, frecventa semnalului comutat.
Referitor la stabilirea castigului unui AO trebuie sa tii cont de:
- banda de castig unitar (frecventa la care A=1); produsul frecventa x castig este constant, ex. daca ai A=1 la 1 kHz la 500Hz A=2 maxim.
- curentii pe intrari te limiteaza in alegerea valorii sup a rez. (offset-ul acestora este de asemenea important)
- pt minimizarea offset-lui la iesire cele doua intrari trebuie sa vada aceiasi impedanta
- trebuie sa revezi ce ai invatat la scoala, cauta cartea de CIL, etc

#4
fili

fili

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.05.2004
Damn, uitasem de compensarea in frecventza... Asta imi limiteaza rau de tot optiunile.
Cat despre CD 4066, bleah, se pare ca o sa abandonez ideea folosirii lui intr-un osciloscop (tot comutatoru mecanic e de baza, desi as fi vrut sa am doar o cutiutza cu 2 sonde, o mufa de port paralel si un LCD, ar fi dat frumos).

Oricum, 10x pt informatii ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate