Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

chestionar

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
pentru cei care lucreaza pe mac-uri  ;) ? si nu numai...


1. de ce lucrati pe mac?
         (ca asa e la serviciul vostru / ca il preferati / ca nu aveti alta alternativa  etc)

2. daca ati avea ocazia, v-ati schimba serviciul ca sa lucrati pe platforma apple?

3. daca ati avea ocazia, v-ati cumpara un apple?

4. care este, dupa voi, inconvenientul mac-urilor in romania?
         (greutatea de "a face rost" de soft / jocuri, probleme de service ? etc)


? va rog, fara argumentari patetice... ?


;)

#2
adim_mac

adim_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 16.06.2004
1. IL PREFER ca-i bun

2. de cind am dat de mac mi-am si schimbat locul de munca sau am facut in asa fel incit sa lucrez numai pe mac

3. DA

4. preturile celor noi, ca cele second se mai pot negocia.

adaug punctul
5. Cine nu stie de MACintosh User Group?
http://www.getfreefo...forum=macuserro

#3
edwardcandet

edwardcandet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.05.2004
1. Eu am facut tranzitia de la PC la Mac acum vre-o 9 luni. Cand m-am mutat la noul loc de munca era un Mac pe birou. Am fost extrem de incantat.
Sunt pro Mac! Este mult mai bun (fiabil, stabil, ascultator prietenos cu utilizatorul si stiti voi...toate cele)

2. Cred ca daca as schimba serviciul si ar trebui sa lucrez pe un PC m-as simti tare aiurea...

3. Da mi l-as cumpara fara sa ma gandesc de 15 mii de ori.
La un PC tre sa stai sa compari procesoare (Intel vs AMD) placi de baza, teste, cat scoti in 3d mark si alte alea de cele mai multe ori inutile. La Mac l-ai luat, l-ai bagat in priza si iti faci treaba Cu programele de rigoare instalate bineinteles.

4. Consider ca daca ai la job un Mac nu este greu sa faci rost de soft. Daca te intereseaza foarte mult jocurile atunci ai o problema.
In rest descarci de pe net ca am auzit ca sunt hub-uri de mac si cu asta basta. / O alta problema ar fi pretul prohibitiv la care sunt vandute calculatoarele Apple in Europa si nu in ultimul rand in Romania.

5. Eu stiu dar inca nu m-am inregistrat. Am intrat am citit si atat. Sunt cam timid si cred ca de aia :)

#4
adim_mac

adim_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 16.06.2004
edwardcandet... nu fi timid pina la 100 de membri mai este!!!

am si eu un istoric:

era vremurile lui 486 cind am dat de 7100/66 si am ingropat Corel-ul in favoarea lui Freehand iar Pagemaker in favoarea lui Quark pe vreamea aia.
Computerele astea - zburau. Am decis sa nu ma mai intorc inapoi Think Diferent

#5
edwardcandet

edwardcandet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.05.2004
M-am inregistrat de doua ori.
Prima oara am gresit userul Mormete
A doua oara l-am scris corect.
Am o tastatura noua si de asta.
O sa contactez un admin sa stearga userul Mormete
In concluzie ca sa nu mai bat campii: user corect - Moromete

#6
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
1. lucrez, ca sa zic asa, din placere (avut PC before, vazut apple, placut, cumparat)

2. in ceea ce o sa fac eu, nu prea se tine cont de sistemul de operare, deci as spune ca NU

3. am avut, l-am cumparat, dar nu imi dau seama daca am facut alegerea potrivita, sunt un pic "in ceata"

4. nu ma pricep, dar presupun ca preturile lor in general, preturile soft-urilor (si aici includ lipsa unor versiuni Education), (non) promovarea...

si sunt si membru la Mac User Group, dar spre rusinea mea, am consultat numai forum-ul Softpedia (promit sa se schimbe)

#7
NETSurferul

NETSurferul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.06.2004
yo inca nu am ajuns sa lucrez pe un MAC dar sunt curios ce anume poate. am auzit si stiu ca preturile sunt destul de bune la ele. cred ca imi voi mai lua unul si de acesta data va fi un MAC.

#8
lebada

lebada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.07.2003
1. imi permite sa-mi faca munca fara sa am grija de toata parte de technical crap, drivere, compatibilitate etc.

2. sa-mi schimb serviciul ca sa lucrez pe mac nu dar prefer sa lucrez intr-o agentie care lucreaza pe mac

3. sunt deja la numar 5 dar este adevarat ca am si un PC pentru prima oara

4. :) suport de 2 bani , eu am avut un PowerBook cu garantie AppleCare de 3 ani cumparat in Italia si Apple Romania nu a oferti nici un suport pentru reparatii in RO. Asa ca am fost nevoit sa platesc 150 de euro din buzunar si sa-l trimit in UK la Apple unde este adevarat ca a fost reparat fara probleme (monitor nou si carcasa).
Partea mai nasoala este ca pe drumul de intoarcere DHL-ul mi-a spart carcasa si monitorul ironic NU??? Acum de 2 luni incerc sa-mi recuperez banii de asigurare sau un nou mac. Toate aceste complicatii nu ar fii fost necesare daca in RO existau servicii pentru produsele Apple.
Si nu nici cei de la MAcgallery nici cei de la IRIS care sunt distributori Apple nu au vrut sa se ocupe de caz cu toate ca era o garantie AppleCare care era valabila Worldwide.
A fost nevoie sa-mi folosesc pilele si cunostintele ca sa ajung la directoarea de PR  Apple din America si cineva sa ma bage in seama.

#9
nihilsineMac

nihilsineMac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 03.03.2004
1. La 14 ani vechime de lucrat cu Mac, nici nu mai stiu de ce lucrez pe Mac.
2. M-am mai dat si pe pc, dar m-am reintors dupa citeva zile pe Mac.
3. Mi-au trecut zeci de Mac-uri pe sub mina
4. Soft gasesti, doar ca trebuie sa cauti putin mai mult, mie mi s-au adunat citeva de 14 ani.
Inconveniente ar fi faptul ca Apple are politica discriminatorie de preturi USA/non-USA.
Treaba cu supportul de 2 bani este explicabil, chiar daca explicatia e balcanica. Nici un dealer din Romania nu poate recupera de la Apple costul reparatiei tale. Sintem prea mici si prea departe. Daca te duceai cu Mac-ul defect in prima tara cu suport AppleCare, adica Italia sau Austria te rezolvau fara probleme.
Iris e pur si simplu o reprezentanta, nu face altceva decit sa colecteze comenzile de la dealeri si sa le dea mai departe. Ei se mai ocupa si de Adobe si de Quark, trebuie sa suni la ei sau sa le scrii daca vrei sa inregistrezi unul din produsele de mai sus. In rest, toate bune si frumoase.

#10
lebada

lebada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.07.2003
Eu stiu foarte bine care este situatia cu suportul la produsele Apple in Romania dar atunci nu ar trebui sa existe un site Apple.ro si Macgallery nu ar trebui sa se numeasca  Apple Center. Daca era un simplu dealer de produse Apple atunci era ok no problem dar in momentul in care te numesti Apple Center  clientul se asteapta sa primeasca aceleasi servicii ca in orice alt Apple Center din lume, ca ei nu pot sa primeasca banii inapoi de la Apple US asta este problema lor. Eu vad lucrurile din punct de vedere al unui cumparator care arunca multi bani  pe produse Apple fara a avea siguranta investitiei.

#11
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
probabil ca asa este in privinta suportului, nu ar trebui permis sa afiseze marca daca nu corespunde standardelor calitative! pe de alta parte, si eu am avut partea mea de experiente negative (nu atat de nasoale, dar oricum)... sunand la Apple Support in State (va vine sa credeti sau nu, este mai ieftin sa sun decat la "varianta" franceza), mi s-a spus ca trebuie sa telefonez la Singapore (locul de unde l-am cumparat) si a mai si tipat un tip la mine pentru ca nu ii dadeam serial number-ul "in timp util"

pe de alta parte, nu vad sa existe o diferenta foarte mare de pret intre US si non-US! mai degraba putem sa dam vina pe taxele de import, TVA si adaosul comercial pus de fiecare dealer...

#12
Idiotus

Idiotus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 01.03.2004
1. Pentru ca trebuie
2. In nici un caz.
3. Ma mai gandesc... Dar probabil ca nu.
4. Sunt mult prea scumpe. Raport pret/calitate destul de slab. De aceiasi bani cumperi un PC mult mai bun si la fel de stabil. Povesti de service de proasta calitate si tratament exasperant s-a vorbit...

Mie imi place sa judec performanta unui sistem cat se poate de obiectiv. Platesc un ban, dar sa stiu ca il face. Mi-am cumparat un PC de 2000 de euro cu monitor cu tot (de 21"). la aplicatii practice, nu cred ca-l bate nici un mac de aceiasi bani.

O sa ma mut la un loc de munca unde la putere e mac-ul. Oricum, doar asta, nu ma face mai fericit...

#13
rottie

rottie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 29.06.2004
1. am facut o tranzitie "lina" de la PC la Mac pe la locurile de munca. Si cred ca imi place mai mult ca PC-ul
2. nu neaparat. programele care le folosesc pe Mac le pot folosi si pe PC la fel de bina fara nici o problema
3. Probabil. Dar numai daca ar fi o "ocazie" f. generoasa ca sa pot sa-mi iau un varf de gama..altfel nu cred.
4. preturi prohibitive.

#14
Xanthrax

Xanthrax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 07.06.2004
1. Il prefer, dar inca nu lucrez pe Mac. (A nu se lua in considerare Basilisk II si PearPC)

2. Daca serviciul este de acelas domeniu cu cel in care lucrez acum si ar avea si alte avantaje. Ma consider un "ambidextru", adica pot lucra atat pe Windows cat si pe Mac, fara prea multe probleme de acomodare (chiar in cazul scurtaturilor de tastatura).

3. Da, numai daca ar fi la un pret acceptabil. I love Macs, but I hate Apple Inc. (prietenii stiu de ce)

4. Pretul, piata, combinatia dintre politica Apple si politica RO.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate