Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Holocaust

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
nikoo

nikoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.03.2006
M'am gandit deschid un topic cu aceasta tema pentru ca am cautat si nu era!Spre exemplu voi da eu cateva nume de filme pe aceasta tema: The Pianist,Schindler's List,Amen!va astept si pe voi cu sugestii si cu comentarii !Multumesc

#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Imi cer scuze lui nikoo, dar cele enumerate de el sunt, in viziunea mea, desi remarcabile, filme de speriat copii care nu manca tot din farfurie, in comparatie cu
"Zona gri". Despre echipele care ii conduceau pe alesi spre camerele de gazare si dupa "procesau" cadavrele.
Filmul e bazat pe cartea "Am fost doctor la Auschwitz" a lui Nyiszli Miklos. Dat fiindca era medic legist a fost  folosit de nazisti. Desi era evreu. Realismul bate politica...
Cred ca in cadrul acestui forum am mai scris despre el si nu vreau sa ma repet. Si nici sa retraiesc sentimentele de la vizionare. Asa ca va rog cautati-mi posturile de la "cel mai trist film". Ca sa zambim. "Ce bine e sa ma autocitez".
ATENTIE
Va rog ganditi-va la ora veti viziona aceasta pelicula. E foarte normal sa va socheze pt ca ce descrie a fost real. Daca stiti ca sunteti mai sensibili, va sugerez sa nu mancati inainte cu cateva ore inainte de vizionare.
De ce? Ca sa vomati mai putin. Si pt ca cei din lagar ar fi omorat ca sa aiba ce ati inghitit inainte sa borati.
Desi cred ca nu am folosit cuvinte suficient de elocvente, imi cer scuze pt duritatea avertizarilor.
PS. Evident ca trebuie sa traduceti titlul filmului in engleza. Dar si cartea merita cautata si citita. Eventual facuta o conexiune cu "Procesul de la Nuremberg" cartea@filmele,-Google, imdb, informeaza-ne.- pt ca stiu 2 ecranizari, din care una mai noua pe canalul TV History. Secventa cu proiectia, cu muntii de cadavre impinsi de un buldozerist...Si nu ma puteam opri sa ma gandesc ca toti erau oameni, care aveau si ei dreptul sa isi faca o viata asa cum doreau.
"Dragute" sunt si figurile celor celor din sala de sedinte. Si ale inculpatilor.
Dar si prima ecranizare e fabuloasa. Cu super actori. Credeti-ma, merita sa fie vizionate. Ambele.

Evident ca nu va sfatuiesc sa apelati la forme ilegale de obtinere a filmelor de tipul DC++, torente etc......Nu, Dne fereste.

#3
nikoo

nikoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.03.2006
prien raman uimit!chiar iti multumesc de acest titlu...si cartea o caut de mult dar nu stiam autorul si nici nu am avut timp sa o caut!filmul il voi cauta maine prin magazine..ms mult!

#4
tzakieta

tzakieta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 25.09.2006
Inarmati-va cu 4:15 ore de rabdare si urmariti "THE THIRD OF THE HOLOCAUST".
Il puteti urmari online pe google videos AICI.

@prien
Dupa ce urmaresti tot filmul cu atentie rescrie postul de mai sus. Oare o sa iti iasa la fel?

#5
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

View Postnikoo, on May 24 2007, 23:44, said:

M'am gandit deschid un topic cu aceasta tema pentru ca am cautat si nu era!Spre exemplu voi da eu cateva nume de filme pe aceasta tema: The Pianist,Schindler's List,Amen!va astept si pe voi cu sugestii si cu comentarii !Multumesc

cat de bine ai cautat?? http://forum.softped...howtopic=435972

poate le uneste cineva...

#6
kastor

kastor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 17.12.2006
May 24 2007, 23:44
:rolleyes:

#7
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

View Postkastor, on Sep 5 2008, 18:57, said:

May 24 2007, 23:44
:rolleyes:

corect, nici n-am observat  :rolleyes:  asta-i ca-n bancul ala cu "degeaba, calul plecase..."

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Posttzakieta, on Sep 5 2008, 16:23, said:

Inarmati-va cu 4:15 ore de rabdare si urmariti "THE THIRD OF THE HOLOCAUST".
Il puteti urmari online pe google videos AICI.
@prien
Dupa ce urmaresti tot filmul cu atentie rescrie postul de mai sus. Oare o sa iti iasa la fel?
Multumesc pt link. Din pacate mie nu mi se deschide.
Din pacate starea mea e cam tensionata si nu prea am chef de chestii triste, mai ales daca stiu ca sunt reale. Nici "Hystory" sau "Das Boot" nu mai am chef sa il (re)vad. Poate dupa ce o sa primesc vestile bune la care ma astept....
Asa ca pana atunci imi pun "City city bang bang" sau "Sunetul muzicii"....

#9
catauk

catauk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.03.2008

View Postnikoo, on May 30 2007, 18:46, said:

prien raman uimit!chiar iti multumesc de acest titlu...si cartea o caut de mult dar nu stiam autorul si nici nu am avut timp sa o caut!filmul il voi cauta maine prin magazine..ms mult!

ESTE PE DC ++   ,,,AM TRAS EU  :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate