Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Windows Defender

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
daniel_85

daniel_85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.01.2005
Am Windows XP pro si am instalat win. defender.Insa dupa cum vad consuma multe resurse si nu ma convins ca ar face ceva pt securitatea sistemului.Rog cunoscatori sa-mi spuna daca ei il filosesc si daca cred ca face treaba...Multumesc ^_^

PS Am dat search dar nu am gasit nimic relevant...

Edited by daniel_85, 08 January 2007 - 12:43.


#2
Crlsti

Crlsti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2006
Mai aveai cumva vreun antivirus/antispyware pe pc? E aparut nou(posibil many bugs) si oricum nu se compara cu programele actuale antispyware!!! ;)

#3
daniel_85

daniel_85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.01.2005

View PostCrlsti, on Jan 8 2007, 12:49, said:

Mai aveai cumva vreun antivirus/antispyware pe pc? E aparut nou(posibil many bugs) si oricum nu se compara cu programele actuale antispyware!!! ;)
Da folosesc Avast (sper ca nu rade nimeni) deci cred ca am sa scot defender-ul care il vad mai mult ca pe un spion  :sadwalk:

#4
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Nu e un program nou ci doar numele e putin mai nou (din nov 2005)! Inainte se numea Windows AntiSpyware! Avand in vedere ca e gratuit pentru posesorii de licente Win, isi face destul de bine treaba!

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,491
  • Înscris: 08.12.2006

View Postwebsitefinder, on Jan 8 2007, 13:11, said:

Nu e un program nou ci doar numele e putin mai nou (din nov 2005)! Inainte se numea Windows AntiSpyware! Avand in vedere ca e gratuit pentru posesorii de licente Win, isi face destul de bine treaba!


Totusi, destul de bine inseamna mai bine sau mai putin bine decat Avast?
Dar decat KIS? (eu folosesc KIS6, de aceea intreb, cu toate ca banuiesc raspunsul)

#6
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Nici pe departe nu ajunge la calitatea KIS 6. Personal consider o prostie acest soft, iar tinand cont ca de doi ani este in beta... :death:

#7
dann23

dann23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.08.2006

View PostUnForsaken, on Jan 8 2007, 16:39, said:

Nici pe departe nu ajunge la calitatea KIS 6. Personal consider o prostie acest soft, iar tinand cont ca de doi ani este in beta... :death:
Softul nu e o prostie. Poate ai auzit de Giant AntiSpyware. Sigur multi l-ati folosit dar acum de cand a fost cumparat de microsoft si i-au schimbat numele si interfata devinde prostie. Ciudata mentalitate mai au unele persoane.
http://en.wikipedia....ANT_AntiSpyware

Edited by dann23, 08 January 2007 - 18:04.


#8
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

View Postdann23, on Jan 8 2007, 18:02, said:

Softul nu e o prostie. Poate ai auzit de Giant AntiSpyware. Sigur multi l-ati folosit dar acum de cand a fost cumparat de microsoft si i-au schimbat numele si interfata devinde prostie. Ciudata mentalitate mai au unele persoane.
http://en.wikipedia....ANT_AntiSpyware
Giant AntiSpyware era scris in VB, rula ca proces normal, era un soft ca oricare altul similar ( antispyware )
Windows Defender a fost rescris in C++, ruleaza ca serviciu, i-au fost scoase o parte din capabilitatile originale ( folositoare de altfel ) si au fost adaugate niste optiuni care consuma resurse incredibil de mari pentru cat de putin fac. Ca si cum ti-ar consuma notepad-ul 80 MB de ram.

P.S. E clar ca nu mai e aceasi soft?

#9
dann23

dann23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.08.2006
sincer cred ca esti nebun  :D scuza-ma ca-ti spun. am atasat si o poza cu taskmanager sa vezi cat ocupa. 2 procese are: msmpeng si msascui. fa o comparatie si cu yahoo messsenger si atunci mai spune-mi de cum ar fi sa ocupe Notepad 80mb. si as fi curios sa vad de unde ai aflat tu ca a fost scris in VB? sau sunt doar vorbe ca sa ai ce posta? pardon. cu ce te contrazice. si nu stiu cum se poate compara kis cu Windows Defender. windows defender e doar antispyware pe cand kis contine mai multe module (antivirus, firewall etc)

Attached Files

  • Attached File  2.JPG   120.89K   47 downloads

Edited by dann23, 08 January 2007 - 21:00.


#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,491
  • Înscris: 08.12.2006

View PostUnForsaken, on Jan 8 2007, 16:39, said:

Nici pe departe nu ajunge la calitatea KIS 6. Personal consider o prostie acest soft, iar tinand cont ca de doi ani este in beta... :death:
multumesc pentru raspuns, imi pare rau pentru urmari, sunt convins ca nu esti nebun :D

View Postdann23, on Jan 8 2007, 20:54, said:

sincer cred ca esti nebun  :D scuza-ma ca-ti spun. am atasat si o poza cu taskmanager sa vezi cat ocupa. 2 procese are: msmpeng si msascui. fa o comparatie si cu yahoo messsenger si atunci mai spune-mi de cum ar fi sa ocupe Notepad 80mb. si as fi curios sa vad de unde ai aflat tu ca a fost scris in VB? sau sunt doar vorbe ca sa ai ce posta? pardon. cu ce te contrazice. si nu stiu cum se poate compara kis cu Windows Defender. windows defender e doar antispyware pe cand kis contine mai multe module (antivirus, firewall etc)
chiar si eu am inteles ca raspunsul se referea la modulul antispyware din suita KIS
si nu pot intelege de ce ocupa vreo 14 Mb daca e doar antispy, cand KIS ocupa tot atat cu toate modulele, m-ai convins sa nu il instalez.

#11
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

View Postdann23, on Jan 8 2007, 20:54, said:

sincer cred ca esti nebun  :D
Multumesc, nu ma mira, mi se zice tot timpul, m-am obisnuit deja.
P.S. Da, Giant AntiSpyware era scris in VB.
P.P.S @antinari: ma bucur ca ai inteles ce vreau sa spun.
P.P.S2 @dann23: Mult noroc in continuare cu Defender-ul... ;)

#12
RUHPOLDING

RUHPOLDING

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 16.09.2006

View Postdaniel_85, on Jan 8 2007, 12:42, said:

Am Windows XP pro si am instalat win. defender.Insa dupa cum vad consuma multe resurse si nu ma convins ca ar face ceva pt securitatea sistemului.Rog cunoscatori sa-mi spuna daca ei il filosesc si daca cred ca face treaba...Multumesc ^_^

PS Am dat search dar nu am gasit nimic relevant...


L-am avut si eu...nu prea e bun ;) iti recomand Active Virus Shield care e destul de bun si e gratuit,cu licenta.Poti renunta la alti antivirusi. :hug:

#13
Shahinul

Shahinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.10.2003
nu consider bun Windows Defender, nici pe mine nu m-a convins ca merita folosit chiar daca este gratuit.
consuma prea multe resurse, plus bug-urile pe care le are chiar si cand isi face update da rateuri prea frecvente. sfatul meu sa folosesti altceva de ex: lavasoft ad-aware (are si versiuni free), bitdefender antispyware, webroot...

View Postdann23, on Jan 8 2007, 18:02, said:

Softul nu e o prostie. Poate ai auzit de Giant AntiSpyware. Sigur multi l-ati folosit dar acum de cand a fost cumparat de microsoft si i-au schimbat numele si interfata devinde prostie. Ciudata mentalitate mai au unele persoane.
http://en.wikipedia....ANT_AntiSpyware
Giant AntiSpyware era dupa parerea mea un program de nota 11 dar transformat in windows defender a ajuns precum RAV-ul acum adica un nimic, din pacate :(

Edited by Shahinul, 22 January 2007 - 01:39.


#14
tomycta

tomycta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.07.2005
Windows defender chiar te mananca la resurse...
Umbla la optiuni acolo, joaca-te cu el, activeaza-l.. ruleaza optiunile din el si vei vedea cat papa

PS: nu stiu de ce unele persoane sunt asa de ingrijorate pt un firewall.
Atat timp cat nu ai super informatii secrete pe pc, nu va mai inspaimantati atata :peacefingers:

Edited by tomycta, 22 January 2007 - 03:24.


#15
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006

View Posttomycta, on Jan 22 2007, 03:22, said:

PS: nu stiu de ce unele persoane sunt asa de ingrijorate pt un firewall.
Atat timp cat nu ai super informatii secrete pe pc, nu va mai inspaimantati atata :peacefingers:
Sau atata timp cat nu vrei sa fii controlat remote, sau sa ti se umple calculatorul de spyware si sa ti se injumatateasca viteza la net...

#16
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,491
  • Înscris: 08.12.2006

View Posttomycta, on Jan 22 2007, 03:22, said:

Windows defender chiar te mananca la resurse...
Umbla la optiuni acolo, joaca-te cu el, activeaza-l.. ruleaza optiunile din el si vei vedea cat papa

PS: nu stiu de ce unele persoane sunt asa de ingrijorate pt un firewall.
Atat timp cat nu ai super informatii secrete pe pc, nu va mai inspaimantati atata :peacefingers:


View Postwebsitefinder, on Jan 22 2007, 08:42, said:

Sau atata timp cat nu vrei sa fii controlat remote, sau sa ti se umple calculatorul de spyware si sa ti se injumatateasca viteza la net...

Life must be funny!!! Hai sa dam jos firewallurile si sa experimentam senzatii tari!!!  :coolspeak:  (sorry pt offtopic da nu m-am putut abtine)

View PostRUHPOLDING, on Jan 22 2007, 01:02, said:

L-am avut si eu...nu prea e bun ;) iti recomand Active Virus Shield care e destul de bun si e gratuit,cu licenta.Poti renunta la alti antivirusi. :hug:

Active Virus Shield e destul de bun... adevarat, da te rog defineste destul! cand e vorba de protectie partea cu destul  ma cam ingrijoreaza, de obicei destul e mai putin decat suficient :D

Edited by antinari, 22 January 2007 - 11:41.


#17
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

View Postantinari, on Jan 22 2007, 11:40, said:

Active Virus Shield e destul de bun... adevarat, da te rog defineste destul! cand e vorba de protectie partea cu destul  ma cam ingrijoreaza, de obicei destul e mai putin decat suficient :D
Destul = Daca userul nu e dobitoc acel antivirus isi face treaba.
Da o raita pe aria Antivirusi & shits si ai sa vezi cati au calculatorul infectat desi folosesc KIS, KAV, NOD32 sau alte minunatii.
Toti antivirusii sunt buni, daca userul e dobitoc la fel va fi si antivirusul pe care il foloseste.

#18
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005

View Postkill_them_all1000, on Jan 22 2007, 12:36, said:

Destul = Daca userul nu e dobitoc acel antivirus isi face treaba.
Da o raita pe aria Antivirusi & shits si ai sa vezi cati au calculatorul infectat desi folosesc KIS, KAV, NOD32 sau alte minunatii.
Toti antivirusii sunt buni, daca userul e dobitoc la fel va fi si antivirusul pe care il foloseste.
Poti sa ai si 10 antivirusi, daca ai un link pe care scrie "Vrei sa te infectezi?" si userul da OK.... :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate