Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare
 

install win xp

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Andreas87

Andreas87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.12.2006
Va salut.

Datele problemei: Procesor Intel Core 2 Duo 1.86, Placa de baza: Asus chipset Intel P5LD2, 1 x DDR 2, HDD 120 GB Seagate, Placa Video: GeForce 7300GT PCI Express.

Problema: Booteaza de pe cd (apare imaginea albastra "Windows Setup") dar in momentul in care trebuie sa ii dau "Next" pentru a putea selecta unde sa instaleze win, format, sau sa dau accept la agreement primesc un critical stop si o eroare de genu' cu pe un ecran albastr 0x0000007b. Mentionez ca nu s-au mai efectual instalari de win pe sistemul asta. Adica nu a mai avut un OS instalat.

In ideea in care ati mai intalnit asa ceva ... astept ajutorul vostru. Multumesc anticipat.

Ma gandeam ca ar putea fi o problema hardware.. deoarece am incercat alte 2 CD-uri cu win xp, 2 hdd-uri si 3 DVD-RW. Daca adminul considera ca nu intra in aceasta categorie... rog mutarea topicu-ului in locul potrivit.

Edited by Andreas87, 04 December 2006 - 00:24.


#2
Just_in

Just_in

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 31.03.2006
ar fi bine sa postezi tot ce spune in eroare, e destul de ciudat

#3
flori@n

flori@n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.10.2006

View PostAndreas87, on Dec 4 2006, 00:14, said:

2 hdd-uri si 3 DVD-RW
daca tot ai de unde sa iei componente incearca si tu cu un alt ddr...oricum scrie si tu detalii despre ce scrie in blue screen-ul ala

ps vezi si aici: http://support.microsoft.com/kb/324103 despre erori de genu 0x0000007B

Edited by flori@n, 04 December 2006 - 01:52.


#4
lordofdarkness

lordofdarkness

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.10.2006
E posibil sa nu ai partitie activa pe hard(dar asta e foarte putin probabil).Asta se face din bios.
O alta problema  ar putea fi placa de baza daca zici ca restul le-ai schimbat si iti da aceeasi eroare,iar ramul nu cred ca e bulit deoarece iti da aceeasi eroare in acelasi loc,deci il excluzi.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,720
  • Înscris: 15.06.2004
2 probleme :

- Placa ASUS deci posibilitate MAXIMA de incompatibilitate a memoriilor - ruleaza un MemTest.
- HDD-ul e pe SATA ? Posibil sa nu fi configurat corect setarile in BIOS.

#6
Andreas87

Andreas87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.12.2006
Va multumesc pentru raspunsuri. O sa incerc toate solutiile scrise de voi. Daca mai aveti si alte idei va rog sa le postati. Multumesc inca o data.

#7
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Zic si eu ca nu mi se pare o idee rea:
De ce nu mai renunti la dvd-rw-uri si un hard pana instalezi win-ul?
ulterior poti sa refaci slave/master cu ele pana obosesti, dar macar ai sistemul instalat.
Am impresia ca Bill nu-si imagina atatea bucati de hard-uri si dvd-uri cand a inceput cu win xp.
Dar mai degraba e o problema cu memoriile.

#8
erasmun

erasmun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.05.2006

View Postkatman, on Dec 5 2006, 14:56, said:

:coolspeak: Am impresia ca Bill nu-si imagina atatea bucati de hard-uri si dvd-uri cand a inceput cu win xp.  :coolspeak:

si mai da si asta , ca sa fie meniul complet ......    link

si sa-l citam , ca doar merita :

Boot-Sector Viruses
You may receive a "Stop 0x0000007B" error message if your computer is infected with a boot-sector virus. Check your computer for viruses. If you find a virus, also check any floppy disks for viruses before you use them again.

dar poate are dreptate totusi ( :worthy: ), si ma gindesc la obtiunea de a activa in bios protectia " Boot sector Virus Warning " sau cam asa ceva , in functie de biosul tau.

vezi si asta,eventual  
http://forum.softped...howtopic=118910

#9
erasmun

erasmun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.05.2006
Am gasit si asta , din pacate este in italiana LINK.....

Din cite inteleg a avut aceleasi probleme ca tine si le-a rezolvat partial , facind un floppy cu driverele pt raid , a instalat sistemul, dar apoi sistemul booteaza numai cu cd de instalare introdus in unitate .....
"  ho risolto facendo un dischetto coi driver per i raid, ho così installato il s.o. ma adesso windows mi parte solo col cd di installazione inserito....  ".

Daca mai ai nevoie de alte traduceri din italiana , spune si te voi ajuta cu placere !

Bafta !

Edited by erasmun, 06 December 2006 - 20:28.


#10
AZOMISS

AZOMISS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 23.05.2006
se pare ca unul din harduri e pe sata? cel putin asa scrie pe pagina aia

#11
Andreas87

Andreas87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.12.2006
Va multumesc. Pana la urma am reusit. Era vb despre DDR2.. Va multumesc pentru toate sfaturile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate