Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Dictionar En-Ro si Ro-En - peste 70000 cuvinte - Free

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
mihaela22

mihaela22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.11.2006
Salut,

Ma gandeam ca v-ar interesa un dicionar Ro-En, En-Ro ...
Sunt mai multe variante, dar varianta cea mai mare are 73000 cuvinte pt Ro-En si 41000 pt En-Ro
Mai exista si alte variante : En-Es, En-De, En-Fr, En-It, En-Pt

Pt download si mai multe detalii :
http://www.jarcraft.com/dictionaries/

Sugesti/critici/pareri ar fi binevenite.

Merci!

Edited by mihaela22, 23 November 2006 - 18:01.


#2
TRazvan

TRazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.12.2004
E binevenita aceasta aplicatie. Vreau sa semnalez un bug: pe SE k800i, de la al doilea cuvant de cautat, in lista cu variantele de tradus, ele nu se mai reimprospateaza, ci cuvintele sunt scrise unul peste altul, asa ca nu se mai intelege nimic. Atunci cand se merge cu selectia in jos, ele apar corect. Daca se remediaza acest bug, va rog sa ne anuntati. Multumesc  :kisstogether:

#3
Silviu_m9

Silviu_m9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.08.2006
Am cautat pe situ ala ... dar tot nu am gasit ce imi trebuia. Vroeam un dictionar Francez-roman/roman-francez sau italian-roman/roman-italian .. Oricum gestul tau a fost frumos , sper sa iti urmeze si altii exemplul si sa posteze i ei ce imi trbe mie  :naughty:

#4
mihaela22

mihaela22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.11.2006

View PostTRazvan, on Nov 24 2006, 00:56, said:

E binevenita aceasta aplicatie. Vreau sa semnalez un bug: pe SE k800i, de la al doilea cuvant de cautat, in lista cu variantele de tradus, ele nu se mai reimprospateaza, ci cuvintele sunt scrise unul peste altul, asa ca nu se mai intelege nimic. Atunci cand se merge cu selectia in jos, ele apar corect. Daca se remediaza acest bug, va rog sa ne anuntati. Multumesc  :kisstogether:

S-a introdus o setare pentru a remedia problema pe care o aveai tu, in versiunea 1.1.2. Trebuie sa te duci la Menu->Settings->Appearance si sa alegi optiunea Opaque. Din pacate nu avem un tel k800i pe care sa testam si am folosit un emulator(care nu emuleaza 100% corect), asa ca daca mai ai probleme anunta-ne ...

Multumesc

#5
TRazvan

TRazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.12.2004
S-a rezolvat problema, multumesc.

#6
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Am si eu o nelamurire, care-i diferenta intre:

PS Mobile Dictionary
En-Ro & Ro-En
English Romanian 41.500
Romanian English 73.500


PS Mobile Dictionary
En-Ro & Ro-En 2
English Romanian 4.100
Romanian English 4.250

Acuma-i clar ca-s mai multi termeni in primu, da' nu inteleg ce-i cu al doilea?
E un upgrade? Sau o varinata mai mica?
Primul cotine si termenii din al doilea?

Multumesc!

#7
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Pana la urma l-am instalat pe ala cu mai multe cuvinte pe un Nokia 9300.

Merge cat de cat, dar are cateva bug-uri,
de exemplu, in meniul de setari nu poti sa navigezi pe cele patru butoane decat cu TAB,
da asta nu-i asa grav, in schimb odata intrat intr-una dintre setari, nu poti confirma optiunea
atat la limba cat si la viteza de cautare, am atasat niste screenshot-uri!

Attached File  search_delay.JPG   30.75K   294 downloads
Attached File  setari_limba.JPG   13.68K   120 downloads

Poti sa-ti selectezi optiunea, insa nu ai cum s-o confirmi (OK), ai doar Cancel (enter nu face absolut nimic).
Deci singura solutie de iesire din meniul respectiv e Cancel sau Esc! Si nici una din ele nu salveaza alegerea facuta!

Sper sa va fie de folos observatiile mele!

#8
mihaela22

mihaela22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.11.2006

View PostBerti, on Nov 27 2006, 08:43, said:

Am si eu o nelamurire, care-i diferenta intre:
...
Acuma-i clar ca-s mai multi termeni in primu, da' nu inteleg ce-i cu al doilea?
E un upgrade? Sau o varinata mai mica?
Primul cotine si termenii din al doilea?

Al doilea este intradevar o varianta mai mica ... asta pentru cei care nu au tel. cu memoria necesara pentru a instala varianta mare (care are aprox. 1.8mb).

#9
mihaela22

mihaela22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.11.2006

View PostBerti, on Nov 27 2006, 09:51, said:

Pana la urma l-am instalat pe ala cu mai multe cuvinte pe un Nokia 9300.

Merge cat de cat, dar are cateva bug-uri,
de exemplu, in meniul de setari nu poti sa navigezi pe cele patru butoane decat cu TAB,
da asta nu-i asa grav, in schimb odata intrat intr-una dintre setari, nu poti confirma optiunea
atat la limba cat si la viteza de cautare, am atasat niste screenshot-uri!

Poti sa-ti selectezi optiunea, insa nu ai cum s-o confirmi (OK), ai doar Cancel (enter nu face absolut nimic).
Deci singura solutie de iesire din meniul respectiv e Cancel sau Esc! Si nici una din ele nu salveaza alegerea facuta!

Sper sa va fie de folos observatiile mele!

Partea cu navigarea cu TAB este intradevar suparatoare. O sa vedem daca putem face ceva in legatura cu asta.Ai incercat sa navigezi si cu '<-' sau '->' ?

Despre iesirea din meniu cu salvarea modificarilor: ai incercat sa folosesti tasta 'Menu'. Ar trbui sa-ti apara un meniu in care sa ai si optiunea 'Back' care salveaza si te intoarce in meniul precedent.  <_< Poate ar trebui sa folosim numele de 'Apply' in loc de 'Back'.

Orice observatie e folositoare  :) ,
Merci

#10
darko1515

darko1515

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 20.02.2006
sal. am si ue o intrebsre/ am downloadat de pe situl cu dictionare fisierul .jar, da cand vreu sa il instalez in tel *moto v369" nu mi-l recunoaste ca jar si nu il pot instala. il recunosat ca o arhiva. si fiserul .jad, acolo ce tre sa fac, ca nu imi downloadeaza nik. imi deschideo  pagina de net cu tot felu de scrisuri

#11
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Postmihaela22, on Nov 27 2006, 11:14, said:

Partea cu navigarea cu TAB este intradevar suparatoare. O sa vedem daca putem face ceva in legatura cu asta.Ai incercat sa navigezi si cu '<-' sau '->' ?

:confuzzled: Ce chestie, chiar nu mi-o trecut prin cap sa sa incerc cu <-,-> din moment ce meniul e vertical. Dar intr-adevar merge asa! Atat din sagesti cat si din joystick!

View Postmihaela22, on Nov 27 2006, 11:14, said:

Despre iesirea din meniu cu salvarea modificarilor: ai incercat sa folosesti tasta 'Menu'. Ar trbui sa-ti apara un meniu in care sa ai si optiunea 'Back' care salveaza si te intoarce in meniul precedent.

Si aici ai dreptate, cu back se salveaza optiunile. Da' nu-i prea intuitiva comanda! S-ar putea sa utilizati toate softkey-urile si atunci mai incape si un Save sau Apply, ca sa fie treaba foarte clara!

#12
darko1515

darko1515

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 20.02.2006
nu ataseaza cine va un dictionar , ala cu cel mai multe ucvinte. ca de pe situl respectiv nu pot sa iau jar file
ca mi-l downloadeaza zip

#13
mihaela22

mihaela22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.11.2006

View Postdarko1515, on Nov 28 2006, 11:58, said:

nu ataseaza cine va un dictionar , ala cu cel mai multe ucvinte. ca de pe situl respectiv nu pot sa iau jar file
ca mi-l downloadeaza zip

Cand dai click dreapta si "save as ..." poti sa-i specifici extensia la sfarsit in ".jar".
Sau daca deja l-ai downloadat poti sa redenumesti fisierul si sa-i schimbi extensia in "jar".

Edited by mihaela22, 28 November 2006 - 12:44.


#14
darko1515

darko1515

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 20.02.2006

View Postmihaela22, on Nov 28 2006, 12:43, said:

Cand dai click dreapta si "save as ..." poti sa-i specifici extensia la sfarsit in ".jar".
Sau daca deja l-ai downloadat poti sa redenumesti fisierul si sa-i schimbi extensia in "jar".



asta stiam
. da o incercat sa puna careva pe un v360 dictionaru? si daca da , merge? ca la mine nu vrea

#15
mihaela22

mihaela22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.11.2006

View Postdarko1515, on Nov 28 2006, 14:12, said:

asta stiam
. da o incercat sa puna careva pe un v360 dictionaru? si daca da , merge? ca la mine nu vrea

a fost testat numai pe emulator, sorry ...
ai incercat sa folosesti o varianta mai mica ?

#16
SoftKill

SoftKill

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.12.2006
:angry: Pacat ca nu mg pe LG u8180  :angry:

#17
mihaela22

mihaela22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.11.2006

View PostSoftKill, on Dec 4 2006, 12:50, said:

:angry: Pacat ca nu mg pe LG u8180  :angry:

Poti sa-mi spui mai exact ce nu merge ?

#18
skybox

skybox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.12.2006
multumesc ptr efort :) clar o sa imi foloseasca la teza la engleza!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate