Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Router AsusWl-520G

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Salut la toata lumea!
Am si eu o problema si nu inteleg care ar putea fi problema.... sau daca este o problema...

am o conexiune la internet prin modem, ip fix
mi-am cumparat un router asus wireles
am 2 calculatoare (desktop si laptop)

ce se intampla: ... stau cu laptop-ul conectat la router... si la net... si cam la 5 max 10 minute pierd semnalul de internet si nu-mi raspunde la ping dns-ul provider-ului pt circa 30 sec sau chiar 5 minute. in acest timp desktop-ul sta linistit pe net si navigheaza... si normal ca primeste raspuns la ping de la dns-ul provider-ului. in tot acest timp laptop-ul raspunde la ping-ul de pe desktop si invers, router-ul raspunde la ping-ul de pe laptop... deci nu pare sa fie ... nimik... doar imi pica net-ul pe wireless.

e normal sa mai se piarda pachete sau ceva de genul asta pe wireless....?
e vreo problema pe vreundeva la setarile care le-am facut?

pentru a fi sigur ca nu gresesc ceva... am pus pe router doar setarile de iesire la net (ip, gateway, dns-uri) si restrictii pe wireles gen mac filter si wpa key. nu am setat nimic la nat. nu am dat enable la firewall... si restul chestiilor care cica ar fi recomandate pentru protectia fata de unii carora le place sa vada pe unde mai pot intra.... ca sa zic asa....

tin sa mai mentionez inca o data ca in tot timpul in care am incercat sa ma conectez cu laptop-ul la net eram conectat la reteaua wireless (adica la router) asta dandu-mi seama prin faptul ca router-ul imi raspundea la ping [chiar si desktop-ul] de pe laptop.

deci ... ca idee finala: are careva vreo idee de ce imi pica net-ul pe laptop din 5 in 5 minute cam 30 secunde (sau chiar cate 5 minute) desi desktop-ul ramane conectat?

multumesc anticipat celor care doresc sau cred ca pot sa ma ajute

Edited by Ravy, 09 June 2006 - 00:33.


#2
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Ce`as mai incerca eu : update de firmware, disable la dhcp si wpa, scoasa filtrarea pe mac. Apropos, fa-ne un screen shoot cu pagine de configurare pe partea de wireless a router-ului

#3
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Pune routerul sa dea Static IP pentru laptop. Scoate criptarile pe wireless (WEP sau WPA), scoate filtrarea MAC wireless. Stai linistit ca ca nu vine nimeni peste tine in perioada probelor.

Sper ca nu te-ai jucat pe la parametrii de wireless (pentru partea de radio).

Apoi pune-l in teste asa, vezi mai face?

:)

#4
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006

View Postcielo, on Jun 9 2006, 05:08, said:

Ce`as mai incerca eu : update de firmware, disable la dhcp si wpa, scoasa filtrarea pe mac. Apropos, fa-ne un screen shoot cu pagine de configurare pe partea de wireless a router-ului

ultimul update firmware de pe site de la asus facuta, disable la ce ai zis, scoasa filtrarea
screen shot-urile ... o sa le pun in cursul serii

problema ramane


View Postkrone, on Jun 9 2006, 07:08, said:

Pune routerul sa dea Static IP pentru laptop. Scoate criptarile pe wireless (WEP sau WPA), scoate filtrarea MAC wireless. Stai linistit ca ca nu vine nimeni peste tine in perioada probelor.

Sper ca nu te-ai jucat pe la parametrii de wireless (pentru partea de radio).

Apoi pune-l in teste asa, vezi mai face?

:)

am facut si asta si tot se intrerupe.... adica: am setat ip fix pentru un mac adress (al laptop-ului),dupa care am scos acel ip fix cu filtrare de pe router si am lasat un interval de 3 ip-uri pentru conectare si pe unul din ele m-am conectat cu laptop-ul pe care setasem ip-ul.  au fost scoase criptarile. a fost scos mac filter. NU, nu m-am jucat cu setarile pe partea radio (le-am lasat cum erau default)

si tot nu merge (adica merge... da cu intreruperi)

Nu stiu daca s-a subinteles de la sine sau nu....  am vazut ca nu am mentionat un detaliu.... desktop-ul este legat prin ethernet de router, da? wireles este doar laptop-ul. Dat fiind ca nu ati zis nimik ma gandesc ca v-ati prins... dar sa fie specificat

Edited by Ravy, 09 June 2006 - 09:34.


#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
1. presupun ca semnalul wireless nu variaza in perioada cat ai probleme ... deoarece ping-ul inteleg ca mere OK.

2. ai incercat sa te conectezi pe cablu cu notebook-ul la router? macar pentru teste ...

#6
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
a aparut (dupa numai 2 saptamani dupa ultimul) un nou firmware... si de vreo 5 ore nu mai am problema (asa se pare)... revin sa va tin la curent.

ca idee, ce-am mai facut... nu stiu daca a contat sau nu... am mers pe retelele care le tine minte windows-ul am selectat reteaua mea si am sters-o din lista... (ca sa se piarda setarile win pentru acea conexiune)

multumesc inca o data celor care au incercat sa ma ajute!

#7
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
well.... tot nu merge....
dar teste.. teste.. si iar teste.... am constat ... o coincidenta... (mai mult sau mai putin)
din cate am observat indiferent de metoda de criptare sau de filtru... "coincidenta" apare peste tot ... Sa va explic ce se intampla:
Cum nu mai parea sa aiba probleme am reinceput sa fac ceea ce faceam normal.. si anume dc++ download (incercat si dc si strong dc si peer web) si atunci ...brusc aparea din nou problema:
Attached File  untitled2_1.jpg   202.83K   80 downloadsAttached File  untitled3_1.jpg   202.62K   62 downloads
in stanga dns-ul providerului, in dreapta roter-ul
cum deschideam dc-ul la cateva secunde incepeam sa am ping greoi si de la server si de la router... (19ms inainte... 1000->4000ms dupa) dupa care nu mai raspundea nici unul... (fata de inainte cand router-ul raspundea... probabil upgrade-ul de firmware... ceva) .... si surpriza .. in momentul in care nu mai aveam ping nici de la dns, nici de la router... totusi yahoo imi mergea (care in teste era suficient sa dau click pe disable wireless si pica instantaneu) vezi poza:
Attached File  untitled.jpg   206.97K   63 downloads
aici mai apare o ... necunoscuta... si anume: la un moment dat am reply de la dns dar nu si de la router... vedeti in aceeasi poza.
Orice varianta de dc am incercat am constatat aceeasi chestie. Ca test am downloadat ceva de pe yahoo... a mers constant cu 60 kbs (cam 2 minute) si ping ok la 20-30 ms de la dns.

test: laptop pus pe ehernet.. nici cea mai mica problema....

Stie careva sa fie vreo problema legata de un trafic prea mare si blocajul retelei wireless? E jeg router-ul? pe hub-uri aveam delay la main chat si apareau mai multe mesaje dintr-o data.

multumesc pentru ajutorul de pana acuma si astept sugestii!

Edited by Ravy, 12 June 2006 - 08:26.


#8
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Asta e doar o problema de cum face prioritizarea pachetelor. Nimic anormal cind il duci la congestie.

#9
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006

View Postipman, on Jun 12 2006, 09:50, said:

Asta e doar o problema de cum face prioritizarea pachetelor. Nimic anormal cind il duci la congestie.
adica.... nu e nimic anormal?.... dat fiind ca la fiecare 5 minute sta deconectat intre 5 minute si 10 minute?
poate n-am inteles eu raspunsul....

#10
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006

View PostRavy, on Jun 12 2006, 09:24, said:

well.... tot nu merge....
dar teste.. teste.. si iar teste.... am constat ... o coincidenta... (mai mult sau mai putin)
din cate am observat indiferent de metoda de criptare sau de filtru... "coincidenta" apare peste tot ... Sa va explic ce se intampla:
Cum nu mai parea sa aiba probleme am reinceput sa fac ceea ce faceam normal.. si anume dc++ download (incercat si dc si strong dc si peer web) si atunci ...brusc aparea din nou problema:
Attachment attachmentAttachment attachment
in stanga dns-ul providerului, in dreapta roter-ul
cum deschideam dc-ul la cateva secunde incepeam sa am ping greoi si de la server si de la router... (19ms inainte... 1000->4000ms dupa) dupa care nu mai raspundea nici unul... (fata de inainte cand router-ul raspundea... probabil upgrade-ul de firmware... ceva) .... si surpriza .. in momentul in care nu mai aveam ping nici de la dns, nici de la router... totusi yahoo imi mergea (care in teste era suficient sa dau click pe disable wireless si pica instantaneu) vezi poza:
Attachment attachment
aici mai apare o ... necunoscuta... si anume: la un moment dat am reply de la dns dar nu si de la router... vedeti in aceeasi poza.
Orice varianta de dc am incercat am constatat aceeasi chestie. Ca test am downloadat ceva de pe yahoo... a mers constant cu 60 kbs (cam 2 minute) si ping ok la 20-30 ms de la dns.

test: laptop pus pe ehernet.. nici cea mai mica problema....

Stie careva sa fie vreo problema legata de un trafic prea mare si blocajul retelei wireless? E jeg router-ul? pe hub-uri aveam delay la main chat si apareau mai multe mesaje dintr-o data.

multumesc pentru ajutorul de pana acuma si astept sugestii!


Ai incercat sa folosesti alta clasa de IP-uri ? adica sa le pui locale pe amandoua si la desktop si laptop ...? sper ca m-am exprimat bine si ai inteles

Ai putea sa faci o schema cum e facuta reteaua ?? grafic ma refer

Edited by Asassin, 12 June 2006 - 10:21.


#11
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006

View PostAsassin, on Jun 12 2006, 10:20, said:

Ai incercat sa folosesti alta clasa de IP-uri ? adica sa le pui locale pe amandoua si la desktop si laptop ...? sper ca m-am exprimat bine si ai inteles Ai putea sa faci o schema cum e facuta reteaua ?? grafic ma refer

Nu am inteles la ce te referi: probabil ca in loc 192.168.... sa trec 10.10.... nu am facut... pot sa incerc. daca nu la asta te-ai referit... mai scrie-mi detalii

banuiesc ca la schema la asta te-ai referit: Attached File  retea.jpg   22.02K   106 downloads

daca vrei mai multe explicatii... cu cea mai mare placere.

#12
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006

View PostRavy, on Jun 12 2006, 11:39, said:

Nu am inteles la ce te referi: probabil ca in loc 192.168.... sa trec 10.10.... nu am facut... pot sa incerc. daca nu la asta te-ai referit... mai scrie-mi detalii

banuiesc ca la schema la asta te-ai referit: Attachment attachment

daca vrei mai multe explicatii... cu cea mai mare placere.

Ce marca de laptop ai ?? 193.231.237.2 - de unde e IP-ul asta ?? e de la tine din retea ?
Incearca la desktop cu 1.2 la urma...

Placa de retea de la desktop nu are nici un conflict nimic ??

Edited by Asassin, 12 June 2006 - 11:04.


#13
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006

View PostAsassin, on Jun 12 2006, 11:03, said:

Ce marca de laptop ai ??
toshiba nici o problema vazuta in alte locuri.... pe unde am mai fost (bag la greu fifa06, nfsmw)

View PostAsassin, on Jun 12 2006, 11:03, said:

193.231.237.2 - de unde e IP-ul asta ?? e de la tine din retea ?
dns-ul provider-ului

View PostAsassin, on Jun 12 2006, 11:03, said:

Placa de retea de la desktop nu are nici un conflict nimic ??
nu

#14
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006
Ma gandesc sa nu fie setat routeru tau sa transmita pe altceva decat pe standardul g , adica a sau b . Ai verificat asta ? Si sa fie de aici problema

Stai sa ma documentez un pic....

Inca ceva...de cat e linia ta de la net ???

Edited by Asassin, 12 June 2006 - 11:56.


#15
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006
Ca idei generale:

1. Standardul 802.11g permite maxim 54 Mbps. Viteza scade în funcție de distanță (sau interferențe/blocaje, gen pereți de beton). 108 Mbps se obține prin protocol proprietar pentru fiecare producător, deci vei fi limitat la a cumpăra toate echipamentele wireless de la același producător; în plus, este și mai sensibil la interferențe.

2. E important să-ți păzești rețeaua wireless de intruși, altfel dai Internet gratis și-n vecini. WEP e apă de ploaie, bun de speriat un necunoscător care se nimerește să încerce să intre fără a ști parola; pentru un cunoscător, protecția se sparge foarte ușor. Caută echipamente care să suporte WPA. Însă WPA necesită putere de procesare mai mare, prin urmare routerul va fi mai scump. Atenție că și plăcile wireless trebuie să suporte WPA.

3. Echipamentele ieftine (50$) au un procesor slăbuț ce începe să dea rateuri la trafic intens/conexiuni multiple (BitTorrent, DC++). Unele sunt atât de slabe încât pentru ca să-ți meargă binișor surfing-ul trebuie să dezactivezi din servicii gen DHCP sau să limitezi numărul filtrelor din firewall. Un echipament serios, fiabil și puternic e pe la 100$.

4. Conexiunea la Internet e destul de lentă, limitările le vei simți în cazul routerelor cu procesor slăbuț. În rest, viteza access point-ului te va afecta doar la transfer de date între calculatoare. 802.11b (11 Mbps) e foarte lent dacă vrei să transferi filme dintr-un PC pe altul, dacă de obicei îți dura 4-5 minute acum va fi aproape o oră. Doar pentru accesul la Internet, în schimb, nu simți că-i 11 sau 54 Mbps.

5. Ar fi bun un test radio înainte să cumperi echipamentele, dacă poți cu două plăci wireless puse în mod ad-hoc pentru a testa: propagarea semnalului prin pereți, dacă sunt interferențe în banda radio (e posibil și foarte greu de depistat) sau dacă sunt și alte rețele radio în zonă.

În ultimul timp au apărut o grămadă de producători noi pe piața echipamentelor de rețea. Multe produse au același conținut, doar ambalajul și eticheta diferă; Asus și USRobotics par a fi din această categorie. Netgear și TrendNet par a fi identice în multe aspecte. D-Link are și fani, dar și haters. Linksys a fost cumpărat de Cisco, dar asta nu înseamnă că fac produse fantastice; sunt mai multe variante la fiecare model, unele merg bine în timp ce altele dau chix. E bine să studiezi părerile altor utilizatori a unui model ce te interesează ca să-i afli problemele înainte să cumperi. Acesta e un forum excelent pentru documentare, sunt categorii pentru fiecare producător sau despre networking în general, caută modelul dorit și vezi ce se spune. Eu urmează să-mi cumpăr un ZyXel P334W, la vreo 100$, în detrimentul unor Linksys-uri, D-Link-uri și Netgear-uri la care m-am uitat de ceva timp. P334W e varianta cu wireless a seriei foarte bună Prestige 33x, este și varianta P334WT (T de la Turbo, adică 108 Mbps cu alte plăci ZyXel).

Pentru un laptop acasă ar fi bine să folosești legătura cu fir. Wireless-ul deschide multe probleme de care să ții cont și e o complicație cam inutilă pentru un singur PC. În plus, se încălzește destul de tare (mai ales dacă semnalul e slab prin betoane) și mănâncă baterii repejor. WiFi prinde bine într-o cafenea, aeroport, hotel. Dacă renunți la wireless, caută un router cu procesor cât mai performant, să nu te enerveze cu blocări și încetineli. ZyXel P334 e 56$ + TVA, deci tot sub 2 milioane, și cred că e printre cele mai bune oferte la acest preț; momentan nu e în stoc la RAL.
off.gif   Reply With Quote

@www.price.ro

#16
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
"Ma gandesc sa nu fie setat routeru tau sa transmita pe altceva decat pe standardul g , adica a sau b . Ai verificat asta ? Si sa fie de aici problema"
laptop-ul stie b si g , router-ul stie b, g.... transmisa se face pe g

"Inca ceva...de cat e linia ta de la net ???"
tradu ... te rog!

View PostAsassin, on Jun 12 2006, 12:04, said:


model: asus wl-520g. seria identificata pe site-ul asus. ca model ... am vazut ca are fel si fel de probleme... dar nu de genul...

Edited by Ravy, 12 June 2006 - 12:12.


#17
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006
[quote name='Ravy' post='1577639' date='Jun 12 2006, 13:06']"Ma gandesc sa nu fie setat routeru tau sa transmita pe altceva decat pe standardul g , adica a sau b . Ai verificat asta ? Si sa fie de aici problema"
laptop-ul stie b si g , router-ul stie b, g.... transmisa se face pe g

"Inca ceva...de cat e linia ta de la net ???"
tradu ... te rog!

p.s. te pot ruga ffff frumos (cu multa amabilitate --- sa nu intelegi ca sunt rauvoitor) sa te mai uiti si la ce-am mai scris sus ... ca ma intrebi lucruri care sunt scrise.... no offense, k?[/quote]


No offense, stai linistit, nu ma supar eu asa usor  :D , insa....parerea mea este urmatoarea...( a mai zis cineva mai sus cu prioritatea pachetelor ) cablul are prioritate...wireless-ul nu. Cum se rezolva asta ?...Daca ai putea sa faci un screen shot cu pagina de configurare a routerului ? este ceva de acolo, in mod sigur...asa nu stiu sa ce sa iti zic, fara sa vad.
Hai ca o scoatem la capat pana la urma :) Un pic de rabdare :)

[quote name='Ravy' date='Jun 12 2006, 13:15' post='1577639']
"Ma gandesc sa nu fie setat routeru tau sa transmita pe altceva decat pe standardul g , adica a sau b . Ai verificat asta ? Si sa fie de aici problema"
laptop-ul stie b si g , router-ul stie b, g.... transmisa se face pe g

"Inca ceva...de cat e linia ta de la net ???"
tradu ... te rog!
[end]

Adica ce viteza ai pe net ??   [url="http://promos.mcafee.com/speedometer/test_0150.asp"]http://promos.mcafee.com/speedometer/test_0150.asp[/url]

#18
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
nu mai pot pune reply.... nu inteleg de ce....
ma rog... uite ca a mers... deci.... mai jos ai o poza... sa-mi spui care meniu il vrei mai detaliat, pls!
Attached File  Clip_3.jpg   54.22K   73 downloads

Edited by Ravy, 12 June 2006 - 12:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate