Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Plan de situatie

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
costy81gl

costy81gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 06.04.2005
Salutare,
Vrau sa incep constructia unei case si proiectantul mi-a spus ca mai am nevoie de un plan de situatie cu cotele de nivel si m-a avertizat ca la primaria din localitatea respectiva nu prea ii accepta proiectele lui si ii tot cere niste documentele care s-au abrogat de vreo 10 ani.

Azi am intrat pentru prima data in viata mea la o firma de masuratori cadastrale si mi-au spus ca proiectantul meu e batran si lucreaza cu pixul pe hartie in loc sa faca proiectul pe calculator si ca din cauza asta voi avea probleme cu proiectul.

Acum sunt de tot in ceata. Poate cineva sa-mi explice despre ce este vorba? Inteleg ca exista o lege care prevede ca proiectul de casa trebuie sa fie neaparat in format digital?

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,277
  • Înscris: 27.10.2007
daca nu accepta sa lucreze pe calculator, ce alte chestii care chiar s-au extins in ultimii 20 nu le accepta? (izolatie cu polistiren, poate iti pune vreun adaport ALA la subsol, etc..)
un om care a ramas blocat in vremurile vechi e bine sa-l eviti!

#3
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019

View Postcosty81gl, on 06 februarie 2023 - 13:23, said:

Salutare,
Vrau sa incep constructia unei case si proiectantul mi-a spus ca mai am nevoie de un plan de situatie cu cotele de nivel si m-a avertizat ca la primaria din localitatea respectiva nu prea ii accepta proiectele lui si ii tot cere niste documentele care s-au abrogat de vreo 10 ani.

Azi am intrat pentru prima data in viata mea la o firma de masuratori cadastrale si mi-au spus ca proiectantul meu e batran si lucreaza cu pixul pe hartie in loc sa faca proiectul pe calculator si ca din cauza asta voi avea probleme cu proiectul.

Acum sunt de tot in ceata. Poate cineva sa-mi explice despre ce este vorba? Inteleg ca exista o lege care prevede ca proiectul de casa trebuie sa fie neaparat in format digital?
nu stiu legea, eu m-as orienta pentru format digital, cel analog nu cred ca are aceiasi precizie

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Daca vrei o modificare vine cu radiera si sterge? Si eu sunt de acord ca trebuie evitat.

#5
danpromfx

danpromfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.07.2017
Ca și ceilalți și eu zic că e mai bine să cauți alt proiectant. Parcă e cam aiurea să pleci la drum cu avertizări și paranoia din partea proiectantului, nu?

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

View Postcosty81gl, on 06 februarie 2023 - 13:23, said:

Salutare,
Vrau sa incep constructia unei case si proiectantul mi-a spus ca mai am nevoie de un plan de situatie cu cotele de nivel
Ok. Să-l facă.

View Postcosty81gl, on 06 februarie 2023 - 13:23, said:

m-a avertizat ca la primaria din localitatea respectiva nu prea ii accepta proiectele lui si ii tot cere niste documentele care s-au abrogat de vreo 10 ani.
Dacă ne spui care-s documentele acelea, poate te putem sfătui.

View Postcosty81gl, on 06 februarie 2023 - 13:23, said:

mi-au spus ca proiectantul meu e batran si lucreaza cu pixul pe hartie in loc sa faca proiectul pe calculator si ca din cauza asta voi avea probleme cu proiectul.
Acum sunt de tot in ceata. Poate cineva sa-mi explice despre ce este vorba? Inteleg ca exista o lege care prevede ca proiectul de casa trebuie sa fie neaparat in format digital?
Adică - ce fel de probleme?
Nu, nu există legi care să oblige ca proiectul de autorizare sau de construcție să fie făcute pe calculator.


View Poststrongsss, on 06 februarie 2023 - 14:00, said:

daca nu accepta sa lucreze pe calculator, ce alte chestii care chiar s-au extins in ultimii 20 nu le accepta? (izolatie cu polistiren, poate iti pune vreun adaport ALA la subsol, etc..)
Poate nu ne dăm cu presupusul și așteptăm să ne spună inițiatorul care-s problemele reale.

View Postcarolinaherera, on 06 februarie 2023 - 14:16, said:

nu stiu legea, eu m-as orienta pentru format digital, cel analog nu cred ca are aceiasi precizie
Greșit. Poți fi precis cu un creion sau cu un calculator. Poți greși grav cu un creion sau cu un calculator. Ambele sînt doar instrumente.  Precizia depinde de persoana care le folosește.
În plus - vorbim de construcții, nu de ceasornicărie. Precizia se măsoară în centimetri nu microni.

#7
costy81gl

costy81gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 06.04.2005
@radunic multumesc mult pentru informatii.
Eu deja am platit un avans proiectantului. Deocamdata merg pe mana lui. Proiectul l-a facut prima data in 2015 si s-au mai construit deja 2 case dupa acest proiect care arata bine si n-au absolut nicio problema. Si constructorii primelor 2 case au spus ca este un proiect bun.

De atunci s-a mai schimbat legislatia dar s-a schimbat si seful de urbanism din primarie, despre care se spune ca trimite clientii la sotia lui care este arhitect.

Daca o sa am probleme la primarie revin cu detalii exacte, ca sa nu mai plangem de frica drobului de sare.

#8
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Sunt sigur ca adevarata problema este cu sotia care vrea sa produca bani prin lucrari dirijate.


Ca sa fiu la subiect: stiu proiectant foarte bun , de moda veche, care facea ( a decedat anul trecut, sa ii fie tarana usoara)  schitele initial pe hartie ( si intre doua sedinte sau alte activitati schita diverse chestii tehnice) si apoi le dadea la un ,,junior,, care le transpunea in programe dedicate.

Consider ca simtul tehnic este  pregnant la cei cu proiectarea clasica decat la cei care proiecteaza direct asistati de calculator. Nu imi amintesc acum exact dar am intalnit diverse greseli mai mari sau mai mici ( avea anumite formule intregrate in tabele cu formule, rezultatele fiind automate). Chiar nu se puteau pune in practica, muncitorul de pe santier realizand similitudini  din alte lucrari realizate anterior.
Bineteles, la urma se facea ,,as built-ul,, cum era in fapt ( nu ma refer la planurile ,,vizat spre neschimbare,, ci la cele de detaliu).

Am intalnit si proiectanti care copiau direct cu ,,ctrl+c,, direct in noul proiect din ce avea deja facut. Bineteles, a fost masiv supradimensionat ( circuite cu doua marimi supradimensionate), culmea, cu stampila de expert pe ele ( in realitate prieteni care lucrau in sincron).

Edited by autom2, 07 February 2023 - 17:33.


#9
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Ca sa completez: in serviciile de urbanism sun angajati  consilieri, experti  si referenti care au tocmai rolul de a consilia si indruma, nu de a respinge direct orice nu este pe placul lor. Orice refuz trebuie justificat in scris pentru a se atasa in procedurile  cale de atac al respectivei decizii (daca este nevoie). Nu mai aduc in discutii si deschiderea directa a actiunilor de abuz in servici a respectivelor persoane.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate