Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Izolatie acoperis

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Buna ziua,
Am o casa in constructie si acum pe timp de iarna am observat ca pierd multa caldura datorita acoperisului care nu este izolat (nici planseul de beton nu este izolat).
Am decis sa incep prin izolarea acoperisului cu 10 cm de vata intre capriori + 10 cm peste + folie + bariera anti-condens si ce o mai fi inclus pentru realizarea lucrarii.
Problema este ca in Constanta toatea firmele mai serioase izoleaza doar cu spuma, nu am gasit nici macar una care sa izoleze cu vata.
La negru sunt o gramada de meseriasi dar fiecare face treaba dupa cum stie el ca e bine fara nici un fel de argument; unu zice ca nu trebuie aia, altu ca nu se pune nu stiu ce, dar daca ii intrebi de ce nu e bine sau de ce nu se pune, raspunsul este mereu acelasi: ca eu asa am facut pana acum.
M-am gandit ca poate sunt pe forum, colegi din Constanta care deja au trecut de aceasta etapa, sunt multumiti de rezultat si pot face o recomandare.
Multumesc.

Asa arata acoperisul acum:
Attached File  acoperis.jpg   268.33K   129 downloads

#2
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Ce vrei sa faci in pod? Poți izola tu cu vata planșeul și sa îți lași și un spațiu de depozitare.

#3
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
o să fie folosit doar ca și spațiu de depozitare.
Am încercat să izolez eu singur planșeul cu polistiren eps100 de 10 cm. Am dat pe toată suprafața de beton cu soluție pentru aderență apoi am lipit plăcile cu spumă Ceresit CT84. Am făcut doar 10% din suprafață. Nu este greu doar că durează mult și nu am deloc timp.
Polistirenul deja l-am cumpărat și mă gândeam să izolez acoperișul prima dată și după aceea când am timp poate reiau procesul și reușesc să pun și polistirenul.
Dacă pun polistirenul după aceea este mai greu de lucrat la izolația acoperișului din lipsa spațiului; trebuie sa pun și placi OSB ca sa poti calca pe el.

#4
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Cand zici ca "pierzi caldura" banuiesc ca te referi la "casa pierde caldura".
Adica pierzi caldura prin planseul de beton care NU ESTE IZOLAT.
Eu cu asta as incepe.
Acoperisul este partea a doua.

Acel polistiren pus peste planseu va face grosul izolatiei referindu-ne aici la cost vs pierderi.

PS peste polistiren eu as pune OSB de 1.5 pentru a nu calca peste polistiren.
eu cand am facut ceva similar am pus si un caroiaj din lemn de 10 x 5 pus pe inaltime pentru a veni la linia superioara a polistirenului, iar apoi peste OSB-ul.
Eu nu am pus polistiren EPS. Al tau fiind rezistent la greutate poate nu ar fi nevoie de grinzi de lemn.

Edited by roPopa, 17 January 2023 - 10:00.


#5
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Da, m-am exprimat greșit. Casa pierde căldură, eu pierd bani.
Mă gândeam să renunț la polistiren și să aplic peste planșeu un strat de 5cm spuma cu celulă închisă.
Mi-au spus cei care o aplică că poți călca pe ea și etanșează mai bine decât cei 10cm de polistiren pe care i-aș pune eu singur.
Peste placa de beton(planșeu) nu vad o problemă în aplicarea spumei dar la acoperiș nu cred că este o idee bună și de asta vreau sa îl izolez cu vată.


#6
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Eu zic sa izolezi doar planșeul. Eu am pus 32cm de vata, 2 rânduri de 16cm. Cred ca mergea mai ușor cu vata. Acum dacă ai început cu polistiren fa cumva sa și termini, in 2 sâmbete sigur termini cu un mic ajutor.

#7
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006

 Y0samiteSam, on 17 ianuarie 2023 - 10:05, said:

....
Mă gândeam să renunț la polistiren și să aplic peste planșeu un strat de 5cm spuma cu celulă închisă.
Mi-au spus cei care o aplică că poți călca pe ea și etanșează mai bine decât cei 10cm de polistiren pe care i-aș pune eu singur.....

Cere-le sa-ti dea fisa tehnica in care sa reiasa Lambda la spuma aia minune. Daca cumva vor vrea sa trrimita valoarea aia (multi nu vor, sau chiar nu o stiu...) ai sa descoperi cu placere ca Lambda la spuma este fix egal cu Lambda la polistiren, deci izolarea termica este identica. Cu siguranta tu (poate) nu vei reusi sa inchzi perfect stratul de polistiren, desi daca nu te zgarcesti la un pistol si niste tuburi de spuma cu siguranta vei reusi, fara prea mare efort. Din punctul meu de vedere: pune polistirenul, inchide cu spuma rosturile dintre placi, si vezi avea aceeasi izolare cu un strat egal de spuma la 1/3 din costul spumei aplicate.
La o adica poti pune in prima faza 5cm de polistiren, si peste 1 luna sau cand te mai enerveaza niste bani mai pui inca un strat ("tesut") de inca 5cm, si apoi inca 5cm... poti sa imparti costurile in functie de cum te enerveaza banii.... in schimb la spuma ii dai pe toti odata.

Fa un calcul cat te costa 10cm de polistiren, cu spuma si tot ce trebuie, manopera 0 ron ca o faci tu, si compara cat iti cer firma ptr 10cm de spuma cu celula inchisa . Ai sa ramai surprins de diferenta de pret, iar la izolare termica e exact acelasi lucru . Poti pune 15/20cm de polistiren si tot iesi mai ieftin decat 10cm de spuma, si nu se compara ca grad de izolare ;-)

Parerea mea ;-)

Edited by l_stoian79, 17 January 2023 - 10:27.


#8
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
hai că m-ați motivat; sâmbătă reiau activitatea.
Mulțumesc frumos. Revin cu poze.

#9
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
intre capriori poti pune polistiren extrudat de genul asta: https://www.dedeman....25-cm/p/6016206
si taiat pe forma, trebuie sa fie cu ~1mm mai mare decat spatiul pt a sta fix, iar intre izolatie si scandurile acoperisului trebuie distantiere pt ca zona sa "respire".
dupa se poate acoperi cu osb si zugravi, daca simti nevoia.
vata nu se pune pt ca e complicat de prins si fixat, iar daca o comprimi isi pierde eficienta, ea trebuie sa stea "umflata".

pe jos poti pune vata sau polistiren, picioare de suport si osb peste, in felul asta ai o podea solida dar pierzi putin spatiu pe verticala.

in mod normal daca ai cel putin 27cm de vata pe tot plafonul nu e nevoie sa izolezi si acoperisul, asta e standardul in uk cu plafon de rigips.

Edited by _-livio-_, 17 January 2023 - 10:39.


#10
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
mai mult de 10 cm polistiren nu pot sa pun peste planșeu; nu îmi permit căpriorii care înspre extremității sunt apropiați de planșeu (panta acoperișului este mică)
Despre izolația acoperișului cu celuloză ce părere aveți?
Cu siguranță o să trebuiască să îl izolez daca peste planșeu pot pune doar 10 cm polistiren

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
pune 10 cm polistiren + OSB pe jos
iar când te dau banii afară din casă, continui cu acoperișul, cum ți-a zis alt coleg: polistiren între căpriori

pt siguranță la călcat io aș pune pe jos XPS nu EPS.

#12
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Spuma e influentabila, nu-i poti controla densitatea si lambda. Cea cu celula inchisa e mai eficienta cu ceva dar iti trebuie straturi peste straturi sa ajungi la izolare normala si te ruineaza. Alternativa ar fi celuloza dar are si ea destule minusuri.

Cel mai simplu si eficient e sa faci in regie proprie cu vata / polistiren si te tine o viata fata de solutiile mai exotice.

#13
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 gushpi, on 17 ianuarie 2023 - 14:06, said:

pt siguranță la călcat io aș pune pe jos XPS nu EPS.
Deja am cumparat EPS, o sa merg in continuare cu asta.

 Prototype2, on 17 ianuarie 2023 - 21:48, said:

Cel mai simplu si eficient e sa faci in regie proprie cu vata / polistiren si te tine o viata fata de solutiile mai exotice.

Incep incep usor usor sa fac singur in masura in care timpul imi permite.

Va multumesc pentru sfaturi.

Daca nu ma descurc o sa apelez la firma asta care este dispusa sa vina din Bucuresti in Constanta ( Termocel - fibre de celuloza ). Am discutat cu ei si mi-au spus ca intr-o zi termina. Oferta:
Attached File  oferta termocel.jpg   394.75K   39 downloads

Edited by Y0samiteSam, 18 January 2023 - 11:24.


#14
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Astăzi am pus câteva placi, am două rânduri complete, de 10 metri fiecare:
Attached File  20230117_182421.jpg   410.73K   64 downloads
Attached File  20230117_182414.jpg   290.31K   55 downloads

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu aș izola cât mai bine planșeul, nu văd nici un motiv să încălzești podul. Pierderea de căldură prin planșeu se duce în pod. Eu aș reduce pierderea de căldură prin planșeu, nu prin învelitoare.

 Y0samiteSam, on 17 ianuarie 2023 - 12:19, said:

mai mult de 10 cm polistiren nu pot sa pun peste planșeu; nu îmi permit căpriorii care înspre extremității sunt apropiați de planșeu (panta acoperișului este mică)
Despre izolația acoperișului cu celuloză ce părere aveți?
Cu siguranță o să trebuiască să îl izolez daca peste planșeu pot pune doar 10 cm polistiren
  Decupezi polistirenul după căpriori și pui cât vrei.

#16
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Cu ce l-ai lipit de planseu?

#17
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 PoeOvidiu, on 18 ianuarie 2023 - 22:31, said:

Decupezi polistirenul după căpriori și pui cât vrei.
Cred ca o sa mai pun un rand deasupra ca sa fie tesut si sa evit puntile termice. Sa termin eu cu primul rand si mai vad dupa aceea.

 greenlife, on 18 ianuarie 2023 - 22:56, said:

Cu ce l-ai lipit de planseu?
Prima data am aspirat suprafata apoi am folosit amorsa pentru beton (beton contact). Lipirea placilor am facut-o cu tuburi de spuma de la Ceresit CT84 si pt umplerea micilor spatii am folosit spuma de etansare de la Ceresit TS61.
Attached File  betoncontact.png   383.16K   2 downloads
Attached File  ct84.jpg   19.07K   2 downloads
Attached File  spuma-poliuretanica-ceresit-ts-61-750-ml.jpg   28.73K   1 downloads
Pentru aplicarea spumei am folosit initial un pistol scump, cu corp din metal, care s-a infundat dupa cateva utilizari; concluzia: nu merita sau poate nu am nimerit eu produsul care trebuie.
Astazi o sa merg intr-un magazin de bricoloaj si o sa cumpar cel mai ieftin pistol la 30 lei; cred ca face fix aceeasi treaba ca si ala scump pe care am dat 130.

#18
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Ia-l pe asta daca ai drum. Si nu uita sa il inchizi cand nu il folosesti. Apoi cu un cutter tai spuma intarita de pe varf si ar trebui sa mearga bine.
https://www.leroymer...-aplicare/26387

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate