Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Acoperiș renovat de curând

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Digicron

Digicron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.12.2012
Bun găsit tuturor.
In primul rând mentionez ca nu știu dacă topicul e unde trebuie..nu am găsit nimic legat de lucrări de renovări. Dacă am greșit forumul rog un admin sa mute acest topic. Mulțumesc.

Acum problema mea:
De 2-3 luni am renovat acoperișul blocului: leaturi, folie izolata și țigla totul nou.
De o săptămâna sesizez ca am umezeala in holbau Bucătărie de când a dat frigul afara.
Geamurile la Bucătărie sunt in permanenta umede, pe hol tavanul e pătat de umezeala pe o parte doar la intrare iar la Bucătărie am deasupra draperie, pe unul din coltul bucătăriei si probabil in spatele mobilierului (sub geam) câteva pete de mucegai.
Nu am centrala. Sunt geamuri termopan.
Pana sa schimb acoperișul apartamentul nu a avut umezeala niciodată nici vara și nici iarna. Cât a fost cald am ținut deschis geamul, dar nu au fost urme de mucegai pt care am deschis geamul.

Eu neavând probleme de genul in ultimii 10 ani, am legat treaba asta de folia de la acoperiș care la acoperișul vechi a lipsit din construcție.
Îmi poate da cineva o idee de următorii pași pt a scapa de umezeala asta?
Și nu…nu vreau sfaturi cum să-mi pun centrala 😂

#2
cata31lin

cata31lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.05.2005
Daca tot nu e incalzita, lasa un geam deschis putin deschis; caldura si umiditatea de la gatit si cu peretii reci din aceasta perioada rezulta condens care se formeaza pe suprafetele reci. Sau incalzesti si mentii temperatura constanta in bucatarie. :)

#3
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Cu acoperisul vechi  probabil se aerisea altfel casa.
Pune aerisiri, instaleaza hota, fa o termoizolare in pod.
Intre pod si parter ce este? E izolat tavanul?

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,281
  • Înscris: 27.10.2007
inteleg ca stai la ultimul etaj?
presupunerea ta cu folia ar putea fi adevarata, in sensul ca un pod izolat  cu simt de raspundere nu se mai aeriseste.
aburul care iese din canalizare (chiar daca nu e ceata pe casa scarii, tot iese abur din subsolul blocului) se strange acum in partea superioara a casei scarii si iti intra in casa, pentru ca nu are unde sa se duca.
In plus, masca (ghena) prin care trec tevile de la baie, are o aerisire desupra blocului, acum iese intr-un pod inchis. nici aburul acela nu are unde se duce.

Edited by strongsss, 14 December 2022 - 11:33.


#5
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 06.10.2019
Salutare. Da-ne mai multe detalii ca sa ne putem face o parere:

- ati inlocuit invelitoarea din tigla, tot cu tigla, sau cu alt tip de invelitoare ( tigla metalica ) ?
- aerisirile de la bai, se opresc in pod, sau sunt scoase in exteriorul acoperisului ?
- in pod exista ferestre ( obisnuite sau de mansarda ), care sa asigure o minima circulatie a aerului ?
- ce inaltime are podul, si ce panta are acoperisul ?
- o poza cu folia anticondens ai ? chiar si facuta printre scandurile din pod ( gasesti o zona unde ai un luft mai mare, si faci o poza acolo .
- cand spui " de când a dat frigul afara ", cam la ce temperaturi te referi ? ma interesa in principal daca au fost sub 0 grade .

#6
Digicron

Digicron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.12.2012

 razvan-softpedia, on 14 decembrie 2022 - 13:32, said:

Salutare. Da-ne mai multe detalii ca sa ne putem face o parere:

- ati inlocuit invelitoarea din tigla, tot cu tigla, sau cu alt tip de invelitoare ( tigla metalica ) ?
- aerisirile de la bai, se opresc in pod, sau sunt scoase in exteriorul acoperisului ?
- in pod exista ferestre ( obisnuite sau de mansarda ), care sa asigure o minima circulatie a aerului ?
- ce inaltime are podul, si ce panta are acoperisul ?
- o poza cu folia anticondens ai ? chiar si facuta printre scandurile din pod ( gasesti o zona unde ai un luft mai mare, si faci o poza acolo .
- cand spui " de când a dat frigul afara ", cam la ce temperaturi te referi ? ma interesa in principal daca au fost sub 0 grade .


Țigla cu țigla,
Azi am întrebat unu din muncitori și a zis ca nu a pus folie peste tot ci numai lângă scurgere…capăt spre cetarne.
Nu sunt ferestre in pod ca nu au de ce sa fie.
Înălțimea și panta nam de unde sa știu ca am servici..nu stau sa le masor.
Și da au foat sub 0 grade.

#7
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

 Digicron, on 14 decembrie 2022 - 20:39, said:


Nu sunt ferestre in pod ca nu au de ce sa fie.


Ventilatie are podul?

#8
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 06.10.2019

 Digicron, on 14 decembrie 2022 - 20:39, said:

Țigla cu țigla,
Azi am întrebat unu din muncitori și a zis ca nu a pus folie peste tot ci numai lângă scurgere…capăt spre cetarne.
Nu sunt ferestre in pod ca nu au de ce sa fie.
Înălțimea și panta nam de unde sa știu ca am servici..nu stau sa le masor.
Și da au foat sub 0 grade.

Daca aveti aerisirile scoase in pod ( adica nu le-ati scos in exteriorul acoperisului ), nu aveti pe frontoane ferestre care sa va asigure o ventilatie ( un flux constant de aer in pod ), iar noua tigla a fost mult mai bine asezata decat cea veche ( deci noua invelitoare este mult mai etansa decat cea veche ), este posibil sa ajungi in pod la un prag de umiditate care sa iti genereze tie mucegai in apartament.

Sa sti ca diferenta dintre a avea mucegai, si a nu avea, este extrem de mica.

La noi in apartament a aparut in dormitorul mare, dupa ce au anvelopat astia blocul ( acum vreo 8-9 ani), pentru ca zona de sub acel acel apartament nu a fost anvelopata ( eu stau la etajul 1, si sub acel dormitor este un " gang" sa zicem). Imediat dupa ce au anvelopat blocul, au aparut problemele. Le-am rezolvat usor cu ajutorul unui dezumidificator din acela cu pastile ( cand este rece afara schimbam pastila respectiva cam o data la o luna ).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate