Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Izolatie pod necirculabil de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
morariumarian

morariumarian

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.11.2022
Salutare, vreau sa izolez un pod din grinzi de lemn sub grinzi este Scandura sub Scandura 5 cm de vata bazaltică și rigips iar acum nu știu cu ce sa izolez peste Scandura între grinzi? Menționez ca nu am montat bariera de vapori.
Multumesc

#2
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
de vreo doua saptamani m-am apucat de unul singur sa izolez podul. am pus vata bazaltica de 10 intre capriori peste care o sa aplic isoflect max prime. pot sa pun o poza deseara.

#3
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

 morariumarian, on 20 noiembrie 2022 - 22:24, said:

Salutare, vreau sa izolez un pod din grinzi de lemn sub grinzi este Scandura sub Scandura 5 cm de vata bazaltică și rigips iar acum nu știu cu ce sa izolez peste Scandura între grinzi? Menționez ca nu am montat bariera de vapori.
Multumesc

Foloseste metoda asta si pune vata cat de groasa iti permiti. Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9djxNDVuy-U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bariera de vapori : https://isoflect.ro/produse/

Edited by mircea812, 21 November 2022 - 08:18.


#4
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Rezolvi rapid si ieftin cu vata minerala, apoi poti acoperi cu placi de OSB.

#5
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002

 bilti, on 21 noiembrie 2022 - 07:03, said:

de vreo doua saptamani m-am apucat de unul singur sa izolez podul. am pus vata bazaltica de 10 intre capriori peste care o sa aplic isoflect max prime. pot sa pun o poza deseara.
Isoflexul fiind si bariera de vapori, nu se monteaza direct pe tavanul podului, deasupra fiind vata bazaltica ?

Edited by danb1961, 21 November 2022 - 08:52.


#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

 rim80, on 21 noiembrie 2022 - 08:46, said:

Rezolvi rapid si ieftin cu vata minerala, apoi poti acoperi cu placi de OSB.


A, da, e ieftineala mare la vata minerala.

#7
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 morariumarian, on 20 noiembrie 2022 - 22:24, said:

Salutare, vreau sa izolez un pod din grinzi de lemn sub grinzi este Scandura sub Scandura 5 cm de vata bazaltică și rigips iar acum nu știu cu ce sa izolez peste Scandura între grinzi? Menționez ca nu am montat bariera de vapori.
Multumesc
pui ce-ti permiti
ideal vata bazaltica
dar in functie de buget, pana la urma poti pune si polistiren numai sa pui ceva
ideal ar fi dupa ce pui intre stalpi, sa mai vi cu 1-2 straturi deasupra daca tot nu e circulabil si iti permite spatiu

cu cat pui mai mult, cu atat platesti mai putin pt incalzire

#8
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006

 danb1961, on 21 noiembrie 2022 - 08:49, said:

Isoflexul fiind si bariera de vapori, nu se monteaza direct pe tavanul podului, deasupra fiind vata bazaltica ?


asa fac. vata pe astereala iar sub bag folia.

#9
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003

 bilti, on 21 noiembrie 2022 - 20:38, said:



asa fac. vata pe astereala iar sub bag folia.

Sunt si eu in situatia ta. Am cumparat casa in care am urmatoarele straturi (dinspre camere spre pod). Rigips, profile rigips, vata , scandura. Vine apoi spatiul podului. Doresc ca si tine sa pun doua randuri de vata bazaltica de 10 peste scandura.

Din ce am studiat cred ca ar fi o gresala sa pui folia pe astereala iar apoi sa pui folia si am sa iti argumentez parerea mea (nu sunt mester, doar citesc mult).
Vaporii din casa iti vor condensa pe folie, iar aceasta fiind lipita de astereala iti va uda astereala. De aici urmarile ti le imaginezi singur: mucegai, putrezirea lemnului etc.
Inca studiez dar cred ca cel mai bine in cazul nostru sa punem vata, deasupra alta scandura si cam atat.

#10
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
nu cred ca am explicat bine. pe astereala, intre capriori, am pus vata bazaltica de 10. ramane un strat de aer deoarece capriorii au vreo 14. apoi, peste vata, vine folia isoflect prime max. asa arata si la ei pe site. am terminat de izolat cu vata iar acum in pod am 17.4 grade. afara fiind 2. deci pierdeam caldura gramada prin planseu si pod. zilele acestea urmeaza sa pun folia isoflect. deja se simte diferenta la etaj. e mult mai cald iar variatiile de temperatura sunt mai mici.

#11
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
cam asa am facut.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate